20.3 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020

Konferenca e Berlinit urojmë të mos e modelojë dëshirën e vitit 1912

Shkruan : Qazim THAÇI

Takimi i Berlinit për Ballkanin Perëndimor,2019 që mbahet me 29 të këtij muaji nën organizimin e Kancelares gjermane Angela Merkel dhe Presidentit francez Emmanuel Macron dhe kanë propozime për marrëveshje Kosovë-Serbi. Por, edhe fatin e Maqedonisë Verore e po ashtu edhe shtytjen përparra për fillimin e negociatave për Shqipërinë. Këto tri pika që i përkasin shqiptarëve të shpresojmë se nuk do të sjellin kohën e Konferencës së Berlinit në vitit të largët 1912-13.

Atëbotë ishte krijuar përshtypja e krerëve të kombit shqiptar se atje mund të “priten teshat” dhe fakti ishte se etnia kombëtare u nda duke u shkëputur krahinat që ishin të njohura si vatra të rëndësishme të Lëvizjes kombëtare. Me fillimin e konfliktit ballkanik, çështja shqiptare u vu në qendër të luftës diplomatike ndërmjet Fuqive të Mëdha. Të ndodhur përballë trysnisë së Fuqive dhe të lëvizjes shqiptare për të mbrojtur truallin kombëtar, aleatët ballkanikë u detyruan të pranonin autonominë e Shqipërisë.

Por tani saktë 107 vite pas asaj kohe çafrë mund ët prsim nga kjo konferencë Ballkanike,ribashkim të tokave shqiptare qe është version tani i pakapshëm? Apo, kjo bëhet edhe për një shekull tjetërta mandatojnë fatin e kombit shqiptar në këto tri katër pjesë të Ballkanit të ndarë.

Kjo e tëra prapë lidhet me tri kërkesa, sepse kombi ynë , ose ka numrin tre si numër fati,ose numrin 7 si numër fati në fatkeqësi. Nëse Gjermania po bën përpjekje që duke pasur presidentin francez në takim të shtyj se paku tri pikat e para, sepse Franca ende po kundërshton. Ky takim do të jetë kyç për këto tri çështje,
mund të jetë takim i lajmeve të mira dhe takim i lajmeve shumë të këqija. Çështja e dialogut Kosovë Serbi është më e komplikuar sepse as këto dy vende nuk do të mund të përparojnë dialogun shumë, pa SHBA-së”,

“Prandaj, të flasësh për perspektiven evropiane të Kosovës, qoftë edhe vetëm në mënyrë retorike, është më tepër se hipokrizi. Për Kosovën do të ishte tepër dëshpëruese në rast se edhe në këtë takim, Franca dhe Gjermania, dështojnë të harmonizojnë qëndrimet e tyre për vendimin për liberalizimin e vizave për qytetarët tanë.

Kosova mbetet vendi i vetëm i izoluar në Evropë”.”, thotë presidenti i Kosovës Hashim Thaçi.Kur kësaj i shtohet ajo frika e krerëve të kombit në vitin 1912, për “tesha të prera më gërshërët e Rusisë” përsëri shqipatrëte Kosvës nuk ka si të zë gumi e nuk se si ata të mos ndijen frikën e këtij takimi 107 vjet pas asaj ndarje të kombit. Tani janë edhe shumë dilema më të vështira se atëbotë.’

Sado që është thëne se ky shekull është i shqiptarëe , por ,si të bindemi në këtë fakt kur të gjithë këto erëra që po fryejën kanë vetëm një shtrojerë të sigurë e pa hile SHBA-të.

Të tjera shtrojera ose po rrymojë ende shkujë politike , ose kanë aromë ligësie mbi krejt gjakun e derdhur të Kosovës dhe atyre dëshmoërve e martirëve që nuk kursyen as jetërat e tyre që Kosova të jetë dritë dielli, dhe frymë lirie për brezat e pasluftës.

Tani jo më pak se dy dekada ende Berlini bënë sikurse posa ka përfunduar lufta edhe mendojnë për konferenca e për dilema edhe të paqena mbi ardhmërinë e Kosovës. Por diçka është e ditur se Kosova nuk do të flasë për asnjë version tjetër pos atij se e do pa aletranatië kanë synim integrimin në BE me meritat e paraluftës, luftës dhe pasluftës. Integrimi është e vetmja rrugë, por as nuk do të pranojnë asnjë qoftë edhe vetëm një devijim tjetër që mund ta kenë “plan rezerë” nën tavolinë qoftë Franca apo ndonjë shtet tjetër.

- Advertisement -

Më Shumë

Malisheva mbetet me vetëm një rast aktiv me COVID-19

Në Komunën e Malishevës deri më tani janë shëruar 75 persona të prekur me COVID-19 dhe ka mbetur vetëm edhe një rast aktiv. Edhe...

Pastrohet bregu i liqenit të Vërmicës (Foto)

Në kuadër të shënimit të Ditës Botërore të Mjedisit, Komuna e Prizrenit sot në bashkëpunim me Ministrinë e Ambientit dhe organizatën Let's do it...

Disa fshatra të regjionit të Prizrenit mbesin pa ujë

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Gjakova”, ka njoftuar konsumatorët e saj për një defekt në gypin furnizues fi 400, në fshatin Fortesë të Rahovecit. Përmes një...

Futbollisti shqiptar ndërron jetë në moshën 18-vjeçare

Një lajm shumë i keq, për futbollin shqiptar dhe jo vetëm, ka ardhur së fundmi, teksa ish-lojtari i të rinjve të Skënderbeut, Dorian Tahirllari,...

Nathalia Felix “provokon” me bikini, Douglas Costa nuk përmbahet

Nathalia Felix, partnerja e Douglas Costa, është një ndër modelet më seksi në botë. Bukuroshja braziliane ka më shumë se 470 mijë fansa në...

Suhareka po bëhet me rrugë në viset rurale, kryetari nënshkruan marrëveshje me MZHR-në

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj ka njoftuar se ka nënshkruar marrëveshje me Ministrinë e Zhvillimit Rajonal. Kjo marrëveshje do ta bëj Suharekën me rrugë lokale...

Interpretimet e (pa)kuptueshme të mësimdhënësve që ligjërojnë nga distanca në RTK

  Prof. Gani Rudaj Mësimdhënësit kanë një titull të fituar në Universitet. Fjala UNIVERSITET rrjedh nga fjala latine UNIVERSITAS që do të thotë institucioni më i...

Haskuka shkarkon nënkryetarin dhe tre drejtorë të LDK-së

Kryetari i komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, sipas burimeve të TV Prizreni, ka marrë vendim për shkarkimin e 3 drejtorëve të LDK-së në qeverinë...

27 raste të reja me COVID-19, asnjë në Prizren

IKShPK ka konfirmuar 27 raste të reja me COVID-19 në Kosovë nga 172 mostra të testuara. Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Vushtrrisë...

Pak protesta, pak tensione, pak dhunë: Hoti kryeministër

Kosova është bërë me Qeveri të pakicës, të mërkurën. Kabineti qeveritar i propozuar nga tashmë kryeministri Avdullah Hoti ka mundur ta marrë mbështetjen e...

Prizren: 7 aktakuza kundër 15 personave për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton opinionin se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur shtatëdhjeteshtatë (77) aktakuza kundër nëntëdhjetenëntë (99) personave, për...

Bankat të gatshme për dhënien e kredive, varet nga kërkesa e bizneseve

Rimëkëmbja e bizneseve të cilat kanë pësuar humbje nga masat emergjente të qeverisë në detyrë të Kosovës për parandalimin e pandemisë së shkaktuar nga...

Rahovec/Arsimtari i kryeministrit Hoti: Kurrë nuk ka pasur notë katërshe në shkollë

Bilall Hoti, mësuesi i kryeministrit të ri, sot është parë i emocionuar që një nga nxënësit e tij shembullorë u bë kryeministër. Në një intervistë...

LDK kërkon që Qeveria Hoti të votohet të mërkurën në ora 11:00

Lidhja Demokratike e Kosovës ka njoftuar se kanë kërkuar që seanca për votimin e Qeverisë në krye me Avdullah Hotin të mbahet të mërkurën...

EKSKLUZIVE: Koalicioni LAN po synon ta votojë Qeverinë Hoti të martën

Pas shpalljes së aktgjykimit nga Gjykata Kushtetuese ku iu dha drita e gjelbër Kuvendit për ta formuar Qeverinë e re pa shkuar vendi në...

Këta punëtorë paguhen nga Pakoja Emergjente këtë muaj

Punëtorët e bizneseve veprimtaria e të cilave është ndikuar nga masat kufizuese ndaj COVID-19 këtë muaj pritet t’i marrin pagat e dyta nga Pakoja...

Lajmet e Fundit

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, thotë se prishja e një anshme e koalicionit nga ana e Lëvizjes Vetëvendosje dëshmon për paqëndrueshmërinë...

Kompania e ujësjellësit në Prizren kërkon nga konsumatorët të paguajnë faturat

Kompania rajonale e ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor” në Prizren kërkon nga të gjithë konsumatorët që t’u përmbahen pagesave të rregullta të faturave mujore për shërbimet...

Hidrocentrali reverzibil “Drini” në Zhur do të kyçet në sistemin transmetues të Kosovës

Sot, më 5 qershor, kryeshefi ekzekutiv i KOSTT sh.a Ilir M. Shala, dhe drejtori i Eurokos DD sh.p.k Ylber Shamolli, nënshkruan Marrëveshjen për Kyçje...

Quni konfirmon: Haskuka prishi koalicionin me LDK-në, shkarkoi drejtorët

Kryetari i degës së LDK’së në Prizren, Anton Quni, ka konfirmuar ekskluzivisht për Gazetën Express se kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, para...

Haskuka shkarkon nënkryetarin dhe tre drejtorë të LDK-së

Kryetari i komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, sipas burimeve të TV Prizreni, ka marrë vendim për shkarkimin e 3 drejtorëve të LDK-së në qeverinë...