-7.3 C
Prizren
E martë, 1 Dhjetor, 2020

Kongoli: Në vend të demokracisë me D të madhe, ndërtuam një karikaturë në demokraci

Shkrimtari Fatos Kongoli promovoi në Kalanë e Tiranës romanin “Stinë pandemie”. Autori përmes këtij libri të shkruar gjatë 7 muajve izolim u rikthehet ngjarjeve që kanë përjetuar shqiptarët.

Historiku i këtij viti të vështirë për të gjithë njerëzimin për shkak të pandemisë Covid 19 vjen, si një testament i Fatos Kongolit në romanin “Stinë pandemie”. Në librin e promovuar në Kalanë e Tiranës, shkrimtari rimerr personazhet e rreth 30 vite më parë nga romani “I humburi”,  të cilëve u duhet të përjetojnë ngjarjet e demokracisë; sikundër janë eksodi, ’97, shkatërrimi i lagjeve Tiranase dhe izolimi për shkak të pandemisë.

“Fatos Kongoli ka guxuar, si asnjëherë tjetër të merret me çështjet e ditës, çështjet e ekzistencializmit që shqetësojnë qytetarët shqiptarë në këto 30 vite”, shprehet botuesja Irena Toçi.

“Jam përpjekur të sjell në librin tim indiferencën njerëzore, të paimagjinueshme të realitetit shqiptar. Për këtë kam ndal në dy momente; momentin e prishjes së një lagjeje (buzë lumit). Televizionet kanë pasqyruar ngjarjen, se si në 5 të mëngjesit policia u sul barbarisht, duke i përzënë nga shtëpitë ata banorë gjynahqarë me gaz lotsjellës. Me lëndë helmuese ushtarake. Këtë ngjarje e kam trajtuar me ironi, pasi mendoj se dikush në të ardhmen sipas meje duhet të jap llogari, se ç’u bë me ta. Faktet janë aty të gjitha. Pastaj, është dhe momenti i dytë; kur qytetarët përplasen në Astir me policinë, këtë e kam quajtur blitzkrieg-nazist (lufta rrufe që ishte në themel të ushtrisë hitleriane)”, shpjegon Kongoli.

Përpos ngjarjeve që kanë trondit personazhet e Kongolit, ai ndalet edhe tek dominimi i politikës në kulturë dhe jetën e qytetarëve të thjeshtë, duke ndërtuar jo demokracinë që patën ëndërruar të gjithë në fillmvitet ‘90, por një karikaturë të saj.

“Publiku është i etur për kulturë. Kam bindjen, se klasa politike në vendin tonë është shumë e diskredituar. Për rreth 30 vite pas përmbysjes së diktaturës që kishim shpresa të mëdha, në vend të demokracisë me D të madhe që ëndërruam ne u ndërtua një karikaturë në demokraci. Kjo është vepër e politikës. Sot kjo karikaturë ka arritur formën e saj më të shëmtuar. Njerëzit janë të mërzitur dhe se durojnë dot më këtë gjë”, thotë Kongoli.

Fatos Kongoli është autor i 20 librave. Është vlerësuar brenda edhe jashtë vendit, edhe mban titullin “Mjeshtër i madh”./shqiptarja.com

- Advertisement -

Më Shumë

Policia për 24 orë shqiptoi 872 tiketa për mos respektim të Ligjit për Pandeminë

Policia e Kosovës vetëm gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 872 tiketa për mosrespektim të ligjit COVID-19. Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë...

Fillojnë hetimet për vdekjen e Diego Maradonës – ka dyshime në stafin e ambulancës

Kanë filluar hetimet në Argjentinë rreth vdekjes së Diego Maradonës në të mërkurën e kësaj jave në moshën 60-vjeçare. Sipas protokollit të lëshuar, thuhet se...

Jep dorëheqje këshilltari i presidentit Trump për coronavirusin

Dr. Scott Atlas dha dorëheqjen si këshilltar special i presidentit Donald Trump, tha një zyrtar të hënën, pas katër muajsh në detyrë gjatë të...

28 Nëntori në Prizren do të shënohet nëpërmjet koncertit “Wind Ensemble”

Pavarësia e Shqipërisë do të sjell tinguj muzike në qytetin e bukur të Prizrenit, shkruan KultPlus. Koncerti “Wind Ensemble” do të bëj që të hapen...

20-vjeçari nga Prizreni pret gishtat në fabrikë

Një 20-vjeçar nga fshati Lubizhdë e Prizrenit është lënduar të mërkurën derisa ishte në vendin e tij të punës. Ai është dërguar për ndihmë mjekësore...

Merkel: Masat kufizuese në Gjermani mund të vazhdojnë deri vitin tjetër

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se masat kufizuese ndaj COVID-19 do të vazhdojnë edhe gjatë festave të fundvitit. Masat kufizuese të vendosura për të...

‘Po vdesim’, spitalet të tejmbushur me pacient, kaos në SHBA nga pandemia

Pasi goditi qytetet e mëdha të SHBA-së në pranverë, COVID-19 tani ka përfshirë Amerikën rurale dhe qytetet e vogla, duke depërtuar në çdo cep...

“Do bëj seks me kë e ndjej e jo për një kafe”/ Deklarata e Sindit shkakton polemika, Melisa largohet nga studio…

Biseda me tone të larta mes Sindit dhe Melisës detyroi këtë të fundit të largohet nga studio. Melisa i kujtoi një pyetje Mevlanit në...

Djali i Haxhi Shalës emërohet konsull në Pragë, vjen reagimi i PDK-së

Dje në media u raportua se Flakron Shala, djali i deputetit të AAK-së, Haxhi Shala është emëruar konsull i Kosovës në Pragë të Çekisë. Në...

Prizrenit i kërkohet t’i heqë “Skënderbeun” 70 mijë eurosh dhe “Adem Jasharin” e frizerit

Gjashtë thasë çimento, rërë, poliester dhe ngjyra, janë materialet që i kanë hyrë në punë autorit të shtatores së Adem Jasharit që ta rrumbullakojë...

Latifi: Rahoveci nga pandemia ka pësuar dëme në vlerë 54 milionë euro

Në Komunën e Rahovecit sot janë regjistruar edhe dy raste të vdekjeve që kanë qenë të infektuar edhe me coronavirus. Kryetari Smajl Latifi tha për...

Policia kufitare në Vërmicë konfiskon rreth 30 kg drogë

Policia e Kosovës në angazhimet e saj të vazhduesheme në garantimin e rendit dhe sigurisë publike, gjatë javës që po lëmë pas ka zhvilluar...

Hoti: Ushtria e Kosovës do të jetë moderne dhe profesionale, do të avancojë krahas vendeve të zhvilluara

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka premtuar se Qeveria do të ndihmojë në modernizimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës. Hoti ka thënë se tashmë...

Dy të vdekur nga COVID-19 në Prizren

Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Podujevë 2 raste (75, 50 vjeç),...

Duda Balje ia merr bukurinë Luana Vjollcës

Të dyja janë figura mjaftë të njohura për publikun shqiptar. Edhe pse kanë profesione të ndryshme, Luana si këngëtare e moderatore, e Duda si deputete...

Prizren, 29 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 673 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 24.427 raste, kurse...

Lajmet e Fundit

Prizren, shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarve për dhënien e banesave pa kriter për shoqatat e dala nga lufta

Ka dështuar të mbahet seanca ndaj të akuzuarve për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar, Reshat Mehmeti, Fidan Shala dhe Arben Rexhepi, e cila...

1 mijë e 16 persona kanë vdekur nga COVID 19 në Kosovë

Që nga 13 marsi kur edhe u paraqitën dy rastet e para të të infektuarve me COVID-19, ky virus ka infektuar 39 mijë e...

Jep dorëheqje këshilltari i presidentit Trump për coronavirusin

Dr. Scott Atlas dha dorëheqjen si këshilltar special i presidentit Donald Trump, tha një zyrtar të hënën, pas katër muajsh në detyrë gjatë të...

“Do bëj seks me kë e ndjej e jo për një kafe”/ Deklarata e Sindit shkakton polemika, Melisa largohet nga studio…

Biseda me tone të larta mes Sindit dhe Melisës detyroi këtë të fundit të largohet nga studio. Melisa i kujtoi një pyetje Mevlanit në...

Eqrem Kryeziu: Për humbjen e vet laperi fajëson të tjerët

Ish-nënkryetari i LDK’së, Eqrem Kryeziu, ka kritikuar kryetarin Isa Mustafa për humbjen e zgjedhjeve lokale në Podujevë. “Për humbjen e vet laperi fajëson të tjerët,...