21.2 C
Prizren
E enjte, 4 Qershor, 2020

Istrefi: Qiratë e objekteve ku operon Telekomi do të ulen

Kryeshefi ekzekutiv i Telekomit të Kosovës tha qiraja për objektet ku janë të vendosura shërbimet e kompanisë do të ulet.Në intervistën e tij në Interaktiv të KTV-së, ai tha se janë njoftuar edhe pronarët e këtyre objekteve dhe hapësirave.

“Të gjitha objektet që i kemi me qira, kemi marrë vendim që të t‘i ulim ato qira. I kemi njoftuar pronarët. Nuk ka qira të Telekomit që nuk kemi bërë zbritje. Vendosja e antenave bëhet pas matjeve për të parë se sa hapësirë mbulon ajo antenë. Nuk dua të paragjykoj se ku janë vendosur ato. Por, për herë të parë kam arritur të krijoj ekip për montim dhe demontim të antenave, dhe kështu kemi kursyer 700 mijë euro. Kemi bërë marrëveshje me IPKO-n që shtyllat t’i përdorim bashkë”, tha kryeshefi ekzekutiv i Telekomit.

“Qiraja e objektit në shesh, ka qenë parapagim, pra është e paguar, dhe më duket se është edhe 1 vit. Nëse e shohim që s’është në interes të Telekomit, do ta shkëpusim atë kontratë”, theksoi Istrefi. Ndërsa tha se ajo pikë ka qarkullim jashtëzakonisht të mirë ditor, dhe mund të konsiderohet edhe vazhdimi i kontratës me atë objekt.Ai tha se nuk është kundër privatizimit të Telekomit, por jo të tërësishëm dhe jo në këtë fazë në të cilën gjendjet kompania.“Nuk jam kundër privatizimit, por jo të tërësishëm. Të shkojnë 49% të aksioneve në privatizim. Por, në gjendje në të cilën është kompania, nuk guxojmë të flasim për privatizim. Ta bëjmë të dinjitetshëm, e më pas ta dërgojmë në procesin e privatizimit”, tha Istrefi.

Kryeshefi ekzekutiv i Telekomit foli edhe për marketingun e kompanisë që ai drejton, duke thënë se ka ndërprerë kontrata marketingu me shumë portale.“Kur kam ardhur në këtë post, kam gjetur 58 portale që kanë qenë me kontratë në Telekom, dhe vlera e tyre mujore ka qenë 100 mijë euro. Më vjen keq që më është dashur t’i ndërpres të gjitha ato kontrata”, deklaroi Istrefi, duke shfaqur dyshimin e tij se shumë prej tyre kanë qenë portale fiktive.

- Advertisement -

Më Shumë

Kryeministri në ardhje këndon këngën “N’Rahovec e kemi konakun….”

Profesori i Ekonomisë, Avdullah Hoti, pritet të bëhen javën e ardhshme Shef i Qeverisë. Ai do të jetë kryeministri i nëntë i Republikës. Në...

Kërkohet komision për t’i hulumtuar dëmet e bizneseve gjatë pandemisë

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), Avni Ajdini, ka kërkuar që të formohet një komision i pavarur nga ekspertët për...

EKSKLUZIVE: Koalicioni LAN po synon ta votojë Qeverinë Hoti të martën

Pas shpalljes së aktgjykimit nga Gjykata Kushtetuese ku iu dha drita e gjelbër Kuvendit për ta formuar Qeverinë e re pa shkuar vendi në...

Prindërit e këngëtares së njohur shqiptare infektohen me COVID-19

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha ka deklaruar se prindërit e saj janë diagnostikuar me Còvid-19. Këtë periudhë, e përjetoi me stres të madh...

EMRAT/ Përbërja e Qeverisë Hoti

Lidhja Demokratike e Kosovës pritet të mblidhet, të hënën, pas publikimit të aktvendimit të Gjykatës Kushtetuese për dekretin e presidentit. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës...

“Koronavirusi mund të ketë qenë në Evropë që në nëntor”

“Koronavirusi mund të ketë mbërritur në Evropë në fillim të nëntorit të vitit të kaluar”. Ky eshte zbulimi i bere nga shkencëtarët francezë, saktesisht...

Qeveria e Kosovës me një njoftim për Kartonin e Gjelbër dhe çmimet e biletave të udhëtarëve nga diaspora

Liza Gashi, zëvendësministre në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, me anë të një statusi në Facebook ka bërë të ditur...

Kushtetuesja do të punojë gjatë vikendit për llogari të Qeverisë së re

Lidhja Demokratike ka vendosur ta presë Aktgjykimin e plotë për mandatarin, përpara se të ndërmarrë nismën për seancën parlamentare në të cilën synon ta...

Të bukura, komode dhe plot stil. Disa këshilla nga Adrola Dushi si të dukeni joshëse në plazh

Modelja e njohur Adrola Dushi ka postuar së fundmi në Instagram disa foto ku si gjithmonë duket mjaft tërheqëse. E veshur me bikini, Adrola ka...

Plaçkitet një shkollë në Prizren

Persona të panjohur kanë hyrë me forcë të hënën në objektin e një shkolle në Prizren dhe kanë vjedhur pajisje shkollore. Kjo është bërë e...

27 raste të reja me COVID-19, asnjë në Prizren

IKShPK ka konfirmuar 27 raste të reja me COVID-19 në Kosovë nga 172 mostra të testuara. Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Vushtrrisë...

Për tri ditë, vijnë në jetë 40 fëmijë në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë tri ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 40 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Për PDK-në vendimi i Kushtetueses ishte profesional

Për Partinë Demokratike të Kosovës vendimi i Gjykatës Kushtetuese ishte profesional. Kujtim Gashi nga Partia Demokratike e Kosovës, tha se vendimi i Kushtetueses ka qenë...

Këta janë ministrat e LDK-së në qeverinë Hoti

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka caktuar emrat e ministrave në Qeverinë Hoti, e cila pritet të votohet nesër në Kuvendin e Kosovës. Kreu i...

19 raste me COVID-19- asnjë në Prizren

NËNTËMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE NJËZET E KATËR TË SHËRUAR! Sot më 03 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,...

NLB Banka ndihmon bizneset përmes hapësirës reklamuese në medie

Banka NLB ka filluar projektin të titulluar Korniza e Mbështetjes për bizneset të cilat kanë pësuar nga pandemia, duke u ofruar hapësirë reklamuese në...

Lajmet e Fundit

Në Prizren bizneset kërkojnë t’u lejohet organizimi i dasmave

Vendimi i Kuvendit të Komunës së Prizrenit për lirimin e bizneseve nga taksa komunale, nga pagesa e qirasë për lokalet që janë pronë komunale...

Një rast me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

IKSHPK ka konfirmuar se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 5 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Po ashtu, 3 persona janë shëruar. Rastet...

Tahiri: Qysh sot do të merremi me vonesën e pagesave të 170 eurove

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës Besnik Tahiri ka folur për vonesat e pagesave prej 170 euro, ku rreth 20 mijë...

Operacioni i përbashkët Shqipëri-Itali, arrestohen 11 persona për kokainë

Ka përfunduar operacioni policor i përbashkët Itali-Shqipëri, i koduar “ZAD”. Ky aksion është zhvilluar për goditjen e një grupi kriminal që operonte në fushën e...

Hapen muzetë e Vatikanit!

Nëse vetëm e keni ëndërruar, tani erdhi koha për ta parë nga afër, Kapelën Sistine! Pa u ndier sikur jeni në një autobus të...