23.6 C
Prizren
E enjte, 24 Shtator, 2020

Kosova humbë 600 milionë euro nga mosmbajtja e dasmave, pritet që nga java tjetër të lejohen ato

Përhapja e pandemisë së Coronavirusit në Kosovë më së rëndi ka ndikuar në sektorin e hotelerisë.

Kjo, pasi Qeveria mori vendim për mbylljen e përkohshme të shumë bizneseve, ndaloi grumbullimin e njerëzve, si dhe u ndalua organizimi i dasmave.

Të gjitha këto vendime u morën për ta evituar përhapjen e virusit.

Ky sektor vetëm nga dasmat të cilat ishin planifikuara të mbahen nga muaji qershor i këtij viti humbi rreth 600 milionë euro.

Kështu ka bërë të ditur, kryetari i Odës së Hotelierëve të Kosovës, Hysen Sogojeva.

“Vetëm tek dasmat, hotelet sipas informatave që kemi diku rreth 600 milionë euro është kosto që kanë humbur, në rast se mund të shpëtojmë nëntorit dhe dhjetorin diku rreth 450 milionë janë të humbura, d.m.th. kjo është shumë për shtetin për arsye se dasmat janë bërë në shtetin tonë në vendin tonë, ato shpenzime janë kryer këtu, nga dasmat kanë përfituar bujqit, fermerët, por edhe klasa tjetër”, tha ai.

Sogojeva tha se rreth 95 % të bizneseve të hotelerisë janë duke punuar me humbje.

“Ky sektor fatkeqësisht është më i atakuari prej gjithë sektorëve tjerë që veprojnë në Kosovë, sektori i hotelerisë ka qenë më i atakuari dhe mund të themi se sipas informatave që i kemi diku rreth 95 % të këtij lloji të bizneseve janë duke punuar me humbje ose kanë humbje”, tregoi ai.

Nga java e ardhshme pritet lehtësim i masave, dasmat mund të mbahen
Sogojeva tha se për t’i ndaluar edhe me tej humbjet në këtë sektor, kanë pasur një takim me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, i cili iu ka premtuar se do ta shqyrtojnë mundësinë që gjatë javës të bëhet rihapja e hapësirave të mbyllura.

“Ne e kemi pas sot një takim me ministrin. Ne gjatë takimit i’a kemi përsëritur edhe një herë këto kërkesa sic janë: zgjatja e orarit, pastaj hapja e hapësirave të brendshme, klientët të hyjnë brenda, por duket u bazuar në manualin që ne i’a kemi dorëzuar dhe nëse kjo ndodh ne jemi optimist se kjo do të ndikon në përmirësimin e gjendjes për bizneset. Premtimi është që gjatë javës do të shqyrtohet mundësia për rihapjen e hapësirave të mbyllura e pse jo që kur të hapen këto në raport me distancën të hapen edhe sallat e dasmave apo sallat e brendshme të cilat kishin me ruajt masat ndaj Covid-19”, pohoi ai.

Por, në rast se Ministri Zemaj nuk do ta mbajë premtimin, Sogojeva tha se do t’i ndërmarrin të gjitha masat demokratike për t’i rihapur hapësirat e sektorit të hotelerive.

“Po kjo nëse fillon sa më herët që t’i hapin është një shpresë që deri në fund të vitit sidomos sektori që ka të bëjë më sallat e dasmave, pasi që sipas informatave që kemi ka gjasa që diçka të shpëtohet në muajin nëntor dhe dhjetor për shkak se i kanë shtyrë rezervimet e dasmave dhe diaspora ndoshta ka mundësi me ardhë, kështu kjo mund të shpëtohet nëse sa më herët i lirojmë, premtimet janë ne po presim, nëse jo ne ndoshta duhet t’i marrim masat demokratike”, u shpreh Sogojeva për Front Online.

Sektori i hotelerisë me kërkesa për Qeverinë lidhur me kreditë e bizneseve

Kryetari i odës së hotelerive të Kosovës, Hysen Sogojeva, ka edhe një kërkesë për Qeverinë e Kosovës, për të i’u dalë në ndihmë bizneseve të atakuara nga Corovavirusi.

Ai tha se kërkesa e tyre ndaj Qeverisë është që të kërkojnë nga banat që kësti i kredive që kanë bizneset të fillon nga zero dhe jo me kamatë.

“Ne apelojmë te Qeveria në masat e rimëkëmbjes t’i kushtohet vëmendje këstit të kredive të cilin e kanë pasur bizneset , 6 muaj deri në 1 vit, është stopuar kredia, mirëpo në momentin kur fillon të fillon prej 0 dhe jo me kamatën që ka me paguar për një vit. Në masat e rimëkëmbjes sipas llogarive tona 100-120 milionë euro i mbulon të gjitha, por kjo shumë në qoftë se e mbulon këtë pjesë, kjo kishte me dhënë shumë impuls për bizneset e hotelerisë”, tha ai.

- Advertisement -

Më Shumë

Nesër “Dita pa makina” në Prizren, ja ku nuk mund të kaloni

Të martën, më 22 shtator në Prizren do të organizohet aktiviteti "Dita pa makina”, që është një ngjarje e lirë ndërkombëtare, e cila organizohet...

Dy shtëpi banimi përfshihen nga zjarri në Malishevë, lëndohet një zjarrfikës

Dy shtëpi banimi në fshatin Carrallukë të Malishevës janë përfshirë sot nga zjarri. Në përpjekje për të shuar zjarrin, lëndime të lehta trupore ka...

Ka filluar rregullimi i shkallëve të stacionit policor në Malishevë

Investimet e Komunës së Malishevës, përkatësisht projektet e planifikuara nga Drejtoria e Urbanizmit, që një ndër to është edhe rregullimi i infrastrukturës së shkallëve...

Rrëfimi nga Elinda Musliu, idhulli i fëmijërisë, ndeshja e paharrueshme dhe trofeu më i veçantë

Një nga lojtaret më të dalluara në basketbollin e femrave ishte Elinda Musliu. Ish-basketbollistja e Bashkimit në një intervistë për faqen zyrtare të FBK-së,...

Dy të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur dy persona nga COVID-19. Rastet e vdekjeve janë nga Klinika...

Policia jep detaje për vrasjen në Prizren: I dyshuari gjuajti me armë policët

Një person ka mbetur i vrarë pas një shkëmbim zjarri që ka ndodhur në lagjen Tusuz të Prizrenit. Policia e Kosovës në një komunikatë për...

Greqia goditet nga një tërmet

Greqia është goditur nga lëkundje të forta tërmeti në orët e para të mëngjesit të sotëm. Mësohet se lëkundjet kanë qenë me magnitudë 4.2 të...

Eriksen: Nuk jam mësuar të jem në stol, do flas me Conten për të ardhmen

Christian Eriksen, fantazisti i Interit, është i grumbulluar me kombëtaren e Danimarkës në prag të ndeshjeve të Nations League dhe nga grumbullimi, ka folur...

Studentët e rinj, nuk nisin vitin akademik më 1 tetor

Viti i ri akademik 2020/2021, do të fillojë më 1 tetor, për studentët e vitit të dytë dhe të tretë, kurse për studentët e rinj të...

Nisma në Prizren përgatitet për zgjedhjet e brendshme

NISMA Socialdemokrate në Prizren ka formuar grupet punuese për mbajtjen e kuvendeve zgjedhore në nëndegët e saj. Kryetari i degës, Zafir Berisha, në takimin që...

Vdes veterani i UÇK-së

Ka vdekur veterani i UÇK-së, Sami Neziraj. Për vdekjen e tij është bërë e ditur nga “Suhareka Express”. Neziraj ishte nga fshati Gjinoc i Suharekës. Ky është...

Nga një muaj paraburgim dy të dyshuarve për “vjedhje grabitqare” në Prizren

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Krimeve të Rënda, duke vendosur sipas kërkesës së Prokurorisë Themelore të Prizrenit, ka caktuar masën e paraburgimit në...

Prizren, 7 persona rrahen mes vete

Shtatë të dyshuar meshkuj janë përfshirë në një përleshje fizike në Prizren. Sipas raportit 24 orësh të Policisë, të njëjtit kanë pësuar lëndime trupore dhe...

“Schumacher është zgjuar, merr frymë, por jo…”/ Neurologu gjerman zbulon çfarë po ndodh me ish-kampionin

Në një dokumentar për Michael Schumacher, të realizuar nga “TMC France, neurologu gjerman Erich Riederer ka folur për gjendjen shëndetësore të ish-kampionit të botës...

Munishi i lumtur me fitoren, thotë se Besa i vuri në vështirësi dhe se rezultati i lartë nuk është real

Ballkani e nisur në mënyrë më të mirë edicionin 2020/21 në Superligën e Kosovës, ku ka shënuar fitore në ndeshjen hapëse ndaj Besës së...

3 të vdekur e 63 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Tre persona kanë vdekur në 24 orët e fundit në Kosovë nga COVID-19, derisa janë regjistruar edhe 63 raste të reja me koronavirus, ka...

Lajmet e Fundit

Ibra del pozitiv në testin për COVID-19

Futbollisti i Milanit, Zlatan Ibrahimoviq, ka rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Klubi i njohur italian ka njoftuar të enjten se suedezi 38-vjeçar do të...

Prizren: Babai shpërthen në lot në seancën kur vrasësit të djalit të tij i shqiptohet dënimi me burgim të përjetshëm

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është dënuar sot me burgim të përjetshëm nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir...

Muharrem Qena, artisti shumëdimensional që ia kushtoi një jetë artit

Shkrimtar, këngëtar, aktor dhe regjisor shqiptar, Muharrem Qena, lindi në 25 Qershor të vitit 1934 në Mitrovicë. Muharrem Qena është njëri prej themeluesve të skenës teatrore dhe të këngës argëtuese shqiptare. Ai punoi si...

Paralajmërohet ndryshim i çmimit për regjistrim të automjeteve

Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli, ka paralajmëruar se nga viti i ardhëm çmimi i polisave të sigurimit të detyrueshëm të automjeteve (TPL), do...

Ish-rreshteri policor dënohet me burgim të përjetshëm për vrasjen në Suharekë

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është shpallur fajtor nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir Aliaj në Suharekë. Ai u...