21.2 C
Prizren
E enjte, 4 Qershor, 2020

Ligji dhe udhëzimi administrativ për arsimtarët e viteve të 90-ta nuk janë të sinqertë

Hajdar Mallaku

Shkas për ta hartuar këtë shkrim është vdekja e bashkëshortëve që kanë punuar që të dy në ato vite në arsim (si shumë të tjerë që nuk e patën fatin të jenë në jetë dhe ta pinë një kafe, dhuratë nga ajo sakrificë sublime në atë kohë) dhe e kolegut tonë, veteran i moshës 90 vjeçare, me 54 vjet përvojë në arsim (edhe si bashkëpunëtor i jashtëm, si kuadër deficitar), i burgosur katër herë, që vuajti edhe në burgun famkeq të Goli Otokut, që na tha: ”Aplikova dhe unë, por…!?” Kjo “ Por !?” thua se nxori një imazh të dhimbshëm dhe krenar nga e kaluara, por hapi dhe një spektër të turbullt nga e ardhmja.

E zbërtheva, si do ta zbërthente dhe ai, se ishim ketegoria e parë e luftës dhe u trajtuam të fundit dhe jo në mënyrë të sinqertë. Ishim ata që e mbajtëm gjallë ndjenjën e atdhedashurisë, që i thamë “Jo!” planprogrameve diskriminuese që vinin nga Beogradi dhe i ndamë rrugët tona me Serbinë, që e organizuam mësimin paralel me ndihmën e popullit dhe mundësuam që Kosova të frymojë shqip, sepse caku i armikut ishte shkolla shqipe dhe universiteti; nuk lejuam që për dhjetë vjet fëmijët tanë të mbetnin analfabetë, penguam shpërnguljen e popullit që për shkak të shkollimit të fëmijëve iknin jashtë vendit, që, si i pari segment i shtetësisë së Kosovës, dhamë dëftesa dhe diploma me vulë të Republikës së Kosovës, që punuam me kokë në trastë, jo një muaj, jo një vjet, jo tre vjet, por dhjetë vjet e tërë karrierën dhe quhemi pensionistë e jo veteranë; që ishim në punë legale dhe me dokumente, që punën e bëmë me disiplinë dhe sipas një hierarkie të rregullt, që jemi ata që i shkolluam dhe i edukuam edhe këto gjenerata që sot janë në pushtet (që patën hamendje ta hartojnë apo mos ta hartojnë këtë ligj, që e zvarritën tash e njëzet vjet e po e zvarrisin ende), që as sot e kësaj dite nuk morëm mirënjohje për kontributin e atyre viteve të nënshkruar nga kryetari i Qeverisë apo ministri i Arsimit.

Edhe arsimtarët derdhën gjak, krahas luftëtarëve të Lirisë. Kujtojeni paraqitjen e parë publike të UÇK-së në varrimin e mësuesit dëshmor Halit Geci, në Llaushë të Skënderajt.

Zvarritja shkoi që prej hartimit të ligjit. Në projekt u parapa që shuma e kompenzimit të jetë 70 për qind e rrogës së mësuesit, por u hoq. Vlera e kategorive herë u shtua e herë u zvoglua. Nuk qe pranuar përvoja e atyre viteve si përvojë e kontributdhënies për pension, edhe pse dihej që nuk kishim marrë paga dhe s’kishim me çka t’i paguanim ato (më vonë u pranua). Zvarritja vazhdoi me leximet në Parlament, me aprovimin e tij, me nxjerrjen e udhëzimit administrativ, me afatin për aplikim brenda tre muaj e gjysmë kohe dhe erdhi viti 2020.

Sipas këtij ligji dhe këtij udhëzimi administrativ kjo pagesë është kompenzim, që do të thotë atë që nuk e ke marrë dje e merr sot dhe rrafshohesh, si ishte rasti me të burgosurit politikë. Habi, quhet kompenzim dhe do të merret si pension!

Por te ne ankesat ishin se nuk ka buxhet dhe ngarkohet buxheti i shtetit. Ligjit iu bënë qethje e qethje. Kursehet te ne, se vetëm te ne ka mbetur kursimi(!).

Ne nuk jemi fajtor pse pushteti e ka lënë magjen pa miell.
Përmendet se pagesa fillon prej datës kur personi del në pension. Pse atëherë nuk kompenzohen përnjëherë tash arsimtarët që kanë dalë në pension para një viti e deri njëzet vjetë më parë?

Madje dhe vetë starti i pagesës (kompenzimit) pas moshës 65 vjeçare le të kuptohet se këtë mund ta marrin vetëm ata që kanë fatin të jenë në jetë ose bashkëshortët e tyre. Mosha vijuese është e këndshme për vetë jetën e jo për kompenzimin, por ku i dihet… Po për një 80, 90 vjeçar? Jemi ne një kategori e hargjuar? Jemi ne kategori që nuk i dhimbsemi askuj? Jemi ne kategori e hudhur poshtë? Jemi ne: “Punë e madhe për ta…?”

Sipas jush ne jemi kategori për të cilën duhet heshtur, që shuhemi dhe numëri ynë zvoglohet çdo orë, çdo ditë e çdo vjet. Dhe kur të shuhet i fundit shikoni se sa para u kanë mbetur në buxhet dhe… krenohuni.

Edhe mosmundësia që kompenzimin ta marrin, përpos bashkëshortëve, edhe pasardhësit (që në projekt ishte paraparë), sipas porosisë (zgjedhjes me dokument) të pensionistit, është johumane. Nuk ka qenë e lehtë në atë kohë të sakrifikosh veten, bashkëshorten, fëmijët, sepse atyre u ka munguar një kafshatë buke, një veshëmbathje, një përkujdesje shëndetësore, një libër, një kukull, një vikend, e lëre më një pushim. E sot një numër syresh kanë mëse nevojë për barëra, për shërim, ka të mbetur në shtrojë, që janë në dializë, që janë të paralizuar…

Ne nuk ishim lakmitarë asnjëherë, as tash, as atëherë, por kishim një ideal thuaja të mbinatyrshëm. Nuk pritnim pagesë, se ajo periudhë e lavdishme nuk paguhet me asgjë. E ka paguar vetëm Liria. E kryem dëtyrën me përgjegjësi. E pranojmë se pati një numër të vogël kolegësh që e lanë arsimin dhe ia mësyen Perëndimit, ose merrnin pushim pa pagesë.

Po ata njerëz me karakter të luhatshëm nuk i janë dashur as arsimit, as luftës për liri.
Ndërsa ju pushtetarë që e patë elefandin në dhomë pas 20 vjetësh, ju faleminderit!

I vetmi ngushëllim për ne është kapitali moral që na e ruajti populli tash e atëherë, familjarët tanë (që të dëshpëruar nganjëherë dhe na qortojnë), nxënësit e asaj kohe dhe të të gjithë karrierës sonë të punës në arsim.

Me këtë ne nuk po ankohemi, nuk po kërkojmë mëshirë, nuk po duam të ndryshojmë asgjë, por po duam të tregojmë se sa të pasinqertë keni qenë ndaj nesh./Ekskluzivisht për PrizrenPress/

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren, 27 fëmijë vijnë në jetë për tri ditë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë tri ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 27 fëmijë, transmeton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Në Prizren vijnë në jetë 22 fëmijë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë dy ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 22 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Plani i çmendur i Serisë A, kërkon të rikthejë tifozët në stadium

Pavarësisht se Italia ishte vendi më i prekur në Europë prej koronavirusit, brenda pak kohësh autoritetet besojnë që futbolli mund të rikthehet në normalit. Nuk...

Rexhep Selimi – koalicionit: Ne po kthehemi te qytetarët, ju rrini mbrojeni Thaçin

Rexhep Selimi, shef i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje ka folur në seancën ku pritet të bëhet votimi i Qeverisë në krye me Avdullah...

Sot falet xhumaja e parë, pas më shumë se dy muaj pezullim

Pas më shumë se dy muaj pezullimi, sot do të falet xhumaja në të gjitha xhamitë e vendit. Mirëpo Bashkësia Islame e Kosovës, ka ndërmarr...

Pandemia ua humb 45 për qind të qarkullimit bizneseve

Në Administratën Tatimore të Kosovës nuk është arritur të realizohet plani i të hyrave për periudhën janar-maj për shkak të pandemisë Covid-19. ATK-ja për...

Përfshihet nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren

Në rrethana ende të pa njohura është përfshirë nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren. Rasti është lajmëruar nga pronari i saj. Zjarrfikësit kanë dalë...

Hoti sot merr detyrën, Kurti nuk do të marrë pjesë në ceremoni

Avdullah Hoti edhe zyrtarisht sot do të marrë detyrën e tij si kryeministër i ri i vendit. Pas votimit të djeshëm në Kuvend me 61...

Trumpi datën e Samitit G7-s do ta shtyjë deri në shtator

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do ta shtyjë Samitin G7, të planifikuar për këtë vit, me qëllim që t’i ftojë...

23 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Në Shqipëri janë konfirmuar 23 raste të reja me Covid-19. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë 16 prej tyre janë në Tiranë, 2 në Mat,...

Avdullah Hoti mban mbledhjen e parë të ekzekutivit, paraqet prioritetet

Menjëherë pas marrjes se detyrës, kryeministri Avdullah Hoti ka mbajtur mbledhjen e parë të Qeverisë, raporton Ekonomia Online. Kryeministri Hoti ka paraqitur prioritetet e Qeverisë....

COVID-19: Shërohen tetë persona në Prizren

Tetë persona të infektuar me COVID-19, janë shëruar në Prizren. Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prizrenit, Visar Shehu tha se ky është një lajm...

Mustafa: Po e presim aktgjykimin e kompletuar për thirrjen e seancës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se janë duke e pritur aktgjykimin e kompletuar të Gjykatës Kushtetuese, për të thirrur...

Begaj habitet si ndodhi të dal pozitiv me Covid-19 një rast në Malishevë

Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj tha se personi i cili ka dal pozitiv me Covid-19 në këtë komunë, ka ardhur nga Mali...

Nga nesër hapen çerdhet, kafiteritë, qendrat tregtare dhe kufijtë tokësor

Nga nesër hapen çerdhet, kafiteritë, qendrat tregtare dhe kufijtë tokësor Nga nesër me datë 1 qershor Qeveria e Kosovës, njofton se do të filloj faza...

Të gjitha testet e sotme për COVID-19 në Malishevë, rezultuan negative

Sot në territorin e Komunës së Malishevës, janë bërë nëntë teste të rasteve të kontaktit për COVID-19, dhe të gjitha testet kanë rezultuar negative....

Lajmet e Fundit

Në Prizren bizneset kërkojnë t’u lejohet organizimi i dasmave

Vendimi i Kuvendit të Komunës së Prizrenit për lirimin e bizneseve nga taksa komunale, nga pagesa e qirasë për lokalet që janë pronë komunale...

Një rast me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

IKSHPK ka konfirmuar se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 5 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Po ashtu, 3 persona janë shëruar. Rastet...

Tahiri: Qysh sot do të merremi me vonesën e pagesave të 170 eurove

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës Besnik Tahiri ka folur për vonesat e pagesave prej 170 euro, ku rreth 20 mijë...

Operacioni i përbashkët Shqipëri-Itali, arrestohen 11 persona për kokainë

Ka përfunduar operacioni policor i përbashkët Itali-Shqipëri, i koduar “ZAD”. Ky aksion është zhvilluar për goditjen e një grupi kriminal që operonte në fushën e...

Hapen muzetë e Vatikanit!

Nëse vetëm e keni ëndërruar, tani erdhi koha për ta parë nga afër, Kapelën Sistine! Pa u ndier sikur jeni në një autobus të...