10.7 C
Prizren
E diel, 7 Qershor, 2020

Hulumtimi mund të zvogëlon agjendën e politikave në Kosovë

Ali Hertica

Agjenda e politikave e pothuajse të gjithë organeve të politikave është e mbingarkuar ose kërcënon të mbingarkohet. Qeveria (pjesërisht për shkak të qëndrimit të vetë qeverisë) shihet si pronari i problemit të shumë problemeve sociale. Qeveria tani po e realizon gjithashtu këtë dhe po përpiqet të mbajë disa probleme në zgjidhje duke i zhvendosur pjesërisht ato tek qytetarët (shoqëria pjesëmarrëse).

Hulumtimi i politikave mund të ndihmojë për të gjetur mënyra për të zvogëluar presionin në agjendën e politikave. Së pari, duke parandaluar problemet e reja sociale që të mos rëndojnë në mënyrë të panevojshme axhendën e politikave, për shembull nëse hulumtimet tregojnë se problemi duket ndryshe nga sa pritej ose që qeveria vështirë se mund të bëjë asgjë në lidhje me të në një kuptim simbolik. Së dyti, duke shqyrtuar nëse disa çështje mund të hiqen nga agjenda e politikave, për shembull sepse ato janë kapërcyer nga një shoqëri e ndryshuar ose sepse ndërhyrjet e caktuara qeveritare mirëmbahen vetëm sepse disa palë të interesuara u kushtojnë rëndësi të madhe atyre ndërsa efektet sociale janë të kufizuara ose madje edhe negativ.

Në rastin e një problemi të ri shoqëror ose të rishfaqur, është e rëndësishme të konstatoni se çfarë përfaqëson saktësisht problemi dhe nga vjen, pse qeveria duhet të përqëndrohet në këtë, çfarë mund të bëjë qeveria në lidhje me të dhe veçanërisht atë që qeveria nuk mund të bëjë. mund të bëjë. Sigurisht, politikanët vendosin përfundimisht se si do t’i përgjigjet qeveria, por gjithashtu mund t’i ndihmojë politikanët të vendosin përparësitë e tyre bazuar në konsideratat racionale. Me këtë, mund të arrihet që disa probleme sociale të mos përfundojnë në axhendën e politikave, ose aspak me peshën e tyre të plotë.

Në rastin e problemeve sociale për të cilat qeveria ka treguar vëmendjen e nevojshme, është e dobishme të ekzaminoni se çfarë është arritur deri më tani, si mund të ulet roli i qeverisë, në çfarë mase ekziston politika e vjetëruar, sa burokraci e panevojshme mund të pastrohen, dhe ku ka mundësi për shtrëngime që shkaktojnë pak dëme sociale. Ushtrime të tilla racionale mund të çojnë në krijimin e hapësirës financiare, e cila nga ana tjetër mund të jetë e rëndësishme për të zgjidhur problemet e tjera.

Kur përcaktoni axhendën e politikave, është thelbësore të merret parasysh se si qytetarët, bizneset, zbatuesit dhe aktorët e tjerë të tjerë e shikojnë problemin, çfarë presin nga qeveria dhe çfarë mund t’i lihet vetes. Politika e cila nuk është e drejtuar për këtë ka një shans të mirë për të dështuar.

Bashkëpunimi i ngushtë ndërmjet studiuesve të politikave dhe hartuesve të politikave mund të kontribuojë në vendosjen në kohë të hulumtimit të politikave, duke rritur kështu mundësinë që agjenda e politikave të mbushet me çështje që dëshmojnë se kanë një rëndësi reale për shoqërinë.

Pasi të jetë marrë një vendim për të prezantuar masa të reja dhe / ose politika më të mira, është e rëndësishme të sigurohet që këto masa të trajtojnë problemin (politika simbolike kushton vetëm kostot në një kuptim racional,që nga kostot e minimizuara sigurojnë një ulje të konsiderueshme të problemit shoqëror, ato janë të realizueshme dhe të pranueshme për palë të ndryshme të përfshira, dhe se ato janë mjaft fleksibël për të qenë në gjendje t’i rregullojnë ato shpejt në rrugë nëse kjo dëshmon se është e dëshirueshme ose e nevojshme.

Duhet të merren parasysh Kosovës i duhën objektivat e duhura të politikave që adresojnë problemin dhe që mund të operacionalizohen në masa efektive duke i besuar ekzekutivit në krye me Albin Kurtin. Konsideratë duhet t’i kushtohet teorisë së politikave që lidh në mënyrë efektive masat e politikës me objektivat e politikës nga njëra anë, dhe zbatimin e masave nga ana tjetër, dhe që tregon se efektet anësore të kundërta mund të parandalohen ose zgjidhen përmes politikave shoqëruese. Për këtë qëllim, kërkimi i politikave në formën e vlerësimit ex ante është i domosdoshëm.

Politika tregon se shumë procedura dhe metoda janë zhvilluar në fushën e vlerësimit ex ante, një më i ndërlikuar se një tjetër, me qasjen përfundimtare komplekse, i cili kryesisht ka për qëllim të zvogëlojë kostot e pajtueshmërisë për biznesin.

Për më tepër, në traditën e shkencës mjekësore, shpesh kërkohen politika të bazuara në prova .Kjo kërkon modele kërkimore që janë të vështira apo edhe të pamundura për tu zbatuar për masat e politikave. Por kjo nuk është në të vërtetë e nevojshme. Për vlerësimin e mëparshëm, vlen para së gjithash që udhëzimet (globale) tregohen kur ka zgjidhje premtuese dhe, veçanërisht, udhëzime ku ato zgjidhje ka shumë të ngjarë të mos gjenden. Drejtime të tilla gjithashtu mund të nxirren në dritë përmes modeleve në kërkim.

- Advertisement -

Më Shumë

Mbyllet përkohësisht kufiri në Vërmicë (VIDEO)

Pas vendimit të Qeverisë në detyrë për hapjen e kufijve tokësorë, është vërejtur një fluks i madh veturash nëpër pikat kufitare të Kosovës. Klan Kosova...

Plaçkitet një shkollë në Prizren

Persona të panjohur kanë hyrë me forcë të hënën në objektin e një shkolle në Prizren dhe kanë vjedhur pajisje shkollore. Kjo është bërë e...

Totaj: Dështuan në zbatimin e Pakos emergjente, u braktis ekonomia e vendit

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj, ka thënë se si rezultat i keqmenaxhimit të Qeverisë së kaluar, Kosova duhet të jetë e...

Modelja e fashme pozon duke ushqyer me gji djalin e saj

Ashley Graham ka zbuluar fotografitë e saj të para të djalit të saj Isaac që nga lindja në janar. Ajo ka realizuar disa foto mahnitëse,...

Caktohet data e mbajtjes së Testit të Arritshmërisë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit njofton nxënësit e klasave të nënta, mësimdhënësit dhe të gjithë akterët arsimor në Republikës së Kosovës se...

Eqrem Kryeziu kundër Isa Mustafës, sërish e quan defatore

Ish-kryetari i Prizrenit dhe ish-zyrtari i lartë i Lidhjes Demokratike, ka vazhduar ta gozhdojë Isa Mustafën, si defatore të Rrahman Morinës, shkruan Gazeta Blic. Edhe...

Vdekje e dyshimtë në Zliptok të Dragashit

Një person në fshatin Zliptok të Dragashit është dërguar pa shenja jete në spital. Ndërkaq vdekjen e tij Policia e ka konsideruar të dyshimtë. Sipas...

Një shqiptar në Finlandë vdiq nga koronavirusi

Një shqiptar në Finlandë ka vdekur si pasojë e koronavirusit të martën. Lajmi është konfirmuar nga familjarë të tij dhe zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë...

Avdullah Hoti Kryeministër i ri, 61 deputetë japin votën pro

Me 61 vota pro, 24 vota kundër dhe 1 abstenim, në Kuvendin e Kosovës është votuar Qeveria e koalicionit LDK-AAK-Nisma-minoritetet, me kryeministër Avdullah Hotin. Hoti...

Në Prizren vijnë në jetë 22 fëmijë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë dy ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 22 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

21 vjet nga rënia e dëshmorit Zenun Çoçaj

Sot, bëhen 21 vjet nga rënia e dëshmorit Zenun Çoçaj. Çoçaj ka rënë dëshmor në Gjonaj të Hasit. Bashkëluftëtarët e kanë çmuar lartë figurën e Çoçajt. Zenun...

Rreth 50 raste aktive me Covid-19 por Prizreni plot me qytetarë

Qe shtatëdhjetë vite ky është vendi i tij i punës. Nëntëdhjetë vjeçari, Emin Ballakadri stacion e ka këtë shatërvan që nga mëngjesi deri në...

“Po na i vrasin vajzat për së gjalli”, Marina kërkon dënim maksimal

Moderatorja e njohur Marina Vjollca është solidarizuar me kauzën për mbrojtjen e të drejtave të grave të dhunuara seksualisht. Në një reagim në rrjetin...

Ish-drejtorët e shkarkuar në Prizren thonë që do jenë opozitë e fortë në asamble

Stuhia e përplasjes së Lëvizjes Vetëvendosje e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka mbërritur edhe në Shtëpinë e Bardhë të Prizrenit. Edhe në komunës e...

Gati për votim “Qeveria e Dialogut”

Qeveria e re do të votohet në fillim të kësaj jave, sapo të publikohet aktgjykimi i plotë i Gjykatës Kushtetuese, sipas të cilit, dekretimi...

Letra e rrallë e Nolit: “Miku im, këtë do ta sillja kur të vija në Shqipëri, por…”

Publikohet historia e panjohur e Loni Kristos nga Hoçishti i Korçës, i cili pasi u shkollua në Selanik, emigroi në SHBA dhe u vendos...

Lajmet e Fundit

Lul Raka këshillon se si duhet të sillemi nëse grumbullohen më shumë se 50 persona në një kafiteri

Me lirimin e masave qytetarët u janë kthyer punës së tyre të përditshme, duke respektuar distancën. Çdo lirimi i masave nënkupton qarkullimin më ta...

Rreth 50 raste aktive me Covid-19 por Prizreni plot me qytetarë

Qe shtatëdhjetë vite ky është vendi i tij i punës. Nëntëdhjetë vjeçari, Emin Ballakadri stacion e ka këtë shatërvan që nga mëngjesi deri në...

Ish-drejtorët e shkarkuar në Prizren thonë që do jenë opozitë e fortë në asamble

Stuhia e përplasjes së Lëvizjes Vetëvendosje e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka mbërritur edhe në Shtëpinë e Bardhë të Prizrenit. Edhe në komunës e...

Prizren: Prokuroria liron shkelësit e masave anticovid? (VIDEO)

Pikërisht për mos respektimin e vendimeve të qeverisë për parandalimin e përhapjes së virusit, policia e Prizrenit ishte lider në inicimin e rasteve ndaj...

36 raste me COVID-19, asnjë nga Prizreni

TRIDHJETË E GJASHTË RASTE ME COVID-19 DHE TETË TË SHËRUAR! Sot më 06 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,...