10.7 C
Prizren
E martë, 2 Qershor, 2020

Komuna e Malishevës vazhdon mbajtjen e dëgjimeve publike për hartimin e buxhetit komunal

Në kuadër të procesit të hartimit të projekt buxhetit 2020-2022, me theks të veçantë të buxhetit për vitin 2020, drejtoria komunale për buxhet dhe financa, është duke vazhduar me mbajtjen e dëgjimeve publike, në të gjitha fshatrat dhe vendbanimet e Komunës së Malishevës. Mbrëmë janë mbajtur dëgjimet në Banjë dhe Bellanicë.

Fillimisht, drejtori i Drejtori i Drejtorisë për Buxhet dhe Financa, Valon Mazreku, e ka sqaruar para banorëve qarkoren e dytë buxhetore, si dhe qëllimin e mbajtjes së këtyre takimeve me qytetarë.

“Qëllim i yni është që pjesën e buxhetit, që ka të bëjë me investimet kapitale, ta hartojmë bashkë me qytetarët, përkatësisht duke u bazuar në kërkesat dhe nevojat që keni ju si banorë. Bazuar në këto nevoja, ne do ti hartojmë buxhetin edhe prioritetet dhe do ti orientojmë në këtë drejtim, në mënyrë që buxheti i paraparë për investime kapitale, e që është afër katër milion euro, të jetë tërësisht në shërbim të rritjes së mirëqenies së qytetarëve”, ka thënë drejtori Mazreku.

Edhe zyrtari kryesor financiar, në Komunën e Malishevës, Halil Shurdhaj, e ka sqaruar në detaje projekt buxhetin, ndërsa për këto takime, ka thënë se “kjo i shërben edhe rritjes së transparencës, pasi hartimi i buxhetit do të jetë tërësisht transparent në raport me qytetarin, pasi vet qytetarët do ti orientojnë investimet dhe do ti caktojnë prioritetet”.

Në këto takime, banorët kanë kërkuar që të investohet në infrastrukturë. Në Banjë, kërkesat që kanë dominuar, janë: Rregullimi i disa rrugëve, që lidhin disa lagje, e njëra prej tyre e shkurton edhe rrugën për në shkollë, për rreth dy kilometra, pastaj trotuare, ndërtimin apo hapjen e një çerdheje, ndërtimin e një këndi të lojërave pranë pishinave, zgjerimi i rrjetit të kanalizimit, vazhdimi i rregullimit të ndriçimit publik, si dhe rregullimin e një rruge në mënyrë që të parandalohen vërshimet në një pjesë të fshatit.

Ndërsa në Bellanicë, kërkesa apo prioritete për fshatin janë: Rregullimi i çështjes së ujit për pije, përkatësisht ndërtimi i rrethojës mbrojtëse tek burim i ujit dhe shtimi i kapacitetit të ujit, pastaj eliminimi i defekteve në sistemin e kanalizimit, disa rrugë brenda lagjeve, ankes shkollor, që mësimi të mbahet në një ndërrim, ndriçimi publik, rrethoja e shkollës, si dhe riparimi i rrugës kryesore në fshat.

Takimet e tilla publike, do të vazhdojnë të mbahen në të gjitha vendbanimet e Komunës së Malishevës./PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

“U dashurova me të, por pas 5 vitesh burri vendosi të jetonte me dikë tjetër”, historia e dhimbshme e gruas

Jeta duket se nuk ka qenë aspak e lehtë për të, por Edlira, nëna e një djali, duket se ja ka dalë. Ajo ka rrëfyer...

Ish-gjyqtari i Kushtetueses i përgjigjet Kurtit: Vendimi është juridik dhe jo politik

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, në një prononcim për portalin “Front Online”, ka komentuar vendimin e fundit të kësaj Gjykate, për dekretin e...

Minxhozi: Kufiri Shqipëri-Kosovë hapet më 1 qershor

Shumë shtete u detyruan t’i mbyllin kufijtë në mënyrë që ta parandalojnë përhapjen e pandemisë me Covid-19. Por, disa prej tyre pas më shumë se...

Caktohet data e mbajtjes së Testit të Arritshmërisë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit njofton nxënësit e klasave të nënta, mësimdhënësit dhe të gjithë akterët arsimor në Republikës së Kosovës se...

Tre Librat që Universiteti i Standfordit ua kërkon të gjithë studentëve të rinj

Të freskët nga motivimi dhe kënaqësia e fitimit për pranimin në universitetin më konkurrues në Amerikë, studentët e Universitetit të Stanfordit do ta donin...

U mbajt mbledhja e Kuvendit të Prizrenit, këto janë vendimet

Kuvendi Komunal i Prizrenit sot ka mbajtur mbledhjen e jashtëzakonshme, e cila për shkak të kushteve pandemike u organizua në sallën e shtëpisë së...

Mbyllet përkohësisht kufiri në Vërmicë (VIDEO)

Pas vendimit të Qeverisë në detyrë për hapjen e kufijve tokësorë, është vërejtur një fluks i madh veturash nëpër pikat kufitare të Kosovës. Klan Kosova...

Fillojnë përgatitjet e para për meçin Anthony Joshua – Kubrat Pulev, pritet prania e tifozëve

Anthony Joshua mund të mbrojë titujt e tij para tifozëve të tij edhe pse coronavirusi është ende i prezent. Kampioni i peshave të rënda në...

E famshmja e Champions, Kinsey Wolanski s’i lë prapësitë

Kinsley Wolanski e ka konfirmuar se bën pjesë te gocat e mbrapshta. E gjithë bota u njoh me të kur hyri gjysmë e zhveshur...

Këngët e The Beatles me tematikë filozofike

Shumica e këngëve të Beatles, si pjesa më e madhe e pop këngëve, kanë tema dashurie. Por siç muzika e grupit zhvillohej, kështu dhe...

Icardi te PSG për 57 milion €, ofertë e majme edhe për yllin e Lazio

PSG dhe Inter kanë rënë dakord për Mauro Icardi, sikurse raportojnë ekspertët e merkatos, Gianluca Di Marzio dhe Fabrizio Romano. Francezët e bënë të...

Erdogan dënon vrasjen e afro-amerikanit Floyd nga dhuna policore

“Një i bardhë nuk ka epërsi mbi një të zi, dhe as një e zi nuk ka epërsi mbi një të bardhë”, citoi Erdogan...

Rivitalizmi i rrugës “Marin Barleti” në Prizren mbetet pa afat

Një plan për kthimin e vlerave të qytetit historik të Prizrenit, vitin e kaluar, bëri bashkë shoqërinë civile dhe institucionet vendase e ndërkombëtare dhe...

Testi i Arritshmërisë mbahet më 23 qershor

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar se Testi i Arritshmërisë – për klasat e nënta – është caktuar më 23 qershor...

Mikrobiologu Raka: Besoj se nxënësit shumë shpejt do të kthehen në shkolla

Situata me koronavirus në Kosovë është e menaxhueshme. Kështu është shprehur mikrobiologu Lul Raka, i cili ka thënë se në aspektin epidemiologjik situata është brenda...

Kushtetuesja do të punojë gjatë vikendit për llogari të Qeverisë së re

Lidhja Demokratike ka vendosur ta presë Aktgjykimin e plotë për mandatarin, përpara se të ndërmarrë nismën për seancën parlamentare në të cilën synon ta...

Lajmet e Fundit

Këta janë ministrat e LDK-së në qeverinë Hoti

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka caktuar emrat e ministrave në Qeverinë Hoti, e cila pritet të votohet nesër në Kuvendin e Kosovës. Kreu i...

Vetëvendosje në Prizren fillon peticionin për zgjedhje të reja

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren ka hapur tendën e saj në sheshin “Sheshi i Lidhjes”, ku qytetarët u përgjigjen masovikisht nëpërmjet peticionit se duan zgjedhje. “Tenda...

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Deputetja boshnjake Duda Balje do t’ia jep votën e saj Qeverisë Hoti nesër në seancë. Ajo për klankosova.tv tha se beson që kjo qeveri do...

Artisti që vërtet diti me vdek!

“Unë di të vdes” i tha atë natë Frederik Rreshpja shkrimtarit Petrit Palushi. “Kam ditur të jetoj. Unë di edhe të vdes.” tha sërish...

Immobile te Napoli? Igli Tare sqaron situatën dhe shuan çdo dilemë

Në mediet italiane është folur shumë për një interesim të Napolit për Ciro Immobilen, bomberin e Lazios. 30-vjeçari kryeson renditjen e golashënuesve më të...