16.2 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Komisioni Hetimor pranon një pjesë të dokumentacionit nga Telekomi

Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala ka shqyrtuar dokumentacionin e pranuar nga Posta dhe Telekomi i Kosovës, si dhe emrat e ekspertëve që do të angazhohen, raporton Ekonomia Online.

Por Komisionit nuk iu dorëzua i gjithë dokumentacionin me kontrata në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala.

Kryesuesi i Komisionit, Visar Ymeri, tha se përfundimisht menaxhmenti i Telekomit ka dorëzuar një pjesë të dokumentacionit, por jo të tërin.

“Mendoj se duhet t’iu bëjmë edhe një kërkesë të korrigjuar për dorëzimin e disa kontratave tjera të Telekomit. Kërkojmë edhe një herë nga Telekomi kontratën ‘solaria’ për shqyrtim”, tha Ymeri.

“…E pash edhe letrën dhe mënyrën se si e kanë interpretuar, ata munden me shfrytëzu edhe një institucion tjetër sa i përket marrjes së kontratave propozoj të kërkojmë listën e të gjitha prokurimeve që kanë ndodhë  në Telekomin e Kosovës. Zyra e prokurimit publik do ishte njëra prej atyre që mund ta konsultojmë, por ne nuk kemi material për pyetje”, tha Visar Ymeri.

Deputeti i PDK-s ë, Bekim Haxhiu, tha se prej vitit 2012 nuk ka pasë vendim për ta hetuar Postën e Kosovës.

“Emërtimi i komisionit tonë  është për PTK-në e Valën dhe këtu pash edhe shkresën e drejtorit Istrefi. Ne nuk kemi vendim për me hetu Postën e Kosovës prej 2012 e këtej pasi  ë  është ndërmarrje publike”, tha ai.

Ndërkaq Ymeri tha se Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me gjendjen në PTK dhe VALA e ka mandatin të raportojë në Kuvend për degradimet dhe gjendjen që e kanë sjellë Postën.

“Mendoj që ky komision nuk e ka mandatin të hetojë vetëm çështje që janë vepra penale, por kemi mandatin që të gjejmë dhe të raportojmë në Kuvend për degradimin dhe gjendjen që e ka sjellë Postën”, tha Ymeri.

Deputeti i LDK-s ë, Armend Zemaj, tha se nuk ka nevojë të kërkohet mandat shtesë nga Posta e Kosovës.

“Mendoj që nuk kemi nevojë me kërku mandat shtesë te Posta pasi ne këtë mandat tonin si komision hetimor e kemi arrit  me votat e Kuvendit.”

“…Kërkoj që kontratat që hetohen prej deputetëve mos të jenë të hapura për publikun deri sa të përfundon hetimi. Çështja e tenderëve në PTK ka marrë edhe jetë të njerëzve, dihet edhe çështja e Elvis Pistës  ësh ë vra për çështje të tenderëve”, tha Armend Zemaj nga LDK-ja.

E deputeti nga radhët e Nismas Socialdemokrate, Milaim Zeka, tha se sistemi i drejtësisë në Kosovë është sistem i cili qytetarëve iu krijon pasiguri dhe i detyron shumë njerëz me ikë.

“Ne e dimë që sistemi i drejtësisë në Kosovë  është sistem i cili shumë  njerëzve iu krijon pasiguri dhe i detyron me ik prej këtij vendi. Sa herë kam fol për Postën asnjë medium nuk më ka qit dhe kjo më ka nxitë me bë këtë hetim. Vala iu ka dhënë pare shumë portaleve inekzistente”, tha ai.

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu, tha se Telekomi ka obligim ligjor që çdo dokumentacion që ia kërkon komisioni, ta sjellin.

“Telekomi e ka obligim ligjor që çdo dokumentacion që ia kërkojmë ata duhet t’i sjellin dhe insistoj që secilën kontratë ta sjellin”, tha Haxhiu.

Deputetja e PDK-s ë, Blerta Deliu-Kodra, kërkoi që kontratat që do hetohen nga PTK-ja dhe Vala mos të jenë të hapura  për publikun deri në përfundimin e hetimeve.

Kryetari i komisionit, Visar Ymeri, tha se kontrata e Telekomit me Z-mobile ka qenë dëmtuese dhe ka dëmtuar potencialin zhvillimor të Telekomit.

“Z-mobile një kompani virtuale pasi që nuk ka as licencë dhe as infrastrukturë të vetën dhe ne duhet ta hetojmë çështjen se pse Telekomi ka bërë një kontratë me Z-mobile”, tha ai.

Komisioni vendosi që procesi i hetimeve për gjendjen në PTK dhe Vala të bëhet në transparencë të plotë, ndërsa për emërimin e ekspertëve që do angazhohen deputetët vendosën që ky proces të bëhet pa praninë e medieve.

- Advertisement -

Më Shumë

Barcelona ende beson se do ta zërë Real Madridin në garë për titull

Arturo Vidal është zotuar se Barcelona do të luftojë deri në fund për titull në La Liga, pas fitores së vështirë 1:0 kundër Real...

Opozita akuzon ekzekutivin e Prizrenit për shpenzime të luksit

Partitë politike opozitare në Prizren nuk janë pajtuar me mënyrën e shpenzimit të parasë publike nga qeveria komunale gjatë vitit të shkuar. Sipas opozitarëve, ekzekutivi...

Para katër muajsh ia kishte vrarë qenin në Dragash, policia e arreston shtetasin shqiptar

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në fshatin Restelicë të Dragashit më 31 mars të këtij viti. Një shtetas i Shqipërisë kishte vrarë me armë...

Deputeti i VV për vdekjet e dyshimta në QKUK: Mund t’i quajmë edhe vrasje

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, i ka quajtur “edhe si vrasje” vdekjet e së dielës...

Eurosport e çon në qiell Rrahmanin

Verona është një nga surprizat e këtij sezoni në Serie A. Skuadra e trajnerit Juric është shndërruar në një ekip të patrembur dhe nuk...

Titullari i Interit e tepron me alkoolin dhe surprizohet nga policia

Problemet nuk kanë të sosur për Interin. Pas rezultatave jo shumë të mira në javët e fundit, tashmë gara për titullin kampion mund të...

Pandemia COVID-19, Hoti: Duhet të bëhemi gati sepse muaji korrik do të jetë i vështirë

Komuna e Prishtinës, Ferizajt, Prizrenit dhe Vushtrrisë nga sot do të kenë kufizim të lëvizjes për shkak të numrit të madh të personave të...

Gara për vaksinën

Çfarë po bëje në 10 janar 2020? Ishte e premte, kështu që ndoshta ke qenë duke bërë plane takimi me shokë. Ditët e normalitetit...

Humb betejën me COVID-19 edhe mjeku i dytë në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë njofton për ndarjen nga jeta këtë mëngjes të dr. Hysni Shkjaut, i cili nuk e fitoi dot betejën me virusin e...

Lajm i mirë për studentët e Malishevës, komuna shpallë konkurs për 200 bursa

Në kuadër të përkrahjes për studentët nga Komuna e Malishevës, Drejtoria për Arsim dhe Edukim, ka shpallë konkurs për ndarjen e 200 bursave për...

Për dy ditë, 15 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për dy ditët e fundit kanë ardhur në jetë 15 fëmijë, transmeton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Pas Haxhi Shalës, AAK-së i bashkohet edhe një asamblist i NISMA-së në Malishevë

Asamblisti komunal i Malishevës nga radhët e Nisma Socialdemokrate, Luan Kryeziu ka aderuar në Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Lajmin e ka bërë të...

Oriola Marashi me bikini në top-formë

Modelja e njohur Oriola Marashi është ndër femrat më të komentuar shqiptare për shkak të fotografive provokuese që i publikon. Në fotografitë e fundit të...

Inspektorati i Malishevës njofton pronarët e lokaleve se nuk lejohet organizimi i dasmave dhe ahengjeve

Drejtoria e Inspektoratit në Komunën e Malishevës, sot edhe njëherë përmes mjeteve të informimit, ashtu sikur janë njoftuar edhe drejtpërdrejtë, i njofton publikisht të...

Rrahen mes vete vëllezërit në Rahovec – dërgohen në mbajtje

Dy të dyshuar meshkuj (vëllezër) janë arrestuar nga Policia ditën e djeshme në Rahovec. Të njejtit pasi një mosmarrëveshje janë rrahur mes vete, njofton Klan...

Juventus hedh sytë nga bomberi i Premierligës

Klubi i Juventusit ka disa kohë që flitet se do të afrojë një sulmues në merkaton e verës. Emra si Cavani, Dzeko apo dhe...

Lajmet e Fundit

Balaj-Halimaj nesër shkon në Shqipëri, dakordohet për takimin e radhës të qeverive

Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës, Albulena Balaj- Halimaj do të zhvilloj nesër një vizitë zyrtare në Shqipëri. Më këtë rast ajo do të takoj homologun...

Qyteti antik i jugut, ndërron emrin

Së shpejti, do të jetë Dimali. Propozimi pranë Bashkisë së Urës Vajgurore, për ndryshimin e emrit, që erdhi nga disa intelektualë të zonës, zë...

Chelsea “pa frena”, ofron 100 milionë euro për yllin e Atletico Madrid

Chelsea pagoi 80 milion euro tek Athletic Bilbao verën e vitit 2018 dhe siguroi shërbimet e Kepa Arrizabalaga. Spanjolli u bë portieri më i...

Turisti britanik rrëzohet nga ballkoni dhe bie mbi një person, vdesin të dytë

Një shtetas i Britanisë ka vdekur në Spanjë pasi që kishte rënë nga ballkoni i një hoteli. Ai ka rënë përmbi një person tjetër duke...

Nëse vdes

Sahit F. Osmani N'perëndim të diellit e dua vdekjen Kur prapa e lë shk?lqimin e tij Trëndafilin e kuq maje kreshtave Që çdo perëndim me dashuri të vij. Do...