11.6 C
Prizren
E shtunë, 30 Maj, 2020

Kuçi: Vota për Ramush Haradinajn është referendum për shtetin

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të dalë partia e parë në zgjedhjet e 6 tetorit, dhe Ramush Haradinaj do të jetë kryeministër. Vota për koalicinin AAK-PSD dhe për Ramush Haradinajn, është referendum për shtetin e Kosovës. Kështu ka deklaruar shefi i shtabit zgjedhor të AAK-së, Blerim Kuçi në një intervistë, ku thekson se befasia e zgjedhjeve sa i përket votave, për këtë koalicion është Anamorava për të cilën thotë se ka rritje të madhe.

Blerim Kuçi që është një prej udhëheqësve të AAK-së, shprehet i bindur se koalicioni “100% Kosovë” do të dalë fitues nga zgjedhjet e jashtëzakonshme.

“Ne konsiderojmë që jo vetëm ne kemi dëshirë, por është më së e nevojshme që në këto momente historike, çfarë është dialogu dhe pritjet që i kemi në elemente të tjera rreth shtetësisë, Kosovës i duhet një kryeministër i tillë, dhe atë e kemi vërejtur shumë mirë në gjithë këto pjesë që po flasim, pra rritja vjen për shkak siç po e quajmë te një lloj referendumi për shtetin ose referendum edhe për Ramushin”, thotë ai.

Ai thotë se përparësi e kanë punën e Haradinajt sa ishte në krye të Qeverisë, që sipas tij, qytetarët po e vlerësojnë punën e tij.

“Qytetari, e kemi kuptuar që është duke e konsideruar që është një referendum për shtetin e Kosovës në një farë mënyrë, është vota për Ramush Haradinajn dhe për koalicionin është një votë për shtetin e Kosovës, në këtë aspekt është përparësi e jona. Përparësia e dytë është vet puna e zotit Haradinaj si kryeministër, sidomos në ato shtyllat kryesore të shtetit që vërtetë është për t’u çmuar dhe qytetari po e vlerëson këtë çështje”, thotë ai.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës qeverisë me shtatë komuna në Kosovë, e këtë Kuçi po e konsideron përparësi për zgjedhjet e 6 tetorit.

Ai thotë se besojnë edhe në dy komunat në të cilat udhëheq PSD, Prishtinë dhe Kamenicë, dhe shprehet i bindur që në nëntë komuna do të dalin fitues.

“Përparësia jonë është në këto komuna dhe dihet që do të dalim fitues, pra presim që në të gjitha këto komuna të jemi fitues në këto zgjedhje nacionale, në disa komuna pritjet tonë, dhe në bazë të matjeve që kemi bërë, do të fitojmë edhe mbi 60% të votave të komunave. Jemi të përqendruar, të fokusuar, dhe po e shohim që kemi rritje të madhe dhe në pjesën e Ferizajt dhe Anamoravës. Mendoj dhe jam i sigurt që befasia e zgjedhjeve sa i përket votave kundrejt koalicionit tonë do të jetë pjesa e Anamoravës. Nuk kemi asnjë komunë ku nuk kemi rritje të konsiderueshme. Kemi rritje në disa komuna ku nuk jemi pushtet, dhe mbi 200% të votave presim të kemi rritje”, thotë Kuçi.

Sipas Kuçit, koalicioni AAK-PSD ka program shumë të mirë i cili u mundëson qytetarëve jetë të mirë, dhe përkrah bizneset.

Koalicionin ai e quan fitues, duke thënë që puna në terren po e dëshmon një gjë të tillë.

Megjithatë, Kuçi pranon se po fokusohen më shumë në zonën e Mitrovicës, për siç thotë ai, mos të ketë një lloj disbalanci të votave me ato në zonën e Dukagjinit, Prishtinës dhe Anamoravës.

“Edhe në këto zona ku nuk jemi ashtu mirë, çka do të thotë mirë, ne askund nuk e konsiderojmë rritjen tonë nën 30%, pa marrë parasysh ku jemi, në cilën komunë jemi, në cilën zonë jemi, rritja jonë konsiderohet minimalja në një komunë 30%. Mirëpo kemi zona ose komuna ku rritja jonë e kalon 200%, pra duke pas këtë parasysh, dhe komplet shtabi jonë jemi fokusuar në shpërndarjen gjeografike, Aleanca, edhe koalicioni e ka parasysh edhe elementin gjeografik të gjithëpërfshirës në Kosovë. Kjo na siguron që Aleanca do të jetë partia e parë bashkë me PSD-në, dhe kjo na siguron që zoti Haradinaj do të jetë kryeministër në të ardhmen”, thotë ai.

Kuçi thotë në fund për KosovaPress, se në listën për deputetë të koalicionit AAK-PSD, janë 17 doktorë shkence, dhe 42 kandidatë që garojnë për herë të parë, dhe konsideron që kjo listë është garantuese edhe për zona të tilla si Mitrovica.

- Advertisement -

Më Shumë

Ende s’dihet kur do t’i kthehen shkollës nxënësit në Kosovë

Disa vende evropiane kanë filluar rihapjen e shkollave pas lehtësimit të masave parandaluese kundër pandemisë së koronavirusit. Por, Kosova ende nuk ka një datë për...

Haskuka: Obelisku i dy pilotëve amerikanë është dëmtuar nga kushtet atmosferike

Obelisku i dy pilotëve amerikanë, David A. Gibbs dhe Kevin L. Roichert, në Prizren, nuk është dëmtuar nga dora e njeriut. Kryetari i Prizrenit, Mythaer...

Icardi te PSG për 57 milion €, ofertë e majme edhe për yllin e Lazio

PSG dhe Inter kanë rënë dakord për Mauro Icardi, sikurse raportojnë ekspertët e merkatos, Gianluca Di Marzio dhe Fabrizio Romano. Francezët e bënë të...

Tinka Kurti: Si më zgjodhi Dritëroi, të luaja Nënë Pashakon

Për të, ai ishte njeriu bujar, poeti i dashur, shkrimtari i mprehtë, vizatuesi i portreteve, por edhe “zyrtari” që zgjidhte problemet dhe i gjendej...

Me tepihë në rrugë, kështu e falën namazin e Bajramit disa qytetarë të Prizrenit

Disa qytetarë të lagjes “Kurrill” të Prizrenit në pamundësi për ta falur namazin e Fitër Bajramit në xhami, për shkak të pandemisë me Covid-19...

Komisioni i Venecias i gatshëm t’i përgjigjet Kurtit: Nëse vjen kërkesa, do të marrim vendim

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka marrë dje vendim pro dekretit të Thaçit. Një verdikt i tillë ka shkaktuar nervozizëm të madh tek zyrtarët e...

Kërkohet komision për t’i hulumtuar dëmet e bizneseve gjatë pandemisë

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), Avni Ajdini, ka kërkuar që të formohet një komision i pavarur nga ekspertët për...

Menaxhimi i mirë i pandemisë ka krijuar kushte për heqjen e disa masave

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se lehtësimi i kufizimit të lëvizjes nuk është i ndërlidhur me mundësinë që të ketë...

Rexhaj: VV’ja s’do ta respektojë vendimin e Kushtetueses, nëse dallon nga ai për VLAN’in

Kur kanë mbetur edhe pak ditë nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Arbër Rexhaj është i bindur se vendimi për dekretin...

Zyrtari i BIK-ut: Disa shtete myslimane po mashtrohen nga Rusia e Serbia

Pas raportimeve për vrasjen e një mercenari serb në Libi, i cili po luftonte në kuadër të grupit paramilitar rus Vagner, ka reaguar në...

KB Bashkimi mbledh arkivin, thërret për përkrahje

Klubi i Bashkimit që është më i vjetri në Kosovë, themeluar që në 1945,ka lluar të bëj grumbullimin e dokumenteve, fotograve, artikujve dhe gjërave...

Hapet konkursi për ndarjen e bursave, nëse i plotësoni këto kushte, fitoni

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar se ka hapur konkurs për ndarjen e bursave për studentët elitarë të universiteteve publike, në...

Trim Kosove Nait Hasani!

Sahit F. Osmani Trim mbas trimi 100 vjet Çdo kohë nxjerr trimin e vet, Randobrava zjarr i lirisë, Nxjerr nji trim luftën m’e nisë! Del ky trim ky djalë...

Ish-gjyqtari i Kushtetueses i përgjigjet Kurtit: Vendimi është juridik dhe jo politik

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, në një prononcim për portalin “Front Online”, ka komentuar vendimin e fundit të kësaj Gjykate, për dekretin e...

Minxhozi: Kufiri Shqipëri-Kosovë hapet më 1 qershor

Shumë shtete u detyruan t’i mbyllin kufijtë në mënyrë që ta parandalojnë përhapjen e pandemisë me Covid-19. Por, disa prej tyre pas më shumë se...

PDK-ja në Prizren uron besimtarët islam për Fitër Bajram

Pas përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit dhe pas përmbushjes së obligimit të agjërimit, Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren dhe...

Lajmet e Fundit

Hasi i Prizrenit do të mbes pa ujë të pijes për katër ditë

Kompania e Ujësjellësit në Komunën e Prizrenit “Hidroregjioni Jugor“ ka njoftuar se për katër ditë 11 fshatrave  në zonën e Hasit në Prizren do...

Të gjitha testet e sotme për COVID-19 në Malishevë, rezultuan negative

Sot në territorin e Komunës së Malishevës, janë bërë nëntë teste të rasteve të kontaktit për COVID-19, dhe të gjitha testet kanë rezultuar negative....

Gjashtë raste të reja me COVID-19, asnjë nga Prizreni

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe gjashtë raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të...

Malisheva për pak të shpëtojë nga COVID-19 (Video)

Me pandeminë e koronavirusit po ka telashe edhe Malisheva, ani se ditëve të fundit ndjehej e lehtësuar dhe e gatshne ta shpallte fitoren mbi...

PDK-ja kërkon hetime për shembjen e shtëpisë së vjetër në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) në Prizren kërkon nga organet e drejtësisë që të hetojnë rastin e shembjes së shtëpisë ku u lënduan dy pronarët...