12.8 C
Prizren
E premte, 29 Maj, 2020

LDK i frikësohet ndryshimit

LDK i frikësohet ndryshimit që vetë e proklamon. I frikësohet ndryshimit të sistemit dhe kulturës politike të ndërtuar me kontributin e saj. Sistemit nepotist, arrogant e korruptiv dhe kulturës së pandëshkueshmërisë. Është i pamohueshëm kontributi i LDK’së në stërkeqjen e përgjithshme të vlerave politike e shoqërore

Imer Mushkolaj

Përderisa po negocion me Lëvzjen Vetëvendosje për krijimin e koalicionit qeveritar, Lidhja Demokratike e Kosovës po përpiqet që të krijojë përshtypje në publik se është jashtëzakonisht parimore, madje edhe e vështirë për arritjen e marrëveshjes. Por, përtej fluskave mediale, LDK nuk ka tjetër zgjedhje as zgjidhje, përveç të bëjë koalicion me VV’në.

Alternativa e shkuarjes në zgjedhje të reja do të nënkuptonte tkurrjen e LDK’së, por edhe koalicioni me partinë e Albin Kurtit nuk është i lehtë. Dhe nuk do të kalojë pa pasoja për subjektin që veten e quan institucionalist.

Dilema parazgjedhore, sidomos pas nominimit të Vjosa Osmanit për postin e kryeministres, ishte nëse vërtet mund të ndodhë çfarëdo ndryshimi me LDK’në në pushtet. Jo se brenda partisë nuk ka njerëz të denjë për të kontribuar në një kulturë qeverisëse ndryshe, por për shkak se LDK thuajse vazhdimisht ka qenë pjesë e sistemit dhe ka kontribuar me të madhe që të krijohet po ky sistem politik, qeverisës e shoqëror, të cilin tash po pretendon ta ndryshojë.

A nuk është vetë LDK e cila, veçanërisht në qeverisje e bashkëqevereisje me PDK’në, ka dhënë kontribut “të çmuar” në ruajtjen e vazhdimësisë së politikëbërjes nepotiste e të korruptuar, që e ka sjellë vendin në një situatë të vështirë? A nuk është vetë LDK që premtonte ta çkapte shtetin, por në vend të kësaj ngarendte të kapte pjesën e vet, sipas marrëveshjes për ndarjen e pushtetit?

Tingëllojnë qesharake përpjekjet e zyrtarëve të lartë të kësaj partie për të hequr përgjegjësinë në bëmat e më shumë se një dekade pushtet, ashtu si dhe përpjekjet për ta paraqitur LDK’në si të shenjtë dhe aspak përgjegjëse për gjithë çfarë ka ndodhur. Realiteti është krejt tjetër.

* * *

Për LDK’në nuk është aspak e lehtë një qeverisje me VV’në e cila, të paktën bazuar në deklaratat publike, synon ndryshimin e kulturës politike në vend. Është normale që LDK do të provojë ta ruajë vazhdimësinë e sistemit, në ndërtimin e të cilit ka dhënë kontribut të pamohueshëm. Njerëz të LDK’së sot mbajnë poste kyçe institucionesh kushtetuese dhe agjencish të tjera. Një numër jo i vogël syresh si rezultat i pazareve politike me PDK’në.

Njerëz të LDK’së, që veten e quan institucionaliste, kanë pjesën e vet në kapjen e shtetit, që kryesisht i atribuohet PDK’së. LDK është përpjekur vazhdimisht ta lajë veten nga përgjegjësia dhe barazimi me PDK’në, duke mohuar edhe përgjegjësinë në proporcion me kontributin e dhënë

në stërkeqjen e qeverisjes dhe kultivimin e kulturës së pandëshkueshmërisë që vetëm sa e ka trashur zullumin dhe arrogancën qeverisëse karshi qytetarëve.

Fillimi i një shkundjeje të sistemit do ta trondiste LDK’në, e cila me qejf do të ruante vazhdimësinë e po këtij sistemi, nepotist e korruptiv, të ndërtuar me kontributin më shumë se solid të saj.

LDK i frikësohet ndryshimit që vetë e proklamon. Sistemit nepotist, arrogant e korruptiv dhe kulturës së pandëshkueshmërisë. Sistemit në të cilin korrupsioni, keqpërdorimet e nepotizmi nuk janë përjashtime, por janë kthyer në rregulla.

* * *

Më e rëndësishmja në qasjen e qeverisë së re VV-LDK është ndryshimi i kulturës politike, i mendësisë qeverisëse të instaluar për më shumë se një dekadë. Është naivitet të mendohet se ky proces do të ndodh pa i shkaktuar dhimbje LDK’së.

Është i pamohueshëm kontributi i LDK’së në trashëgiminë politike që ka vendi sot. Është i pamohueshëm kontributi i LDK’së në stërkeqjen e përgjithshme të vlerave shoqërore. Askush nuk po kërkon që bëmat e LDK’së t’i barazojë me ato të PDK’së. Por është minimumi i korrektësisë politike e morale që të pranohet përgjegjësia për ato që nuk janë bërë mirë. Për ato që kanë mundur të bëhen më mirë.

Është qesharake që LDK të vazhdojë që fajin për gjithçka të keqe që ka ndodhur në Kosovë t’ua hedh të tjerëve, kryesisht partnerit të vet më të besueshëm, PDK’së. Është qesharake përpjekja për t’i bindur të gjithë se kjo parti nuk ka pikë faji për asgjë. Thua se nuk ka qenë kurrë në pushtet, thua se nuk e ka pjesën të vet shumë të madhe në gjithçka që ka ndodhur, për mirë e për keq.

Andaj koalicioni me VV’në e frikëson këtë parti, ndërkohë që asnjë alternativë tjetër nuk është shpresëdhënëse. Fillimi i shkundjes së sistemit do ta godasë direkt dhe LDK e di mirë këtë. Opsionet eventuale për për të fituar çfarëdo amnistie nuk duhet pranuar. Ndërmjet vazhdimësisë së sistemit dhe ndryshimit të kulturës qeverisëse duhet zgjedhur të dytën. Nëse kjo nuk i bën mirë LDK’së, të ardhmes së vendit do t’i bëjë mirë gjithsesi./Gazeta Express/

- Advertisement -

Më Shumë

“Komplot i fshehtë djallëzor të jetë ky, vallë?”- Poezi për Covid-19, Timo Flloko: Mesazhi që i dhashë botës nga shtëpia ime për vrasësin e...

Pasi u rrëfye me poezi tek Ardit Gjebrea, aktorin ikonë të kinemasë dhe teatrit shqiptar, Timo Fllokon, e pamë të vinte me një tjetër...

Gashi: Të stërvjetruarit e PDK-së janë në VV

Deputeti i PDK-së Kujtim Gashi i është përgjigjur akuzave të deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje Artan Abrashi i cili në debatin në Rubikon të Klan Kosovës i...

Malisheva s’ka raste të reja me koronavirus qe 23 ditë

Në 23 ditët e fundit nuk është konfirmuar asnjë rast i ri me COVID-19 në Malishevë. Aktualisht në këtë komunë janë vetëm dy raste...

12 të infektuarit me COVID-19 në Prizren janë policë patrullues, kishin kontakte edhe me qytetarë

Nëntëmbëdhjetë raste të reja me Covid -19 kanë rezultuar në Prizren në 24 orëshin e fundit në Kosovë. Testimit për Covid-19 iu janë nënshtruar sot...

Zyrtare: Serie A rifillon me 20 qershor

Serie A do të rifillojë dhe tashmë ka një datë. Në Itali gjithçka nis me Kupën, teksa me 13 do të luhen gjysmëfinalet, Milan-Juventus...

Një burrë në Suharekë pengon zyrtarët policor në detyrë, arrestohet

Një burrë në Suharekë ka tentuar t’i pengojë zyrtarët policorë teksa ishin duke kryer detyrën e tyre, transmeton PrizrenPress. Policia ka njoftuar se gjatë arrestimit...

Trump: Flamujt amerikanë në gjysmështizë për t’i nderuar viktimat e COVID-19

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka urdhëruar që të gjithë flamujt amerikanë nëpër institucionet shtetërore të vendosen në gjysmështizë për t’i nderuar viktimat që pësuan...

Shpërndahen pajisje bujqësore për fermerët e Prizrenit

Komuna e Prizreni sot në bashkëpunim me organizatën zvicerane, Caritas, ka bërë shpërndarjen e pajisjeve bujqësore për përfituesit nga projekti "Prosperiteti i prodhimtarisë agrare...

Lumbardhi i zi i Prizrenit

Shtrati i Lumbardhit të Prizrenit ditëve të fundit është mbushur me mbeturina që kanë dalë në sipërfaqe, pas reshjeve intensive të javës së shkuar. Pamja...

Sonia Isaza është “bishë”, fansat dhe Vidali do tërbohen nga e kuqja

Arturo Vidal po shijon gjithçka në Spanjë. Java e fundit ka qenë perfektë për të, pranë partneres së tij, Sonia Isaza. Bukuroshja seksi shfaqet...

Minxhozi: Kufiri Shqipëri-Kosovë hapet më 1 qershor

Shumë shtete u detyruan t’i mbyllin kufijtë në mënyrë që ta parandalojnë përhapjen e pandemisë me Covid-19. Por, disa prej tyre pas më shumë se...

Presidenti i klubit argjentinas: Lautaro e ka marrë rrugën drejt Barcelonës

Transferimi i mundshëm i Lautaro Martinez te Barcelona është kthyer në një temë dite në mediat italiane dhe ato spanjolle. Sëfundmi për këtë çështje...

PDK-ja në Prizren uron besimtarët islam për Fitër Bajram

Pas përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit dhe pas përmbushjes së obligimit të agjërimit, Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren dhe...

Nëntë raste të reja me COVID-19, asnjë nga Prizreni

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se sot 9 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, kurse 3 persona janë shëruar. Sipas IKSHPK, në...

Rexhaj: Albin Kurti nuk ka grup, por Hashim Thaçi le të mbahet mirë

eputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, ka komentuar akuzat e presidentit të vendit, Hashim Thaçi, ndaj kryeministrit në...

ShBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Shtetet e Bashkuara të Amerikës u bëjnë thirrje të gjitha institucioneve dhe partive politike të zbatojnë vendimin e sotëm dhe të gjitha vendimet e...

Lajmet e Fundit

Prindërit e këngëtares së njohur shqiptare infektohen me COVID-19

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha ka deklaruar se prindërit e saj janë diagnostikuar me Còvid-19. Këtë periudhë, e përjetoi me stres të madh...

Federata Angleze cakton datat e ndeshjeve të FA Cup

Federata e Futbollit e Anglisë ka konfirmuar edhe datat për ndeshjet e mbetura të FA Cup. Çerekfinalet do të zhvillohet në fundjavën e 27 dhe...

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, e ka quajtur të papranueshëm vendimin e Gjykatës Kushtetuese për mandatarin. Ai ka thënë se ky vendim është përtej imagjinatës...

Malishevë, filloi punën komisioni për vlerësimin e ndikimit në ekonomi gjatë pandemisë

Komisioni i Komunës së Malishevës, për vlerësimin e dëmeve të shkaktuara në ekonominë e Malishevës, gjatë kohës së pandemisë, ka filluar punën e tij...

Mullirit të Hoxhajve në Rahovec i cenohet autenticiteti në emër të restaurimit

Nuk mbrohet si monument, por besohet të jetë nja 300 vjet i vjetër. Ngrehina njëkatëshe me gurë tradicionalë, e njohur për rahovecasit si Mulliri...