15.5 C
Prizren
E premte, 7 Gusht, 2020

Mbi 300 mjekë të papunë, 9% e personelit mjekësor me Coronavirus

Më shumë se 300 mjekë në Kosovë llogariten të jenë papunë, prej të cilëve sipas statistikave të Odës së Mjekëve të Kosovës, 60 për qind e tyre mendojnë largimin nga Kosova, raporton Ekonomia Online.

Në mesin e tyre, sipas kryetarit të Odës së Mjekëve të Kosovës Pleurat Sejdiu, bëjnë pjesë edhe shumë specialistë, të cilët në pamundësi ta gjejnë një vend pune, të ardhmen e tyre e shohin jashtë Kosovës.

Teksa ka folur për këtë dukuri, Sejdiu u ndal te specializimet e mjekëve, duke shtuar se nëse ky proces dështon sa i përket 100 mjekëve atëherë e vetmja alternativë e tyre do të jetë kërkimi për një vend punë në vendet e Evropës.

“Mendoj që deri në këtë moment janë 300 mjekë të cilët janë specialist të rinj dhe mjekë të punësuar dhe të papunë të cilët vetëm se kanë kërkuar apo janë larguar. Rreth 60 për qind e mjekëve mendojnë që në hapjen e parë të portave presim që 300 deri në 400 mjekë të na largohen. Tash me këtë konkursin që e ka bërë Ministria e Shëndetësisë për punësim të përkohshëm me iu ardhur në ndihmë sa i përket kapaciteteve të cilat i kemi të limituara dhe ka nevojë për mbështetje dhe një pjesë e punës së mjekëve mund të monitorohet”, u shpreh ai për EO.

“Çështja e pagesës ka qenë problem i tretë, mirëpo të tjerat kanë qenë kushtet dhe specializimet. Nëse hapen specializimet dhe nëse ai proces do të jetë i drejtë atëherë do të ketë shpresë që të pranohen. Por nëse ky proces dështon sa i përket 100 mjekëve atëherë është punë e kryer dhe ne do ti humbasim këta mjekë të rinj”, shtoi Sejdiu.

Sejdiu ka folur edhe për pandeminë, teksa thotë se me rritjen e numrit të mjekëve të infektuar në Klinikën Infektive, është shtuar edhe lodhja e tyre, të cilët për muaj të tërë kanë qenë në vijën e parë të frontit.

Mirëpo sipas Sejdiut, tashmë niveli i infektimit ka hyrë brenda personelit mjekësor dhe është e pamundur të evitohet.

“Një çështje që është evidente te mjekët është lodhja, e cila ka filluar të shfaqet jo vetëm nga ana fizike por edhe psikike tek mjekët të cilët për katër muaj kanë qenë në vijën e parë të frontit dhe brenga jonë është tek mundësia dhe riorganizimi dhe rifreskimit i këtyre kuadrove sidomos në Klinikën Infektive dhe Institut. Në disa sektorë është e pamundur të bëhet një rifreskim. Më nuk ka front të parë sepse niveli i infektimit të personelit mjekësor është rritur dhe e kemi brenda institucioneve shëndetësore, sepse të gjithë jemi në frontin e parë”, shtoi Sejdiu.

Mes tjerash, Sejdiu theksoi se 9 për qind e personelit mjekësor janë të infektuar dhe janë në vetizolim.

“9 për qind e të infektuarve janë personel mjekësor nga ta tek mjekët arrin nga diku 35 deri në 40 mjekë të cilët janë të infektuar. Një pjesë  e tyre 90 janë të shëruar dhe janë kthyer mbrapa ndërsa 30 mjekë janë të infektuar dhe janë në izolim. Ne nuk diskutojmë sa i përket pagesave”, shtoi ai.

Ai tha se nuk kanë informata se a i kanë marrë të gjithë mjekët pagat nga Pakoja Emergjente, duke shtuar se menaxherët janë përgjegjës për listat.

Sipas tij, Oda e Mjekëve dhe Federata e Sindikatave kanë bërë kërkesë nga Qeveria sa i përket  pagave shtesë për mjekët.

Tutje, Sejdiu theksoi se do të mbahen protestat, ku edhe do t’i shprehin pakënaqësitë e tyre.

“Nuk kam informata a i kanë marrë të gjithë mjekët pagat nga pakoja emergjente, sepse një pjesë e tyre kanë qenë në shtëpi. Dhe ka pasur pakënaqësi edhe aty me menaxherët sepse pikërisht ata i kanë bërë listat”.

“Tani jemi në një fazë të anulimit të Ligjit për Pagat, dhe jemi mbledhur të gjitha Odat bashkë me Federatën e Sindikatave dhe kemi bërë kërkesa konkrete nga qeveria, ku njëra nga ato kërkesa ka qenë që brenda dy javë ditësh të merret vendim nga qeveria për pagesa shtesë që të arrihet niveli i shumës monetare të cilat janë paraparë me ligjin e pagave që është eliminuar”, u shpreh Sejdiu.

“Ne do t’ia arrijmë që me 1 nëntor të aprovohet ky ligj bashkë me buxhetin për vitin 2021 kështu që vitin e ardhshëm të fillojmë me pagat e rregullta. Qeveria veçse ka bërë apel që të aprovohet buxheti në Kuvend. Ne në greva nuk do të hyjmë, por protestat do të mbahen me siguri, ku do ti shprehim pakënaqësinë tona”, shtoi Sejdiu.

- Advertisement -

Më Shumë

Shkrim antologjik mbi Bekim Fehmiun: Një letër pa adresë

Nga Hysë Shkreli /Shkrim antologjik mbi Bekim Fehmiun. Shkrimi gjendet në monografinë "BEKIM FEHMIU-Odiseu i Kosovës" (2015)./  I nderuar dhe i dashur Bekim Fehmiu, Na thanë se...

I pastrehu përlot botën: Zakonisht gjumin e bëj në rrugë, ndërsa tani…

Rrugë të shkreta, njerëz pa shtëpi, qindra viktima e mijëra persona të lënduar, kjo është panorama e këtyre ditëve në kryeqytetin libanez Bejrut. Situata kaotike...

Bëhet kurioze, por, sytë shkojnë te ‘zogu’ i Jessicës

Ajo tha se është kurioze. Por, në fakt, Jessica Cakes i ka bërë kurioz ndjekësit e saj, me një foto që e ka hedhur në...

Arsenali fiton FA Kupën

Arsenali ka arritur të fitojë me rikthim ndeshjen finale të Kupës FA ndaj Chelseat, duke i mposhtur rivalët e urryer lokal me rezultat 2-1. Ekipi...

Policia ndërpret një aheng familjar në Peqan të Suharekës

Policia e Kosovës ka inicuar procedurë ndaj një personi në fshatin Peqan të Suharekës, pasi që kishte organizuar aheng familjar në shtëpinë e tij,...

Oriola Marashi vjen e mrekullueshme derisa thekson linjat në bikini rozë

Modelja e njohur Oriola Marashi, po vazhdon të marrë vëmendje të madhe në rrjetet sociale. Bukuroshja, e cila numëron ndjekës të shumtë në Instagram, nuk...

Finalja e FA CUP: Arsenal përballë Chelsea

Futbolli anglez do ta mbyll sezonin 2019-2020, me finalen e FA Cup e cila zhvillohet në Wembley. Nga ora 18:30 do të zhvillohen super derbi...

ZYRTARE: Roma me pronarë të ri, shitet për 591 milion euro

James Pallota ka vendosur ta shesë Romën dhe tani ka një marrëveshje zyrtare, që është komunikuar edhe nga vetë klubi italian. Tashmë pronësinë e...

Hoti nesër viziton Dragashin

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, gjatë ditës së nesërme do të vizitojë Komunën e Dragashit. Ai në ora 10:00 do të bëjë inspektimin e punëve...

Organizoi dasëm në kohë pandemie, nisin hetimet ndaj prizrenasit

Një qytetar nga Prizreni kishte organizuar një aheng familjar në shtëpinë e tij në kohë pandemie. Sipas njoftimit të policisë në raportin 24 orësh, ndaj...

Impianti për trajtimin e ujërave të zeza në Vlashnjë të Prizrenit ende nuk ka filluar operimin

Impianti për trajtimin e ujërave të zeza në Vlashnjë të Prizrenit ende nuk është funksionalizuar në tërësi. Zyrtarët e kompanisë rajonale të ujësjellësit “Hidroregjioni...

Sindikata e Infermierëve dhe Mamive protestojnë nesër, kërkojnë pagë më të lartë për ndrrimin e natës

Nesër, Sindikata e Infermierëve dhe Mamive tjerë Shëndetësor me një protestë simbolike do t’i kërkojnë Qeverisë së Kosovës rritjen e pagesës së ndrrimëve të...

Shënohet 75-vjetori i sulmit të parë atomik në botë, Hiroshimë

Të mbijetuarit e bombës së parë atomike janë mbledhur sot për të përkujtuar 75-vjetorin e kësaj ngjarjeje, sulmin në Hiroshimë. Të mbijetuarit i kanë...

Veterani i UÇK-së i infektuar me COVID-19: Flaka më doli, virusi ma ka humbur fuqinë (Video)

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zekri Agushi, ka publikuar një video përmes të cilës ka treguar se është infektuar me COVID-19. Në video, ai...

Rahovec: Policia mbyll pishinën ku ishin mbledhur shumë persona

Policia e Kosovës ka ndërhyrë dje për të mbyllur një pishinë në Rahovec.Njësiti policor gjatë inspektimit ka vërejtur rreth 30 deri në 40 qytetarë...

Skuadra e Ballkanit nuk ndalet, nënshkruan me një tjetër futbollist

Klubi Futbollistik “Ballkani” ka arritur marrëveshje me mbrojtësin e krahut të majtë Arbër Potoku për të vazhduar bashkëpunimin edhe për dy vite e gjysmë,...

Lajmet e Fundit

Shkrim antologjik mbi Bekim Fehmiun: Një letër pa adresë

Nga Hysë Shkreli /Shkrim antologjik mbi Bekim Fehmiun. Shkrimi gjendet në monografinë "BEKIM FEHMIU-Odiseu i Kosovës" (2015)./  I nderuar dhe i dashur Bekim Fehmiu, Na thanë se...

Shpallet konkursi për mësimdhënës në Prizren

Drejtoria e Arsimit në Prizren ka shpallur konkurs për mësimdhënës. Konkursi mbetet i hapur 15 ditë. Kliko linkun e konkursit https://kk.rks-gov.net/prizren/wp-content/uploads/sites/26/2020/08/Konkursi-Gusht.pdf

Ekzekutimi i pagesave prej 170 eurosh për punëtorët, javën e ardhshme

Pas dekretimit të Ligjit për buxhetin nga ana e presidentit Hashim Thaçi, në Ministrinë e Financave tregojnë se kur do të ndodhë ekzekutimi i...

Guardiola: Dua të mposht çdo kundërshtar

Pep Guardiola është tepër i karikuar për ndeshjen e nesërme kundër Real Madrid. Manchester City fitoi 1-2 ndeshjen e parë në “Santiago Bernabeu” dhe...

Vetëvendosje bëhet me televizion të vetin

Lëvizja Vetëvendosje është subjekti i parë politik që krijon një televizion të vetin. Albulena Haxhiu, nënkryetare e kësaj partie, ka thënë në Info Magazine në...