10.6 C
Prizren
E diel, 5 Prill, 2020

Malishevë/ Dëshmitari thotë se vet rojtari i lajmëroi inspektorët për dëmet që ishin shkaktuar në pyll

Dëshmitari Hamdi Bujupi, ka deklaruar se kishte qenë  rojtari i pyllit, Naim Berisha ai i cili kishte lajmëruar inspektorët në Prizren për t’i dalë në ndihmë për dëmin e shkaktuar në pyll.

Dëshminë e tij, Bujupi e ka dhënë në seancën e së martës, në vazhdimin e shqyrtimit gjyqësor, në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, në rastin ku rojtari i pyllit, Naim Berisha akuzohet për veprën penale “veprimtari e pandërgjegjshme ekonomike”.

Dëshmitari Bujupi, ka thënë se tani i akuzuari Berisha, e kishte ftuar atë për t’i dalë në ndihmë, pasi që në territorin e tij të quajtur “Ceri i Senikut”, ishte shkaktuar dëm në prerjen e pyllit, mirëpo atë ditë kur kanë dalë në vendin e ngjarjes nuk kishin hasur në askënd.

Sipas tij, së bashku me tani të akuzuarin kanë ruajtur në pyll tri ditë, mirëpo nuk është parë askush, dhe më pas kanë lajmëruar inspektorët e Agjencisë Pyjore të rajonit të Prizrenit.

Dëshmitari Bujupi, ka thënë se kanë qenë ata të dy së bashku me të akuzuarin që i kanë vendosur t’i lajmërojnë inspektorët për dëmin e shkaktuar në pyll.

“Pasi e kemi pa dëmin dhe nuk kemi hasur në asnjë njeri, kemi qenë të dy që kemi vendos mi thirr inspektorët në Prizren, dhe telefoni ka qenë i Naimit, dhe ka qenë Naimi ai i cili ka komunikuar me inspektorin”, ka deklaruar dëshmitari Bujupi.

Pas kësaj, prokurori Anton Hasanaj, ka kërkuar nga gjykata që administrimi i provave të shtyhet për një datë tjetër, me arsyetimin se janë paraqitur prova të reja nga mbrojtësi i të akuzuarit Berisha, avokati Albert Kryeziu.

Sipas prokurorit Hasanaj, këto prova kanë të bëjnë me disa aktvendime të gjyqtarit të Divizionit për Kundërvajtje, e që shumica lidhen me datën kritike, të bazuara në fletëparaqitjet e rojtarit të pyllit, të akuzuarit Berisha, dhe është e domosdoshme që Drejtoria për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, njësia Pyjore në Malishevë, sipas tij, të bëjë rivlerësimin e dëmit për këtë rast.

Gjykatësi i rastit, Lulzim Paçarizi, ka aprovuar propozimin e prokurorit Hasanaj dhe seanca e radhës është caktuar të mbahet më 3 dhjetor 2019, në ora 13:00.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Gjakovë, Naim Berisha, akuzohet se gjatë muajit shkurt deri më 17 mars 2016, në cilësinë e rojtarit të pyllit në zonën kadastrale Senik dhe Lladrovc, Komuna e Malishevës, me dashje ka vepruar në kundërshtim me ligjin dhe nuk i ka përmbushur obligimet e tij, në bazë të Udhëzimit Administrativ për Mbrojtjen e Pyjeve, Përgjegjësitë dhe Obligimet e Rojës së Pyllit Nr.05/2010.

Sipas aktakuzës, i akuzuari Berisha, gjatë periudhës së lartcekur, nuk ka evidentuar asnjë person që e kanë dëmtuar, respektivisht që e kanë prerë pyllin, dhe nuk ka paraqitur asnjë fletëparaqitje  për lokacionet ku ka ndodhur prerja ilegale.

Në aktakuzë thuhet se ilegalisht janë prerë 3374 dru të llojit “ahu” dhe“bungu”, në vlerë prej 3771 euro, dhe dëm mjedisor në vlerë prej 5000 euro, gjendje kjo e konstatuar nga inspektorët e pylltarisë nga Drejtoria Qendrore e Inspektoratit të Pylltarisë dhe Gjuetisë.

Me këtë, Berisha akuzohet se ka kryer veprën penale “veprimtari e pandërgjegjshme ekonomike” nga neni 258, paragraf 1, të Kodit Penal të Republikës së Kosovës. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Vitia thotë se pesë persona të infektuar me koronavirus janë në gjendje të rëndë

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, përmes një video-konference për media ka njoftuar se në mesin e të infektuarve me koronavirus, 31 persona janë duke...

Ministrja Dumoshi bisedoi me përfaqësues të skenës së pavarur kulturore të Kosovës

Sot, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, zhvilloi një takim virtual me përfaqësues të organizatave të skenës së pavarur kulturore, në kuadër...

Aktori i famshëm turk shtrohet në spital, dyshohet me koronavirus

Aktori i njohur turk Kivanç Tatlitug është shtruar në spital me simptoma të koronavirusit. Aktori shumë i dashur edhe për publikun shqiptar ka njoftuar...

Prizren/ Dy persona shoqërohen në Polici, nuk respektuan orën policore

Dy persona janë shoqëruar në stacionin policor në Prizren, pasi nuk kanë respektuar vendimin e qeverisë për lëvizje të kufizuar. Sipas policisë, me vendim të...

Ibrës “i prishet qejfi”, vendos largimin nga Milani në verë

Aventura e dytë e Zlatan Ibrahimovic me fanellën e Milanit duket se do të zgjasë vetëm disa muaj, pasi kontrata e suedezit me klubin...

Adelina Tahiri humb njeriun e afërt nga koronavirusi

Këngëtarja e njohur shqiptare Adelina Tahiri ka rrëfyer se ka humbur një mik të ngushtë përr shkak të koronavirusit. Tahiri u shpreh se i ka...

Aktori kryesorë i filmit “Mrekullia në qelinë nr. 7” flet për herë të parë…

“Mrekullia në qelìnë Nr.7? është filmi më i suksesshëm i momentit në ” Netflix”. Në këto ditë qëndrimi të izòluar, njerëzit kanë zgjedhur të shohin...

Për tri ditë, 20 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, për tri ditë kanë ardhur në jetë 20 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton se prej...

Arrestohen shtatë persona në Rahovec, nuk e respektuan orën policore

Shtatë persona janë arrestuar në Rahovec, për mosrespektim të orarit policor. Tre prej tyre janë ndalur nga policia për 48 orë. Raporti i plotë i policisë Rr....

“Tani nuk është koha të mendoni për atë që nuk keni…”

Me këtë frazë Ernest Heminguej na bën thirrje të mos dorëzohemi, edhe kur pengesat që jeta vë para nesh duken të pakapërcyeshme. Shprehja e...

Zëvendësim urgjent për 23 diplomatë, akraba të politikanëve

Akraballëku në diplomaci është goditur nëpërmjet një konkursi të brendshëm, të shpallur një ditë më parë nga Ministria e Punëve të Jashtme. Konkursi është...

Sulmohen dy policë në Suharekë

Dy pjesëtarë të policisë, janë sulmuar në fshatin Reshtan të Suharekës. Sulmuesi është hasur duke luajtur dhe konsumuar pije alkoolike në oborrin e shkollës. “Është arrestuar...

Pacientja me coronavirus nga Korisha kishte qëndruar dy ditë në spitalin e Prizrenit

Komuna e Prizrenit është prekur po ashtu nga pandemia e coronavirusit. Deri më tash në këtë komunë janë konfirmuar tri raste, ku rasti i...

Joshua me dedikim për punëtorët shëndetësorë: Ju jeni heronjtë e vërtetë

Anthony Joshua ka bërë një dedikim ndaj punonjësve shëndetësorë, në kohën kur ata po zhvillojnë luftë të vazhdueshme me krizën e coronavirusit. Kampioni i botës...

Komuna e Rahovecit liron bizneset nga qiraja edhe nga taksa komunale

Komuna e Rahovecit, në mbledhjen e mbajtur gjatë ditës së sotme, ka marrë vendim që t’u krijohet lehtësira bizneseve që operojnë në këtë komunë,...

Kënga fantazmë

Nga: Jim Morrison Shipëroi: Bujar Meholli Zgjohu! Shkundi ëndrrat nga floknaja jote vogëlushi im i dashur, më i miri im. Zgjidhe ditën dhe shenjën e saj, ajo, hyjnesha ditë, është gjëja e...

Lajmet e Fundit

Modelja e njohur ekspozon gjoksin

Është padyshim një nga femrat më të kompletuara dhe më seksi shqiptare. Supermodelja e njohur, Lorena Haliti bukuria e së cilës kalon çdo kufij sot...

Dueli i yjeve/ Kaka: Ronaldo është i jashtëzakonshëm, por zgjedh Messin

Ricardo Izecson dos Santos Leite ose siç e njohim të gjithë, Kaká, ishte pjesë e Real Madrid nga viti 2009 deri 2013, ku ai...

“Mërzia”/ Ç’do thoshte Dritëroi për Koronavirusin?

Mërzia E shtrova tryezën me meze e pije, Megjithëse miq në shtëpi nuk prisja, U ulëm unë e një hije, S’do mend që kjo hije ish imja. U dehëm...

Vdes zyrtari i LDK-së në Rahovec

Anëtari i Kryesisë së LDK’së, Avdullah Hoti ka njoftuar se sot është ndarë nga jeta, kryetari shumevjeçar i nëndegës së LDK-së në Ratkoc e...

“Dikush po do gjakderdhje në Veri për t’i hapur shampajnat e ndarjes së Kosovës”

Shefi i Qeverisë në detyrë, Albin Kurti, përmes një videoje të publikuar në rrjetin social Facebook, ka thënë se politikanë në Serbi e Kosovë...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!