8 C
Prizren
E premte, 30 Tetor, 2020

Marrëveshja sekrete e Nishit në mes Nikolla Pashiqit dhe Esat Toptanit

Me 17 shtator 1914 në Nish të Serbisë Nikolla Pashiqi dhe Esat pashë Toptani kanë nënshkruar marrëveshjen sekrete të ashtuquajtur”Marrëveshja e Nishit” në mes Serbisë dhe Shqipërisë. Kjo marrëveshje ka paraparë krijimin e unionit në mes Serbisë dhe Shqipërisë, gjegjësisht mbrojtjen e përbashkët, doganat dhe prezantimin e përbashkët jashtë vendit.
Pas shpërthimit të Luftës së parë botërore, Esat pasha ishte i detyruar të kryejë punë të ndryshme diplomatike. Njëra nga ato punë ishte edhe promovimi i marrëdhënieve diplomatike me Serbinë. Nikolla Pashiqi ka dërguar mesazhe në të cilin ka fol se për qeverinë e tij është me rëndësi të posaçme të nënshkruajnë marrëveshje të veçantë para shkuarjes së tij në Shqipëri.

Për këtë arsye Esat pashë Toptani shkoi në Nish(në të cilin ishte transferuar selia e qeverisë dhe kuvendit nga Beogradi, pas sulmit të Austro-Hungarisë kundër Serbisë në vitin 1914) dhe u takua me kryeministrin e Serbisë Nikolla Pashiqin. Me 17 shtator 1914 të dy liderë së bashku nënshkruan kontratën sekrete për aleancë të përbashkët.

Fillimi i “Luftës së madhe” ka lënë si çështje të hapur demarkacionin në mes Serbisë dhe Shqipërisë. Komisioni ndërkombëtar për demarkacionin ka ndërprerë punën e tij gjatë mesit të vitit 1914, dhe kufijtë shtetërore kanë mbetur që të përcaktohen në këto zona kufitare. Lufta e ka gjetur kufirin serbo-shqiptar të pambrojtur. Austro-Hungaria ka përgatit sulme të papara kundër territorit të Serbisë. Pashiqi saktësisht ka parashikuar qëllimin e diplomacisë vjeneze që të hap edhe një front, dhe është frikësuar se Vjena do të financojë krerët shqiptar.

Esat pashë Toptani është përpjekur të ruajë pozitës e pavarur, ashtu që kaloi nga Italia në Francë. Ka planifikuar që me ndihmën e Antantës të përballet me përpjekjet e Austro-Hungarisë që në tërësi të nënshtroj vendin e tij. Nga Parisi ka dërguar mesazhe se nën çfarë kushte qeveria serbe do të ndihmonte kthimin e tij në Shqipëri.

Nikolla Pashiqi në vitin 1914 ia imponoi Esat pashë Toptanit këto kushte në vijim: që me Serbinë të nënshkruajë kontratën politiko-doganore për mbrojtjen e përbashkët, që Shqipëria të pranojë unionin doganor dhe gjatë fazës së ardhshme të arrihet zgjidhja për formimin e unionit personal apo të vërtetë me Serbinë. Esat pashë Toptani në parim i ka pranuar kushtet e Nikolla Pashiqit dhe është nisur drejt Serbisë.

Kjo marrëveshje sekrete ka përfshirë 15 pika të cilët kanë paraparë përveç tjerash themelimin e institucioneve të përbashkëta politike dhe ushtarake, ndërsa dispozitat më të rëndësishme ishin drejt themelimit të aleancës ushtarake në mes dy shteteve, Serbisë dhe Shqipërisë, ndërtimin e hekurudhës së Adriatikut prej Serbisë drejt Durrësit, si dhe garancionet se Serbia do të mbështetë Esat pashën në zgjedhjet për udhëheqës të Shqipërisë.

Marrëveshja ka lënë edhe mundësin që Serbia, në thirrjen e Esat pashës, të intervenojë ushtarakisht për të mbrojt regjimin e tij. Demarkacioni në mes dy shteteve do të duhej të përcaktojë komisioni i posaçëm serbo-shqiptar. Serbia është obliguar që të financojë xhandarmerinë e Esat pashë Toptanit dhe të furnizojë me pajisjen ushtarake të nevojshme, duke paguar 50.000 dinar në muaj.

Burimi: b92.net Përktheu dhe përshtati:

Av. Faik MIFTARI

P.S. Për koincidencë atë që ka planifikuar Nikolla Pashiqi me marrëveshjen sekrete të nënshkruar me Esat pashë Toptanin, po për fat të mirë nuk u realizua në praktikë si pasojë e shpërthimit të Luftës së parë botërore, pas mbi 100 vite tani po realizohet në praktikë me nënshkrimin e marrëveshjes në Washington me 4 shtator 2020, pas trusnisë së fuqishme diplomatike amerikane, për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike në mes Serbisë dhe Kosovës, në të cilin parashihet përveç tjerash, jo vetëm ndërtimi i autostradës Beograd- Prishtinë por edhe i hekurudhës në mes të Beogradit dhe Prishtinës me të cilin Serbia do të ketë kyçje të drejtpërdrejtë në portin e Durrësit të detit të thellë Adriatik.

- Advertisement -

Më Shumë

Salih Mustafa sot del para Speciales

Njëri ndër ish-komandantët e UÇK-së, Salih Mustafa, ka kohë deri sot që para gjykatësit të procedurës paraprake të pranojë fajësinë ose jo lidhur me...

Klaudia po feston ditëlindjen me bikine

Ajo sot ka ditëlindjen. E për Klaudia Pepën u bë një festë, ku ajo bëri edhe disa fotografi. Në fotot e hedhura në Instagram, balerina shihet...

Mbyllin lokalet që s’respektuan masat në Prizren

Një aksion është zhvilluar në orët e mesnatës në Prizren, ku ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, bashkë me Inspektoratin dhe Policinë e Kosovës kanë...

Vazhdojnë punimet për Muzeun e Dëshmorëve në Landovicë

Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik (DTZHE) në Prizren njofton se punimet për restaurimin e Kompleksit Memorial të Dëshmorëve në Landovicë, po vazhdojnë me...

Shpallet lista e këngëve pjesëmarrëse në edicionin e 59-të të Festivalit të Këngës në RTSH

Edicioni i 59-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, hyn në një fazë më konkrete, pasi komisioni për pranimin e këngëve, i...

Khabibi tërhiqet nga UFC si kampion

Khabib Nurmagomedov ka arritur ta mbrojë titullin e tij në garën UFC, të kategorisë së lehtë. Ai e ka mposhtuar Gaethje në raudin e dytë...

Prizren: Dëgjohet CD-ja e propozuar nga pala e dëmtuar në rastin ku i akuzuar është deputeti Adem Hoxha

Në Gjykatën Themelore në Prizren, ka vazhduar seanca e shqyrtimit kryesor ndaj Adem Hoxhës, deputet i Kuvendit të Kosovës, i cili akuzohet për sulm...

Prizrenasi e godet një femër me veturë e më pas ikën nga vendi i ngjarjes

Një femër në Prizren e pësoi keq dje nga një person me veturë, i cili e goditi atë. Për më tepër, Policia me anë të...

Shteti mbledh 2 milionë euro nga dënimet e qytetarëve për maska

Në bazë të ligjit antiCOVID-19, policia ka shqiptuar rreth 55 mijë gjoba për personat që shkelën masat kundër përhapjes së koronavirusit. Policia e Kosovës ka...

Kim Kardashian dhe Kanye West në prag divorci

Reperi amerikan kërcënon me nxjerrjen e sekreteve të familjes Kardashian. Megjithëse zyrtarisht ende të martuar, divorci i Kanye West e Kim Kardashian, është fare pranë....

Albin Kurti del pozitiv me COVID-19

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka dalë pozitiv me koronavirus. “Të nderuar anëtarë të Lëvizjes e qytetarë të Republikës, parmbrëmë kisha disa simptoma: kokëdhembje...

Filloi hapja e dy rrugëve të reja në Gurishtë

Sot në fshatin Gurishtë të Komunës së Malishevës, ka filluar hapja dhe rregullimi i dy rrugëve, “Hazir Goriqi” dhe ajo e “Kolegjit”. Në fillimin...

Ndërron jetë gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prizren

Ka ndërruar jetë gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prizren, Bashkim Beshi. Ai ishte 52 vjeç. Beshi ishte edhe ish-futbollist i Lirisë së Prizrenit. Bashkim Beshi ishte  gjyqtar...

Flutura iu ul në fustan, ceremoina e martesës që përloti të gjithë

Amanda në Britaninë e Madhe, po martohej për të dytën herë në jetën e saj me Chip, por në zemrën e saj gjithsesi kishte...

Gastronomët: Nëse nuk zbatohen masat anti-COVID do të ketë mbyllje individuale të lokaleve

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës është zotuar se do t’i zbatojë masat anti-COVID në luftën me pandeminë. Në njoftimin për media gastronomët theksojnë se nëse...

Pamje të vitit 1913: Çamëria e mbushur me shqiptarë

Fotografi zvicerian, Frédéric (Fred) Boissonnas (1858-1946), lindi në një familje të njohur fotografësh. Mbahet mend kryesisht, për fotografitë e hershme artistike të Greqisë (...

Lajmet e Fundit

Rreth 3 mijë punëtorë të Telekomit do të mbesin pa paga

Orarin e punës po e përfundon si zakonisht. Por për punën që po e kryen Arben Hamidi nuk do të paguhet. Pagën mujore nuk do ta...

Berisha: Transferi prej 2 milionë eurove nuk ka mundur të bëhet vetëm nga një person

Koordinatori nacional për siguri kibernetike, Zafir Berisha ka qenë pjesë e dokumentarit “Expose”. Tema kryesore ka qenë skandali i vjedhjes së dy milionë eurove, që...

Policia siguroi faljen e Xhumasë në Bllacë të Suharekës

Banorët e fshatit Bllacë të Suharekës sot e falën namazin e Xhumasë nën përcjelljen e policisë. Gjithçka u bë për të parandaluar ndonjë incident...

Vidhen 51 korniza të dritareve në Prizren

51 korniza të dritareve janë vjedhur në fshatin Lubizhdë të Prizrenit, të enjten. Një person ka raportuar në Polici se në objektin e tij janë...

Momente intime në vaskë, Brooklyn Beckham dhe Nicola Peltz ndezin rrjetin me fotot

Një ditë më parë, Brooklyn Beckham dhe Nicola Peltz, festuan përvjetorin e tyre të parë të lidhjes. Djali i David dhe Victoria Beckham ndezi rrjetin...