21.1 C
Prizren
E shtunë, 6 Qershor, 2020

Kryeparlamentari Ruçi priti ambasadorin Nait Hasani

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, ka pritur ambasadorin e Kosovës, Nait Hasani, me rastin e fillimit të misionit të tij në Shqipëri.

Ruçi e ka uruar Hasanin për fillimin e detyrës së re dhe shumë të rëndësishme. “Të jesh ambasador i Kosovës në Shqipëri, është një punë e lehtë, por edhe e vështirë. E lehtë sepse ne kemi mirëkuptim të plotë, por e vështirë sepse je ambasador në një pjesë të kombit tënd. Shqipëria dhe Kosova kanë një bashkëpunim vëllazëror. Një gëzim në Prishtinë ndihet edhe në Tiranë dhe anasjelltas. Një dhimbje në Kosovë ndihet edhe në Shqipëri dhe anasjelltas. Ne kemi pasur marrëdhënie të shkëlqyera me Kuvendin e Kosovës, z. Kadri Veseli dhe bashkëpunëtorët e tij dhe të njëjtat marrëdhënie do të kemi edhe me Kuvendin e ri dhe mezi presim konstituimin e tij. Edhe midis dy qeverive ka bashkëpunim të shkëlqyer”, ka theksuar uçi.

Kryetari i Kuvendit shprehu besimin se Kuvendi i ri dhe Qeveria e re e Kosovës do të caktojnë objektiva ambiciozë për çuarjen përpara të një sërë procesesh të rëndësishme për popullin e Kosovës. “Shqipëria mbështet progresin e Kosovës në konsolidimin e demokracisë dhe sundimin e ligjit, lobon për anëtarësimin e Kosovës në nismat rajonale dhe organizatat ndërkombëtare, inkurajon liberalizimin e shpejtë të vizave për qytetarët e Kosovës dhe inkurajon qeverinë e re të Kosovës të vazhdojë dialogun me Serbinë, si alternativa që jep zgjidhje të qëndrueshme dhe i shërben paqes në rajon. Gjithëpërfshirja në këtë proces mbetet një element shumë i rëndësishëm.”, ka thënë Ruçi.

Hasani ka falenderuar Kryetarin Ruçi për mbështetjen e Kuvendit të Shqipërisë dhe të tijën personale për nxitjen, zgjerimin dhe fuqizimin e bashkëpunimit vëllazëror midis Shqipërisë dhe Kosovës si edhe kontributin e Kuvendit dhe qeverisë së Shqipërisë për shtimin e njohjeve ndërkombëtare të Kosovës, pranimin e saj në organizatata dhe nismat rajonale e ndërkombëtare dhe fuqizimin e rolit të Kosovës në marrëdhëniet ndërkombëtare.

- Advertisement -

Më Shumë

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Saktësisht 53 raste aktive me koronavirus janë shtuar për një javë në Kosovë. Nga 199 sa ishin të shtunën e 30 majit, e shtuna...

Haskuka thotë se qeveria Hoti nuk do t’i sjell asnjë të mirë Kosovës, paralajmëron protesta

Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Mytaher Haskuka, ka thënë se qeveri Hoti nuk do të mund të sjell dobi për Kosovës pasi puna...

Braktisja e Arsenalit, zgjedhja e Milanit dhe CR7: Bennacer në gjithë fushën

Mesfushori i Milanit, Ismail Bennacer, ka zbuluar arsyen se përse braktisi Arsenalin për t’u transferuar tek Empoli. Algjeriani shkëlqeu në sezonin e tij të...

Deputeti i NISMA-s Haxhi Shala: Për momentin vota ime është kundër Qeverisë Hoti

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se nuk ka vendosur nëse do të votojë koalicionin e ri që pritet ta ndërtojë qeverinë. Shala...

Nathalia Felix “provokon” me bikini, Douglas Costa nuk përmbahet

Nathalia Felix, partnerja e Douglas Costa, është një ndër modelet më seksi në botë. Bukuroshja braziliane ka më shumë se 470 mijë fansa në...

Parma, ekipi që dikur e pushtoi Evropën

Të gjithë e mbajnë mend se si përfundoi. Nga viti 1990 deri në vitin 2004, Parma garoi si një nga skuadrat kryesore të Italisë,...

Plaçkitet një shkollë në Prizren

Persona të panjohur kanë hyrë me forcë të hënën në objektin e një shkolle në Prizren dhe kanë vjedhur pajisje shkollore. Kjo është bërë e...

Stomatologët i kthehen punës me masa shtesë mbrojtëse

Hana Naka, një stomatologe nga Prishtina, thotë për Radion Evropa e Lirë se tashmë ka marrë masa të shtuara për shkak të pandemisë në...

A po e synon LDK-ja postin e presidentit sërish?

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Arben Gashi ka lënë të nënkuptohet se LDK-ja e synon postin e presidentit sërish, ashtu siç e ka...

Aurela Gaçe: Nuk jam Vip, jam një njeri që njihem…

Lufta dhe përpjekjet për t’u bërë VIP (Very Important Person – Person shumë i rëndësishëm) janë bërë karakteristikë dalluese e epokës që jetojmë. Të shumtë...

Prizren: Thyen shishe në një lokal, përleshet me kamerierët

Një person është nxjerrë nga lokali nga kamerierët, pasi i njëjti kishte thyer shishe. Pas daljes nga lokali kishte filluar përleshja në mes tyre dhe...

Arsenal konsideron shitjen e Tierney-t

Arsenali mund ta shesë Kieran Tierney-n në mënyrë që të mbledhë para për transferimet verore, sipas raportimeve nga The Express. Trajneri i Leicester City-t, Brendan Rogers,...

Filloi ndërtimi i objektit të shkollës “Habib Berisha” në Gurbardh të Malishevës

Në vigjilje të shënimit të 16 Qershorit, Ditës së Dëshmorëve dhe Ditës së Çlirimit të Malishevës, sot në fshatin Gurbardh, ka filluar ndërtimi i...

Pirja e duhanit në vende publike, qytetarët të pakënaqur me punën e institucioneve

Qendra Kosovare për Avokim dhe Zhvillim (KADC) ka publikuar hulumtimin “Niveli i ekspozimit ndaj tymit të duhanit dhe qëndrimet e qytetarëve lidhur me politikat...

19 raste me COVID-19- asnjë në Prizren

NËNTËMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE NJËZET E KATËR TË SHËRUAR! Sot më 03 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,...

Avdullah Hoti mban mbledhjen e parë të ekzekutivit, paraqet prioritetet

Menjëherë pas marrjes se detyrës, kryeministri Avdullah Hoti ka mbajtur mbledhjen e parë të Qeverisë, raporton Ekonomia Online. Kryeministri Hoti ka paraqitur prioritetet e Qeverisë....

Lajmet e Fundit

Një mama seksi si Olta Gixhari, me barkun e rrumbullakosur pozon me bikini

Pak javë më parë, aktorja Olta Gixhari bëri me dije se është në pritje të ëmbël. Prej disa muajsh, Gixhari ndodhet në Spanjë pranë...

“Cavani dëshiron të luajë në Spanjë”, shoku i skuadrës zbulon gjithçka!

Edinson Cavani do të nisë një aventurë të re. Shtatë vite kaloi bomberi uruguaian te PSG dhe tani e ka në dorë vetë zgjedhjen...

Perëndi, natyrë dhe epidemi: Përse duhet rilexuar “Iliada”

Mauro Bonazzi Një epidemi e padeshifrueshme; shumë të vdekur; dhe vendime të vështira për t’u marrë. Kështu fillon Iliada, teksti i parë letrar i qytetërimit...

Nga e hëna 24 orë lëvizje, ata që hyjnë në Kosovë nuk vetizolohen, njofton ministri Zemaj

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, në një konferencë për medie në mbrëmje, ka komunikuar masat e reja lidhur me pandeminë Covid-19. Ai tha se nga...

Terapia e mjekëve spanjollë: Plazh për të sëmurët me COVID-19

Mjekët spanjollë kanë gjetur një kurë të veçantë për pacientët e sëmurë me COVID-19. Ata kanë vendosur që pacientët që ndodhen nëpër spitale t’i çojnë...