15.6 C
Prizren
E shtunë, 31 Tetor, 2020

Mësimdhënësit dikur dhe sot

Dr.sc. Naser Bresa 

“Gjendje të jashtëzakonshme në kohëra të ndryshme”

Gjendje aktuale në arsim, më konkretisht në disa shkolla të Republikës së Kosovës, mësimdhënës të atakuar nga Covid 19, jeta e tyre po sfidohet ashtu si edhe shumë punëtorëve tjerë në institucione relevante. Pyetje për institucione përkatëse, a është virusi Covid 19 i rrezikshëm edhe për mësimdhënësit, si disa të predispozuar?

Nëse po, a do fillohet trajtim imediat i tyre sipas shkalles së rrezikshmërisë(duke mos prejudikuar trajtimin shëndetësor), por njohje të rrezikshmërisë në punë…!
Në plan perspektivë kësaj kategorie nuk po i jepet pesha e njëjtë me grupe tjera punëtoresh, institucionesh shtetërore tjera, përkundër probabilitetit infektimit që mund të jetë goxha i madh. Mjerisht, “përplasen” përshtypjet sikur këta të jenë infektuar nga gripi i zakonshëm-sezonal.

Nëse kthehemi në retrospektivë, po të infektohej një punëtor shëndetësor, për të mos thënë ndonjë zyrtar qeveritar, deputet, do të ishte lajm apo përgjegjësi e shtuar-mobilizim për trajtim, rrezik permanent, në rastin konkret-zëvendësim.

Mësimdhënësit e prekur, duket sikur janë “material hargjues”, referuar refrenit bajat, të zëvendësohen me të tjerë sepse procesi nuk duhet të ndalet. Dakord se nuk duhet ndalur, por pa verifikuar gjendjen e nxënësve nuk duhet bërë zëvendësimi, sepse burim infeksioni është i mistershëm, pra grupet e fokusuara siç janë kolegët e punës janë në ethe, kush kënd mund të ketë infektuar, shumë hipoteza hipotetikisht ndërtuar.

A po shndërrohen në perde çeliku mësimdhënësit në mes të nxënësit dhe virusit, Covid 19 (përkushtim i shtuar për shëndetin e tyre), si dikur në vite ’90, kur mësimdhënësit ishin në mes të nxënësit dhe agresorit, histori nuk përsëritet, por kthehet aty ku ka vendin, për të dëshmuar vendosshmërinë dhe palëkundshmërinë për profesion dhe misionin.
Të gjithë jemi për hapjen e shkollave, duke përllogaritur shkallën e rrezikshmërisë, në kontekst, azhuriteti i institucioneve përgjegjëse është në nivel detyrë, pas shumë analizash është vendosur për variantin 2, pra e mesmja e “artë” tani për tani e suksesshme.
Nëse analizojmë variantet si dhe sugjerimet e institucioneve relevante mund të apostrofojmë edhe shkallën e rrezikshmërisë, vërtet jo e ulët, nxënës apo mësimdhënës mund të rezultojnë të infektuar nga virus vdekjeprurës. Element tjetër, shumë mësimdhënës janë afër pensionimit, të cilët jo pak vuajnë nga sëmundje kronike, ata mund të jenë potencialisht më të rrezikuar, dhashë Zoti kur mos të ndodh, por edhe mund të ndodhë. Pyetje për institucione që përcaktojnë rrezikshmëri në punë, ku do e vendosin pozitën e mësimdhënësit:

a/.Shumë të rrezikshme, b/. Mesatarisht e rrezikshme apo c/. E pa rrezikshme
Institucioni Shëndetit Publik i R. Kosovës, duhesh renditutur përgjegjësit sekondare institucionale për variantin relevant, si dhe rrezikshmërinë duke kërkuar-mbështetur stafin profesional. Në këtë stad, çfarë do i mbetesh Institucioneve vendim marrëse, të fillojnë të punojnë për standardizimin për kategoritë e lartcekura të rrezikuara apo mesatarisht të rrezikuara, kështu që duhet punuar në rimbursim apo pagesë shtesë edhe për këtë kategori ndërtuese në histori.

Kështu që mësimdhënësit duhet përllogaritur kategori në rrezik apo mesatarisht të rrezikuar në punë, tani, në perspektivë, ata duhet trajtuar me prioritet sepse nuk bishtnuan asnjëherë, ata respektuan vendimet shtet ndërtuese, ata ishin të gatshëm të punojnë në çdo rrethanë, ata sfiduan rreziqe që mund të ishin dhe jenë të pa parashikuara, dikur dhe tani kundrejt Covid 19.

Akrepat e orës simbolizojnë kohen, ora mësimore simbolizon dijen, diskrepancë ndodhë nëse çakordohet sinkronizim me bazë jetike.
p.s.

Befasues heshtja e sindikatës arsimit, vetëkënaqësi apo shtjerrim guximi për të lobuar për misionin e fituar…!

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren, 4 raste të reja me koronavirus

Në komunën e Prizrenit të hënën janë shënuar 4 raste të reja me koronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Policia siguroi faljen e Xhumasë në Bllacë të Suharekës

Banorët e fshatit Bllacë të Suharekës sot e falën namazin e Xhumasë nën përcjelljen e policisë. Gjithçka u bë për të parandaluar ndonjë incident...

Ta ndihmojmë Murrlanin nga Prizreni të ecë përsëri

Murrlan Asllani, 17 vjeçar nga Prizreni kishte pësuar një aksident në qershor të vitit të kaluar duke lënduar kurrizin, i cili aksident e la...

Erdogan i quan vendet evropiane islamofobë

Presidenti Recep Tayip Erdogan deklaroi të dielën se vendet evropiane duhet të heqin qafe islamofobinë. Kreu i shtetit turk bëri një deklaratë mbi islamofobinë në...

Çka do të ndodhë sot në Prizren ?

09:00 Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Shëndetësisë, Narqize Arënliu-Hoxhaj, vënë gurthemelin e Qendrës së Mjekësisë Familjare në...

Themelohet Çmimi “Anton Çetta”

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar sot dy propozime të ministres së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi: Planin e veprimit...

Propozimi i ri, korsi vetëm për gratë në autostrada

Kompania e sigurimeve britanike “Sheila’s Wheels” ka bërë një propozim interesant duke kërkuar korsi të veçanta në autostrada vetëm për shoferet gra dhe madje...

Nëna braktis fëmijën, arrestohet nga policia në Prizren

Një nënë është arrestuar nga policia në Prizren, pasi ka braktisur fëmijën e saj. “Është arrestuar e dyshuara femër pasi e njëjta e kishte braktisur...

2,869 raste aktive me coronavirus, nëse vazhdon rritja e të infektuarve do të ketë masa të reja kufizuese

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive që nga fillimi i pandemisë është 18.910 raste nga 91.098...

Zv-kryeministrja u premton mbështetje grave ndërmarrëse në Prizren

Zv-kryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj-Halimaj, ka vizituar sot disa biznese të cilat udhëhiqen nga gratë në Prizren. Në këto vizita ajo ka dëgjuar nga afër...

Bilanci COVID-19: Mbi 2 mijë raste aktive, 621 të vdekur, më shumë se 15 mijë të shëruar

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, të shtunën në raportimin 24 orësh rreth gjendjes me Covid-19, ka njoftuar se janë shënuar 166 raste...

Qeveria i reagon Serbisë: Kosovën e ruan gjaku i dëshmorëve e institucionet demokratike

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri ka reaguar pas betimit të djeshëm në Kuvend të Serbisë të Qeverisë së re të këtij shteti. “Anëtarët...

Bashkim Beshi ishte futbollisti i Lirisë

Ish-futbollisti i Lirisë, Bashkim Beshi, ka vdekur sot në moshën 52-vjeçare, njofton klubi i Ligës së Parë. Beshi vdiq mëngjesin e së dielës si gjykatës...

Vritet ministri i Mbrojtjes, gjithçka filmohet LIVE me dron

Azerbajxhani ka publikuar pamje të momentit kur një dron i komanduar prej tyre ka qëlluar makinën ku udhëtonte ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist...

Modelja ‘çmend’ rrjetin, pozon n*do nga krevati

Daphne Joy është një nga femrat më seksi në botë, e këtë gjë e dëshmon në çdo foto që ndanë me ndjekësit në Instagram. Së...

Edhe një vdekje nga COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 932 mostra të...

Lajmet e Fundit

Zemaj prezanton masat e reja: Reduktim i stafit nëpër institucione, kufizim i orarit për qendrat tregtare…

Ministri i Shëndetësisë , Armend Zemaj ka konfirmuar masat e reja. Ai ka thënë se numri i lartë i infektimeve na detyron të veprojmë...

Projektet që nuk u realizuan në Prizren, dhe plani për ambulantën më të madhe në Ballkan

Komuna e Prizrenit është një nga komunat që më së shumti ka pësuar në aspektin ekonomik nga pandemia e Covid-19. Kjo për faktin se ky...

”The Economist”: Një mbretëreshë e ardhshme e Shqipërisë?

Revista e mirënjohur ”The Economist”, i ka kushtuar një artikull familjes mbretërore shqiptare. Më 22 tetor Princ Leka dhe Princeshë Elia Zaharia, u bënë prindër për...

Futet në mbrojtje të shtetit shtëpia prej guri e familjes Hoxhaj në Zhur të Prizrenit

Fshatrat e rajonit të Prizrenit janë unike, i till është edhe fshati Zhur. Ky fshat është njëri prej vendbanimeve më të mëdha të rajonit...

PDK-ja kërkon shkarkimin e dy ministrave të Qeverisë Hoti

Partia Demokratike e Kosovës ka deklaruar se nuk janë duke parë ndonjë përgjegjësi morale të Qeverisë Hoti lidhur me skandalet e fundit, siç janë...