12.8 C
Prizren
E diel, 31 Maj, 2020

Lluka: Nuk do të paguajmë rrymë për veriun

Taksapaguesit e Kosovës nuk do të paguajnë më rrymën që shpenzohet nga qytetarët e veriut. Kështu thotë ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka.

Lluka në një intervistë për Ekonomia Online, tha se pas regjistrimit të kompanisë në veri, furnizimi me energji në këtë pjesë të vendit do të bëhet në mënyrë të drejtë dhe do të bëhet faturimi i shpenzimeve përmes kësaj kompanie.

Që nga përfundimi i luftës në vitin 1999, autoritetet kompetente për sektorin e energjisë e kanë pasur të pamundur qasjen në veri dhe nuk arritën të lexojnë njehsorët, t’ua dërgojnë faturat qytetarëve në veri dhe as të mbledhin të hyrat për energjinë e shpenzuar atje.

Kjo pasi katër komunat në veri të Kosovës të banuara më shumicë serbe, ndër vite kanë funksionuar jashtë sistemit juridik- kushtetues të Kosovës.

Bazuar në raportet që merr Zyra e Rregullatorit të Energjisë Elektrike (ZRRE) nga operatoret e licencuar, vlera e përgjithshme e energjisë së pa faturuar në veri të Kosovës është rreth 8 milionë euro.

Në mars të këtij viti, kryeministri Ramush Haradinaj u detyrua të ndante 1 milionë euro për të mbuluar shpenzimet e furnizimit me energji elektrike për komunat serbe në veri, në mënyrë që të evitohet përjashtimi i KOSTT nga organizatat evropiane.

“..nuk do të ketë pagesa nga buxheti i Kosovës, nuk do të ketë forma të tjera të pagesës, por do të ketë vetëm një zgjidhje. Zgjidhja është furnizimi i qytetarëve në veri në mënyrë ligjore, të drejtë dhe faturimi i tyre normalisht nga ana e një kompanie që do të regjistrohet në veri siç është pjesë e marrëveshjes”, tha Lluka.

Kreu i MZhE-së, më tutje, ka bërë të ditur se zgjidhja e të gjitha problemeve me energji në Kosovë, por edhe në raport me Shqipërinë është marrëveshja me Serbinë.

“Marrëveshja e Transmisionit me Serbinë është zgjidhja e të gjitha problemeve e Shqipërisë që e kemi transmisionin me shti në funksionalizim, mbledhjes së tarifave për energjinë transite që kalon nëpër Kosovë si dhe furnizimi i qytetarëve të veriut, pra tri çështje kryesore që janë një humbje rreth 25 milionë euro në vit, zgjidhen me marrëveshjen me Serbinë”, tha ai.

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka folur edhe për marrëveshjen me kompanisë amerikane” CounterGlobal” për ndërtimin e termocentralit “Kosova e Re”.

Nënshkrimi i marrëveshjes 1.3 miliardë eurosh në dhjetor të viti të kaluar, është pasuar nga finalizimi i listës së kontraktuese.

Mirëpo, sipas të parit të Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, vetëm pas 4 muajsh do të kuptohet se sa do të kushtojë termocentrali dhe ndikimi i tij në tarifat.

“Katër kompani me emër i kemi në listë dhe tashti menjëherë kur është finalizuar lista finale i kemi aprovuar termat e referencave në komitetin drejtues të termocentralit Kosova e re dhe tash diku rreth katër muaj kanë këto kompani për t`i sjellë ofertat edhe teknike edhe financiare”.

“Pas katër muajve ne do të jemi në gjendje të kuptojmë aktualisht se sa do të kushtojë termocentrali dhe çfarë ndikimi në tarifa do të ketë ky termocentral dhe a ka zgjidhje financiare për financimin e këtij projekti”, tha Lluka.

Sfidë për finalizimin e projektit të Termocentralit “Kosova e Re”, sipas Llukës mbetet votimi i saj në Kuvend me 2/3 e votave.

“I kemi dy gjëra kryesore që duhet të kalohen me sukses për finalizimin e këtij projekti dhe ndërtimin e këtij projekti është pako financiare dhe aprovimi i saj në parlamentin e Kosovës me 2 të 3 e votave. Këto të dyja kur të kryhen nuk mund ta ndalë asgjë projektin sepse veç fillon ndërtimi i tij”, përfundoi ai.

Ministri Valdrin Lluka po ashtu ka bërë të ditur se kontratat e këtij projekti janë përkthyer dhe do të publikohen brenda pak ditësh. /EO/Telegrafi/

- Advertisement -

Më Shumë

Rast i çuditshëm me COVID-19 në Prizren, ritestohet për herën e katërt por nuk del negativ

Prizreni vazhdon të mbetet komuna me më së shumti raste aktive me coronavirus. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë Visar Shehu ka thënë për RTV...

Një shtetas i Shqipërisë u ndalua në Vermicë pasi hyri ilegalisht në Kosovë

Një shtetas i Shqipërisë është arrestuar të hënën, pasi që kishte kaluar ilegalisht në këmbë kufirin nga Shqipëria për në Kosovë, është njoftuar në...

Braktisja e Arsenalit, zgjedhja e Milanit dhe CR7: Bennacer në gjithë fushën

Mesfushori i Milanit, Ismail Bennacer, ka zbuluar arsyen se përse braktisi Arsenalin për t’u transferuar tek Empoli. Algjeriani shkëlqeu në sezonin e tij të...

Rregulla të reja për prostitutat, iu lejohen vetëm dy pozicione të seksit

Punonjësit e seksit zviceran kanë hartuar një listë të rregullave, për të cilat ata thonë se minimizon rrezikun e transmetimit të koronavirusit në bordello,...

Nga e enjtja, 16 orë lëvizje pa kufizime, hapen edhe objektet fetare

Faza e tretë e lehtësimit të masave do të nisë më herët se që ishte menduar. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë...

Malishevë: Kanos me armë gjuetie, arrestohet i dyshuari

Një burrë në Malishevë ka raportuar për një mosmarrëveshje të datës 19.05.2020 me datën 26.05.2020 është kanosur me armë gjuetie nga i dyshuari mashkull...

Bakllavaja tradicionale e Mevlyde Gashit nga Prizreni

Mevlyde Gashi,42 vjeçare, gatimin e bakllavasë e ka pasion dhe profesion. Pasionin e trashëgoi nga familja, ndërsa ka tash e 8 vjet që e...

Zyrtari i BIK-ut: Disa shtete myslimane po mashtrohen nga Rusia e Serbia

Pas raportimeve për vrasjen e një mercenari serb në Libi, i cili po luftonte në kuadër të grupit paramilitar rus Vagner, ka reaguar në...

Serie A po kthehet, zbulohen datat

Garat kampionale në Serie A të Italisë nuk do të anulohen dhe se institucionet shtetërore e kanë paralajmëruar rifillimin e tyre qysh në muajin...

Rikthehet në tryezë opozita në Shqipëri

Palët politike (mazhoranca, opozita parlamentare dhe ajo jashtëparlamentare) pritet të mblidhen ditën e sotme (26 maj) në orën 11:00, pas bojkotit të takimit të...

Iluzion për një këngë

Nga Rauf Xhyheri Retë ikën! Këndoni sikur dielli do shpërthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme. Zogjtë...

PDK-ja kërkon hetime për shembjen e shtëpisë së vjetër në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) në Prizren kërkon nga organet e drejtësisë që të hetojnë rastin e shembjes së shtëpisë ku u lënduan dy pronarët...

Pagat mes grave dhe burrave në kompanitë më të mëdha

Një vështrim në të dhënat e pagave nga kompanitë më të larta të teknologjisë në botë tregon se, megjithë përpjekjet për të arritur pagë...

Posta e Kosovës ulë pagat për zyrtarët e lartë

Në mbledhjen e fundit të Bordit të Përkohshëm të Drejtorëve të Postës së Kosovës është vendosur që të ulen për q30 për qind pagat...

“Rruga e lejlekëve” në Prizren, katër fole në një rrugë të vetme (Video)

Një rrëfim interesant këtë të marte në programin e mëngjesit në Klan Kosova vjen një rrëfim interesant. Gazetari Milot Hasimja ka shkuar në Prizren në...

Vetëm edhe një rast aktiv me COVID-19 në Malishevë

Sot është shëruar edhe një person nga Komuna e Malishevës, i cili ishte i prekur me COVID-19, duke e quar numrin e të shëruarve...

Lajmet e Fundit

Prizren, konfrontim mes bashkëshortësh

Në fshatin Donje të Prizrenit ka ndodhur një konfrontim mes burrit dhe gruas, transmeton PrizrenPress. Raportohet që ngjarja të ketë ndodhur dje rreth orës 17:40,...

Rrihen keq dy persona në Rahovec

Dy persona në Rahovec, janë rrahur mes vete aq shumë sa janë detyruar të kërkojnë trajtim mjekësor. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovar, pasi...

E mbuluar vetëm me peshqir Hygerta Sako ndez imagjinatën

Gazetarja e sportit Hygerta Sako ka publikuar një foto që ka ndezur imagjinatën e të gjithë ndjekësve të saj në rrjetet sociale. E mbuluar vetëm...

Low flet për rinisjen e Bundesligës: Jam i befasuar nga cilësia

Trajneri i kombëtares gjermane, Joachim Low, është shumë i kënaqur me ndeshjet e zhvilluara deri më tani në Bundesliga. "Jam i lumtur kur shoh që...

Futbollisti shqiptar ndërron jetë në moshën 18-vjeçare

Një lajm shumë i keq, për futbollin shqiptar dhe jo vetëm, ka ardhur së fundmi, teksa ish-lojtari i të rinjve të Skënderbeut, Dorian Tahirllari,...