21 C
Prizren
E premte, 18 Shtator, 2020

Martti Ahtisaari i infektuar me koronavirus

Ish-presidenti i Finlandës Martti Ahtisaari, i cili e ka fituar çmimin Nobel për Paqe në vitin 2008, ka rezultuar pozitiv në testimin për Covid-19.

Këtë e ka  bërë të ditur Zyra e Presidentit të Finlandës.

“Infeksioni është konfirmuar të hënën, më 23 mars. Presidenti Ahtisaari po ia del mirë në këtë situatë”, thuhet në njoftim.

82 vjeçari, që ka qenë në krye të Finlandës nga viti 1994-2000, e ka fituar çmimin Nobel për Paqe për kontributin e tij në ndërmjetësimin e paqes.

Marti Ahtisaari ishte i Dërguar i Posaçëm i Kombeve të Bashkuara për Kosovën. Ai ishte i ngarkuar me organizimin e negociatave për procesin e statusit të Kosovës – që më vonë e shpalli Pavarësinë.

- Advertisement -

Më Shumë

Tentim vrasje në Prizren

Një tentim vrasje ka ndodhur dje në Prizren. Viktima ka raportuar në polici se derisa ishte duke lëvizur me veture një person ka shtënë me...

Një ekip i tretë anglez futet në garë për Rashicën

Milot Rashica vazhdon të zgjojë interesim nga Premierliga.Ylli kosovar i Werder Bremen është ende në qendër të spekulimeve në lidhje me një largim të...

3 të vdekur dhe 76 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Tre persona kanë vdekur si pasojë e COVID-19 në Kosovë në 24 orët e fundit, duke çuar shifrën totale të vdekurve në 604. Ndërkohë janë...

Viti i ri shkollor: Ora e parë do t’i kushtohet pandemisë

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, ka numëruar angazhimet që ka bërë kjo ministri dhe institucionet tjera arsimore e shëndetësore, për një fillim...

Vdes legjenda e muzikës reggae Toots Hibbert

Legjenda e muzikës reggae, Frederick Nathaniel “Toots” Hibbert, ka vdekur në moshën 77-vjeç. Ai ishte pjesë e grupit Toots & the Maytals që nga viti...

Kosova nominohet për Nobel

Marrëveshja e normalizimit të marrëdhënieve ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë e ndërmjetësuar nga SHBA, ka shtyrë deputetin suedez, Magnus Jacobsson, t’i propozojë SHBA-në, Kosovën,...

Tre të vdekur e 70 raste të reja me COVID-19

Tre viktima janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë nga COVID-19, njofton IKSHPK-ja. Kurse nga 633 testime 70 raste kanë rezultuar pozitivë, transmeton...

Kosova synon më shumë se një medalje në Tokio

Historike ishte pjesëmarrja e Kosovës në Lojërat e kaluara Olimpike, që u mbajtën në vitin 2016. Në Rio të Brazilit u arrit suksesi më i...

Në Malishevë u hapen të gjitha shkollat

Sot në Komunën e Malishevës, janë hapur të gjitha shkollat, për klasat parafillorë, klasat e para, të dyta, të treta, të katërta, të pesta,...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Personi i kërkuar është arrestuar dje në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës lëshuar nga Gjykata Themelore Prizren...

Sulmohet furra “Çollaku” në Serbi, pronari largon familjen nga frika

Furra “Çollaku” në Serbi ishte cak i një sulmi mbrëmë në Bela Crkva, një komunë e rajonit të Vojvodinës. Pronari i furrës nga frika u...

Hoti para deputetëve: Kosova dialogon për njohje reciproke, jo në nivel teknik

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti para deputetëve është duke raportuar për dialogun me Serbinë dhe marrëveshjet e nënshkruara në Uashington, raporton Front Online. Hoti ka...

Polici nga Suhareka rrah gruan e vëllait

Një grua në Suharekë ka marrë lëndime trupore, pasi është sulmuar nga vëllai i burrit të saj, i cili është zyrtar në Policinë e...

Parashikimi i ri i Bill Gates për pandeminë, ja kur përfundon sipas tij

Parashikim pesimist nga themeluesi i Microsoft, Bill Gates lidhur me pandeminë e koronavirusit. Në një intervistë për italianen “La Stampa”, ai thotë se nëse nuk...

Sindikata ankohet në Kuvend, 75 përqind e policëve në kredi

Kryetarja e Sindikatës së Policisë së Kosovës, Valbona Kamberi, para deputetëve në Komisionin për Çështje të Sigurisë dhe të Mbrojtjes, ka treguar për disa...

Trump: Vaksina kundër COVID-19 do të jetë gati për disa javë

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka pretenduar në një intervistë në “Fox & Friends” mund të aprovohet një vaksinë kundër COVID-19 brenda disa javësh. “Unë nuk...

Lajmet e Fundit

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Personi i kërkuar është arrestuar dje në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës lëshuar nga Gjykata Themelore Prizren...

Lëndohet një punëtor në Prizren

Një punëtor është lënduar në Prizren. Ai është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK të Prishtinës. “Është raportuar se viktima ka pësuar lëndime të renda trupore...

Gjysma e qytetarëve do të marrin vetëm 31 euro nga Trusti, nëse miratohet ligji

Agron Demi nga instituti GAP ka bërë të ditur se gjysma e kontributpaguesve pensionalë, mesatarisht mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Trusti. Ai vlerësoi...

Policia për 24 orë shqipton 833 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19 në Kosovë ka hyrë në fuqi në fund të muajit gusht. Ndërkaq, Policia e Kosovës gjatë 24...

SER: Gareth Bale është i Tottenhamit

Përfundon gjithçka. Gareth Bale do të luajë në Tottenham sezonin tjetër në formë huazimi nga Madridi. Pas një dite të gjatë mes klubit anglez dhe Real...