16 C
Prizren
E hënë, 28 Shtator, 2020

Mbeturina të ngurta mbi varrezat e Krushës së Madhe

varrezat ne krusheEdhe pse varrezat e dëshmorëve në fshatin Krushë e Madhe janë duke u rregulluar, familjarët nuk janë të kënaqur me mënyrën se si po trajtohen të vrarët gjatë luftës nga punëtorët e kompanisë që po kryen punët.

Albatrit Imeri që ka të vrarë motrën në masakrën e Krushës, thotë se varrezat ku prehen trupat e të vdekurve janë trajtuar në mënyrë çnjerëzore nga punëtorët që po rregullojnë ato.

“Ne si familjarë kur kemi ardhë pak para përvjetorit m’i përgatit varrezat, kemi pa që ata i kanë trajtuar në një mënyrë thuaj çnjerëzore. Jo ai respekti këta që ata e meritojnë, që kanë rënë për këtë ditë që na sot të jemi të lirë. Kanë hedhur mbeturina të ndryshme, nuk kanë kryer punimet, kështu që nuk jemi fort të kënaqur,” thotë Imeri.

Ai shpjegon se mbetjet e materialeve të ngurta të një varri të rregulluar janë bartur te varri ku ende duhej të punohej.

“Pllakat paraprake që kanë vendosur, ato mbeturina që kanë qenë aty, i kanë hedhur te ky varri tjetër, pastaj i kanë vendosur atë pllakën me emër. Kjo thjesht neglizhencë e punëtorit, për t’i grumbulluar të gjitha këto në një depo diku tjetër, i kanë hedhur te varri pasues. Thjesht po ngjan si një kontejner mbeturinash varri, duke e ditur që është varr dëshmorësh,” sqaron Imeri ankesat e tij.
Për këtë dukuri ka njohuri edhe kryetari i fshatit Kadri Devolla.

“Kanë qitur disa pjesë të granitit, por nuk është bërllok, është granit. Ne ia kemi tërhequr vërejtjen dhe shpresoj që ky defekt teknik ka me u eliminuar,” thotë Devolla.

Edhe përfaqësues të kompanisë prishtinase “Ileaa-Gr” që po kryen punët në varrezat e Krushës e pranojnë se hodhën materiale që tepruan nëpër varret e parregulluara.

“Është e vërtetë kjo që po thoni, por ka qenë një pakujdesi e punëtorëve të cilët për të mos i dëmtuar varrezat tjera kane bërë këtë veprim, por e njëjta është rregulluar, pasi punëtorët i kanë pastruar të gjitha,” thotë Ilir Veliqi nga “Ileaa-Gr”.
Veliqi tregon se për të vrarët e Krushës së Madhe edhe pse nuk ka qenë e paraparë në projekt, kanë shtruar varrezat me zhavorr në mënyrë që të mos dëmtohen pllakat e tyre.

Edhe pse kompleksi i varrezave pritet të përurohet më 26 mars, në 16 vjetorin e masakrës së kryer nga forcat serbe në këtë fshat, punimet ende nuk kanë përfunduar, ndërsa kompania po mundohet t’i kryejë ato me kohë.
Më 25, 26 e 27 mars të vitit 1999 në Krushë të Madhe qenë vrarë 243 persona, mbi 200 nga të cilët banorë të këtij fshati./Kallxo.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Kapet në pikën kufitare në Morinë 35-vjeçari kosovar, kërkohet nga Gjermania për “vjedhje”

Policia Kufitare kap dhe vë në pranga një shtetas të shpallur në kërkim ndërkombëtar, nga Gjermania. Arrestimi provizor i tij u bë në bashkëpunim me...

Restaurohet një hambar i vjetër në Senik të Malishevës

Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore në Prizren ka përfunduar punimet për restaurimin e hambarit të familjes Jonuzaj në fshatin Senik të Komunës së Malishevës. Ndërtimi i...

Morata kryen testet mjekësore me Juventusin

Juventusi ka konfirmuar se Alvaro Morata është duke iu nënshtruar testeve mjekësore në J|Medical. Sulmuesi spanjoll do të transferohet në Torino në formë huazimi nga...

Shtyhet gjyqi i Fjolla Morinës: Gjykata e Kukësit thotë se ultrazëri nuk mjafton për të dëshmuar shtatzëninë

Të martën është paraqitur para Gjykatës së Kukësit këngëtarja Fjolla Morina. Ajo u arrestua të shtunën për shkak të një arme pa leje që u...

Mike Tyson sivjet do të votojë për herë të parë

Nju Jork, 24 shtator – Boksieri i famshëm, Mike Tyson tha dje se planifikon të votojë për herë të parë në zgjedhjet presidenciale të...

100 euro false në Suharekë

Një rast me falsifikim parash është regjistruar në Suharekë, raporton PrizrenPress. Policia e Kosovës ka bërë të ditur se të martën, një mashkull ka raportuar...

E çuditshme, ja çka ndodhi në dy javët e para në Premier League

Mbrëmë përfundoi java e dytë e sezonit të ri të Premier Ligës. Në javën e dytë u shënua rekord i golave, gjithsej 44 gola në...

Në Kosovë sot nisi Java Evropiane e Sportit

Sot në Kosovë ka filluar Java Evropiane e Sportit, e cila organizohet edhe në vendet tjera të Evropës në javën e fundit të këtij...

Universiteti i Prizrenit hap konkurs për regjistrimin e 1680 studentëve të rinj

Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren ka hapur konkursin për pranimin e studentëve për vitin akademik 2020-2021 UPZ përmes një njoftimi ka bërë të ditur se...

Kosova dhe ShBA nënshkruajnë marrëveshjen ekonomike (Dokument)

Kosova dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nënshkruar marrëveshjen ekonomike. Kryeministri Avdullah Hoti, ka qenë nënshkrues i marrëveshjes për Kosovën, kurse në anën tjetër...

Zidane: Betis më i fortë me Pellegrinin. Barça? Kujdes, do luftojnë për trofe

Real Madrid do të luajë ditën e sotme ndeshjen e dytë të kampionatit, ku këtë herë të besuarit e Zinedine Zidane do të përballen...

Dy të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur dy persona nga COVID-19. Rastet e vdekjeve janë nga Klinika...

Sa bukur duket Kumrije Mustafa në dallam të arit

Këngëtarja e njohur Kumrie Mustafa është një emër i dalluar për zërin që ka. Ajo përveç karrierës, vëmendje merr edhe për pozat e veçanta që...

De Boer favorit për të marrë drejtimin e Holandës

Frank De Boer është favorit për ta marrë drejtimin e Holandës. De Boer pritet ta zëvendësojë Ronald Koemanin, që është larguar pasi ka marrë...

Qeveria miraton masat e reja, u zgjatet orari gastronomëve

Qeveria ka marrë masat e reja ndaj COVID-19 në mbledhjen e saj të premten. Në kuadër të tyre, gastronomisë i është zgjatur orari edhe...

Apeli ia vërteton dënimin për korrupsion ish-kryetarit të Prizrenit

Gjykata e Apelit ia ka vërtetuar dënimin për korrupsion, ish-kryetarit të Komunës së Prizrenit, Ramadan Muja. Muja bashkë me tre zyrtarë tjerë të Komunës së...

Lajmet e Fundit

Alarmojnë ekspertët: Vala e dytë po vjen më shpejt seç e kishim menduar

Ekspertët parashikojnë se vala e dytë po vjen më shpejt seç e kishim menduar. Numri i përgjithshëm i viktimave nga pandemia e koronavirusit, në mbarë...

Rrëfimi i Mike Tyson për jetën në burg: Lash një punonjëse shtatzënë, të gjithë më jepnin çfarë dëshiroja

Mike Tyson ka rrëfyer se e kishte lënë shtatzënë një punonjëse burgu, derisa po e vuante dënimin për përdhunim. Legjenda e boksit ishte burgosur në...

Infektohen me COVID-19 tre mësimdhënës në Suharekë, Muharremaj: Jam pro vazhdimit të mësimit

Gjatë 24 orëve të fundit në mesin e 47 rasteve pozitive me COVID-19 janë edhe tre mësimdhënës nga komuna e Suharekës. Këtë e bëri të...

Gashi kërkon riaktivizimin e pushimores së Nashecit (VIDEO)

Një pushimore dikur ishte shumë e frekuentuar në fshatin Nashec të Prizrenit, por që nga paslufta e deri tani nuk është funksionale. Për banorët e...

Parandalohet futja e drogës në Burgun e Prizrenit

Një bastisje brenda dhomave të Qendrës së Paraburgimit në Prizren është ndërmarrë mëngjesin e sotëm. Kjo pasi që oficerët korrektues kishin vërejtur disa lëvizje të...