10.7 C
Prizren
E martë, 2 Qershor, 2020

Ish- ushtarët e UÇK-së vizituan Spitalin e Prizrenit (Foto)

Sot, pas 20 vitesh, në spitalin e Prizrenit, kanë hyrë një grup ish- ushtarësh të UÇK-së, të cilët kanë kujtuar  12 qershorin e 1999 kur ishin caktuar për hyrje dhe marrjen e spitalit të Prizrenit, çarmatosjen e militarëve dhe paramilitarëve serbë, si dhe kthimin e punëtorëve shqiptarë të spitalit të larguar nga masat e dhunshme serbe.
Ata janë pritur nga drejtori ekzekutiv, Prof. Ass. dr. Afrim Avdaj, i cili ka shprehur falënderimet dhe mirënjohjet për gjithë ushtarët e UÇK-së, të cilët më 12 qershor kanë mundësuar marrjen e spitalit nga forcat serbe dhe kthimin e punëtorëve shqiptarë të larguar nga masat e dhunshme.
1 12062019.JPG
“Ju jeni simbol i lirisë kombëtare, jeni çlirimatrë të hapësirës shqiptare, jeni lavdia e luftës dhe lirisë së Kosovës dhe popullit shqiptar”, u ka thënë ish ushtarëve të UÇK-së, drejtori Avdaj.
Ndërsa 12 qershorin e vitit 1999 e konsideron ditlinjde të gjithanshme.
“Për mua, në njërën anë  12 qershori i vitit 1999 është ditlindja ime, është ditlindja e popullit shqiptar dhe  ditlindja e lirisë së Kosovës, data e frymëmarrjes së lirshme të popullit të Kosovës e sjellë nga fluturat dhe dallëndyshet e Kosovës – UÇK, ndërsa në anën tjetër është data e fundit e hegjemonisë dhe data e përfundimit të gjenocidit serb ndaj shqiptarëve të Kosovës”,-theksoi drejtori Avdaj, duke uruar të gjithë ushtarët e UÇK-së, dëshmorët, invalidët, familjet e dëshmortëve, gjithë popullit të Kosovës dhe gjithë atyre që në forma të ndryshme kanë ndihmuar në çlimin e Kosovëës.
2 12062019.JPG
Major  Bajrush Gashi, ishte caktuar udhëheqës i grupit të UÇK-së për hyrjen në spital.
Ai 12 qershorin e vitit 1999 e përshkruan si ditën më të rëndësishme të jetës.
“Kam qenë i caktuar për  hyrjen në spital dhe marrjen e spitalit. Në spital kemi hyrë në ora 7.30 minuta. Ne kemi hyrë nga brenda dhe fillimisht kam caktuar pikat e vrojtimit, sepse në hyrje të spitalit kanë qenë të vendur forcat serbe. Me të hyrë në spital kemi filluar çarmatosjen e militarëve dhe paramilitarëve serbë.  Diku ka ora 10.00 deri në 11.00 në spital kanë ardh Kryqi i Kuq ndërkombëtar, Kisha serbe dhe KFOR-i. aty kemi bërë marrëveshjen dhe të gjithë personat e çarmatosur i kemi dorëzuar Kryqit të kuq ndërkombëtar. Më pas i kemi bërë thirrje të gjithë punëtorëve shqiptar të spitalit të larguar nga masat e dhunshme që të kthehen në vendet e punës në spital dhe të ofrojnë shërbiemt shëndetësore për pacientë , dhe sidomos të plagosurit në luftë. 12 qershori i vitit 1999 është dita më e lumtur e jëtës sime, dhe, edhe po të vdisja atë ditë, do t’i bëja hallal gjithë popullit, në fytyrat e të cilëve shihja gëzimin nga çlirimi përfundimtar i okupimit”, pohoi major, Gashi.
Ushtarët e UÇK-së kanë vizituar hapësirat e spitalit dhe vendet kur për herë të parë kanë hyrë në spital më 12 qershor 1999.
- Advertisement -

Më Shumë

Çeku: Vendimi i Kushtetueses, goditje brutale për demokracinë

Deputeti i Vetëvendosjes, Hajrulla Çeku, vlerësoi se Gjykata Kushtetuese ka tejkaluar kompetencat e saj me aktgjykimin e marrë të enjten për dekretin e presidentit...

Pesë raste të reja me COVID-19 në Prizren

NËNTË TË SHËRUAR DHE DYMBËDHJETË RASTE ME COVID-19! Sot më 29 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Malishevë, filloi punën komisioni për vlerësimin e ndikimit në ekonomi gjatë pandemisë

Komisioni i Komunës së Malishevës, për vlerësimin e dëmeve të shkaktuara në ekonominë e Malishevës, gjatë kohës së pandemisë, ka filluar punën e tij...

Immobile te Napoli? Igli Tare sqaron situatën dhe shuan çdo dilemë

Në mediet italiane është folur shumë për një interesim të Napolit për Ciro Immobilen, bomberin e Lazios. 30-vjeçari kryeson renditjen e golashënuesve më të...

Federata Angleze cakton datat e ndeshjeve të FA Cup

Federata e Futbollit e Anglisë ka konfirmuar edhe datat për ndeshjet e mbetura të FA Cup. Çerekfinalet do të zhvillohet në fundjavën e 27 dhe...

Kërkohet komision për t’i hulumtuar dëmet e bizneseve gjatë pandemisë

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), Avni Ajdini, ka kërkuar që të formohet një komision i pavarur nga ekspertët për...

Ushtari dhe nëna në Amerikë vdesin brenda tri ditësh nga koronavirusi

Simon Zamudio – një rreshter 34-vjeçar në Rezervën e Ushtrisë amerikane – vdiq nga komplikimet e Covid-19 më 22 maj. Tre ditë më vonë,...

Kosovarët të pakënaqur me drejtirmin aktual të politikës në vend

Shtetasit e Kosovës janë të pakënaqur me drejtimin aktual të politikës në vend, kështu thuhet në anketën “Pulsi Publik 18” i realizuar nga Programi...

Shaqir Totaj: 1 Qershori, një ditë festive

Shaqir Totaj uroi fëmijët për festën e 1 Qershorit, duke thënë që dhurata më e madhe e kësaj shoqërie janë fëmijët. Sipas Totajt, 1 Qershori,...

Gjashtë të arrestuar në Prizren

Gjashtë persona janë arrestuar dje nga policia në Prizren. Sipas njoftimit , nëntë të dyshuarit janë arrestuar pasi që të njëjtit nuk kanë respektuar vendimin...

Rriten çmimet e derivateve në Kosovë

Edhe pse çmimet e derivateve të naftës në Kosovë ishin të larta, ato sërish kanë shënuar ngritje. Aktualisht në Kosovë çmimi i naftës sillet...

Të bukura, komode dhe plot stil. Disa këshilla nga Adrola Dushi si të dukeni joshëse në plazh

Modelja e njohur Adrola Dushi ka postuar së fundmi në Instagram disa foto ku si gjithmonë duket mjaft tërheqëse. E veshur me bikini, Adrola ka...

Vdes ish-kryetarja e FG-së së LDK-së në Prizren

Ka vdekur në moshën 65 vjeçare, ish-kryetarja e FG-së së  LDK-së në Prizren, Xhyle Krasniqi. Siç bëhet e ditur, e ndjera Xhyle Krasniqi, ka humbur...

Koronavirusi prek edhe remitencat e diasporës

Shumë qytetarë të Kosovës janë të varur nga remitencat, që luajnë rol të madh edhe në ekonominë e Kosovës. Megjithatë, si pasojë e pandemisë...

Të gjitha testet e sotme për COVID-19 në Malishevë, rezultuan negative

Sot në territorin e Komunës së Malishevës, janë bërë nëntë teste të rasteve të kontaktit për COVID-19, dhe të gjitha testet kanë rezultuar negative....

Vritet një protestues 19 vjeçar në SHBA

Një person është vrarë në Detroit gjatë protestave të dhunshme që kanë mbërthyer një numër të shteteve amerikane, raporton The Guardian. 19-vjeçari është vrarë pasi...

Lajmet e Fundit

Këta janë ministrat e LDK-së në qeverinë Hoti

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka caktuar emrat e ministrave në Qeverinë Hoti, e cila pritet të votohet nesër në Kuvendin e Kosovës. Kreu i...

Vetëvendosje në Prizren fillon peticionin për zgjedhje të reja

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren ka hapur tendën e saj në sheshin “Sheshi i Lidhjes”, ku qytetarët u përgjigjen masovikisht nëpërmjet peticionit se duan zgjedhje. “Tenda...

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Deputetja boshnjake Duda Balje do t’ia jep votën e saj Qeverisë Hoti nesër në seancë. Ajo për klankosova.tv tha se beson që kjo qeveri do...

Artisti që vërtet diti me vdek!

“Unë di të vdes” i tha atë natë Frederik Rreshpja shkrimtarit Petrit Palushi. “Kam ditur të jetoj. Unë di edhe të vdes.” tha sërish...

Immobile te Napoli? Igli Tare sqaron situatën dhe shuan çdo dilemë

Në mediet italiane është folur shumë për një interesim të Napolit për Ciro Immobilen, bomberin e Lazios. 30-vjeçari kryeson renditjen e golashënuesve më të...