19.1 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

LDK e sigurt se i ka votat, analistët jo

Pazaret politike, rritja e kërkesave të deputetëve po konsiderohen nga njohësit politikë si mundësi që të dështojë votimi i ekzekutivit të kryesuar nga nënkryetari i LDK-së.

Megjithëse krerët e LDK-së janë deklaruar se i kanë siguruar votat për votimin e qeverisë, analisti Faton Abdullahu thotë për KosovaPress se për shkak të disa kërkesave jo parimore të deputetëve edhe nuk mundet të votohet Qeveria Hoti.

“Kalkulimet që bëhen duke u nisur edhe nga deklarimet e ndryshme të disa deputetëve që për arsye të ndryshme, por jo për interesa publike. Jo për interesa publike që mos e lënë qeverinë Kurti të vazhdojë, apo për parime të ngjashme. Por për shkak të kalkulimeve si duket të interesave të tyre, gjithmonë që nuk janë në interesin publik, por të një natyre tjetër duket që është vënë në pyetje qeveria Hoti…Mua për shkak të këtyre pazareve, mu për shkak të këtyre mos përpushjes së kërkesave të disa deputetëve që jo gjithmonë janë jo parimore dhe publike edhe mund të dështojë kjo qeveri”, thotë ai.

Por ndryshe mendon analisti tjetër politik, Ramush Tahiri, i cili thotë për KosovaPress se 63 deputetë do të votojnë për Qeverinë Hoti.

“Unë pres që më 63 vota me të cilat do të zgjidhet qeveria, atëherë do të kemi qeverinë e re të Avdullah Hotit dhe do të kemi tranzicion normal të ndërrimit të pushtetit…Nëse nuk votohet kjo qeveri për çfarëdo arsye, kuptimin jo që ndalet mbledhja, po kuptimin që nuk i ka numrat 61 vota së paku sa kërkohet atëherë presidenti me automatizëm e shpërndan Kuvendin dhe vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme në afat prej 40 ditësh”, tha Tahiri.

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi pas mbledhjes së djeshme të Kryesisë së Kuvendit, e bëri të qartë se i kanë votat e mjaftueshme për Qeverinë Hoti.

“Ne jemi të bindur se i kemi votat e mjaftueshme për të formuar qeverinë…Ne jemi të bindur që nuk do të dështojë dhe jemi të bindur se nesër do të kemi qeveri”, tha Gashi.

Gjykata Kushtetuese javën e kaluar vendosi në favor të dekretit të presidentit Hashim Thaçi për emrin e mandatarit Avdullah Hoti për formimin e Qeverisë së re. Lidhja Demokratike e Kosovës, pas shkarkimit të Qeverisë Kurti, ka arritur marrëveshje koalicioni me AAK-në, Nismën dhe komunitetet jo shumicë.

- Advertisement -

Më Shumë

Për dy ditë, 15 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për dy ditët e fundit kanë ardhur në jetë 15 fëmijë, transmeton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Hasi drejt një klubi të madh, interesim nga Turqia

Besnik Hasi mund të marrë drejtimin e një klubi të madh. Sipas gazetës “Arriyadiyah”, Hasi po ndiqet me interes nga skuadra e Feneberbahce, me...

Hidhet shorti deri në finalen e Champions, rruga e ‘ferrit’ për në Lisbonë

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti për fazën më të rëndësishme të sezonit 2019-2020 të Champions League. Aktualisht janë 4 skuadra që e kanë...

Humb betejën me COVID-19 edhe mjeku i dytë në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë njofton për ndarjen nga jeta këtë mëngjes të dr. Hysni Shkjaut, i cili nuk e fitoi dot betejën me virusin e...

Real Madrid fitoi Kupën para 40 vitesh ndaj ekipit B

Real Madrid është një nga klubet më prestigjioze dhe me më shumë trofe të fituara në botë, ku mjafton të përmendim 13 herë Champions...

Hajnrih Hajne: O, mbamë fort, e dashur!

Un’ eci përmes lulesh Dhe vetë lulëzoj. Un’ eci si në ëndërr. Aq sa mezi qëndroj. O, mbamë fort, e dashur! Nga dehje e dashurisë Do të të bie në...

Të gjitha testet e djeshme për COVID-19 nga Malisheva kanë rezultuar negative

Dje në territorin e Komunës së Malishevës, të gjitha analizat nga testet e bëra për COVID-19, kanë rezultuar negative. Konfirmimi i analizave është bërë në...

Ka filluar fushata e korrje-shirjeve në Malishevë

Këto ditë, edhe në territorin e Komunës së Malishevës ka filluar fushata e korrje shirjeve. Korrjen e grurit sot e ka parë nga afër...

“Syri më i kaltër”

Fituesja e çmimit “Nobel” në 1993, Toni Morrison tronditi letërsinë dhe përfaqësimet e shoqërisë amerikane me veprat e saj. Lindur në Ohio, në Amerikën...

S’ka pardon në Suharekë, tjetër dënim për mbeturina

Suhareka vazhdon të jetë komuna që s’po i fal qytetarët e papërgjegjshëm. 200 euro është shuma e dënimit që ka marrë një qytetar për...

“Nuk mundem t’ua falë” – nëna kërkon përgjigje 25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë (VIDEO)

Njëzetepesë vjet më parë, më shumë se 8,000 burra dhe djemë myslimanë të Bosnjës u vranë nga forcat serbe të Bosnjës në Srebrenicë, masakër...

Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë

Për një javë në Kosovë janë shënuar 39 raste të vdekjes, si pasojë e virusit COVID-19.Nga 58 vdekje sa ishte numri me datën 3...

Ditëve në vazhdim pritet të ketë rritje më të theksuar të çmimit të derivateve

Çmimet e derivateve dita-ditës po shënojnë rritje. Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani thotë se qytetarët tanë janë duke u shërbyer me...

Hapet Qendra Artizanale në Prizren

Komuna e Prizrenit, përkatësisht Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik sot ka bërë hapjen e Qendrës Artizanale dhe të kurseve në pesë fusha të...

Inspektorati i Malishevës njofton pronarët e lokaleve se nuk lejohet organizimi i dasmave dhe ahengjeve

Drejtoria e Inspektoratit në Komunën e Malishevës, sot edhe njëherë përmes mjeteve të informimit, ashtu sikur janë njoftuar edhe drejtpërdrejtë, i njofton publikisht të...

Zyra e OKB-së ndihmon Malishevën me mjete mbrojtëse anti Covid-19

Zyra e Misionit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë, sot e ka përkrahur Komunën e Malishevës, me një donacion me maska dhe...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...