-5.2 C
Prizren
E shtunë, 16 Janar, 2021

Immobile, golashënuesi më i mirë në Evropë

Sulmuesi i Lazios, Ciro Immobile, është vendosur të bashkohet me një klub ekskluziv si lojtari me më së shumti gola të shënuar në Evropë për edicionin 2019/20. Në një dekadë të dominuar nga Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, italiani i nënvlerësuar është gati të sigurohet për ta fituar “Këpucën e Artë” Evropiane, çmim ky që i takon golashënuesit më të mirë të kontinentit, shkruan agjencia AFP.

Prej Messit, te Ronaldo, Mohamed Salah, Robert Lewandowski dhe Erling Braut Haaland, askush në Evropë nuk ka arritur të mbajë ritmin me lojtarin me origjinë nga Napoli, sulmuesin Immobile.

Immobile e tejkaloi sulmuesin e Bayern Muenchenit, Lewandowskin me golin e tij të 35-të që e shënoi në mesjavë kundër Brescias, kurse të shtunën (sot) do ta mbyllë fushatën e tij me ndeshjen që Lazio e luan kundër Napolit. Lewandowski edicionin e ka përfunduar me 34 gola. Ylli i Juventusit, portugezi Ronaldo, ka 31 gola të shënuar dhe është katër prapa Immobiles. Juventusi ndeshjen e fundit të këtij edicioni e luan në shtëpi kundër Romës, në të cilën Ronaldo mund të mos aktivizohet fare për t’u pushuar për ndeshjen e kthimit të 1/8 së finales të Ligës së Kampionëve kundër Lyonit që luhet javën tjetër. Kjo nuk është hera e parë, që Immobile 30-vjeçar ka kryesuar listën e golashënuesve më të mirë në Serie A, pasi edhe në dy raste të tjera është shpallur si shënuesi më i mirë në kampionatin italian, në vitin 2014 dhe 2018. Mirëpo, Immobile do të jetë vetëm fituesi i tretë italian që ka fituar “Këpucën e Artë” të Evropës pas Francesco Tottit e Luca Tonit. Totti në vitin 2007 me fanellën e Romës kishte shënuar 26 gola, kurse Toni një vit më herët kishte realizuar 31 gola për skuadrën tjetër italiane, Fiorentina. Në rast se Immobile shënon dy gola të tjerë në ndeshjen e fundit të Lazios për këtë edicion kundër Napolit, atëherë do të bëjë një arritje tjetër të rëndësishme. Ai do të tejkalonte rekordin e Gonzalo Higuianit prej 36 golave në Serie A, të cilin e kishte vendosur në edicionin 2015/16 derisa ishte pjesë e skuadrës së Napolit.

“Më vjen keq vetëm që nuk mund t’i festoj këta numra me tifozët e klubit”, pranoi Immobile që tashmë e ka fituar nofkën “King Ciro” në kryeqytet, por karriera e të cilit para mbërritjes në Romë kishte qenë e çrregullt. “Kam pasur një formë fantastike dhe më vjen mirë që ndihmova ekipin të kthehet në Ligën e Kampionëve pas më shumë se një dekade. Ndonëse, më duhet të pranoj se dëshira ishte të fitonim titullin, por në përgjithësi patëm një paraqitje të mirë si ekip”.

- Advertisement -

Më Shumë

VV shpallë zgjedhjet e brendshme për deputetë, mund të kandidojnë të gjithë anëtarët

Reshjet shkaktuan dëme në bujqësi dhe ekonomi familjare në Rahovec Subjekti politik VV ka shpallur zgjedhjet e brendshme për kandidatë për deputetë. Kjo është bërë e...

Limaj shpreh ngushëllime për vdekjen e ish- ushtarit të UÇK-së nga Malisheva

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e Shefqet Dragobilit, ish ushtar i UÇK-së. “Me dhimbje te? thelle? mora lajmin pe?r...

Vdes ish-komandanti i UÇK-së nga Malisheva

Komuna e Malishevës ka njoftuar se ka vdekur veterani i luftës dhe komandanti i Batalionit të dytë të Brigadës 122 të Ushtrisë Çlirimtare të...

Biden propozon paketën e ndihmës ekonomike më të madhe në historinë e ShBA-së

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka deklaruar se paketa e ndihmës për qytetarët si një përgjigje kundër krizës së shkaktuar...

Vetëvendosje ankohet për vendimin e KQZ-së lidhur me verifikimin e aplikacioneve për votim nga diaspora

Lëvizja Vetëvendosje është ankuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, lidhur me vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, për verifikimin e aplikacioneve të...

Avdullah Hoti, Fehmi Cena e Ibrahim Kryeziu, kandidatë për deputetë nga dega e LDK-së në Rahovec

Dega e LDK-së në Rahovec ka publikuar emrat e kandidatëve për deputetë nga kjo komunë. Përveç Avdullah Hotit, që është edhe i nominuari për kryeministër...

Qeveria e konfirmon: Blerim Kuçi e ka ofruar dorëheqjen te kryeministri

Blerim Kuçi ka ofruar dorëheqjen nga pozita e ministrit të Ekonomisë. Zëdhënësja e Qeverisë, Antigona Baxhaku, ka thënë për Express se kryeministri Avdullah Hoti ka...

Prizren, shtyhet rigjykimi për tentim vrasje

Të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren ka dështuar të mbahet seanca ndaj Rinor Xhaferit, i akuzuar për tentim vrasje, Bekim Xhaferit, i akuzuar...

Drita Millaku kandidate për deputete e Vetëvendosjes në Prizren

Drita Millaku kandidate për deputete e Vetëvendosjes nga Prizreni Drita Millaku do të jetë kandidate për deputete e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet e 14 shkurtit. Ajo...

Nuk respektuan masat anti-Covid, gjobiten 457 persona

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shkaktuar 38 aksidente trafiku, nga ta 17 me të lënduar kurse 21 me dëme materiale. Policia e...

Haskuka jep një lajm të mirë për Prizenin

Ministria e Shëndetësisë i ka propozuar Qeverisë së Kosovës masat e reja kufizuese kundër COVID-19. MSh ka propozuar që masat të lehtësohen për disa sektorë,...

Ministri Reçica viziton Malishevën

Ministri në detyrë i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica, ka vizituar komunën e Malishevës, pas vërshimeve të shkaktuar nga reshjet e shiut të...

Gjermania dhuron pajisje të rëndësishme për Policinë e Kosovës

Sot, Policia e Kosovës ka pranuar një donacion të rëndësishëm me pajisje nga shteti Gjerman. Muajt e fundit Gjermania i ka dhuruar Policisë së...

Katër të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë, 279 raste të reja

Katër persona kanë vdekur dhe 279 raste pozitive janë regjistruar me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë. Gjatë 24 orëve të fundit, në...

45 620 libra për nxënësit e komunës së Prizrenit

Drejtoria Komunale e Arsimit në Prizren, ka realizuar shpërndarjen e 240 titujve të lekturave shkollore në 56 shkolla fillore dhe të mesme të Komunës...

Aksidenti tragjik në Rrugën e Kombit ku vdiqën 4 persona nga Kosova, çka dihet deri tani

Një ngjarje tragjike ka ndodhur mbrëmë në Rruëne Kombit. Blerim Avdiaj 49-vjeç së bashku me bashkëshorten Anjezën dhe fëmijët po udhëtonin drejt Shqipërisë në...

Lajmet e Fundit

Lista e plotë e AAK’së

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka dorëzuar listën e kandidatëve për deputet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ),. Kësaj liste i prin kreu i...

Publikohet lista e plotë e Vetëvendosjes

Lëvizja Vetëvendosje pak minuta pasi ka aplikuar për certifikim në KQZ, ka publikuar edhe listën e plotë të cilës i prinë Albin Kurti dhe...

Ish-kryeprokurori kandidat i LDK-së për deputet nga Prizreni

Ish-kryeprokurori i Prizrenit dhe prokurori i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Sylë Hoxha, është kandidat i LDK’së për deputet. Hoxha është renditur i 100...

Kandidaturat e reja të PDK-së për deputetë

Partia Demokratike e Kosovës, pas aderimeve të analistëve dhe profesorëve, ua ka siguruar nga një numër shumicës së prurjeve të reja në listën e...

Lista e plotë e LDK-së

Lidhja Demokratike e Kosovës, pas përfundimit të afatit për aplikim në Komisionin Qëndror Zgjedhor për zgjedhjet e 14 shkurtit, ka publikuar listën e kandidatëve...