16.3 C
Prizren
E shtunë, 26 Shtator, 2020

Kryetari i OVL-UÇK-së: Kryeministër Hoti ndali bisedimet në Bruksel ose përballesh me protesta

Kryetari i OVL së UÇK-së, Hysni Gucati, ka kërkuar nga insitutcionet vendore dhe ndërkombëtare që të mos luajnë me dinjitetin e veteranëve të UÇK-së.

Reagimi i tij vjen për shkak të kërkesave së Serbisë në Interpol për të arrestuar ish-luftëtarët e UÇK-së, njofton Klan Kosova.

Për këtë çështje ai ka paralajmëruar protesta nëse kryeministri Avdullah Hoti nuk i ndërprenë bisedimet në Bruksel.

“E?shte? tepruar me degradimin e ke?saj shtrese te? shoqe?rise?, be?je? apel tek bota e qytete?ruar, te? ndalet ky represion kaq i ege?r dhe i nje?ane?she?m qe? po ndodhe? tash e 20 vite. Apeloj tek Kryeministri Hoti, qe? t’i nde?rpret bisedimet me Serbine?, ose do te? pe?rballet me? protesta te? pe?rdite?shme”.

“Arrestimet e fundit te? veterane?ve te? UC?K-se? sipas liste?s se? re te? Interpolit qe? i ka de?rguar Serbia, e?shte? nje? dhunim dhe cenim i lirive dhe te? drejtave te? njeriut qe? po e be?n Interpoli, por edhe organet e “drejte?sise?” qe? e kane? miratuar ke?te? liste? apriori pa kurrfare? baze, vete?m me ke?rkese? te? Serbise?. E?shte? tepruar loja me? listat e UC?K-se? ne? Interpol”.

“Shteti serb qe? nga viti 2002 i kishte pe?rpiluar disa lista te? pjestare?ve te? UC?K-se?, te? cilat me kerkese?n e Serbise? kishin pe?rfunduar ne? Interpol. Qe? nga kjo kohe?, pjestare?t e UC?K-se?, jane? malltretuar, jane? ndaluar e keqtrajtuar ne?pe?r kufi te? shteteve te? ndryshme te? Evrope?s e me? gje?re?. Ke?to veprime te? Serbise? kane? qene? veprime te? paligje?shme, arbitrare dhe kane? cenuar Kushtetuten dhe rendin e brendshe?m te? Shtetit te? Kosove?s. Ne? eme?r te? Organizate?s se? Veterane?ve te? Lufte?s se? UC?K-se?, por edhe ne? emrin tim pe?rsonal si kryetar i ke?saj Organizate, iu be?j me dije por edhe apeloj publikisht tek te? gjitha organet e Kosove?s, ato nde?rkombe?tare dhe strukturat e Interpolit dhe EULEX-it; mos luani me?, me dinjitetin, lirine? dhe te? drejtat njere?zore te? Veterane?ve te? Lufte?s se? UC?K-se?”.

“E?shte? shkelje e pa presedan nga Bashke?sia Nde?rkombe?tare qe i ka lejuar Interpolitit nje? veprim kaq te? padrejtë ndaj pjestare?ve te? UC?K-se?. Edhe sa falsifikime e akuza duhet t’i tolerojë UC?K-ja mbi supet e veta me propozime te? Serbise?”.

Gucati ka shkruar se ke?to veprime jane? vazhdime?si e pe?rpjekjeve te? Serbise? dhe partnerëve “te? de?gjueshe?m te? saj, pe?r denigrimin, njollosjen dhe komprometimin e ke?saj le?vizjeje politiko-ushtarake, qe? mbrojti popullate?n e Kosove?s ne? vitet 1998 1999”.

Ai ka paralajmëruar se kjo ështe? koha e fundit qe? Ministrja e Pune?ve te? Jashtme dhe Diaspore?s, organet e drejte?sise?, EULEX-i dhe organet tjera nde?rkombe?tare duhet ta rregullojne? urgjentisht problemin e listave te? Serbise? te? pjese?tare?ve te? UC?K-se? ne? Interpol”.

“Sepse ky veprim i Serbise? me listat e veterane?ve te? UC?K-se?, e?shte? veprim ilegal kunde?r Kosove?s. Prandaj Qeveria e Kosove?s sa me? pare? duhet te? marre? masa ne? ke?te? drejtim, sepse akuzat e Serbise? ne? ke?te? drejtim jane? krejte?sisht te? pa baza. Padrejte?sia ndaj veterane?ve te? UC?K-se? qe? ua mohon atyre te? le?vizin te? lire?, sipas skenare?ve serbe? e be?ne? te? pabesueshme pune?n e Interpolit dhe organeve tjera te? sigurise? dhe drejte?sise? nde?rkombe?tare”.

- Advertisement -

Më Shumë

Shërohen 4 persona në Malishevë dhe regjistrohet një rast i ri me Covid-19

Sot janë shëruar katër persona nga Komuna e Malishevës, të cilët kanë qenë të prekur me covid-19, ndërsa është regjistruar edhe një rast i...

Studentët e rinj, nuk nisin vitin akademik më 1 tetor

Viti i ri akademik 2020/2021, do të fillojë më 1 tetor, për studentët e vitit të dytë dhe të tretë, kurse për studentët e rinj të...

Fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

“Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me suksesin e Gjon Milit në Hollywood,...

TopChannel publikon aktakuzën për Thaçin e Veselin, përmenden edhe emra të tjerë

Ngritja e aktakuzës ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe disa  prej anëtarëve të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK , nga prokurori special  më 24...

Shoferi e godet një grua në Prizren dhe ikë nga vendi i ngjarjes

Një person ka mbetur i lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur dje në Prizren. Policia njofton se i dyshuari ka goditur një...

Paralajmërohet ndryshim i çmimit për regjistrim të automjeteve

Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli, ka paralajmëruar se nga viti i ardhëm çmimi i polisave të sigurimit të detyrueshëm të automjeteve (TPL), do...

Inspektimi i prodhuesit të produkteve të pemëve dhe perimeve në Prizren

Drejtoria e Inspektorateve ka bërë inspektimin e njërit nga katër prodhuesit e produkteve të pemëve dhe perimeve në komunën e Prizrenit, të cilët me...

Komuna e Prizrenit vazhdon ta injorojë Bekim Fehmiun

Shkruan: Fahri Musliu Po vërtetohet për të satën herë, që nga shuarja (15.06.2010), se pushtetarët e Komunës së Prizrenit (ish PDK dhe tash LVV) po...

Inspektohen supermarketet në komunën e Prizrenit

Drejtoria e Inspektorateve ka bërë inspektimin e supermarketeve në komunën e Prizrenit, raporton PrizrenPress. Sipas njoftimit, gjatë inspektimit është bërë krahasimi i çmimit të produkteve...

Rusia pritet ta regjistrojë vaksinën e dytë potenciale kundër COVID-19

Rusia është duke pritur që të regjistrojë vaksinën e dytë potenciale kundër COVID-19 deri kah mesi i muajit tetor. Kështu ka raportuar agjencia e lajmeve...

MASH me thirrje për kujdes në shkolla, paralajmëron mbyllje nëse përkeqësohet gjendja

Ministria e Arsimit dhe Shkencës iu ka bërë thirrje menaxhmentit të shkollave, mësimdhënësve, nxënësve, prindërve dhe kujdestarëve ligjorë për kujdes të shtuar në shkolla,...

Policia jep detaje për vrasjen në Prizren: I dyshuari gjuajti me armë policët

Një person ka mbetur i vrarë pas një shkëmbim zjarri që ka ndodhur në lagjen Tusuz të Prizrenit. Policia e Kosovës në një komunikatë për...

Policia në Prizren kontrollon makinat bujqësore dhe automjetet pa sinjalizim e drita

Me qëllim parandalimin e aksidenteve në trafik e sidomos atyre me fatalitet, lëndime trupore dhe dëme materiale si pasojë e parregullsisë së gjendjes teknike...

KOMF shkollave: Prioritizoni shëndetin mendor të nxënësve

Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF në Kosovë, ka kërkuar nga shkollat që të trajtohet me prioritet shëndeti mendor i nxënësve. KOMF...

Suharekë, kamionin e kaplon zjarri

Policia e Kosovës ka njoftuar se në mbrëmjen e ditës së djeshme është raportuar për një incident zjarri në Suharekë. Raportohet se në rrethana të...

I riu që u vra nga policia në Prizren flinte në varreza derisa ishte në arrati

Një 32 vjeçar është vrarë nga Polica e Kosovës, familjarët thonë që viktima është dashur të ishte në burg e jo i vdekur. Besnik Shala,...

Lajmet e Fundit

Fushata e Trump me Kosovën

Shkodran Ramadani Më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq nënshkruan “Marrëveshjen për normalizim ekonomik”...

Qeveria ndan mjete shtesë për policinë

Në mesin e shumë pikave të reja që Ministria e Shëndetësisë i ka publikuar lidhur me masat e reja për koronavirus, është edhe vendimi...

Qeveria lejon pjesëmarrjen e qytetarëve në ceremonitë fetare

Qeveria e Kosovës ka marrë masat e reja lehtësuese për COVID-19. Në një nga pikat e aprovuara, është edhe lejimi i ceremonive fetare, por në...

Qeveria miraton masat e reja, u zgjatet orari gastronomëve

Qeveria ka marrë masat e reja ndaj COVID-19 në mbledhjen e saj të premten. Në kuadër të tyre, gastronomisë i është zgjatur orari edhe...

Kamioneta godet këmbësoren në Prizren

Një aksident trafiku raportohet se ka ndodhur mbrëmë në Prizren. Sipas policisë, i dyshuari shtetas i huaj derisa ishte duke drejtuar kamionetën, ka goditur këmbësoren. Policia...