1.4 C
Prizren
E premte, 27 Nëntor, 2020

Isha “Sosi”, u bëra “Prifti”, “Don Sebastian” e “Pjetër”

Shkruan: Sabahajdin Cena

Në luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, me vullnetin më të madh u angazhova si profesor universiteti dhe anëtar i devotshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, por askush nuk më pyeti se ç’profeson kam e as cilës parti i takoj, por pushkën në krah e një pistoletë në brez.

Qysh në fëmijëri e rini e kisha pseudonimin “Sosi”me të cilin isha më i popullarizuar se me ,emrin dhe mbiemrin tim. Së andejmi kalova në pseudonimin “Prifti” të cilin ma vuri komandant Xhelal Hajda-Toni, pasi që në betejat e Kroacisë, e paska pasur një bashkëluftëtar klerik të besimit katolik.

Madje shpesh edhe vishja rrobat e priftërisë dhe askujt nuk i pengova e as që më pyeti kush. Vizitoja famullinë e Bistagjinit, famullitarin Don Vitori e familjen e Augustin Bisakut, dhe askush nuk më pengonte, madje as hoxhallarëve me të cilët shoqërohesha gjatë tërë luftës: Mulla Fetah Bekollit, me shërbim në Rogovë të Hasit, me mulla Isak Rexhepin, imam në Nagac të Anadrtinit, me mulla Halit Shëlës të Krushës së Madhe e me Ismet Tarën e Rahovecit, dhe askujt nuk i pengonte.

Nuk e pengonte as Ismet Tarën nga Rahoveci të cilin e quaja herë “Hoxhë” e herë mulla Ismet, e më vonë “Prifti” si prift duhej ta kisha emrin dhe kështu u bëra “Don Sebastian” dhe kontaktoja me Simon Veselin e me vëllezërit Paluca nga famullia e Velezhës dhe askujt nuk i pengoja, ndërsa në fshatrat e Anadrini bëhesha Pjetër Gjergji, u bëra nga Ferizaj, i burgosuri që kisha ardhur në Krushë të Madhe e Qëndresë për t’u takuar në nënat e të burgosurve Ukshin Hoti e Nait Hasani dhe sërish jetoja në mjediset myslimane në Nagac te haxhi Nuredin Gashi, te Jakup Gashi e te Ilvi Gashi, sërish me mulla Fetaun, me mulla Halitin e me mulla Isakun, dhe askush nuk u interesua për “faktin”se jam Pjetër Gjergji i Ferizajt.

Sërish vizitoja Velezhën, Shpenadinë dhe Terpeticën, mjedise të krishtera.

Bashkëluftëtarët dhe shtabet lokale, rajonale dhe ai i përgjithshëm e dinin se kam qenë anëtar i LKJ-së dikurshme, pastaj edhe i LDK-së, por askush nuk më pyeti kurrë gjatë qëndrimit tim në male, as për profesionin tim, as për konfesionin, as për emrat dhe pseudonimet edhe pse “hoxhallarë” kishte më shumë e “prift” isha vetëm unë.

Gjatë qëndrimit në fshatin Nagac për pak në një debati me mulla Fetahun, mulla Isakun, mulla Halitin e sheh Muharremin, nuk më zbuloi haxhi Dina i Nagacit. Por askujt nuk i pati interesuar e as që i patën penguar pseudonimet, profesionet dhe vendlindjet e mia, por pushkën në krah e drejt në pyjet e Mileskës.

- Advertisement -

Më Shumë

Iu dha lamtumira e fundit kolosit të muzikës së mirëfilltë shqipe, Ismet Peja

Ismet Peja nëpërmjet këngëve të tij që shprehin gëzim, dashuri e dhimbje, ka treguar se kush është populli shqiptar. Kështu u tha në ceremoninë lamtumirës,...

Lista e plotë e nominimeve për çmimet e “Grammy Awards 2021”

Për herën e 63-të me radhë do të mbahet evenimenti i “Grammy Awards”, me tridhjetë e një janar të vitit 2021, shkruan KultPlus. Ndër këngëtaret...

Posta me shërbim të ri të “Dërgesave Online”

Posta e Kosovës sot ka nënshkruar një kontratë për një shërbim të ri me konsumatorët, “Dërgesa Online”, duke iu përshtatur nevojave të tregut, zhvillimit...

Zhduket një 28-vjeçar nga Malisheva, familja kërkon ndihmë për ta gjetur

Një 28-vjeçar nga Malisheva është zhdukur nga dita e shtunë. Familjarët e të riut po kërkojnë ndihmë për gjetjen e tij, raporton Express 28-vjeçari Jetmir...

Rritet numri i pacientëve të shtrirë në Spitalin e Prizrenit, në krizë edhe bizneset

Pandemia COVID-19 po cenon shëndetin e qytetarëve të Prizrenit, me numrin që po shkon duke u rritur javëve të fundit. Por kjo situatë po prek...

Nait Hasani infektohet me COVID-19

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Nait Hasani ka rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hasani përmes një postimi...

Teksti i shkëlqyer i ushtrimeve gramatikore

Shkruan: Prof. Gani Rudaj Shumëherë dëgjojmë se lëndët si: matematika, fizika, kimia dhe gjuha ( gramatika ) janë të vështira për t`u mësuar. Këtë thënieje...

Statistika që dëshmon se Haaland është sulmuesi më i frikshëm në botë

Sulmuesi norvegjez i Borussia Dortmundit, Erling Haaland është njëri nga sulmuesit më të mirë në botë, transmeton Insporti. Haaland javën e kaluar fitoi çmimin “Golden...

Dështon të mbahet seanca për rastin e vrasjes së rëndë në Suharekë

Ka dështuar të mbahet seanca e paraparë për sot në Gjykatën Themelore në Prizren, për vrasjen e tanimë të ndjerit Abedin Bytyqi, që kishte...

Rreth 80 mijë qytetarë u dënuan për mosrespektim të masave anti-Covid për tre muaj

Më 26 gusht të këtij viti, Qeveria e Kosovës ka miratuar ligjin anti-Covid, që nga ajo datë deri më sot që janë më pak...

Rina Balaj lanson këngën “Zjarr”, zjarr edhe në videoklip

Këngëtarja e njohur Rina Balaj ka publikuar këngën e saj më të re. Kënga e cila erdhi me videoklip titullohet “Zjarr”. Përpos këngës që u pëlqye...

Kërcënohet zëvendësministri Zafir Berisha

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se zëvendësministri, Zafir Berisha është kërcënuar. MPB thotë se rasti është hapur në Policinë e Kosovës, transmeton Telegrafi. “MPB...

Erdogan: Vaksinën që do ta prodhojë Turqia do ta bëjmë të disponueshme për të gjithë njerëzimin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, duke folur për rëndësinë e bashkëpunimit ndërkombëtar dhe solidaritetit në luftën kundër pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19),...

Trumpi pranon që të nisë kalimi i pushtetit te Bideni

Donald Trump ka pranuar që të nisë tranzicioni zyrtar që presidenti i zgjedhur Joe Biden të marrë zyrën e të parit të Shteteve të...

20-vjeçari nga Prizreni pret gishtat në fabrikë

Një 20-vjeçar nga fshati Lubizhdë e Prizrenit është lënduar të mërkurën derisa ishte në vendin e tij të punës. Ai është dërguar për ndihmë mjekësore...

Pirlo: Morata e gjeti te Juve atë që i mungonte te Atletico

Alvaro Morata duket se ka rilindur. Sulmuesi spanjoll po gëzon një formë fantastike në Serie A me Juventusin. Sipas trajnerit Andrea Pirlo, kjo falë vetëbesimit që...

Lajmet e Fundit

Nis peticioni online i bizneseve: Të deklarojmë tatimet por mos t’i paguajmë deri në miratimin e Pakos së Rimëkëmbjes

Dështimi i aprovimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike në Kuvend, ka dëmtuar edhe më shumë bizneset që janë goditur nga pandemia e COVID-19. Për këtë...

Suhareka nuk i bindet Qeverisë Hoti, e bën pushim për 28 nëntor

Sot në orët e mbrëmjes kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, përmes nj? shkrimi ka bërë të ditur se dita e hënë është...

Këta janë lojtarët e rinj më të shtrenjtë në botë

Mediumi i njohur gjerman, Transfermarkt, ka bërë publike listën e 18 vjeçarëve më të shtrenjtë në botën e futbollit. Pësoi një dëmtim të rëndë që do...

Për dy javë mbyllet për qarkullim rruga Prizren – Gjakovë

Ministria e Infrastrukturës përmes një komunikate për media ka njoftuar se të dielën do të mbyllet për qarkullim rruga Prizren – Gjakovë deri më...

12 të vdekur për 24 orë nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.827 mostra të...