10 C
Prizren
E mërkurë, 8 Prill, 2020

Kryeministri Kurti njofton se ndihmat sociale për dy muaj dalin të martën, njëra u falet përfituesve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes një video-mesazhi u është drejtuar qytetarëve të Kosovës.

Përmes këtij mesazhi, ndër tjera, kryeministri Kurti ka njoftuar se të martën do të transferohen ndihmat sociale, sipas tij, 10 ditë para kohe dhe atë për dy muaj në vijim.

Me këtë, thotë Kurti, pagesa e muajit të dytë nuk do të hyjë në përllogaritjet e muajve në vijim që do të thotë u falet përfituesve.

“Zinxhiri furnizues në Kosovë është duke funksionuar mirë. Dogana është duke e vijuar punën si zakonisht. Maunet janë vazhdimisht duke hyrë në Kosovë dhe duke kryer procedurat e rregullta të zhdoganimit, natyrisht pas kontrolleve mjekësore. Madje rritja e importeve në ditët e fundit, garanton që nuk do të ketë mungesë, as të artikujve ushqimorë e as atyre të higjienës apo farmaceutikë”, thotë Kurti, transmeton KOHA.

Kurti thotë se “Shitoret, furrat e barnatoret vazhdojnë punën për furnizimin e rregullt të qytetarëve. Përderisa bizneset e mbyllura, siç janë: baret, restuarantet, pabet, qendrat tregtare, me respektimin rigoroz të ndalesave të Qeverisë, po japin kontribut në mospërhapjen e virusit corona”.

“Sistemi bankar gjithashtu është duke funksionuar mirë, kryesisht i fokusuar në realizimin e pagesave dhe mirëmbajtjen e rrjedhës së parasë së gatshme. Mbetet rekomandimi për shfrytëzimin sa më të madh të pagesave elektronike, kartelave bankare dhe bankomatëve, përderisa duhet t’iu shmangemi sporteleve bankare dhe rradhëve apo tollovive para tyre. Furnizimi me energji elektrike e me ujë të pijshëm apo mbledhja e mbeturinave është duke funksionuar normalisht falë mijëra punonjësve të këtyre shërbimeve që nuk e ndalën punën e tyre. Edhe shërbimet si telefonia e interneti apo mediumet informative vazhdojnë punën për të mundësuar normalitet. Bizneset prodhuese private gjithashtu po e vazhdojnë prodhimin e mallrave esenciale”, thotë kryeministri Kurti në video-mesazhin e tij.

Kryeministri Kurti thekson se “Në kohën e emergjencës nga virusi korona ekonomia e Kosovës po vazhdon”.

“Natyrisht pjesshëm duke e organizuar punën me ndërrime, për të zvogëluar numrin e punëtorëve të pranishëm në punë, aq sa kjo është e mundshme. Qeveria është e vetëdijshme edhe për vështirësitë e të operuarit dhe humbjet ekonomike në disa sektore. Ministria e Financave dhe Transfereve është duke e përpiluar një plan emergjent të ndërhyrjeve për ndërmarrjet dhe amvisëritë më të goditura. Njëkohësisht po punohet edhe në një mbështetje fiskale, menjëherë pas përfundimit të situatës, në mënyrë që sa më shpejt të ringjallet ekonomia”, thotë Kurti.

Kryeministri, thekson se “Familjeve që marrin ndihma sociale, të martën do t’ua transferojmë ndihmat sociale 10 ditë para kohe dhe atë për dy muaj në vijim. Me këtë pagesa e muajit të dytë nuk do të hyjë në përllogaritjet e muajve në vijim që do të thotë u falet përfituesve”.

“Të gjithë ato gra e burra që po e mundësojnë këtë, meritojnë shumë mirënjohje e shumë falënderime nga të gjithë ne. Natyrisht si ekonomia ashtu edhe amvisëritë dhe sektori publik do ta bartin bashkarisht barrën e kësaj krize. Por, kjo nuk është koha të flasim për çmimin. Është kohë solidariteti në shoqërinë tonë. Shëndeti i qytetarëve tanë është i paçmueshëm”, përfundon ai.

© 

- Advertisement -

Më Shumë

ZYRTARE: Bayern blindon yllin e skuadrës dhe e kthen në “flamur” bavarez

Thomas Muller është zyrtarisht flamur te Bayern Munchen. Sulmuesi ka nënshkruar sot kontratën e re, gjë që pritej pas bisedimeve për rinovimin e marrëveshjes....

Kryetari i Malishevës: Nga 39 të prekur me COVID-19, dy janë shëruar (VIDEO)

Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka bërë të ditur se nga 39 raste sa kanë qenë të infektuara me pandeminë COVID-19, dy...

Driton Selmanaj denoncon në Polici publikimin e mesazheve të komunikimit me kolegët e tij

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, ka denoncuar në Policinë e Kosovës, rastin e publikimit të disa mesazheve kinse ai duke komunikuar...

Në Premierligë po diskutohet çështja e pagave

Në Premier Ligë angleze vijojnë diskutimet në lidhje me reduktimin e pagave të futbollistëve në këtë periudhë të pandemisë së coronavirusit. për momentin nuk...

400 nëna malishevase që kanë lindur fëmijë, përfituan nga 100 euro

Komuna e Malishevës ka ndarë nga 100 euro për nënat që kanë lindur fëmijë në periudhën gjatë vitit 2019 dhe në vitin 2020 (deri...

Kejvina Kthella: “Është e tmerrshme të lindësh kaq e bukur!”

Kejvina Kthella është një nga femrat më seksi të showbizit shqiptar, dhe për këtë është e vetdijshme. Ish-velina ka treguar edhe njëherë sa vetbesim ka...

Pacientja me coronavirus nga Korisha kishte qëndruar dy ditë në spitalin e Prizrenit

Komuna e Prizrenit është prekur po ashtu nga pandemia e coronavirusit. Deri më tash në këtë komunë janë konfirmuar tri raste, ku rasti i...

Kurti telefonon familjen e 70 vjeçares nga Korisha, iu shpreh ngushëllime

Kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka telefonuar familjarët e dy viktimave të shënuara sot nga virusi Corona për t’u shprehur ngushëllimet. Kjo u bë e...

Besnik Bislimi tregon se si dhe kush mund të përfitojë nga pakoja e emergjencës

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi, ka treguar se kush dhe si mund të jetë përfitues i kësaj pakoje. Qeveria e Kosovës...

Shtyhet përsëri starti i sezonit në Moto GP

Spanja është vendi i dytë në botë me përhapjen e Covid-19 pas SHBA me mbi 140 mijë njerëz të infektuar dhe i dyti edhe...

Zafir Berisha: Haskuka ia humbi Prizrenit 500 mijë euro

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha, ka lëshuar akuza në drejtim të kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka. Sipas tij, Haskuka ia ka humbur Prizrenit...

Vdes 66 vjeçarja nga Malisheva – shkon në gjashtë numri i viktimave me Covid-19 në Kosovë

Një grua 66 vjeçare nga Malisheva është viktima e gjashtë në Kosovë nga coronavirusi. “Sot më 08.04. 2020 në Klinikën Infektive të QKUK-së ka përfunduar...

Dalin pamjet sesi Wilderi e rrah burrin që e kishte sharë në rrjete sociale

Deontay Wilder e kishte rrahur burrin që e kishte sharë në rrjete sociale, Charlie Zelenoff, në vitin 2014, pasi që ky i fundit ia...

Haskuka, kallëzim penal kundër Shaqir Totajt

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka paditur kryetarin PDK-së, Shaqir Totajn. Haskuka vlerëson se vizita e kryetarit të degës së PDK-së në Prizren në fshatin...

Pesë raste të reja me koronavirus, tri nga Banja e Malishevës

Pesë raste të reja janë shënuar me koronavirus në Kosovë, duke çuar numrin e përgjithshëm në 145. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Trumpi refuzon ta bartë maskën, thotë se udhëzimet janë “vullnetare”

Në SHBA ka vazhduar debati sa u përket rekomandimeve për bartjen e maskave në kohën e pandemisë së koronavirusit. Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë...

Lajmet e Fundit

Natasha ulet dhe na tregon të pasmet

Si duket e ka vendosur që medeomos të na tregojë se është seksi. Natasha, edhe njëherë ka nxehur rrjetin edhe pse vet është ulur në...

Bytyçi: Vizita e zyrtarëve të PDK-së në Korishë, e zgjoi nga gjumi Haskukën

Përfaqësuesi i Degës së PDK-së në Prizren, Jeton Bytyçi, i cili dje ishte në fshatin Korishë, e ka quajtur të papërgjegjshëm kryetarin e Komunës...

Gjermania i jep 13.5 milionë euro Kosovës (VIDEO)

Një përfitim goxha të madh financiar Kosova pritet ta ketë nga Gjermania. Mbi 13 milionë euro janë pjesë e marrëveshjeve, e që kanë të bëjnë...

Vdes 66 vjeçarja nga Malisheva – shkon në gjashtë numri i viktimave me Covid-19 në Kosovë

Një grua 66 vjeçare nga Malisheva është viktima e gjashtë në Kosovë nga coronavirusi. “Sot më 08.04. 2020 në Klinikën Infektive të QKUK-së ka përfunduar...

Limaj: Malisheva nuk do ta harrojë trajtimin e deritanishëm nga Kurti

Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj e konsideron tepër të vonuar vizitën e Albin Kurtit në Malishevë. Limaj në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!