0.5 C
Prizren
E premte, 3 Prill, 2020

Milionat e humbur nga veturat e paregjistruara

Me ndryshimin e Ligjit për automjete nga muaji janar i vitit 2018 është kufizuar edhe regjistrimi i tyre sipas vjetërsisë. Por, në rrugët e Kosovës qarkullojnë një numër i madh i veturave. Të dhënat e institucioneve tregojnë se janë mbi 500 mijë vetura në Kosovë, e nga ky numër janë mijëra sosh, të cilat as nuk janë të regjistruara.

Qytetarët e Kosovës kanë në pronësi mbi 47 mijë vetura që nuk janë të regjistruara apo të siguruara dhe ato qarkullojnë nëpër rrugët e vendit dhe shpeshherë edhe shkaktojnë aksidente.

Nga të dhënat e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhënë për Agjencinë e Lajmeve FaktePlus, shihet se janë saktësisht 47 mijë 48 vetura të paregjistruara, të cilat janë identifikuar nga viti 2010.

Mirëpo ky numër nuk po shihet real nga Shoqata e Sigurimeve të Kosovës, e cila konsideron se numri i veturave të paregjistruara është shumë më i madh.

Drejtori i kësaj shoqate, Sami Mazreku i ka thënë Agjencisë së Lajmeve FaktePlus se janë së paku 110 mijë vetura të pa regjistruara, dëmet e të cilave janë prej miliona euro si për kompanitë e sigurimeve, ashtu edhe për buxhetin e shtetit.

“Vetura të paregjistruara janë rreth 110 mijë. Këto dëme për industrinë janë sikurse vende të minuara me bomba. Dëmet që i shkaktojnë këto vetura nëpër aksidente i paguajnë të gjitha kompanitë e sigurimeve përmes fondit të kompensimit që është në kuadër të Byrosë Kosovare të Sigurimeve. Janë 2.5 deri në 3.7 milionë euro çdo vit që Byroja paguan dëme për këto automjete të paregjistruara dhe të pasiguruara e që janë barrë shtesë për kompanitë e sigurimeve”, ka thënë Mazreku.

Për drejtorin e Shoqatës së Sigurimeve të Kosovës, ky numër i veturave të paregjistruara është shqetësues, sepse humbjet për shtetin sillen deri në 5 milionë euro në vit, kurse 44 milionë euro paguhet dëme nga kompanitë.

“Ky numër sigurisht që është shqetësues sepse nga viti 2001 e deri 2018 diku rreth 44 milionë euro janë paguar dëme për këto automjete ndërsa humbja për shtetin është mbi 5 milionë euro”, tha Mazreku.

Ai tutje kë bërë me dije se Shoqata e Sigurimeve të Kosovës ka kërkuar nga Ministria e Punëve të Brendshme që të bëhet pastrimi i data bazës, kështu duke u bërë e fshirja e veturave të paregjistruara më shumë se dy vite.

“Ne si shoqatë që nga viti i kaluar kemi kërkuar nga MPB-ja që të nxirret një udhëzim që të pastrohet databaza. Kjo nënkupton që automjetet që janë më shumë se dy vite të paregjistruara, të shihet mundësia që të fshihen nga sistemi në forma ligjore ose të njoftohen qytetarët që ata t’i ç’lajmërojnë ato vetura dhe pastaj ne si shoqatë në bashkëpunim me Policinë e Kosovës t’i fokusojmë kampanjat tona në ato qytete ku është numri më i madh i vetura të paregjistruara”, tha ai.

Mbi 300 mijë dënime në trafik

Ndërkaq nga Policia e Kosovës tregojnë se shifrat e aksidenteve për vitin 2019 janë mjaft të larta.

Për këtë vit kanë ndodhur 66 aksidente të rënda, ku kanë humbur jetën 76 persona dhe janë lënduar 4 mijë e 443 persona.

Për periudhën janar- shtator janë shqiptuar 321 mijë e 690 tiketa trafiku.

Në shumicën e rasteve, sipas Policisë, fajtor është faktori njeri dhe tejkalimi i shpejtësisë së lejuar për ngasje.

Kujtojmë se sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme, të dhënë kohë më parë për FaktePlus, në Kosovë janë rreth 1120 lloje të veturave të regjistruara, prej të cilave 10 markat më të preferuara të kosovarëve janë: VW, Opel, Mercedes-Benz, Audi, Ford, Renault, Peugeot, Fiat, BMË dhe Daimler Benz.

Kufizimi i importit të veturave të vjetra deri në dhjetë vjet hyri në fuqi më 1 janar 2018, me arsyetimin se në Kosovë po importohet një numër i madh i veturave të vjetra, e të cilat po shkaktojnë probleme si në komunikacion, por edhe në ndotje të mjedisit.

- Advertisement -

Më Shumë

Kapen me drogë pesë persona në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë ditës së djeshme në Prizren, i ka arrestuar pesë persona të cilëve në veturë u është gjetur...

Cannavaro e ngacmon, Pirlo: Unë te Juventusi? Mua po më pret Barcelona!

Andrea Pirlo dhe Paolo Cannavaro kanë argëtuar tifozët në një bisedë “live” që ata kanë bërë së bashku në “Instagram”. Fituesi i “Topit të Artë”...

Interi i thërret lojtarët të kthehen në Itali

Ndonëse në të gjithë Italinë mbizotëron pesimizmi se do të jetë gati-gati e pamundur që të përfundojë sezoni aktual, I ndërprerë për shkak të...

Donnarumma: Ky është sulmuesi më i rrezikshëm me të cilin jam përballur

Gianluiggi Donnarumma është gjithmonë në qendër të vëmendjes me deklaratat e tij. Portieri i Milanit së fundmi ka folur për sulmuesin më të rrezikshëm që...

Komuna e Prizrenit planifikon të ndërtojë një stazë ‘PUMP TRACK’

Një stazë ‘PUMP TRACK’ është duke u planifikuar të ndërtohet në Prizren për të gjithë adhuruesit e këtij terreni. Sipas njoftimit për kontratë, Komuna e...

Në Retijë të Rahovecit përkujtohen dëshmorët dhe martirët e lirisë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, sot gjatë ditës ka bërë homazhe dhe nderime në fshatin Retijë me bashkëpunëtorë si dhe përfaqësues të...

1 rast i ri me COVID-19, e infektuara është nga Korisha e Prizrenit

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka konfirmuar edhe një rast të ri me koronavirus, duke bërë që numri i rasteve në gjithë vendin të...

Ky është orari i ri i qarkullimit në Kosovë për shkak të CoVid-19

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e fundit, ka aprovuar kërkesën e Ministrisë së Shëndetësisë për ndërmarrjen e masave për parandalimin dhe kontrollin e përhapjes...

Januzaj: Zemra ime është te Man Utd, Ronaldo më i miri në botë

Ish-talenti i Manchester United, Adnan Januzaj këmbëngul se zemra e tij është akoma në Old Trafford - dhe madje e vlerëson Paul Pogba si...

Vitia propozon të ndryshohet orari i kufizimit të lëvizjes

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia i ka propozuar kryeministrit në detyrë, Albin Kurti, plotësim-ndryshimin e vendimeve në raport me masat të cilat kanë për...

Dy oferta për Xherdan Shaqirin, e ardhmja mes Italisë dhe Spanjës

Xherdan Shaqiri do të largohet nga Liverpool në fund të këtij sezoni. 28-vjeçari nga Gjilani është aktivizuar shumë pak nga Jurgen Klopp dhe dëshiron...

“Humbim prej këtyre qelbësirave”, Van Persie rrëfen sekretet e Ferguson

Robbie Van Persie, ish-sulmuesi i Manchester United, ka dhënë një intervistë të gjatë për “Soffot” dhe zbulon shumë gjëra. Mes tyre edhe një ngjarje...

Lul Raka bën thirrje: Rrini në shtëpi, fitorja është e sigurt

Mikrobiologu Lul Raka është shprehur se Kosova dje ka marrë një lajm fantastik. Atë të ardhjes së 7 mijë testeve të reja për koronavirusin....

‘E diela e vajtimit’/ Papa Françesku: Sot lutje dhe lot për njerëzimin

Me një bilanc tragjik nga përhapja e koronavirusit në botë, Papa Françesku e cilësoi këtë të diel, si “të dielën e lotëve”.  Ati i Shenjtë,...

Paratici: Futbolli do bëhet si NBA, kriza “asist” për klubet gjermane

Coronavirusi do të ndryshojë futbollin. Kjo periudhë që ka bllokuar gjithçka, sjell krizë ekonomike dhe nga kjo nuk shpëtojnë as klubet më të mëdha...

Rikthehet në vëmendje vdekja e 2Pac, ish-dedektivi kërkon të arrestojnë vrasësin

Një ish detektiv në Departamentin e Policisë në Los Angeles, i cili ka punuar në çështjen e vrasjes së 2Pac, u ka kërkuar policëve...

Lajmet e Fundit

Kryetari i Malishevës: Nga 39 të prekur me COVID-19, dy janë shëruar (VIDEO)

Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka bërë të ditur se nga 39 raste sa kanë qenë të infektuara me pandeminë COVID-19, dy...

Quni: Një pjesëtar i FSK-së me mision jashtë vendit është infektuar me COVID-19

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni ka thënë se asnjë pjesëtarë i FSK-së në Kosovë nuk rezulton i prekur me COVID-19. Megjithatë Quni, në...

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Qeveria Kurti emëron deputetin Artan Abrashi në komisionin qeveritar

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen elektronike sot ka emëruar Artan Abrashin anëtar të komisionit qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...