18.6 C
Prizren
E martë, 7 Korrik, 2020

Linja hekurudhore Prishtinë-Prizren nuk qarkullon nga viti 2000

Gjendja e infrastrukturës hekurudhore në Kosovës e lënë pas dore, vetëm dy linja funksionale.

Nga udhëtimi me tren për në Prizren ka mbetur vetëm kjo këngë.

Që nga viti 2000 asnjë tren nuk ka qarkulluar më në linjën hekurudhore Prishtinë-Prizren.

Këta janë super-filmat që mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx

Prej pasluftës asnjë udhëtar e asnjë mall nuk është transportuar me tren ndërmjet këtyre dy qyteteve.

E jo vetëm kjo linjë ka mbetur e pashfrytëzueshme.

Janë edhe linjat Prishtinë-Gracanice, Prishtinë-Mitrovicë, Prishtinë-Magure dhe Prishtinë-Podujevë që nuk janë funksionale.

Kurse çdo ditë në Kosovë qarkullon treni lokal nga Peja në Prishtinë dhe anasjelltas.

Hekurudhat e Kosovës kanë një linjë të rregullt në aspektin e transportit ndërkombëtar. Treni i quajtur tren i shpejtë udhëton çdo ditë, një herë brenda 24 orëve në relacionin Prishtinë-Shkup dhe anasjelltas.

Infrastruktura hekurudhore, ndër vite është përballur me telashe të shumta, duke u nisur nga mungesat esenciale.

Jo vetëm që ka pasur mungesë investimesh në hekurudhat e vendit, por edhe mirëmbajtja nuk ka qenë e kënaqshme.

Vjetërsia e binarëve, vagonëve, lokomotivave, ndërtesave të stacioneve, mungesa e sinjalizuesve kanë shkaktuar vështirësi në qarkullimin e linjave ekzistuese funksionale.

E përgjegjëse për infrastrukturën hekurudhore sipas Ligjit është ndërmarrja publike Infrakos. Kurse operimet e trenave menaxhohen nga ndërmarrja Trainkos.

Viteve të fundit, të dy këto kompani janë shoqëruar me kriza financiare.

Madje më shumë se në një rast, punëtorët e tyre kanë mbetur edhe pa paga.

Ndërkohë, ekziston tashmë një projekt në vlerë prej 209 milionë eurosh për rikonstruktimin e linjave hekurudhore e i cili ka nisur të zbatohet në fillim të vitit të kaluar.

Ky projekt është i financuar nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe faza e parë e tij ka nisur të zbatohet në linjën Prishtinë-Han i Elezit.

Autoritetet në Kosovë janë në përgatitjeje të procedurave për fillimin e rikonstruktimit të linjave hekurudhore, projekt ky i financuar nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) dhe nga Qeveria e Kosovës.

- Advertisement -

Më Shumë

Policia e Kosovës rrethon Klinikën Infektive të QKUK-së

Forca të shtuara të Policisë së Kosovës kanë zbarkuar në mëngjesin e së dielës në Klinikën Infektive të QKUK’së. Ende nuk dihet arsyeja e pranisë...

178 raste të reja me koronavirus, 10 në Prizren

50 TË SHËRUAR DHE 178 RASTE ME COVID-19! Sot më 04 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Për herë të tretë kërkon votë për parlamentin kroat, Ermina Lekaj-Përlaskaj nga Prizreni synon një ditë Qeverinë e Kosovës

Më 1990 kishte marrë rrugë nga Prizreni. Stacioni ndalues asokohe për Ermina Lekajn kishte qenë qyteti i Rijekës së Kroacisë. Në këto tri dekada ajo nuk...

Gjykata ndalon mbesën e Trump ta publikojë librin me sekretet e presidentit

Një gjykatë e lartë e Nju Jorkut ka bllokuar përkohësisht mbesën e presidentit amerikan, Donald Trump, të publikojë librin që tregon detaje pikante dhe...

Infektivja njofton edhe për 2 të vdekur nga COVID-19

Kanë vdekur edhe 2 persona nga COVID-19 në Kosovë. Nga Klinika Infektive, njoftojnë përmes një kumtese për media se dje më 1 korrik ka vdekur...

“Aktakuza ndaj Thaçit e Veselit është e qëllimshme dhe me motive”

Ministra, avokat, analistë dhe njohës të çështjeve të drejtësisë vendore e ndërkombëtare po thonë se aktakuza e ngritur nga Gjykata Speciale ndaj Presidentit Hashim...

Numri i turistëve nga Kosova, përgjysmë më i vogël se ai i një viti më parë

Numri i vizitorëve nga Kosova është përgjysmuar krahasuar me një vit më parë, megjithëse për pushuesit nga ky vend, Shqipëria është destinacioni i vetëm...

Puthje dhe përqafime me Getoarin, Marina publikon videon nga shtrati

Moderatorja Marina Vjollca është shumë aktive në rrjetet sociale, ku publikon herë pas here foto nga momente të ndryshme të ditës. Së fundmi, ajo ka...

Prizren: I mituri godet me motoçikletë fëmijën 10-vjeçar

Një i mitur mbrëmë ka goditur me motoçikletë një fëmijë 10 vjeç në rrugën “Ekrem Rexha” në Prizren. Si pasojë, lëndime kanë pësuar të dy...

Pamje nga Prizreni, pas hyrjes në fuqi të masave të reja kundër coronavirusit

Nga sonte kanë hyrë në fuqi masat e reja kundër coronavirusit. Edhe qytetarët e Prizrenit do të duhet të ndjekin rregullat e reja të vendosura...

Tentim vrasje në Suharekë

Një tentim vrasje ka ndodhur dje në Suharekë. Ngjarja ka ndodhur për shkak një borxhi. Njoftimi i policisë Viktima mashkull kosovar se bashku me një dëshmitar ka...

Serbët fushatë kundër UÇK-së në Has? (VIDEO)

Një kameraman serb po akuzohet nga banorët e zonës së Hasit, që bashkë me një ekip po fabrikojnë rrëfime kundër luftës çlirimtare në Kosovë. Sipas...

Komuna e Suharekës obligon punonjësit të mbajnë maska

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka njoftuar se nga data 01.07.2020 të gjithë punëtorët e administratës obligohen t’i mbajnë maskat mbrojtëse. Muharremaj theksoi...

Çekiçi shënon golin e 10-të në Slloveni

Endri Çekiçi, sulmuesi i Kombëtares, ka gjetur golin në sfidën e sotme që skuadra e tij, Olimpija Ljubjana, ka luajtur në transfertën delikate me...

Kryetari i Suharekës kërkon nga qeveria Hoti subvencione për bujqit

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj me fillimin të korrje-shirjeve, falenderoi Ministrin Mustafa dhe Kryeministrin Hoti për pjesmarrjen dhe apeloi që sa më shpejt tu...

Bayerni arrin marrëveshje me Cityn për Sanen

Raportohet se Bayerni ka arritur të sigurojë shërbimet e yllit të Manchester Cityt, Leroy Sane. Bild raporton se klubet kanë arritur marrëveshje, dhe gjiganti bavarez...

Lajmet e Fundit

Allegri i interesuar në PSG-në

Ish-trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri, është i interesuar që ta udhëheqë Paris Saint-Germain, sipas raportimeve nga L’Equipe. Trajneri aktual i kampionit të Francës, Thomas Tuchel,...

Rekord në Kosovë: Sot 195 raste të reja, 7 në Prizren

44 TË SHËRUAR DHE 195 RASTE ME COVID-19! Sot më 06 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Pamje nga Prizreni, pas hyrjes në fuqi të masave të reja kundër coronavirusit

Nga sonte kanë hyrë në fuqi masat e reja kundër coronavirusit. Edhe qytetarët e Prizrenit do të duhet të ndjekin rregullat e reja të vendosura...

Camaj dhe Koliqi agjentë të shumëfishtë?! Apo Tare një konspiracionist manipulator?

Ermal Mulosmani Në blogun letrar “Peizazhe të fjalës” sot u publikua një material mjaft voluminoz me dokumenta arkivore dhe plot arsyetime nëntekstuale që përpiqeshin të implikonin...

Çfarë po ndodh me shqiptarët?

Shkruan: Avdi Ibrahimi Çuditërisht vështir të gjejmë qetësinë, sa nga armiku i jashtëm Serbia, e sa nga armiku brendshmëm i llojit tonë neotitist, e të...