-4.5 C
Prizren
E diel, 17 Janar, 2021

Komuna e Prizrenit kërkon leje tek pas ndërhyrjes joligjore në Shtëpinë e Shehzades

Autoritetet përgjegjëse të trashëgimisë kulturore kanë konstatuar se Komuna e Prizrenit ka bërë ndërhyrje të paautorizuar në Shtëpinë e Musa Shehzades në Prizren, aset ky që mbrohet nga shteti. Për këtë arsye, Inspektorati i Trashëgimisë Kulturore i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, nëpërmjet një vendimi të javës së kaluar, ka urdhëruar ndalimin e punimeve, duke obliguar organet komunale që për realizimin e tyre të marrin aprovim nga Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore. Zyrtarët komunalë të Prizrenit kanë pohuar se punimet kanë qenë të karakterit urgjent dhe se tani është në procedurë marrja e pëlqimit përkatës. Por, drejtuesit e QRTK-së kanë thënë se ky nuk është rasti i vetëm i ndërhyrjes së paautorizuar nga organet komunale dhe kanë kërkuar respektimin e dispozitave ligjore.

Drejtori i Qendrës Rajonale të Trashëgimisë Kulturore në Prizren, Samir Hoxha, ka bërë të ditur se javën e shkuar ka njoftuar Inspektoratin e Trashëgimisë Kulturore të MKRS-së për punimet pa leje në Shtëpinë e Musa Shehzades. Ndërsa inspektorati përkatës, një javë më parë, ka nxjerrë vendimin për ndalimin e menjëhershëm të punimeve në këtë shtëpi. Pos kësaj, ka obliguar Drejtorinë e Turizmit të Komunës së Prizrenit që për të gjitha ndërhyrjet në asetin e trashëgimisë kulturore të marrë aprovim nga QRTK-ja.

“Çdo ndërhyrje e paautorizuar në asetin e trashëgimisë kulturore është përcaktuar si kundërvajtje në bazë të dispozitave të Ligjit për Trashëgiminë Kulturore, si dhe bazuar në dispozitat e Kodit Penal të Kosovës, saktësisht në nenin 354, ‘dëmtimi, shkatërrimi dhe nxjerrja e paautorizuar e monumenteve ose objekteve të mbrojtura jashtë Republikës së Kosovës’, është përcaktuar si vepër penale”, thuhet në vendimin e Inspektoratit të trashëgimisë kulturore të Ministrisë së Kulturës.

Samir Hoxha nga QRTK-ja ka vlerësuar se janë të patolerueshme ndërhyrjet e paautorizuara nga institucionet pa i ndjekur procedurat e përcaktuara me Ligjin për trashëgimi kulturore dhe Ligjin për Qendrën Historike të Prizrenit.

“Më të keq e bën këtë rast fakti kur Drejtoria e Turizmit, si një prej dikasterve të Komunës së Prizrenit që do të duhej të merrej me promovim, me investime në fushën e trashëgimisë kulturore, bën shkelje të tillë, gjë që paraqet një shqetësim serioz”, ka thënë ai. Sipas tij, kjo çështje duhet të trajtohet nga autoritetet komunale në mënyrë që të ndalen ndërhyrjet e paautorizuara.

“Këto veprime të paligjshme duhet të ndalen, sepse krijojnë precedent negativ, por edhe mund të shkaktojnë dëmtime të pariparueshme në monumentet e qytetit të Prizrenit”, ka deklaruar Hoxha.

Në anën tjetër, drejtoresha e Turizmit në Komunën e Prizrenit, Sevil Kazaz, ka pranuar fillimin e punimeve pa e marrë pëlqimin nga QRTK-ja, me arsyetimin se ka qenë intervenim emergjent.

“Punimet për meremetimin e kulmit kanë qenë urgjente, prandaj kemi intervenuar para se ta fillojmë procedurën për marrjen e pëlqimit me qëllim që mos të dëmtohen eksponatet. Tani është në procedurë kërkesa me marrë pëlqimin dhe i kemi ndërprerë punimet”, ka thënë Kazaz.

Drejtoria e Turizmit, gjatë kësaj jave, përmes Drejtorisë së Urbanizmit, ka dorëzuar në QRTK kërkesën për riparimin e pjesshëm në Muzeun Etnologjik, përkatësisht Shtëpinë e Musa Shehzades.

Për këtë çështje të enjten ka reaguar edhe organizata joqeveritare “EC Ma Ndryshe”, duke kërkuar që të marrë fund praktika e ndërhyrjes në aset të trashëgimisë kulturore pa pëlqimin e autoriteteve.

“’EC Ma Ndryshe’ i bën thirrje Komunës së Prizrenit që t’i japë fund praktikës së ndërhyrjes në asetin e trashëgimisë kulturore pa pëlqimin e autoriteteve të trashëgimisë kulturore, pasi ndërhyrja e tillë është e kundërligjshme. ‘EC…’ konsideron se kujdesi i institucioneve në raste të tilla duhet të jetë më i madh, ashtu që ndërhyrjet në asetet e trashëgimisë kulturore të jenë të autorizuara dhe në fund të prodhojnë rezultate më të qëndrueshme. Prandaj edhe njëherë përsërit kërkesën drejtuar të gjitha organeve shtetërore që të veprojnë në mënyrë serioze sa i përket mbrojtjes, ruajtjes dhe promovimit të aseteve të trashëgimisë kulturore”, thuhet në reagimin e kësaj organizate.

Sipas të dhënave në Databazën e Trashëgimisë Kulturore të MKRS-së, shtëpia e Musa-Efendi Shehzades është ndërtuar në fund të shekullit XVIII dhe është restauruar në vitin 2013, për t’u vendosur aty Muzeu Etnologjik i Prizrenit.

- Advertisement -

Më Shumë

Pesë të vdekur nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Pesë persona kanë vdekur në Kosovë si pasojë e koronavirusit në 24 orët e fundit. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se gjatë kësaj...

Dy të vdekur dhe dy të plagosur rëndë nga orteku në Zvicër

Dy persona kanë humbur jetën pasi janë zënë nga një ortek me borë në Engelberg dhe në Stoos të Zvicrës. Ende nuk dihet identiteti...

Nisma në Prizren çmon rolin e gruas në politikë

Kryetarja e Gruas së Nismës, Valdete Bajrami dhe sekretari organizativ, Mevludin Krasniqi kanë zhvilluar një takim me degën e këtij subjekti politik në Prizren. Kryetari...

Arben Fetoshi: PDK-ja përfaqëson vetëdijen politike

Profesori Arben Fetoshi ka aderuar në Partinë Demokratike të Kosovës. Ai tregon arsyet pse vendosi të bëhet pjesë e këtij subjekti politik. Postimi i plotë Sot kam...

YouTube pezullon llogarinë e Trumpit

Kompania YouTube tha se ka pezulluar kanalin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për shkak të shkeljes së rregullave kundër nxitjes së...

Biden propozon paketën e ndihmës ekonomike më të madhe në historinë e ShBA-së

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka deklaruar se paketa e ndihmës për qytetarët si një përgjigje kundër krizës së shkaktuar...

Kur fillon shpërndarja e 222 milionë eurove?

Qeveria në detyrë e Kosovës, javën e ardhshme do të fillojë së zbatuari masën e parë nga Programi i rimëkëmbjes ekonomike, që u prezantua...

Asnjë koalicion në zgjedhje deri tash, partitë kanë kohë vetëm deri nesër

Asnjë parti nuk ka deklaruar koalicion parazgjedhor deri më tani, në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Këtë kanë kohë ta bëjnë vetëm deri nesër. Megjithatë,...

Vërshimet në Malishevë, ndërhyjnë njësitë e zjarrfikësve (FOTO)

Komuna e Malishevës ka bërë me dije se për shkak të reshjeve të shiut, gjatë natës së mbrëmshme, njësitë e zjarrfikësve dhe shpëtimit kanë...

Këta janë katër kandidatët për deputetë të AAK-së në Therandë

  Këshilli drejtues i AAK- së dega në Therandë ka nominuar kandidatët e saj për deputetë në Kuvendin e Kosovës. Në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit...

Intervistë e rrallë e Ronaldos

Inter-Juventus, parë nga këndvështrimi i “Fenomenit”. Ronaldo, në një intervistë për “Gazzetta dello Sport”, foli për ndeshjen e nesërme në “San Siro”, mes kujtimeve...

Macron i dërgon letër Erdoganit, Çavu?o?lu tregon se çfarë pritet të ndodhë më pas

Presidenti francez Emmanuel Macron i ka dërguar një letër presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan duke deklaruar qëllimin e tij për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe. Kjo,...

“Flok Art Studio” në Prizren shpall konkurs për 6 vende të punës

“Flok Art Studio” në Prizren shpall konkurs për 6 vende të punës. Vendet e lira të punës janë: 3 frizerë meshkuj; 2 frizere femra; 1 punëtore për rregullimin...

Sot mot me borë, temperaturat deri në -6 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK) njofton se gjatë dy ditëve të ardhshme parashikohet të mbajë mot i vranët dhe me reshje të dobëta bore. Reshjet...

Prishtina dhe Prizreni me numrin më të madh të rasteve të reja me Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka njoftuar se 353 rastet e reja me Covid janë nga Prishtina, Prizreni, Gjilani, etj. “Rastet pozitive...

Është “babai” i vaksinës, por ende nuk e ka marrë për vete

Gjermano-turku Ugur Sahin, CEO i BioNTech, u bë i njohur në të gjithë botën gjatë vitit të kaluar, si personi që ndezi shpresën për...

Lajmet e Fundit

10 thasë duhan i grirë gjenden në bagazhin e veturës në Vërmicë

Policia e Kosovës ka gjetur 10 thasë duhan të grirë në një veturë në pikëkalimin kufitar në Vërmicë, të dielën rreth orën 18:00. Pas dyshimeve...

Haradinaj prezanton edhe dy kandidate? nga Suhareka

Kreu i Aleance?s pe?r Ardhme?rine? e Kosove?s (AAK), Ramush Haradinaj, ka prezantuar edhe dy politikane te? reja nga Suhareka. Bëhet fjalë për juristen Albana Bytyqi,...

Zafir Berisha fushatën paraelektorale e fillon nga vendlindja

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha ka filluar sot fushatën paraelektorale të zgjedhjeve nga vendlindja. “Zgjedhjet e 14 shkurtit janë më shumë se zgjedhje...

Nisma publikon listën, këta janë kandidatët për deputetë

Nisma Socialdemokrate ka publikuar listën e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 14 shkurtit. Pas partive të tjera politike të cilat publikuan dje listën e...

Prishtina dhe Prizreni me numrin më të madh të rasteve të reja me Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka njoftuar se 353 rastet e reja me Covid janë nga Prishtina, Prizreni, Gjilani, etj. “Rastet pozitive...