9.3 C
Prizren
E martë, 26 Maj, 2020

Konfirmohet dënimi, 4 vite burg për Berlusconin

Berluskoni

(E plotësuar) Gjykata e Lartë e ka dënuar ish-kryeministrin e Italisë, Silvio Berlusconi, me katër vite burg lidhur me çështjen e “Mediaset”.

Ndërsa vetë Silvio Berlusconi e ka ndjekur procesin nga pallati Grazioli me bashkëpunëtorët më të ngushtë, vajzën e tij Marina, Gianni Letta dhe avokatin Franko Coppi.

Berluskoni mësohet se ka dashur të marrë vesh vendimin e Gjykatës së Lartë përmes mediave. Jashtë pallatit Grazioli ndodhet një turmë gazetarësh e kameramanësh, të vetmit që lejohen jashtë ndërtesës romake të kavalierit, shkruan Shekulli.

Gjykata e Apelit më 8 maj të këtij viti konfirmoi vendimin e Shkallës së Parë për dënimin e Silvio Berlusconit me katër vjet heqje lirie e ndalimin për pesë vjet të mbulimit të posteve publike nga ana e tij.

Vendimi i sotshëm ka një rëndësi të madhe për të ardhmen e politikës italiane.

Gjithashtu tre nga të katër vitet e dënimit Berlusconit do t’i falen në bazë të uljes së dënimeve të dekretuar në 2006-ën. Vitin e mbetur ai do ta kalojë në arrest shtëpie, sepse do të mund të përfitonte nga mosha mbi shtatëdhjetëvjeçare.

Ish-kryeministri, i akuzuar për një shkelje fiskale prej 7,3 milionë eurosh të kryer duke manipuluar çmimet e filmave të blerë nga “Mediaset” është dënuar edhe me ndalimin për pesë vjet të mbulimit të posteve publike, dhe kjo trondit ekuilibrat delikate të qeverisë.

Ai nuk do të mund të jetë më deputet dhe forca politike e drejtuar prej tij dhe forcat e tjera që e mbështesin, mund të krijonin një tërmet të vërtetë politik, me dorëheqjen masive të deputeteve të tyre.

……………………..

Italia në në pritje të vendimit të Apelit për Berluskonin

Në Itali pritet me interes një vendim i Gjykatës Supreme të Apelit kundër ish-kryeministrit Berluskoni. Ai akuzohet për evazion fiskal. Vendimi i gjykatës mund të ketë pasoja për të gjithë Italinë. Silvio Berluskoni, tashmë i akuzuar dhjetëra herë, këtë të enjte mund të dënohet për herë të parë në procesin e quajtur ‘Mediaset’.

Në dy instancat e mëparshme 76-vjeçari u dënua me katër vjet burg dhe me ndalim të funksioneve publike për pesë vjet. Meqë Berluskoni e ka kundërshtuar çdo vendim të deritanishëm gjyqësor, duke e çuar çështjen në gjykatën e apelit, vendimi është pezulluar.

Tani Gjykata e Kasacionit në Romë e ka radhën, për ta zgjidhur çështjen në instancë të fundit. Nëse gjykata supreme italiane e Apelit e konfirmon verdiktin e fajësisë, Berlusconi tri herë kryeministër, do të dënohej për herë të parë me një vendim, që hyn në fuqi.

Gjyqtarët e gjykatave më të ulëta në Milano e konsideruan të vërtetuar se Berluskoni ka kryer evazion fiskal me transaksionet e Mediaset. Megjithate Berluskoni nuk ka gjasa te beje burg per shkak të një amnistie që marrin personat mbi 70 vjeç kjo edhe për shkak të mbipopullimit të burgjeve.

- Advertisement -

Më Shumë

Bakllavaja tradicionale e Mevlyde Gashit nga Prizreni

Mevlyde Gashi,42 vjeçare, gatimin e bakllavasë e ka pasion dhe profesion. Pasionin e trashëgoi nga familja, ndërsa ka tash e 8 vjet që e...

“DokuFest” – urë lidhëse për nxitjen e mendimit kritik nëpërmjet filmave

Kur shkollat u mbyllën dhe nisi mësimi online, stafi i programit edukativ të festivalit ndërkombëtar të filmit dokumentar dhe të shkurtër “DokuFest”, udhëhequr nga...

Edhe studentët kërkojnë të përfshihen në Pakon Emergjente

Organizata për mbrojtjen e të drejtave të studentëve ‘’Demokracia Studentore’’ përmes një komunikate për media ka kërkuar nga Qeveria e Republikës së Kosovës që...

Edhe 3 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 3 raste të reja me koronavirus në Prizren. Rastet pozitive janë...

Premierliga jep dritën jeshile, arabët një hap larg Newcastle

Siç flitet prej kohësh, klubi i Newcastle pritet të ketë pronarë të rinj sezonin e ardhshëm. Bëhet fjalë për disa investitorë arabë, të cilët...

Ministrja Bajrami tregon si do të bëhet testimi dhe notimi i nxënësve

Ministrja në detyrë e arsimit, Hykmete Bajrami ka folur rreth notimit të nxënësve të cilët po ndjekin mësimet nga shtëpia. Bajrami deklaroi se nota e...

Sulmohet fizikisht dhe kanoset një person në Prizren

Në fshatin Krushë e Vogël të Prizrenit, është arrestuar një person pasi i njëjti dyshohet se kishte sulmuar fizikisht dhe kanosur një person tjetër,...

Asamblistes së VV në Prizren i reagon një zyrtar i QPS: Listat selektive i bëri një parti tjetër dhe jo LDK-ja

Zyrtari i Qendrës për Punë Sociale në Prizren, Bashkim Rakaj, i ka reaguar asamblistes së Vetëvendosjes, Mimoza Bushrani, në lidhje me pretendimet e saja...

Tërnava: Keni durim, shmangeni vizitat te familjarët për festë

Myftiu Naim Tërnava në mesazhin me rastin e Festës së Fitër Bajramit ka kërkuar nga besimtarët mysliman që të ketë durim në këtë kohë...

Ngërçi aktual politik dhe kushtetues

SHKËLZEN MALIQI 1. Insistimi i LVV-së se Neni 84. pika 2 i Kushtetutës së Kosovës është Neni i vetëm përcaktues se si do të duhej...

Rifillimi i Bundesligës merr kritika nga komuniteti sportiv gjerman

Rinisja e Bundesligës fundjavën e kaluar ka tërhequr kritika të mëdha nga komuniteti sportiv në Gjermaninë e çmendur pas futbollit, me kampionin botëror Oliver...

Paraburgim dhe arrest shtëpiak ndaj dy personave që dyshohet se sulmuan fizikisht punëtorin e një pike të derivateve

Gjykata Themelore në Prizren, të enjten dhe të premten, ka marrë dy vendime të ndara për një rast të njëjtë, ku ishin të përfshirë...

A do të rrijë Vjosa Osmani në LDK, Quni tregon çfarë i ka thënë ajo

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni, ka folur lidhur me pozicionin aktual të nënkryetares së LDK-së, Vjosa Osmanit, derisa ka zbuluar edhe atë...

Gjatë pandemisë Gjykata në Dragash ka pranuar gjashtë padi dhe tre shkresa tjera

Që nga 16 marsi, Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK) mori vendim që të reduktojë esencialisht të gjitha aktivitetet në kuadër te KGJK-së dhe të...

Avdyli: Dikush nga LDK iu ka thënë portaleve se kam qenë anëtar i PDK’së

Deputeti i LDK’së, Haxhi Avdyli, ka thënë në emisionin DPt te Fidani në T7 se ai nuk ka shkelur asnjë parim për të cilin...

“Po trajtohemi si minj laboratori”, revoltohen futbollistët në Angli

Rifillimi i Premier League është endë në pikëpyetje, ndërkohë që ka shumë lojtarë që po dalin kundër. Një ditë më parë u zhvilluan më...

Lajmet e Fundit

Policia ndaloi dy persona në Prizren për mosrespektim të masave

Policia e Kosovës ka ndaluar dy persona në Prizren për mosrespektim të masave të parapara për parandalim të përhapjes së koronavirusit. Në raportin e policisë...

Suharekë, i dehur kanos dhe pengon policët në detyrë

Në fshatin Grejçec të Suharekës është arrestuar një person pasiqë ka kanosur zyrtarët policor, transmeton PrizrenPress. Në raportin 24 orësh të Policisë bëhet e ditur...

Kadri Veseli kujton martirët e Tusuzit

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ka përkujtuar masarkrën e Tusuzit në Prizren. Sipas tij, vrasja e tyre 21 vite më parë ishte hakmarrje e egër...

Prizren, dy nëna sjellin në jetë fëmijë binjakë

Dy nëna kanë sjellë në jetë fëmijë binjakë gjatë ditës së djeshme në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, shkruan PrizrenPress. Njëra lindje gemellare...

Ish-ministri Gashi përkujton 27 martirët e masakrës së Tusuzit

Ish-ministri i Ministrisë së Kulturës dhe Sportit, Kujtim Gashi ka përkujtuar 27 martirët, të cilët kanë rënë në masakrën e Tusuzit të Prizrenit, 21...