12.8 C
Prizren
E mërkurë, 21 Tetor, 2020

Koronavirusi po bën kërdinë në Mal të Zi – rreth 5 mijë raste aktive

Mali i Zi renditet i pari në Evropë për nga numri i rasteve që nga fillimi i pandemisë Covid-19 në 100 mijë banorë, raporton Express

Sipas të dhënave të botuara në 16 Tetor, Mali i Zi ka një normë prej 2,385,15 rastesh të regjistruara të koronavirusit të ri për 100,000 banorë, ndjekur nga Armenia dhe Spanja.

Sipas të njëjtit numër të njerëzve të infektuar për 100,000 banorë, Maqedonia Veriore është në vendin e 11-të, dhe Bosnja dhe Hercegovina është në vendin e 14.

Sipas të njëjtave kritere, Kosova është në vendin e 17-të, Shqipëria në vendin e 27-të dhe Kroacia në vendin e 28-të. Ndiqet nga Sllovenia, e cila është pas Kroacisë, ndërsa Serbia është në vendin e 30-të me 509.12 të infektuar për 100,000 banorë.

Kur bëhet fjalë për shkallën e incidencës në shtatë ditët e fundit, numri më i lartë i të infektuarve për 100,000 banorë u regjistrua në Andorra, pasuar nga Republika Çeke, Belgjika dhe Hollanda, ndërsa Mali i Zi është në vendin e pestë.

Epidemiologu malazez në pension, Profesor Novica Vujosevic, më parë i tha “Vijesti” se Mali i Zi bëri më keq se vendet e tjera dhe se nuk kishte ndonjë justifikim të madh për këtë.

“Duke pasur parasysh shkallën e organizimit shoqëror, cilësinë e shërbimit mjekësor dhe strukturën e personelit, nuk ka justifikim për një numër kaq të madh të njerëzve të infektuar,” tha ai.

Nga ora policore në tubimet masive

Në Malin e Zi, gjatë valës së parë të koronavirusit, e cila u shoqërua nga masa të rrepta të Trupës Kombëtare të Koordinimit për Sëmundjet Infektive (NCD), u regjistruan 324 raste të covidit.

Gjatë valës së dytë, e cila filloi nga qershori, ndodhi që më shumë njerëz të infektuar të regjistroheshin në një ditë sesa gjatë gjithë valës së parë, e cila zgjati për rreth dy muaj e gjysmë.

Megjithëse nuk u shpall gjendje e jashtëzakonshme, një numër masash kufizuese ishin në fuqi në prill dhe maj.

Për shembull, është e ndaluar për më shumë se një person të qëndrojnë në një vend publik, “ora e ndalimit” ditët e javës filloi në 7 pasdite, dhe në fundjavë nga ora 1 e pasdites dhe 11 paradite deri në 5 të ditës tjetër, restorantet nuk po funksiononin, parqet dhe plazhet ishin ishin bllokuar, vizitat në familje të tjera ishin të ndaluara, transporti ndërkombëtar, ndërqytetës dhe qytetar, jo më shumë se dy persona mund të ishin në makina … Mali i Zi ishte destinacioni pa kurorë për 42 ditë të plota dhe virusi u ri-regjistrua në mes të qershorit, shkruan Vijesti, raporton Gazeta Express.

Pas zgjedhjeve parlamentare, të mbajtura më 30 gusht, numri i njerëzve të infektuar u rrit në mënyrë drastike, për shkak të tubimeve masive të mbështetësve të opozitës dhe qeverisë së mëparshme.

Përkundër pasqyrës së keqe epidemiologjike, asnjë masë kufizuese nuk u mor gjatë shtatorit, por NCT paralajmëroi vazhdimisht se masat po respektoheshin dhe urdhëroi inspektimin për të ndëshkuar ata që i shkelën ato.

Vetëm në fund të muajit të kaluar, u prezantua një sistem semafori, sipas të cilit masat kufizuese futen në komuna sipas incidencës kumulative, pra numrit të të infektuarve në 14 ditët e mëparshme për 100,000 banorë, për një periudhë prej dy javësh.

Grupi i parë përfshin komuna me një shkallë më të ulët të infeksionit nga 400 për 100,000 banorë, ku vazhdon respektimi dhe kontrolli i rreptë i masave në fuqi.

Grupi i dytë përfshin komuna në të cilat midis 400 dhe 799 janë të infektuar për 100,000 banorë në 14 ditët e mëparshme, ku puna e objekteve hoteliere është e kufizuar në 22 orë, dhe maksimumi dy persona mund të ulen në të njëjtën tryezë.

Grupi i tretë përfshin komuna që kishin nga 800 deri në 1,199 të infektuar pnë 100,000, dhe në të cilat ndalohet funksionimi i objekteve hoteliere, përveç për mysafirët e hotelit dhe tubimet në objektet e banimit për personat që nuk janë anëtarë të së njëjtës familje.

Përveç këtyre dy masave, për grupin e katërt në të cilin shkalla e të infektuarve është më e lartë se 1,200, zbatohet edhe ndalimi i daljes nga ora 10 deri në 5 të mëngjesit.

Kur u pyet nga televizioni “Vijesti” nëse ai mendon se njerëzit kanë humbur besimin në Institutin e Shëndetit Publik (ISHP) sepse ata dënuan në mënyrë selektive tubimet parazgjedhore dhe paszgjedhore, drejtori i atij institucioni Boban Mugoša tha se epidemiologët e tyre vazhdimisht paralajmëronin të mos dilej në publik dhe tubime.

Ai vuri në dukje se përgjegjësia personale është gjëja më e rëndësishme kur bëhet fjalë për infektimin me koronavirusin e ri.

I pyetur nëse po konsideronin ndonjë masë tjetër kufizuese, Mugoša tha se sistemi shëndetësor ende po i përgjigjet mirë situatës epidemiologjike.

Dje, 74 raste të reja pozitive u regjistruan në laboratorë në Malin e Zi, midis 358 mostrave të analizuara, dhe nga e premtja pasdite deri dje, tre pacientë të tjerë me covid vdiqën në të njëjtën kohë.

Më shumë se gjysma e të sapo infektuarve janë nga Podgorica (44).

Ekzistojnë tetë raste të reja nga Bijelo Polje, pesë nga Nikshiq dhe Bar, katër nga Kolaçin, dy nga Kotor dhe Mojkovac, secila nga Pljevlja, Cetinje, Rožaje, Cetinje dhe Berane.

182 rezultate u morën gjithashtu nga Gjermania, ndër të cilat u zbuluan 72 raste të reja pozitive, mostrat e të cilave u morën më 12 dhe 13 tetor. 60 të tjerë janë të infektuar nga Podgorica, tetë nga Çetina dhe katër nga Ulqini.

Masa më të rrepta në pesë komuna, ndoshta në Podgoricë gjithashtu

Situata epidemiologjike është përkeqësuar në dy javët e mëparshme në Budva, Kolashin, Ulqin, Çetinë dhe Zhabjak, kështu që në këto komuna, objektet hoteliere do të mbyllen nga e hëna.

Një natë më parë ishte e pasigurt nëse Podgorica do të bashkohej me ato komuna, ku incidenca kumulative dje pasdite ishte 792.7 për 100,000, dhe Mugoša tha se kishte shanse të mëdha që kjo të ndodhte.

ISHP njoftoi se vendimi për një shtrëngim të mundshëm të masave në kryeqytet do të merret pas përpunimit statistikor të 212 mostrave të tjera të dërguara në Gjermani./Express/

- Advertisement -

Më Shumë

Joshua kundër Pulevit më 12 dhjetor

Bokseri britanik Anthony Joshua do t’i mbrojë titujt IBF, WBA dhe WBO më 12 dhjetor kundër bullgarit Kubrat Pulev. Pulev është sfidues i detyrueshëm i...

Në Francë hyn në fuqi ora policore

Masat kundër koronavirusit kanë hyrë në fuqi më 17 tetor në Paris dhe në qytete të tjera të mëdha të Francës. Ky vendim i...

PDK-ja akuzon Haskukën: Po shpërfaqë humbje besimi dhe mungesë orientimi qeverisës

Partia Demokratike e Kosovës – Dega në Prizren, ka vazhduar me akuza ndaj kryetarit Mytaher Haskuka, duke thënë se çdo ditë e më shumë...

Labinot Tahiri nesër publikon këngën e re

Këngëtari i njohur Labinot Tahiri ka njoftuar se nesër (e premte) do të publikojë këngën e re. Në llogarinë e tij në “Instagram”, ai ka...

I gjenden paratë mes vitheve, arrestohet zyrtari i lartë brazilian

Përpjekjet e Jair Bolsonaro presidentit aktual të Brazilit për të portretizuar veten si flamurtari I luftës anti-korrupsion kanë pësuar një goditje tjetër pasi policia...

Asfaltohen disa rrugë në lagjen “Arbana” në Prizren(FOTO)

Drejtoria e Shërbimeve Pulike (DSHP) njofton se në bazë të projektit, “Rehabilitimi i rrugëve me asfalt në Komunën e Prizrenit”, ka kryer rehabilitimin (rregullimin)...

Nëntë asete të reja i shtohen Listës së Trashëgimisë për Mbrojtje të Përkohshme nga rajoni i Prizrenit

Listës së Trashëgimisë Kulturore për Mbrojtje të Përkohshme për vitin 2021 i janë shtuar edhe nëntë asete të reja nga regjioni i Prizrenit. Regjistri...

Fjolla Morina i thotë ‘Po’ propozimit për martesë

Fjolla pranoi një propozim të ëmbël gjatë arrestit shtëpiak, shkruan Gazeta Sinjali. Fjolla Morina javët e fundit ka qenë shumë e komentuar në shtypin rozë. Artistja,...

Rahovec, dënohet me dy muaj burg i akuzuari që rrahu vëllanë e tij

Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Rahovec, ka shqiptuar dënim me dy muaj burgim për të akuzuarin për veprën penale “lëndim i lehtë trupor”,...

Ndërrimi i orës për këtë vit, ky është vendimi i fundit

Ora do të ndryshohet edhe këtë vit. Edhe pse u diskutua se shumë, ora do të qëndrojë e njëjta dhe duket se edhe në këtë...

Propozimi në Zvicër: Çdo qytetari nga 7 mijë e 500 franga

Nëse është e suksesshme, skema vlerësohet të kushtojë 45 miliardë CHF. Një iniciativë e cila do të kulmonte me referendum për të paguar çdo qytetar...

Hoti fton bizneset që të përditësojnë të dhënat në EDI

Në një postim në "Facebook" Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti , ka thënë se shumica e bizneseve i kanë pranuar subvencionet në bazë të...

Rrëzohet rrapi shekullor, dëmtohen 4 vetura

Rënia e një rrapi shekullor, dëmton 4 automjete. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit, në periferi të qytetit të Fierit, në...

Lajm i keq nga kufiri: Mërgimtarëve nga Kosova po ia kthejnë specat për turshi autoritetet

Shumë mërgimtarë nga shumë vende të Evropës kanë ardhur të vizitojnë Kosovën. Muaji tetor ishte muaji që kishte numër të madh të diasporës shqiptare...

Asnjë rast i ri me COVID-19 në Malishevë

Bazuar në të dhënat zyrtare të IKSHPK, sot në territorin e Komunës së Malishevës nuk është regjistruar asnjë rast i ri me COVID-19. Gjendja e...

“Ismaili nuk po shkruan më”, thotë Helena Kadare

Shkrimtarja Helena Kadare rrëfen hollësi rreth librave dedikuar femrës shqiptare. Helena flet për marrëdhënien e bukur dhe të vështirë jetuar me Kadarenë. “Ismaili, aktualisht, nuk...

Lajmet e Fundit

Shtëpia e familjes Rada në Prizren, pjesë e regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore në Mbrojtje të përkohshme

Shtëpia e familjes Rada i është shtuar regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore dhe ka marr statusin e monumentit në mbrojtje të përkohshme, njofton...

Një vend i pastër, i ndriçuar mirë tregim nga Ernest Hemingway

Ishte vonë dhe në kafene nuk kish mbetur njeri përveç një plaku të ulur nën hijen e gjetheve të pemës që mbulonin ndriçimin elektrik....

Prokuroria Themelore në Prizren zgjedh prokuroren Arjana Shajkovci për anëtare të re të KPK-së

24 prokurorë të Prokurorisë Themelore në Prizren, me vota të fshehta, këtë të mërkurë kanë zgjedhur prokuroren e Departamentit të Krimeve të Rënda në...

Ngritet aktakuzë ndaj ish-kryeshefit të PTK-së, Shyqyri Haxha

Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Përgjithshëm–Njësia për Krime Ekonomike dhe Korrupsion, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet Sh. H., ish-Kryeshef Ekzekutiv...

PDK-ja akuzon Haskukën: Po shpërfaqë humbje besimi dhe mungesë orientimi qeverisës

Partia Demokratike e Kosovës – Dega në Prizren, ka vazhduar me akuza ndaj kryetarit Mytaher Haskuka, duke thënë se çdo ditë e më shumë...