10 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020

Kreu i komunës së Malishevës jep detaje për personin e fundit që u prek me koronavirus

Numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë ka arritur në 94 persona, ku tre të fundit janë shtuar në orët e mbrëmjes së ditës së djeshme.

Ndërsa, komuna e cila është prekur më së shumti është ajo e Malishevës, shkruan Insajderi.

Deri më tani numri i të infektuarve në këtë komunë ka arritur në 33.

E, rasti i fundit në këtë komunë që është paraqitur mbrëmë është nga fshati Kijevë.

Kryetari, i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka thënë për Insajderin se ky rast ka ardhur nga jashtë.

“Ne jemi duke hulumtuar, Instituti Kombëtarë i Shëndetësisë Publike është duke hulumtuar në këtë drejtim për të shikuar lidhjet familjare të tyre, është rast i ri për neve, është rast i ardhur nga jashtë. Janë duke i hulumtuar kontaktet dhe do të shkojnë në testim. Dyshimet nuk hiqen asnjëherë”, ka thënë ai, për Insajderin.

Kurse, duke folur për gjendjen e personave të infektuar me këtë virus, Begaj ka thënë se gjendja e tyre është stabile.

“Gjendja është e qetë, është shqetësim i përgjithshëm i joni edhe për Malishevën edhe për qytetarët tonë, megjithatë ata e ndiejnë veten të qetë, situata po menaxhohet mirë, edhe familjet po mundohemi me i menaxhu mirë brenda kushteve që ne i kemi këtu. Gjendja e personave të infektuar është e qetë, ata janë stabil”, ka deklaruar Begaj.

E, ditëve të fundit në këtë komunë janë ankuar që Qeveria nuk po i ndihmon mjaftueshëm.

Për këtë, Begaj ka deklaruar se më nuk do të ketë ankesa, duke shtuar se le të mbetët nën përgjegjësinë e tyre, pasi që e dinë që Komuna e Malishevës ka më së shumti raste në nivel vendi.

“Ne jemi ankuar që nuk po ndihmojnë, mirëpo nga sot nuk do të ankohemi le të jetë përgjegjësi e tyre, sa e kanë ndihmu Malishevën ata e dinë, ne i kemi publiku, edhe ndihmat që na kanë dhënë Malishevës janë shumë të pakta edhe janë ndoshta të pamjaftueshme për ta menaxhuar situatën . Megjithatë le të jetë në përgjegjësinë e tyre, ata janë ekspertë të kësaj lëmie dhe e dinë se çka i duhet Malishevës në këtë kohë dhe në bazë të rasteve që kemi më së shumti në nivel vendi”, ka deklaruar Begaj.

Kurse, për vazhdimin e karantinimit tha se nuk janë konsultuar nga qeverisja qendrore.

“Është përgjegjësi e nivelit qendror, nuk e di sa do të zgjasë karantina, disa vendime që i kanë marrë kanë qenë deri më 6 prill, ata na kanë njoftuar për këtë, më shumë nuk di”, ka thënë ai.

Deri më tani në mbarë botën nga koronavirusi, janë infektuar 731 mijë e 735 persona, ku prej tyre 154 mijë e 430 janë shëruar, ndërsa kanë vdekur 34 mijë e 663 persona./Insajderi.com

- Advertisement -

Më Shumë

Testi i Arritshmërisë mbahet më 23 qershor

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar se Testi i Arritshmërisë – për klasat e nënta – është caktuar më 23 qershor...

Prizren: 7 aktakuza kundër 15 personave për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton opinionin se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur shtatëdhjeteshtatë (77) aktakuza kundër nëntëdhjetenëntë (99) personave, për...

Low flet për rinisjen e Bundesligës: Jam i befasuar nga cilësia

Trajneri i kombëtares gjermane, Joachim Low, është shumë i kënaqur me ndeshjet e zhvilluara deri më tani në Bundesliga. "Jam i lumtur kur shoh që...

Shteti me më së shumti myslimanë në botë anulon haxhillëkun për sivjet

Indonezia, shteti me numrin më të madh të myslimanëve në botë, – rreth 225 milionë – ka vendosur që ta anulojë haxhillëkun për këtë...

Plaçkitet një shkollë në Prizren

Persona të panjohur kanë hyrë me forcë të hënën në objektin e një shkolle në Prizren dhe kanë vjedhur pajisje shkollore. Kjo është bërë e...

Qeveria ia jep Lotarisë së Kosovës mbi 150 mijë euro

Qeveria në detyrë e Kosovës, pas shqyrtimit të kërkesës së Lotarisë së Kosovës për ndarjen e mjeteve financiare për pagesën e obligimeve ndaj pagave...

Raportohet për dëmtim të pronës private në fshatin Sopijë të Suharekës

Pasditen e së mërkurës, në fshatin Sopijë të Komunës së Suharekës, është raportuar për dëmtim të një prone private. Kjo është bërë e ditur nga...

Çeku: Vendimi i Kushtetueses, goditje brutale për demokracinë

Deputeti i Vetëvendosjes, Hajrulla Çeku, vlerësoi se Gjykata Kushtetuese ka tejkaluar kompetencat e saj me aktgjykimin e marrë të enjten për dekretin e presidentit...

Nga nesër hapen çerdhet, kafiteritë, qendrat tregtare dhe kufijtë tokësor

Nga nesër hapen çerdhet, kafiteritë, qendrat tregtare dhe kufijtë tokësor Nga nesër me datë 1 qershor Qeveria e Kosovës, njofton se do të filloj faza...

Këta janë ministrat e LDK-së në qeverinë Hoti

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka caktuar emrat e ministrave në Qeverinë Hoti, e cila pritet të votohet nesër në Kuvendin e Kosovës. Kreu i...

COVID-19: 13 raste të reja, asnjë nga Prizreni

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Prizreni nuk gjen qetësi nga coronavirusi, Haskuka thotë se nesër testohen edhe 37 zyrtarë tjerë policorë

Sot në Prizren janë paraqitur edhe pesë raste të reja me coronavirus. Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka thotë për RTV Dukagjinin se të infektuarit e...

Shaqir Totaj i rikthehet konferencave në Prizren

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, nesër i rikthehet mbajtjes së konferencave të rregullta për shtyp. Konferenca mbahet në ora 11:00. Totaj, i cili është...

Koronavirusi prek edhe remitencat e diasporës

Shumë qytetarë të Kosovës janë të varur nga remitencat, që luajnë rol të madh edhe në ekonominë e Kosovës. Megjithatë, si pasojë e pandemisë...

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, e ka quajtur të papranueshëm vendimin e Gjykatës Kushtetuese për mandatarin. Ai ka thënë se ky vendim është përtej imagjinatës...

Malisheva për pak të shpëtojë nga COVID-19 (Video)

Me pandeminë e koronavirusit po ka telashe edhe Malisheva, ani se ditëve të fundit ndjehej e lehtësuar dhe e gatshne ta shpallte fitoren mbi...

Lajmet e Fundit

Detaje rreth personit të infektuar me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

Pas një jave në Prizren rikthehen rastet e reja me coronavirus në Prizren. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë, Visar Shehu ka thënë për RTV...

Haxhi Shala: Nëse nuk respektohen organet e partisë, largohem nga Nisma

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka komentuar edhe emrin e zëvendëskryeministres nga partia e tij. Shala në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV...

Në Prizren bizneset kërkojnë t’u lejohet organizimi i dasmave

Vendimi i Kuvendit të Komunës së Prizrenit për lirimin e bizneseve nga taksa komunale, nga pagesa e qirasë për lokalet që janë pronë komunale...

Një rast me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

IKSHPK ka konfirmuar se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 5 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Po ashtu, 3 persona janë shëruar. Rastet...

Tahiri: Qysh sot do të merremi me vonesën e pagesave të 170 eurove

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës Besnik Tahiri ka folur për vonesat e pagesave prej 170 euro, ku rreth 20 mijë...