7.4 C
Prizren
E enjte, 9 Prill, 2020

Mësimi online fillon të hënën në televizionin publik

Nxënësit e arsimit parauniversitar që janë në shtëpi si pasojë e masave të marra nga qeveria kundër përhapjes së koronavirusit do të kenë mundësi që mësimin ta ndjekin online nëpërmjet Radio Televizionit të Kosovës (RTK-së). Ky projekt është mundësuar nga Ministria e Arsimit dhe Komuna e Prishtinës, raporton Ekonomia Online.

Zëvendësministri i MAShTI, Jusuf Thaçi, ka thënë situata e krijuar së fundmi me epideminë ka bërë që të mendojnë për këtë model të mësimit. Ai tha se problematikë ka qenë përzgjedhja e mësimdhënësve të cilët janë të gatshëm të përgatisin material mësimor për shfaqje online.

“Ka qenë shumë problematike në situatën dhe rrethanat në të cilat po operojmë sepse është dashtë të krijojmë një mekanizëm prej fillimit, të përzgjedhim mësimdhënës që mund të përgatisin material mësimor, të cilin pastaj e kemi xhiruar dhe gjetur dikë t’i prodhojë këto materiale për transmetim të këtyre përmes internetit e në të njëjtë kohë përmes televizionit publik”, ka thënë Thaçi.

Thaçi ka falënderuar DKA-në e Prishtinës e cila ka ndihmuar në këtë drejtim për grumbullimin e mësimdhënësve dhe kanë përzgjedhur më të mirët e me përvojë në Prishtinë.

“DKA e Komunës së Prishtinës na ka ndihmuar shumë në drejtimin e grumbullimit të mësimdhënësve dhe ka përzgjedhur më të mirët dhe me më përvojë të Komunës së Prishtinës. Besoj se edhe materialet mësimore, duke pasur parasysh situatën që jemi normalisht, nuk kanë me qenë perfekte, por shpresoj se do të jenë mjaftueshëm të kënaqshme. Fillimisht do të jenë vetëm Gjuha Shqipe dhe Matematika për klasat 1-5, pastaj për të vazhduar me klasat 6-9. Sapo të konsolidohemi pak, do të fillojmë edhe me lëndët e tjera të rëndësishme”, u shpreh Thaçi.

- Advertisement -

Më Shumë

Shitësit e fidanëve në Krushë të Madhe konfirmohen me koronavirus, kërkohet që blerësit të paraqiten në QKMF

Kryetari i Këshillit të fshatit Krushë e Madhe, Selami Hoti, ka njoftuar qytetarët se dy shitës të fidanëve në Malishevë kanë rezultuar pozitivë për...

Mjeku i Prizrenit flet nga karantina: Isha te vjehrri i infektuar por mbajtëm distancën, veç unë jam i izoluar jo 45 mjekë

Mjeku i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prizren, përkatësisht urgjencës, ka reaguar pas raportimeve në media se shkaku i tij, rreth 45 punëtorë...

Pacientja me coronavirus nga Korisha kishte qëndruar dy ditë në spitalin e Prizrenit

Komuna e Prizrenit është prekur po ashtu nga pandemia e coronavirusit. Deri më tash në këtë komunë janë konfirmuar tri raste, ku rasti i...

Joshua: Më quajtën të çmendur pse kërkova rimeç ndaj Ruizit, por i besova guximit tim

Anthony Joshua rikujton sesi ekspertët dhe idhujt e tij e kishin quajtur të çmendur sepse ishte pajtuar për rimeç me Andy Ruiz Jr, menjëherë...

Çfarë fshihet pas filmit turk që çmendi gjithë shqiptarët “Mrekullia në qelìnë e 7”?

“Yedinci Kogustaki Mucize” ose në shqip “Mrekullia në qelinë e 7”, është një prodhim turk për të cilin po flasin të gjithë kohët e...

Këngëtari i “Lean On Me”, Bill Withers vdes në moshën 81 vjeçare

Këngëtari dhe tekstshkruesi, Bill Withers, ka vdekur në moshën 81 vjeçare. Këngëtari shprirtëror i hiteve “Lean On Me”, “Ain’t No Sunshine” and “Lovely Day” vdiq...

Komuna e Prizrenit furnizon me inventar zyrën e Policisë së Kosovës për Qendrën Historike

Komuna e Prizrenit ka bërë të ditur se ka furnizuar me inventar zyrën e Policisë së Kosovës për Qendrën Historike. Përveç kësaj, si donacion është...

Driton Selmanaj denoncon në Polici publikimin e mesazheve të komunikimit me kolegët e tij

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, ka denoncuar në Policinë e Kosovës, rastin e publikimit të disa mesazheve kinse ai duke komunikuar...

Komuna e Prizrenit planifikon të ndërtojë një stazë ‘PUMP TRACK’

Një stazë ‘PUMP TRACK’ është duke u planifikuar të ndërtohet në Prizren për të gjithë adhuruesit e këtij terreni. Sipas njoftimit për kontratë, Komuna e...

Kur dhe si do të përfundojë pandemia e koronavirusit?

Tashmë që rastet e konfirmuara me Covid-19 kanë tejkaluar shifrën 1 milion në nivel global dhe gjithnjë e më tepër vende po vendosin karantina...

Vdes edhe një person nga koronavirusi në Kosovë

Edhe një person ka vdekur sot në Kosovë nga koronavirusi. Kjo është bërë e ditur përmes një komunikate të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të...

ZYRTARE: Bayern blindon yllin e skuadrës dhe e kthen në “flamur” bavarez

Thomas Muller është zyrtarisht flamur te Bayern Munchen. Sulmuesi ka nënshkruar sot kontratën e re, gjë që pritej pas bisedimeve për rinovimin e marrëveshjes....

Të enjten mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Prizrenit

Kryesuesi i Kuvendit të Prizrenit, Sulltan Badalli, ka thirrur sot  seancë të jashtëzakonshme. Seanca do të mbahet të enjten e kësaj jave, në ora 10:00. Në...

Paçarizi kritikon qeverinë, Malisheva mund të jetë një bombë biologjike

Profesori Rrahman Paçarizi, ka thënë se Ministria e Shëndetësisë duhet të merret më shumë dhe të veprojë rreth situatës në Malishevë që ka më...

Rëndohet bilanci në QKUK, 7 pacientë në gjendje të rëndë, infektohet edhe një infermiere

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare, sipas raportit ditor, sot gjenden të hospitalizuar gjithsej 49 raste të konfirmuara me Covid-19. Përmes një njoftimi në...

Bota s’do të jetë më kurrë e njëjta pas koronavirusit

Autor: Henry Kissinger Atmosfera surreale e pandemisë së Covid-19 më sjell ndër mend, se si ndjehesha në rininë time, kur isha pjesë e Divizionit të 84-të...

Lajmet e Fundit

“S’e harroj telefonatën e Juventusit, vrapova për të përqafuar mamanë time”

Sulmuesi i Juventusit, Paulo Dybala ka treguar një prapaskenë të transferimit të tij në Torino. Argjentinasi iu bashkua bardhezinjve verën e 2015 nga Palermo...

Natasha ulet dhe na tregon të pasmet

Si duket e ka vendosur që medeomos të na tregojë se është seksi. Natasha, edhe njëherë ka nxehur rrjetin edhe pse vet është ulur në...

Bytyçi: Vizita e zyrtarëve të PDK-së në Korishë, e zgjoi nga gjumi Haskukën

Përfaqësuesi i Degës së PDK-së në Prizren, Jeton Bytyçi, i cili dje ishte në fshatin Korishë, e ka quajtur të papërgjegjshëm kryetarin e Komunës...

Gjermania i jep 13.5 milionë euro Kosovës (VIDEO)

Një përfitim goxha të madh financiar Kosova pritet ta ketë nga Gjermania. Mbi 13 milionë euro janë pjesë e marrëveshjeve, e që kanë të bëjnë...

Vdes 66 vjeçarja nga Malisheva – shkon në gjashtë numri i viktimave me Covid-19 në Kosovë

Një grua 66 vjeçare nga Malisheva është viktima e gjashtë në Kosovë nga coronavirusi. “Sot më 08.04. 2020 në Klinikën Infektive të QKUK-së ka përfunduar...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!