15.9 C
Prizren
E martë, 11 Gusht, 2020

Malishevë, diskutohet për çështjen e lejeve për gurëthyes

Drejtuesit e Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale (KPMM), të përfaqësuar nga kryesuesi i Bordit, Musa Shabani, drejtori ekzekutiv Ramiz Krasniqi dhe zyrtarja ligjore Selvete Greiqevci, janë takuar me Kryetarin e Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, kryesuesin e Kuvendit të Komunës së Malishevës, Rrahim Morina dhe përfaqësuesit e subjekteve politike në KK, Alban Mazreku (PDK, Alban Krasniqi (LVV) dhe Kastriot Berisha (AAK).

Qëllimi i këtij ishte sqarimi dhe konsultimi lidhur me vendimin e Kuvendit të Komunës së Malishevës, për pezullimin e përkohshëm të lejeve dhe pëlqimeve për të gjithë gurëthyesit dhe operatorët tjerë që merren me veprimtari të ngjashme në territorin e Komunës së Malishevës.

“Zyrtarët më të lartë të KPMM-së, kanë dhënë sqarimet e tyre lidhur me mënyrën e dhënies së lejeve për zhvillim të veprimtarive për hulumtime, gurëthyes, separacione, përpunim të betonit dhe veprimtaritë e ngjashme, ndërsa përfaqësuesit e KK të Malishevës, e kanë arsyetuar vendimin e KK, për pezullimin e përkohshëm të gurëthyesve, me qëllim të vlerësimit të ligjshmërisë për dhënien e këtyre lejeve, si dhe për verifikimin e zbatimit të kritereve nga gurëthyesit, me qëllim të mbrojtjes së jetës së qytetarëve, si pasojë e ndotjes së ambientit, minimeve që bëjnë këta gurthyes, pastaj dëmtimin e rrugëve dhe për çështje tjera të ndikimit negativ në mjedis”.

“Pas shumë sqarimeve të bëra në mes të dy palëve, kryesuesi i bordit të KPMM-së, Musa Shabani, ka deklaruar se KPMM, tani e tutje nuk do të lëshon leje operimi pa pëlqimin e Kuvendit të Komunës, si dhe ka sqaruar se KPMM nuk mund të bëj tërheqje retroaktive të lejeve, si dhe paralajmëroi se komuna do ti bartë të gjitha pasojat e tërheqjes eventuale të pëlqimeve dhe lejeve”.

“Nga ana tjetër, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, e ka vlerësuar si takim të rëndësishëm dhe të mirëseardhur, si dhe ka deklaruar si kryetar i komunës, do të përpiqet për zbatim të ligjeve dhe vendimeve, si dhe do të angazhohet për zgjidhjen e  të gjitha çështjeve me interes për qytetarët e Komunës së Malishevës”.

- Advertisement -

Më Shumë

Vetëvendosje pret votat e PDK’së për ta rrëzuar Qeverinë Hoti

Lëvizja Vetëvendosje ka arsyetuar nismën e saj për ngritjen e mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë Hoti, në kohën kur vendi po përballet me një...

Tërheqja e parave të Trustit dhe ndihma për bizneset, peng i ligjit të ri

Bizneset të cilat kanë pësuar humbje nga pandemia e koronavirusit, duhet të presin edhe miratimin e Ligjit për rimëkëmbje ekonomike, në mënyrë që Qeveria...

Moti ua prish planet kosovarëve, këtë fundjavë më pak vetura e kaluan kufirin me Shqipërinë

Moti i paqëndrueshëm ka ulur fluksin e automjeteve që vijnë nga Kosova drejt Shqipërisë. Numri i automjeteve që kaluan Morinën ditën e sotme ka qenë...

COVID-19: 9 raste të reja në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 462 mostra të marra nga ShSKUK...

Zbardhet ditari i ish-kreut të Hetuesisë, “Kadaresë i ishte përgatitur arkivoli”

I privilegjuar apo i ndjekur nga regjimi?! Kjo është pyetja që ngrihet prej 30 vitesh rreth figurës së shkrimtarit Ismail Kadare. Në këtë pikë opinionet...

Pse e dashurojnë Kadarenë, francezët?

Botuar në 1973 dhe 1988 pas shumë vitesh censurimi: “Dimri i vetmisë së madhe” dhe “Koncert në fund të dimrit”, nga shqiptari Ismail Kadare,...

Ministria e Arsimit ka tre skenarë për fillimin e vitit të ri shkollor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Kosovës ka njoftuar se janë përcaktuar tre skenarë për organizimin e mësimit në kushte pandemie për vitin e...

Prizren, pesë persona arrestohen për drogë

Policia e Kosovës ka njoftuar se pesë persona janë arrestuar të premten, pasi janë kapur me substanca të dyshuara narkotike, raporton PrizrenPress. Sipas policisë pesë...

Robert Berisha rikthehet në krahët e Xhesikës, çifti kapet mat

Verën e shkuar lidhja e tij me Xhesika Prendi mori gjithë vëmendjen. Por ishte vetë modelja ajo që deklaroi se tashmë i kishte dhënë fund...

Vjedhje në një shtëpi në Prizren – policia po heton rastin

Një shtëpi ka rënë prej e grabitjes në Prizren, raporton PrizrenPress. Sipas njoftimit të policisë, ngjarja ka ndodhur të hënën, ku ankuesi mashkull kosovar ka...

Policia në Prizren inicion raste ndaj 10 personave për mosrespektim të dispozitave shëndetësore

Policia e Kosovës ka iniciuar raste ndaj 10 personave për mosrespektim të dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë, raporton PrizrenPress. Rastet kanë ndodhur në Prizren, gjatë ditës...

Prizren, 5 aktakuza kundër pesë personave

Prokurori i Shtetit ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga Prokuroria Themelore në Prizren janë ngritur pesë aktakuza kundër pesë personave për...

Nga sot qytetarëve u shpërndahen paratë e pakos emergjente

Nga e sot, e hënë, do të nis ekzekutimi i pagesave për qytetarët dhe bizneset nga pakoja emergjente. Kjo është bërë e ditur me anë...

Iniciohen pesë raste në Prizren për mosrespektim të masave kundër pandemisë

Policia e Kosovës ka njoftuar në raportin 24 orësh se ka iniciuar raste ndaj pesë personave për mosrespektim të masave të Qeverisë së Kosovës...

Suspendohet zyrtari i Policisë në Prizren, u zu duke bërë seks në motel

Është suspenduar polici që është zënë gjatë detyrës zyrtare duke bërë seks në një motel në Prizren. Rastin në fjalë për GazetaBlic, e ka konfirmuar...

Pas pesë muajve, Ronaldinho afër lirimit nga burgu në Paraguaj

Ikona e futbollit është afër që të fitojë lirinë e tij. Legjenda braziliane e futbollit, Ronaldinho, është afër që të lirohet nga burgu në Paraguaj,...

Lajmet e Fundit

Morena puthet me një femër nën ujë

Kanë bërë not nën pishinë. Por, Morena Taraku ka bërë një veprim mjaft interesant dhe të papritur. Ajo në Instagram ka hedhur një video ku shihet...

‘Erë lufte’: Anije luftarake turke në ujërat greke, Athina njofton NATO

Përshkallëzimi i tensionit greko-turk hyn në një faze të re pasi pasditen e së hënës anija sizmografike turke Oruc Reis ka hyrë në skajin...

Mbappe nuk dorëzohet, Tuchel i plotëson kërkesën për duelin me Atalantën

Dueli ndaj Atalantës po afron, PSG do të sfidojë ekipin italian të mërkurën në mbrëmje për një biletë në gjysmëfinalet e Champions League. Kylian Mbappe...

Ministria e Arsimit ka tre skenarë për fillimin e vitit të ri shkollor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Kosovës ka njoftuar se janë përcaktuar tre skenarë për organizimin e mësimit në kushte pandemie për vitin e...

Sot shteti ndau 22 milionë euro nga pakoja emergjente

Qeveria e Kosovës ka ndarë sot 22 milionë euro nga pakoja emergjente fiskale. Në një përgjigje për KOHËN, Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka...