25 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020

Liberalizimi i vizave, shpresën te Gjermania?

Shteti gjerman sot merr kryesimin e radhës të Këshillit të Bashkimit Evropian, ndërsa qytetarët e Kosovës të cilët vazhdojnë të jenë të izoluar dhe të vetmit në Evropë që nuk iu mundësohet lëvizja e lirë i kanë shpresat te Gjermania se mund të lëvizë procesin rreth liberalizimit të vizave, megjithëse në programin e publikuar Kosova nuk përmendet fare.

Dialogu në mes të Kosovës dhe Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave u iniciua më 19 janar 2012, ndërsa edhe pas tërë këtyre viteve qytetarët nuk e gëzojnë të drejtën e lëvizjes së lirë.

Liberalizimi i vizave i është kërkuar që të ndodhë edhe emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak i cili muajin e kaluar qëndroi për vizitë në Kosovë.

Anëtarja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja për Kosovën, Viola von Cramon-Taubadel, i ka dërguar ditë më parë një letër kancelares gjermane, Angela Merkel dhe ministrit të Brendshëm gjerman Horst Seehofer, duke i nxitur ata që të vendosin agjendën e liberalizimit të vizave të Kosovës në agjendën e Këshillit të Bashkimi Evropian gjatë presidencës gjermane.

Edhe i dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka reaguar pasi 32 anëtarët e Parlamentit të Bashkimit Evropian kanë nënshkruar një letër drejtuar kancelares gjermane Angela Merkel dhe ministrit të Brendshëm, Horst Seehofer.

Në letrën e dërguar, siç është bërë e ditur, u është kërkuar që çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën ta vendosin në agjendën e Këshillit të BE-së gjatë Presidencës gjermane.

Dhe lidhur me këtë, Grenell ka thënë se ky është një lajm i mirëpritur, edhe nëse bëhet fjalë vetëm për disa industri të synuara të biznesit.

“Më në fund. Ky është një lajm i mirëpritur edhe nëse është vetëm për disa industri të synuara të biznesit”, ka shkruar Grenell në Twitter.

Viola von Cramon-Taubadel në një intervistë për Telegrafin pati thënë se Bashkimi Evropian po humb besueshmërinë pasi nuk janë duke lejuar që kosovarët të udhëtojnë lirshëm. Ajo pati thënë se lidhur me liberalizimin e vizave ka një mundësi gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian dhe kjo duhet të shfrytëzohet.

Viola von Cramon ka thënë se Kosova ka shumë për të bërë në luftën kundër korrupsionit, nepotizimit dhe sundimit të ligjit.

“Unë besoj se kjo është një mundësi, të cilën duhet ta përdorim. Kanë kaluar gati dy vjet, që i gjithë liberalizimi i vizave ka ngecur në Këshill. Berlini e kupton atë që është në rrezik, dhe shumica dërmuese e Parlamentit Evropian gjithashtu janë në favor të kësaj. Ne po humbasim besueshmërinë tonë pasi që nuk jemi duke lejuar që kosovarët të udhëtojnë lirshëm në BE”, tha ajo.Gjermania nga 1 korriku kryeson BE-në, von Cramon: Të shfrytëzohet kjo mundësi për liberalizimin e vizave për kosovarët
Por, von Cramon ka thënë se Kosova dhe institucionet e saj duhet të fokusohen shumë më shumë në luftën kundër korrupsionit dhe sundimin e ligjit.

“Kosova ka shumë për të bërë në luftimin kundër korrupsionit dhe forcimin e sundimit të ligjit, për shembull. Por është një detyrë e madhe luftimi i nepotizmit dhe kapja e shtetit, e cila nuk është një detyrë e lehtë. Ne ndonjëherë kemi qenë duke u përqendruar shumë në marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Beogradit, por duhet të sigurohemi që jeta e qytetarëve do të përmirësohet me të vërtetë. Në këtë aspekt, Parlamenti Evropian ka një rol të rëndësishëm, sepse ne mund ta shtyjmë qeverinë të zbatojë rregulloret, të cilat ata tashmë i kanë miratuar, si ajo që ka të bëjë me ndotjen e ajrit. Por ne gjithashtu kemi ndikim në Komisionin Evropian dhe se si përdoret aktualisht mbështetja që po jep BE-ja dhe çfarë po mbështesim. Një nga pjesët më të rëndësishme të punës sonë si raportues të qëndrueshëm janë raportet vjetore të progresit, ku ne mund të sinjalizojmë qartë atë që shohim dhe cilat janë pritjet tona. Fatkeqësisht, ka pasur një vonesë të madhe në këto raporte, pjesërisht për shkak të Komisionit të ri dhe metodologjisë së tyre të re për zgjerim dhe më pas kriza shëndetësore shkaktoi po ashtu vonesa, por ne presim së pari raportin e progresit të Komisionit për në shtator dhe gjithashtu prezantimet e pozicionit të Parlamentit pritet për vjeshtë”.

Ndryshe, nën moton “Së bashku për rimëkëmbjen e Evropës”, Gjermania ka krijuar zonat e saj të fokusit për kohën e kryesimit të Këshillit të Bashkimit Evropian.

Sipas programit të publikuar në faqen www.eu2020.de, përcjell Telegrafi, fushat e fokusit të Presidencës gjermane ndër tjerash janë edhe tejkalimi i krizës së coronavirusit për një kohë të gjatë si dhe rimëkëmbja ekonomike; një Evropë më e fortë dhe më inovative; një Evropë e drejtë dhe e qëndrueshme; një Evropë e sigurisë dhe vlerave të përbashkëta; si dhe një Evropë e fortë në botë.

Por, derisa flitet për një perspektivë të besueshme të pranimit në BE për vendet e Ballkanit Perëndimor, bie në sy fakti që aty Kosova nuk përmendet fare.

Ndryshe, Këshilli është organi kryesor vendimmarrës i BE-së. Së bashku me Parlamentin Evropian bartë përgjegjësinë për miratimin e ligjeve të BE-së. Këshilli i BE-së përbëhet nga ministrat e qeverive nacionale të të gjitha shteteve anëtare të BE-së. Në takime marrin pjesë ministrat përgjegjës për temën që diskutohet.

Çdo gjashtë muaj, një shtet anëtar i ndryshëm merr përsipër presidencën e BE-së, që nënkupton kryesimin e këtyre takimeve dhe përpilimin e agjendës së përgjithshme politike.

- Advertisement -

Më Shumë

Testi i maturës mbahet më 29 gusht

Ministri i Arsimit dhe Shkencës (MASh), Ramë Likaj ka thënë se kanë krijuar një grup punues për të përgatitur planin për vazhdimin e mënyrës...

Malishevë: Gruja denoncon burrin dhe vjehrrin në polici për dhunë fizike dhe psikike

Policia e Kosovës njofton se viktima femër kosovare ka raportuar se dy të dyshuarit bashkëshorti dhe vjehrri i saj në vazhdimësi kanë ushtruar dhunë...

De Rossi zbulon klubin që dëshiron ta drejtojë në të ardhmen

Ish-kapiteni i Romës, Daniele De Rossi ka zbuluar ëndrrën e tij për t’u rikthyer trajneri te ish-klubi i tij Boca Juniors. Legjenda e Giallorossëve ka...

Hajnrih Hajne: O, mbamë fort, e dashur!

Un’ eci përmes lulesh Dhe vetë lulëzoj. Un’ eci si në ëndërr. Aq sa mezi qëndroj. O, mbamë fort, e dashur! Nga dehje e dashurisë Do të të bie në...

Protesta të reja në Beograd me gjithë sprapsjen e Vuçiqit

Mijëra persona janë mbledhur në Beograd të mërkuren, për të dytën ditë rresht, për të protestuar kundër masave të reja, që në këtë shtet...

Vidhen 40 metra rrethoja të metalta në autostradën “Ibrahim Rugova”

Një punëtor i firmës për mirëmbajtje të autostradës ka raportuar se në autostradën “Ibrahim Rugova”, janë vjedhur rreth 40m rrethoja të metalta të autostradës,...

U shpall i vdekur, çfarë ndodhi pas dy muajsh i habiti të gjithë

Kinezi Jiao (43), kur mjekët e shpallën si të vdekur, u kthyen në shtëpi i gjallë, gjë që tronditi familjarët e tij. I ndjeri u...

Puthje dhe përqafime me Getoarin, Marina publikon videon nga shtrati

Moderatorja Marina Vjollca është shumë aktive në rrjetet sociale, ku publikon herë pas here foto nga momente të ndryshme të ditës. Së fundmi, ajo ka...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...

Nuk e respektoi orën policore, arrestohet një person në Prizren

  Një person është arrestuar në Prizren, pasi nuk ka respektuar orën policore të COVID-19. “Nga njësiti policor është ndaluar i dyshuari mashkull kosovar i cili...

Arrestohen dhjetë persona në Prizren, nuk respektuan orën policore

Dhjetë persona janë arrestuar në Prizren. Arrestimi i tyre është bërë për shkak të mosrespektimit të orës policore, transmeton PrizrenPress. Njoftimi i plotë i Policisë:   MOSVEPRIM SIPAS...

Vdes një inspektor nga Rahoveci i infektuar me koronavirus

Ka vdekur edhe një person si pasojë prekjes me koronavirus. Viktima është nga komuna e Rahovecit. Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar kryetari Smajl Latifi. “Po...

Shënohet rasti i parë i vdekjes nga pickimi i rriqrave në Malishevë

Një person i moshës 44-vjeçare ka ndërruar jetë mbrëmë si pasojë e infektimit nga pickimi i rriqrave. Lajmi u bë i ditur nga vet...

214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 10 raste në Prizren

IKSHPK ka bërë të ditur se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë. 60 persona janë shëruar. Ndërsa,...

Pavarësisht pandemisë COVID-19, diaspora gjatë majit solli në Kosovë mbi 100 milionë euro

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës...

Majk tregon problemet ekonomike dhe psikologjike që i ka shkaktuar COVID-19

Këtë të martë në “Edicioni Veror 2020”, ka qenë i ftuar artisti i njohur Majk. Kastriot Rexha, i njohur ndryshe si Majk, vazhdon të mbetet...

Lajmet e Fundit

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...

Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë

Për një javë në Kosovë janë shënuar 39 raste të vdekjes, si pasojë e virusit COVID-19.Nga 58 vdekje sa ishte numri me datën 3...

Aktakuza, dëshmia në Hagë dhe tre qëndrime ndaj çështjes Thaçi

Bedri Islami Pas tronditjes së parë dhe qëndrimeve më shumë emocionale, çka ishte e natyrshme dhe e pritshme, tani vjen koha e qëndrimit serioz, të...

Ditëve në vazhdim pritet të ketë rritje më të theksuar të çmimit të derivateve

Çmimet e derivateve dita-ditës po shënojnë rritje. Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani thotë se qytetarët tanë janë duke u shërbyer me...