7.4 C
Prizren
E enjte, 9 Prill, 2020

Komuna e Malishevës: Të zbatohen udhëzimet për kujdes nga COVID-19

Shtabi komunal për menaxhimin e situatës me COVID-19 në Malishevë, sot e ka mbajtur takimin e rregullt të saj, ku kryetari i komunës, Ragip Begaj, ka informuar për gjendjen dhe situatën e deritanishme, si pasojë e korona virusit. Gjendja është e menaxhueshme dhe deri më tani, përjashtuar katër rastet e mëhershme, nuk ka raste të tjera.

Në këtë takim, u dhanë disa njoftime nga organet përgjegjëse për sigurinë dhe menaxhimin e situatës, dhe u kërkua që qytetarët, në përpikëri të zbatojnë vendimet dhe udhëzimet e institucioneve përgjegjëse shëndetësore dhe qeveritare, si masa më e mirë për parandalimin dhe mbrojtjen nga ky virus.

“Respektojeni udhëzimin për mbajtje të distancës me të tjerët, mos u grumbulloni as në vende të hapura, mos lëvizini pa nevojë nga shtëpitë, mbajtje rigoroze e higjienës. Malisheva është në karantinë dhe respektojeni lëvizjen jashtë territorit të Malishevës. Po ashtu, u kërkua edhe nga ana e bizneseve lokale, por edhe atyre jashtë Malishevës, të respektojnë vendimin e të qenit në karantinë, ku përveç furnizimeve ushqimore dhe shëndetësore, nuk lejohen të qarkojnë jashtë Malishevës bizneset tjera. Mbrojeni jetën e juaj dhe të familjes e fëmijëve tuaj”, ishin disa prej mesazheve që ju drejtuan qytetarëve.

Po ashtu në këtë takim, u bë e ditur se edhe aktivitetet fetare janë pezulluar dhe të gjithë besimtarët, faljen e namazit mund ta bëjnë në shtëpi.

Edhe Policia e Kosovës, ka kërkuar nga të gjithë qytetarët dhe kompanitë, që të zbatojnë vendimit e të qenit në karantinë, pasi në asnjë mënyrë nuk do të lejohen që të shkelet ky urdhër i organeve përgjegjëse.

- Advertisement -

Më Shumë

Hapini rrugën

Shkruan: Sahit F. Osmani Hapini rrugën mos i pengoni le të jenë të nginjur të gjithë të hanë e të pinë gjersa të ngopen të shuajnë etjen dhe...

Malisheva nuk po i bindet assesi rregullave të koronavirusit, vetëm dje policia arrestoi 13 persona

Policia e Kosovës ka arrestuar ditën e djeshme në Malishevë 13 persona për mos veprim sipas dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë, raporton PrizrenPress. Në raportin 24-orësh...

Ronaldinho lirohet nga burgu

Ronaldinho dhe vëllai i vet, Roberto Assis, janë liruar nga burgu në Paraguai dhe janë vendosur në arrest shtëpiak, sipas burimeve të Goal.com. Legjenda braziliane...

Pandemia nuk e pengon agjërimin e Ramazanit (VIDEO)

Ritet fetare në xhami u ndaluan. Ky vendim u mor si masë mbrojtëse ndaj përhapjes së koronavirusit. Por pavarësisht kësaj gjendje, ndalesë e shtyrje nuk do...

MASHTI publikon orarin javor të mësimit në distancë

Menjëherë pas ndërprerjes së procesit mësimor (më 12.03.2020) si pasojë e pandemisë COVID-19, MAShTI ka filluar realizimin e programit për mësimin në distancë. Transmetimi...

Eqrem Kryeziu përcaktohet se cilin krah në LDK e mbështet

Ish-zyrtari i lartë i LDK’së, Eqrem Kryeziu, mbështet qëndrimin e Vjosa Osmanit në Kuvend, ditë kur u rrëzua Qeveria Kurti, mocionin ndaj të cilës...

Punëtorët e Lotarisë së Kosovës paralajmërojnë protesta: Nuk kemi marrë paga tash e një vit

Sindikata e punëtorëve të Lotarisë së Kosovës, përmes një komunikatë për medie kanë bërë të ditur se kanë kërkuar të përfshihen në pakon financiare...

Këngëtari i “Lean On Me”, Bill Withers vdes në moshën 81 vjeçare

Këngëtari dhe tekstshkruesi, Bill Withers, ka vdekur në moshën 81 vjeçare. Këngëtari shprirtëror i hiteve “Lean On Me”, “Ain’t No Sunshine” and “Lovely Day” vdiq...

Për tri ditë, 20 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për tri ditë kanë ardhur në jetë 20 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton se prej...

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Nga Komuna e Malishevës bëjnë të ditur se përderisa ky qytet është në karantinë ata janë duke vazhduar t’i ndihmojnë edhe personat e moshuar...

“Dikush po do gjakderdhje në Veri për t’i hapur shampajnat e ndarjes së Kosovës”

Shefi i Qeverisë në detyrë, Albin Kurti, përmes një videoje të publikuar në rrjetin social Facebook, ka thënë se politikanë në Serbi e Kosovë...

Edhe 19 raste të reja me koronavirus në Kosovë

GJASHTË TË SHËRUAR DHE NËNTËMBËDHJETË RASTE POZITIVE ME COVID-19! (NË TRE TURNE TESTIMI) Sot, më 07 prill 2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK...

KOMF letër ministrit të Financave për plotësim të Pakos Emergjente Fiskale

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë – KOMF përmes një letre iu është drejtuar Ministrit të Financave, Besnik Bislimi, duke kërkuar...

UP-ja thotë se është e parealizueshme mbajtja e provimeve të afatit të prillit në këtë fazë

Universiteti i Prishtinës ka njoftuar për orarin e mbajtjes së provimeve. Sipas njoftimit për media, UP thotë se duke u bazuar në situatën e krijuar...

Shaqiri në një lidhje me Jennifer Lopezin shqiptar?

Futbollisti i talentuar shqiptar, Xherdan Shaqiri po jeton një romancë të re dashurie. "Prive" ka mësuar se Shaqiri është në një lidhje me këngëtaren...

Sot i bëhen analizat mjekut të izoluar QKMF’së së Prizrenit që vizitoi vjehrrin e infektuar

Mbrëmë është konfirmuar edhe një rast i ri me koronavirus në Prizren. E infektuara është nga fshati Korishë. Ministria e Shëndetësisë mbrëmë ka vendosur...

Lajmet e Fundit

“S’e harroj telefonatën e Juventusit, vrapova për të përqafuar mamanë time”

Sulmuesi i Juventusit, Paulo Dybala ka treguar një prapaskenë të transferimit të tij në Torino. Argjentinasi iu bashkua bardhezinjve verën e 2015 nga Palermo...

Natasha ulet dhe na tregon të pasmet

Si duket e ka vendosur që medeomos të na tregojë se është seksi. Natasha, edhe njëherë ka nxehur rrjetin edhe pse vet është ulur në...

Bytyçi: Vizita e zyrtarëve të PDK-së në Korishë, e zgjoi nga gjumi Haskukën

Përfaqësuesi i Degës së PDK-së në Prizren, Jeton Bytyçi, i cili dje ishte në fshatin Korishë, e ka quajtur të papërgjegjshëm kryetarin e Komunës...

Gjermania i jep 13.5 milionë euro Kosovës (VIDEO)

Një përfitim goxha të madh financiar Kosova pritet ta ketë nga Gjermania. Mbi 13 milionë euro janë pjesë e marrëveshjeve, e që kanë të bëjnë...

Vdes 66 vjeçarja nga Malisheva – shkon në gjashtë numri i viktimave me Covid-19 në Kosovë

Një grua 66 vjeçare nga Malisheva është viktima e gjashtë në Kosovë nga coronavirusi. “Sot më 08.04. 2020 në Klinikën Infektive të QKUK-së ka përfunduar...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!