16.7 C
Prizren
E shtunë, 4 Korrik, 2020

Ish-komandanti i UÇK-së e TMK-së, Krasniqi:  Behajdin Allaqin nuk e arrestova e as dorëzova  te  Hashim Thaçi

Në luftë  qëndroi  vertikalisht. Pas çlirimit u përballë me tjetër sprovë.

U arrestua dhe u burgosë për “krime të luftës”.

Ish-komandanti i UÇK-së dhe Zonës së Dytë të TMK-së në Prizren,  Selim Krasniqi,  tregon se në UÇK ka bërë  luftë të drejtë dhe të pastër. Thotë se dëshmitarë i ka të gjithë bashkëluftëtarët.

“Në rast se është dikush që ka bërë luftë të drejtë e të pastër në UÇK, ai jam unë dhe për këtë mund të flasin të gjithë bashkëluftëtarët e mi”, shprehet ai, shkruan “PrizrenPress”.

Krasniqi është etiketuar nga ish- veprimtari i LPK-së, Ibrahim Kelmendi, i cili përmes një letre zyrtare dhe publike, i ka kërkuar Prokurorit të Gjykatës Speciale, që ta hetojë vrasjen e veprimtarit Behajdin Hallaqi, që sipas tij, është arrestuar e zhdukur me urdhrin e Hashim Thaçit.

“Me 11 qershor 1998 Hashim Thaçit, tani president i Republikës së Kosovës, i është dorëzuar mësuesi i filozofisë të Gjimnazit në Prizren, Behajadin Allaqi, të cilin duhet ta ketë arrestuar Policia Ushtarake e UÇK-së me urdhër të Hashim Thaçit inkompetent. Pra, tashmë është “sekret publik” se atë ditë, me duar të prangosur, e ka marrë në dorëzim Hashim Thaçi, “drejtor i drejtorisë politike” të UÇK-së, – në fakt sabotues e komplotist kundër UÇK-së, – dhe nuk dihet ku e si e ka zhdukur. Uroj të ketë gatishmëri ish-Eprori i UÇK-së, Zotëri Selim Krasniqi, për të ju informuar për dorëzimin e prangosur të Behajdin Allaqit marionetës komplotiste Hashim Thaçi, meqë ai veprim ka ndodhur në zonën ku Selimi ka qenë komandant i Policisë Ushtarake të UÇK-së”, ka shkruar Kelemndi.

Behajdin Allaqi  është zhdukur në vitin 1998.

Ishte profesor,  veprimtar dhe intelektual  i çështjes kombëtare.

Ka qenë edhe pjesëtar i UÇK-së.

Më 11 qershor 1998, nga Shtabi lokal i UÇK-së i Drenocit, niset me disa përfaqësues të SHP të UÇK-së për në selinë e SHP, i cili asokohe ndodhej në Likoc të Skënderajt. Prej kësaj date, familjes së Behajdin Allaqit dhe shokëve të tij do t´i mungojë çdo informacion lidhur me të. Që atëherë nuk dihet as vendi i rënies, as varri dhe as shenja e nishani. Prej asaj dite askush nuk di të tregojë nëse ai kishte arritur apo jo në SHP të UÇK-së. Dëshmori i kombit Behajdin Allaqi ka lënë një mori shkrimesh shkencore të botuara dhe në dorëshkrim në fushën e sociologjisë.

Ish-komandanti i UÇK-së dhe Zonës së Dytë të TMK-së në Prizren,  Selim Krasniqi thotë se Ibrahim Kelmendi po tenton të kriminalizojë  luftën e drejt  të tij.

“Asnjëherë nuk kam qenë komandant  i Policisë Ushtarake të UCK-së”, tregon ai për “PrizrenPress”.

“Behajdini nuk ka qenë asnjëherë i arrestuar nga unë dhe nuk kam arrestuar as të tjerë”.

“ Kjo ishte propagandë e  tjerëve, të cilët me ndihmën e shërbimeve anti-shqiptare dhe shërbimit serb  ma bën dosjen dhe më dërguan në burg, ku u dënova për krime të luftës”.

“Po të kishit përcill  gjykimin tim, do ta kishit  kuptuar se  nuk kishte fakte,  por vetëm shpifje dhe qëllime dashakeqe të klaneve të ndryshme, me qellim të eliminimit tim nga skena dhe detyra, e ndoshta edhe me qëllim të mbulimit të krimeve të kryera nga shërbëtor të Serbisë fashiste!”.

Krasniqi pranon se ka takuar Behajadin Allaqin.

“Po Behajdinin e kam takuar në Drenoc , dhe aty ka ardhur me shokë të tjerë. Aty e kam njohur dhe natyrisht e kam vërejtur që ka dëshirë, vullnet e dije si dhe ndjenjë të lartë atdhedashurie”, tregon ai.

“Aty ai është ofruar të kontribuoj dhe kontaktet i ka vazhduar me Gani Paçarizin, i cili po ashtu ka qenë një atdhetar i madh, e tani është në mesin e heronjve më të dëshmuar të atdheut”.

“Nuk kam qenë luftëtar i zyrave apo  ndejave nëpër oda”.

“Lufta ime  ishte  shumë e pastër. Ndoshta shumë kush nuk e din sepse nuk kemi rrahur gjoks, por e gjithë familja e rrethi im prej miqsh e shokësh ua kalojmë shumë e shumë herë atyre që e kanë bërë gjoksin gropë e vetën e quajnë edhe legjendar!”.

“Pra mjaft ma keni nxirë jetën me shpifje e dosje të montuara dhe nuk ua pash sytë në momentet më të vështira të jetës”.

“Luftën që bëra e bëra për vendin dhe për tokën në të cilën kemi lindur,  e në vend të mirënjohjes u burgosa e jeta ime ishte luftë dhe skëterrë, e vazhdon të jetë edhe sot e kësaj dite!”.

Ish-komandanti i UÇK-së dhe Zonës së Dytë të TMK-së në Prizren,  Selim Krasniqi tregon se,  me presidentin  Hashim Thaçi nuk ka pasur asnjëherë raporte besimi.

“Isha kritikuesi më i madh i shumë veprimeve të tij dhe i tillë vazhdoj të jem. Nëse është i përfshirë në krime e veprime kriminale  le të përgjigjet për to, e jo vetëm ai, por secili që ka bërë veprime në dëm të luftës”, shprehet Krasniqi./PrizrenPress.com/

 

- Advertisement -

Më Shumë

Sindikatat paralajmërojnë masa pas shfuqizimit të Ligjit për Paga

Dy nga sindikatat më të mëdha në Kosovë, ajo e Arsimit dhe ajo e Shëndetësisë, kanë paralajmëruar masa pas shfuqizimit të Ligjit për Paga. Teksa...

Prizren: Punime në lagjen “Arbanë”, mbyllet për qarkullim rruga “Transiti”

Komuna e Prizrenit, përmes një komunikate për media, ka njoftuar se të hënën do të fillojnë punimet për “Ndërtimin e infrastrukturës rrugore në lagjen...

Bën vetëvrasje në ballkonin e shtëpisë së tij një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në ballkonin e shtëpisë së tij dje rreth orës 13:15 në fshatin Skorrobishte të komunës së Prizrenit. Ekipi...

Kosovarët ‘pushtojnë’ bregdetin shqiptar! Fluks makinash në Morinë

Shqipëria ka regjistruar shifrat më të larta gjatë ditëve të fundit me COVID-19 në 24 orë, e megjithatë kjo nuk i ka stepur pushuesit...

LDK me telegram ngushëllimi pas vdekjes së Nikollë Mark Kërhanajt

Lidhja Demokratik e Kosovës (LDK) ka dalë me në telegram ngushëllimi për vdekjen e veprimtarit Nikollë Mark Kërhanaj nga Prizreni. Në këtë telegram thuhet se...

Ishin në vijën e parë të luftës ndaj Covid-19, mjekët kërkojnë paga shtesë pasi u rrëzua Ligji i Pagave

Kryetari i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla ka folur për situatën e re në këtë sektorë pas anulimit të Ligjit...

Ish-deputetja e Vetëvendosjes kërkon dorëheqjen e Thaçit

Ish-deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje! Drita Millaku, kërkon dorëheqjen e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Sipas saj, Thaçi duhet të mbrojë luftën e pastër të UÇK-së. “Presidenti,...

122 raste të reja me koronavirus, 7 në Prizren

81 TË SHËRUAR DHE 122 RASTE ME COVID-19! Sot më 29 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Elita materiale me varfëri shpirtërore

Në një të kaluar të largët të parët tanë na thoshin se duhet shumë punë që njeriu atë që e ka materiale ta ndjejë...

Gjykata Kushtetuese shpall të pavlefshëm Ligjin për Pagat në Sektorin Publik

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka marrë vendim që ta shpallë të pavlefshëm Ligjin për Paga në Sektorin Publik. Në arsyetim thuhet se ky ligj nuk...

Bajrami: Brenda disa javësh qytetarët mund të tërheqin 10 për qind të kursimeve nga Trusti

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë se pret që për disa javë apo pak më shumë se një muaj, qytetarëve t’u mundësohet të...

Realizohet fluturimi i parë në Aeroportin e Prishtinës

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, ka njoftuar në orën 00:50, është realizuar fluturimin e parë pas më shumë se tre muaj ndërprerje të...

Ish-drejtori i Arsimit në Prizren dhe dy të tjerët lirohen nga akuzat për keqpërdorim të mjeteve për javën e dëshmorit

Gjykata Themelore në Prizren, të enjten, ka shpallur aktgjykim lirues ndaj ish-drejtorit të Arsimit në Komunën e Prizrenit, Nexhat Çoçaj, i akuzuar për keqpërdorim...

Jep dorëheqje kryeministri i Francës

Kryeministri i Francës, e ka dorëzuar dorëheqjen e tij tek presidenti Emmanuel Macron sot në mëngjes. Sipas “Euronews”, dorëheqja e tij është pranuar nga Macroni. “Edouard...

Mos na e çani bythën se nuk po gjykohet Ushtria Çlirimtare e Kosovës!

Behxhet Sh. SHALA - BAJGORA Ushtri e lavdishme në një mjedis të palavdishëm : Rezistenca dhe qëndresa e shqiptarëve asnjëherë nuk u ndërpre , që...

COVID-19: Malisheva me zero raste aktive

Komuna e Malishevës vazhdon të mbetet e qetë sa i përket pandemisë me Covid-19, pasi nuk ka raste të reja të prekura dhe mbetet...

Lajmet e Fundit

Prizren: Erërat e fuqishme rrëzojnë shtyllat elektrike, 56 shtëpi mbesin pa rrymë (VIDEO)

Shiu e erërat e forta kanë shkaktuar dëme të mëdha në Prizren. Disa shtylla elektrike janë rrëzuar, duke rrezikuar banorët, njofton Klan Kosova. Për të lënduar...

Haxhi Avdyli i LDK’së konfirmon se ka dalë pozitiv me Covid-19

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka...

Haxhi Avdyli rezulton pozitiv me COVID-19

Katër deputetë të Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, kanë dalë pozitiv në testin për Covid-19. Burime të Gazetës Express bëjnë...

Për herë të tretë kërkon votë për parlamentin kroat, Ermina Lekaj-Përlaskaj nga Prizreni synon një ditë Qeverinë e Kosovës

Më 1990 kishte marrë rrugë nga Prizreni. Stacioni ndalues asokohe për Ermina Lekajn kishte qenë qyteti i Rijekës së Kroacisë. Në këto tri dekada ajo nuk...

Elita materiale me varfëri shpirtërore

Në një të kaluar të largët të parët tanë na thoshin se duhet shumë punë që njeriu atë që e ka materiale ta ndjejë...