15 C
Prizren
E hënë, 28 Shtator, 2020

Landovicë: Ushtarët akuzojnë Komandantin se e bëri dëshmor dajën e tij

landovicIsh-ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga fshati Landovicë e Prizrenit janë ndjerë të befasuar me rastin e publikimit të listave të dëshmorëve nga Brigada 125 e Zonës së Pashtrikut, aty ku shërbyen gjatë kohës së luftës.

Në listë si dëshmor ka hyrë edhe Shefki A. Jahaj për të cilin ish-luftëtarët e kësaj brigade thonë se duhet të jetë në listën e martirëve, pasi u vra si civil.

Të mbledhur pranë varrezave të dëshmorëve, ish- ushtarët e UÇK-së thonë se kanë dalë që të mbrojnë vlerat e luftës.

Enver Gashi që gjatë luftës ishte pjesë e Brigadës 125 thotë se Shefki A. Jahaj asnjëherë nuk ishte pjesë e UÇK-së dhe familja e tij nuk ka bërë ankesë që Jahaj të hyjë në radhët e dëshmorëve.

“Personin që i ka dalë emri në listë si dëshmor, unë kurrë nuk e kam pa as në odë, e as diku që na ka përcjellë neve, sikur qysh na kanë bo shumë shokë tjerë roje, që kemi shku, kemi përcjellë lloj-lloj të njësiteve dhe të brigadave edhe të shtabit të përgjithshëm që kanë shku për Pagarushë, Kleçkë, Drenicë e në të gjitha rajonet ku ka pasë luftime,” thotë Gashi.

Ai tregon se përgjegjës i UÇK-së për fshatin Landovicë ishte Osman Qerreti.

“Unë nuk e di kush e ka bo këtë, po ai që e ka bo le të japë përgjegjësi vetë, përgjegjës për fshatin tonë ka qenë komandant “Çuni”- Osman Qerreti që të ndjerin e ka dajë, vëlla të nënës,” sqaron Gashi.

Lidhjen familjare të ish-komandantit Qerreti me të futurin në listat e dëshmorëve, e përmendin edhe ushtarët tjerë.

Xhafer Gashi nuk ka dyshim se ish-komandanti e ka vendosur emrin e Shefki A. Jahajt te ata që kanë rënë dëshmorë.

“Osmani, ai e ka vëlla të nënës. E di që ndoshta ka dhënë një ditë a dy roje, por me hy si dëshmor nuk i ka takue. Atë ditë tre vetë janë ekzekutue sikur për të ndjerin që folim, Avdi Morina që është rom, Avdi Ragip Gashi edhe ai është ekzekutue në shtëpi të vet, e tash ato po e boj unë që e kam dajë, e këta po i lë anash. Se edhe 15 tjerë janë ekzekutue aty kur prej xhamisë i kanë gjujtë me granata,” shpjegon Xhafer Gashi.

Edhe Nait Thaçi, ish-ushtar në Landovicë fajëson Osman Qerretin pse Shefki A. Jahaj figuron në listën e dëshmorëve dhe thotë se nuk e ka parë asnjëherë Jahajn në radhët e kësaj ushtrie.

“Unë si pjesëtar i UÇK-së, jam edhe vëlla i dëshmorit Hamit Thaçi. Kurrë këtë njeri nuk e kam pa, jo me uniformë, po as civil me pushkë në dorë, po as nëpër këto mbledhjet që i kemi bo na si fshat. Unë kam qenë i ri në atë kohë, por kurrë në jetë nuk e kam pa atë njeri që është mbledhë me këta njerëz që na i kemi njoftë, me të UCK-së,” shpjegon Thaçi.

Ish-ushtarëve u vjen keq që po reagojnë në këtë mënyrë, por shpjegojnë se Jahaj nuk është i varrosur në varrezat e dëshmorëve, ndërsa edhe te lapidari në fshatin Landovicë emri i tij ndodhet te martirët.

Por Ramadan Jahaj thotë për KALLXO.com se vëllai i tij Shefkiu e meriton të jetë në listën e dëshmorëve.

“Ditën kritike mi ka dhënë 500 marka dhe fëmijët e vet, edhe ai ka qëndru në fshat. Me vete ka pasë edhe armë,” shpjegon Ramadan Jahaj.

Ai pretendon se edhe vetë atij iu bë padrejtësi, kur u publikuan listat e atyre që luftuan në Brigadën 125 të Zonës Operative të Pashtrikut.

“Personalisht jam i pakënaqur, në lista figuroj si pjesëmarrës, e jo si pjesëtar i luftës. Disa herë kam bajtë armë për UÇK-në,” tregon Ramadan Jahaj.

Osman Qerreti, ish-komandant “Çuni” e pranon se daja i tij nuk ishte pjesëtar i UÇK-së, por i Mbrojtjes Civile, ndërsa shton se në listën e dëshmorëve atë e vendosi Komisioni Qeveritar .

“Sa i përket rastit në fjalë është e vërtetë që është daja jem, vëllai i nënës, por ai bashkë me anëtarë tjerë të mbrojtjes civile janë angazhuar në nivel të logjistikës për mbrojtje civile, nuk ka qenë ushtar i UÇK-së,” sqaron Qerreti.

Ish-komandant “Çuni” i njohur për kontributin e madh në UÇK, thotë se ligji do t’ia gjejë vendin e merituar secilit, edhe atyre që gjatë luftës i takonin organizimit luftarak nëpër fshatra.

“Komisioni i ka kriteret edhe sigurisht në bazë të kritereve ata e kanë nda, mirëpo me procesin e ankimimit do të zgjidhen edhe këto parregullsi. Nuk e di saktësisht sepse nuk jam pjesë e komisionit që unë me u marrë me ligjin, mirëpo ata sigurisht në bazë të ligjit do ta shohin ku e ka vendin,” thotë Qerreti.

Nehat Basha, ish-komandanti i Brigadës 125 u jep të drejtë ushtarëve, ndërsa tregon se nuk ishte i pranishëm kur u verifikuan listat e veteranëve dhe dëshmorëve.

Sipas tij listat e të gjitha kategorive të atyre që luftuan në Brigadën 125 janë kompletuar më 15 shtator 1999.

“Në vitin 1999, Brigada 125 e ka përfundu listën e dëshmorëve dhe ajo që ka qenë duhet të jetë dhe do të jetë, tani pse ai është në këtë listë unë nuk e di. Unë jam komandant por nuk kam qenë në ditën kur është bërë verifikimi i listave të invalidëve dhe dëshmorëve, edhe po m’doket që kokan përzi duart këtu, por nuk do të lejojmë që të futet gjithkush që nuk ka qenë pjesë e UÇK-së në këtë rang, sepse tek e fundit do të bëjmë një krim ndaj dëshmorëve,” thotë Nehat Basha.

Basha bën me dije se parregullsi ka edhe në listat e veteranëve të Brigadës 125, në të cilat mungojnë disa ushtarë, mes tyre edhe përcjellësi i tij, por ka shpresën se procesi i ankesave do t’i rregullojë gjërat.

“Ushtari i vërtetë do të jetë veteran, ai që s’ ka qenë ushtar le të shkojë në Durrës, le ta lypi atje, këtu në brigadën 125 nuk do të ketë vend. Këtë e thotë Nehat Basha dhe e kam mbështetjen e të gjithë ushtarëve, këtë më plot përgjegjësi morale dhe penale e them se Nehat Basha do të jetë drejtësinë me e çu te ushtarët e mi, me i mbrojtë ata,” thotë Basha.

Pakënaqësi në lidhje me listat e veteranëve ka pasur edhe nga pjesëtarët e ish-zonave tjera operative të UÇK-së.

- Advertisement -

Më Shumë

Rrëfimi i Mike Tyson për jetën në burg: Lash një punonjëse shtatzënë, të gjithë më jepnin çfarë dëshiroja

Mike Tyson ka rrëfyer se e kishte lënë shtatzënë një punonjëse burgu, derisa po e vuante dënimin për përdhunim. Legjenda e boksit ishte burgosur në...

Rriten për 7.6 për qind eksportet e Kosovës gjatë muajit gusht

Të dhënat e tregtisë së jashtme së Kosovës për muajin gusht, tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 18.2 për qind, në...

Ballkani fiton derbin ndaj Feronikelit

Ballkani është treguar skuadër e fortë në duel me Feronikelin, duke e mposhtur me rezultat 3-2, sot në Suharekë, në kuadër të javës së...

Kjo është “autostrada” më e shkurtër në botë

”Autostrada” më e shkurtër në botë? Është e gjatë vetëm një metër, shkruhet në faqen italiane today.it. Në pamundësi për të përballuar pamjaftueshmërinë e rrjetit...

Asnjë i infektuar me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525 mostra të...

Raportohet për arrestimin e parë me urdhër të Speciales, OVL-UÇK nuk është në dijeni

Ish-shefi i inteligjencës së FSK-së, Sali Mustafa, është arrestuar. Këtë e kanë konfirmuar zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Ibrahim Shala, që tha se ende nuk...

Avokatët: Dosjet e dorëzuara në OVL të UÇK-së dëmtojnë imazhin e Kosovës dhe besueshmërinë në Gjykatën Speciale

Dosjet e dorëzuara në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilat pretendohet të jenë të dokumente të...

Prizren: Babai shpërthen në lot në seancën kur vrasësit të djalit të tij i shqiptohet dënimi me burgim të përjetshëm

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është dënuar sot me burgim të përjetshëm nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir...

Shënohet Dita Botërore e Turizmit

Sot në mbarë botën shënohet Dita Botërore e Turizmit. 27 shtatori është datë që është zgjedhur për të përkuar me një moment të rëndësishëm në...

Abdixhiku reagon kundër emërimit të Zafir Berishës

Ish-ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku ka reaguar kundër emërimit të Zafir Berishës si Koordinator Shtetëror për Siguri Kibernetike. Duke shpërndarë njoftimin se i është thyer...

Flutura Açka sjell librin që s’mundi ta shmangë…

Dy vite pas humbjes së djalit të vetëm, shkrimtarja e njohur Flutura Açka shkruan librin më të vështirë te jetës së saj. Ai është...

Nesër “Dita pa makina” në Prizren, ja ku nuk mund të kaloni

Të martën, më 22 shtator në Prizren do të organizohet aktiviteti "Dita pa makina”, që është një ngjarje e lirë ndërkombëtare, e cila organizohet...

De Boer favorit për të marrë drejtimin e Holandës

Frank De Boer është favorit për ta marrë drejtimin e Holandës. De Boer pritet ta zëvendësojë Ronald Koemanin, që është larguar pasi ka marrë...

Flet Zafir Berisha, i ka dy fjalë për pozitën e re si Koordinator i sulmeve kibernetike

Zv.ministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, ka konfirmuar se ka marrë pozitën e Koordinatorit Nacional për sulme kibernetike, shkruan GazetaBlic. Në një shkrim në...

Muharrem Qena, artisti shumëdimensional që ia kushtoi një jetë artit

Shkrimtar, këngëtar, aktor dhe regjisor shqiptar, Muharrem Qena, lindi në 25 Qershor të vitit 1934 në Mitrovicë. Muharrem Qena është njëri prej themeluesve të skenës teatrore dhe të këngës argëtuese shqiptare. Ai punoi si...

Ekipi i mjekëve gjerman vizton spitalin e Prizrenit

Një ekip i mjekëve gjermanë, i udhëhequr nga Dr. Stefan Schmiedel, të premten, ka qëndruar në Spitalin e Përgjithshëm “Prim.Dr. Daut Mustafa” në Prizren. Ekipi...

Lajmet e Fundit

Rrëfimi i Mike Tyson për jetën në burg: Lash një punonjëse shtatzënë, të gjithë më jepnin çfarë dëshiroja

Mike Tyson ka rrëfyer se e kishte lënë shtatzënë një punonjëse burgu, derisa po e vuante dënimin për përdhunim. Legjenda e boksit ishte burgosur në...

Infektohen me COVID-19 tre mësimdhënës në Suharekë, Muharremaj: Jam pro vazhdimit të mësimit

Gjatë 24 orëve të fundit në mesin e 47 rasteve pozitive me COVID-19 janë edhe tre mësimdhënës nga komuna e Suharekës. Këtë e bëri të...

Gashi kërkon riaktivizimin e pushimores së Nashecit (VIDEO)

Një pushimore dikur ishte shumë e frekuentuar në fshatin Nashec të Prizrenit, por që nga paslufta e deri tani nuk është funksionale. Për banorët e...

Parandalohet futja e drogës në Burgun e Prizrenit

Një bastisje brenda dhomave të Qendrës së Paraburgimit në Prizren është ndërmarrë mëngjesin e sotëm. Kjo pasi që oficerët korrektues kishin vërejtur disa lëvizje të...

Si përhapet koronavirusi përmes ajrit: Pesë lexime thelbësore

Nga Stacy Morford Shkencëtarët kanë paralajmëruar prej muajsh, se koronavirusi mund të përhapet nga aerosolet – spërklat e vogla të frymëmarrjes që përhapin njerëzit kur...