9.8 C
Prizren
E shtunë, 30 Maj, 2020

Katër komuna të rajonit të Prizrenit kanë përmirësuar arkëtimin e tatimit në pronë

Pesë komuna të rajonit të Prizrenit gjatë nëntë muajve të këtij viti kanë arkëtuar më shumë mjete nga tatimi në pronë në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Monitoruesit nga shoqëria civile thonë se zbatimi i Ligjit të ri për Tatim në Pronë ka mundësuar arkëtim të përmirësuar në nëntëmujorin e këtij viti, duke qenë se afati i fundit për pagesën e këstit të dytë të faturës për këtë lloj tatimi është 30 shtatori, shkruan sot “Koha Ditore”.

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Financave, në raportin nëntëmujor financiar del se përparimin më të madh në mesin e komunave të rajonit të Prizrenit sipas përqindjes së arkëtimit të krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar e ka arritur Komuna e Rahovecit.

Kjo, në nëntë muajt e këtij viti, ka arkëtuar 0.37 milion euro, apo 32 për qind më shumë mjete në krahasim me vitin e shkuar, kur kishte arkëtuar 0.28 milion euro. Në nëntë muajt e vitit 2017 kjo Komunës kishte arkëtuar 0.25 milion euro.

Pas Rahovecit renditet Komuna e Suharekës. Kjo ka arritur të arkëtojë 0.59 milion euro, ndërkohë që në nëntëmujorin e vitit 2018 kishte arkëtuar 0.49 milion euro, përderisa në periudhën e njëjtë të vitit 2017 kishte mbledhur 0.44 milion euro.

Komuna e Prizrenit në nëntëmujorin e vitit 2019 ka arkëtuar 1.93 milion euro nga tatimi në pronë apo 19 për qind më shumë se në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, kur ishin arkëtuar 1.62 milionë euro. Ndërsa në nëntëmujorin e vitit 2017, kjo komunë kishte arkëtuar 1.65 milionë euro nga tatimi në pronë, ndërsa Malisheva ka arkëtuar 0.23 milion euro. Kjo shumë është për 10 për qind më e madhe sesa në nëntëmujorin e vitit të shkuar.

Edhe Komuna e Dragashit gjatë nëntë muajve të këtij viti ka arkëtuar 0.15 milionë euro apo 8 për qind më shumë sesa në periudhën e njëjtë të vitit të shkuar kur kishte arkëtuar 0.13 milion euro.

- Advertisement -

Më Shumë

Rikthehet në tryezë opozita në Shqipëri

Palët politike (mazhoranca, opozita parlamentare dhe ajo jashtëparlamentare) pritet të mblidhen ditën e sotme (26 maj) në orën 11:00, pas bojkotit të takimit të...

Muharremaj: Dy rastet e reja janë nga Bllaca dhe Suhareka

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, thotë se në komunën që ai udhëheq aktualisht janë vetëm dy raste aktive, ato të një nate...

Real Madrid nxiton me rinovimet, Marca i zbulon lëvizjen e fundit

Carlos Henrique Casimiro iu bashkua Realit të Madridit pa shumë pompozitet në vitin 2013. Futbollisti, i cili shikohet shpesh duke bërë punët e pista...

Trump ndërpret marrëdhëniet me OBSh: U bë palë me Kinën

Presidenti Amerikan Donald Trump ka njoftuar pak më parë se do të ndërpresë marrëdhëniet e tij me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe shkak për...

Casillas emocionon tifozët e Realit: Do të kthehem një ditë

Portieri veteran, Iker Casillas, i emocionoi tifozët e Real Madridit teksa kujtoi ndeshjen e tij të fundit me fanellën e Los Blancos, duke e...

U tha se është shtatzënë, reagon Armina Mevlani

Blogerja  Armina Mevlani është një ndër vajzat më të njohura të shoëbizz-it shqiptar. Armina komentohet edhe për faktin se është partnerja e Shkëlzen Berishë,...

Kohë të mira, kohë të këqija

Nga: Led Zeppelin në ditët e rinisë sime m’ tregonin se çka do të thotë me qenë burrë, derisa e arrita atë moshë u përpoqa t’i bëj gjërat...

Kolos i teatrit shqip! Historia e panjohur e Sandër Prosit

Publikohet historia e panjohur e aktorit Sandër Prosit, i konsideruar si një nga kollosët më të mëdhenj të skenës së teatrit dhe kinematografisë shqiptare....

Kina po bëhet gati për luftë… por kundër kujt?!

Sado e pazakontë që mund të tingëllojë, Presidenti Kinez Xi Jinping i ka kërkuar Ushtrisë së saj Çlirimtare të Popullit (PLA) të përgatitet për...

Ende s’dihet kur do t’i kthehen shkollës nxënësit në Kosovë

Disa vende evropiane kanë filluar rihapjen e shkollave pas lehtësimit të masave parandaluese kundër pandemisë së koronavirusit. Por, Kosova ende nuk ka një datë për...

Haskuka ngushëllon familjarët e 59-vjeçarit të vdekur nga COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytafer Haskuka ka shprehur ngushëllime familjes së personit A.H. (1961) që sot ndërroi jetë si pasojë e COVID-19. Ai me...

Gjendet pa shenja jete një shtetas i huaj në Prizren

Të premten rreth orës 00:16 është gjetur pa shenja jete një shtetas i huaj në Priren. Policia është duke e trajtuar këtë rast si vdekje...

Kështu e festonte UÇK-ja Bajramin e vitit 1999

Sa herë që festohet festa e Bajramit, bie në vemendje një fotografi e veçant e vitit 1999. Vitet e luftës në Kosovë, kanë qenë të...

Pamje nga droni: Kështu u fal Bajrami në Durrës

Falja e Bajramit në Durrës u bë në sheshin pranë xhamisë 19 minuta më herët 15 Pas agjërimit të muajit të Ramazanit, besimtarët myslimanë...

Trump: ShBA nuk do të mbyllet më edhe nëse do të ketë një valë e dytë të COVID-19

Presidenti Donald Trump vazhdon të bëjë presion ndaj shteteve që të rihapin bizneset pavarësisht shqetësimeve të vazhdueshme ndaj koronavirusit. Të 50 shtetet kanë njoftuar plane...

Kadri Veseli kujton martirët e Tusuzit

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ka përkujtuar masarkrën e Tusuzit në Prizren. Sipas tij, vrasja e tyre 21 vite më parë ishte hakmarrje e egër...

Lajmet e Fundit

Prizreni nuk gjen qetësi nga coronavirusi, Haskuka thotë se nesër testohen edhe 37 zyrtarë tjerë policorë

Sot në Prizren janë paraqitur edhe pesë raste të reja me coronavirus. Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka thotë për RTV Dukagjinin se të infektuarit e...

E famshmja e Champions, Kinsey Wolanski s’i lë prapësitë

Kinsley Wolanski e ka konfirmuar se bën pjesë te gocat e mbrapshta. E gjithë bota u njoh me të kur hyri gjysmë e zhveshur...

Tinka Kurti: Si më zgjodhi Dritëroi, të luaja Nënë Pashakon

Për të, ai ishte njeriu bujar, poeti i dashur, shkrimtari i mprehtë, vizatuesi i portreteve, por edhe “zyrtari” që zgjidhte problemet dhe i gjendej...

Trump ndërpret marrëdhëniet me OBSh: U bë palë me Kinën

Presidenti Amerikan Donald Trump ka njoftuar pak më parë se do të ndërpresë marrëdhëniet e tij me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe shkak për...

Pronari të cilit iu shemb shtëpia në Prizren, nuk e ka pranuar restaurimin

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, sot është njoftuar se ka ndodhur një rrënim parcial i murit të një ndërtese të vjetër e...