7.7 C
Prizren
E hënë, 6 Prill, 2020

Ministria e Financave sqaron vendimin që pezullon pranimin e kërkesave për pagesë: Pezullimi i përkohshëm i disa pagesave nuk do të ndikojë në funksionimin e bizneseve

Ministria e Financave dhe Transfereve duke u bazuar në vendimin e qeverisë për shpalljen e emergjencës për shëndetin publik pas përhapjes së Coronavirusit në vend, ditën e mërkurë ka marr vendim që të pezulloj pranimin e kërkesave për pagesë dhe pranimin fizik të shkresave në Thesar.

Ministria sqaron se janë pezulluar disa pagesa të veçanta, kurse ato të rregullta do të kryhen pa pengesë apo kufizim.

Drejtori i përgjithshëm i Thesarit në MFT, Ahmet Ismaili për Telegrafin sqaron se është pezulluar përkohësisht pranimi i lëndëve që nuk janë urgjente.

“Kemi reduktuar stafin dhe disa pagesa veçanta – jo të rregullta (si: vendimet gjyqësore, rimbursimet) janë pezulluar përkohësisht, që të mos pranohen lëndë, të cilat nuk janë urgjente dhe vijnë fizikisht tek ne. Ato të pranuarat vazhdojnë gradualisht. Ju njoftoj dhe siguroj se të gjitha pagesat tjera të rregullta vazhdojnë të kryhen normalisht, pa asnjë pengesë apo kufizim, ashtu siç autorizohen nga njësitë shpenzuese”, tha Ismaili.

Ai shton se, pezullim i përkohëshëm për këto tri lloj pagesash nuk do të ndikojë në funksionimin e bizneseve apo ekonomisë

“Ky pezullim i përkohëshëm (për disa javë) për këto tri lloj pagesash nuk do të ndikojë aspak në funksionimin e bizneseve apo ekonomisë. Sigurisht ne jemi këtu, nëse paraqitet nevoja këto pagesat të veçanta do të rishkohen varësisht nga situata”, shton ai.

Ismaili sqaron se vlera mesatare mujore e këtyre pagesave është rreth 1.6 milion euro.

“Sa i përket ndikimit të këtyre tre lloj kërkesash për pagesë që i referohet njoftimi, ju njoftoj se vlera mesatare mujore e këtyre pagesave është rreth 1.6 milion euro në muaj (ose mesatare vjetore rreth 20 milionë euro). Por si numër transaksionesh është i lartë, merr shumë resurse në staf dhe ka rrezikun e kontaktit të pranimit fizik të dosjeve në origjinal. Pra me pak se 1 për qind e vlerës vjetore të pagesave që realizojmë nga buxheti i Kosovës”, sqaron Ismaili.

Ministria në vendimin e marr thotë se, të gjitha kërkesat duhet të paraqiten vetëm përmes postës elekteonike në mënyrë që të shmanget kontakti fizik.

“Stafi i Thesarit do të bëjë trajtimin e kërkesave të pranuara deri më datë 11.03.2020. Ndërsa kërkesat e pranuara pas këtij afati pezullohen përkohësisht, dhe pas marrjes së një vendimi tjetër apo me shfuqizimin e vendimit për situatën e emergjencës shëndetësore, trajtimi i kërkesave do të vazhdojë aty ku ka mbetur. Gjithashtu vlen të theksohet se për shkak të situatës së krijuar, të gjitha kërkesat të cilat vijnë nga palët, duke përfshirë edhe ato nga organizatat buxhetore, duhet të paraqiten vetëm përmes postës elektronike zyrtare (të skanuara), për të shmangur kontaktin fizik”, thuhet në njoftim. /Telegrafi/

- Advertisement -

Më Shumë

Pacientja me coronavirus nga Korisha kishte qëndruar dy ditë në spitalin e Prizrenit

Komuna e Prizrenit është prekur po ashtu nga pandemia e coronavirusit. Deri më tash në këtë komunë janë konfirmuar tri raste, ku rasti i...

120 mijë punëtorë mund të mos paguhen këtë muaj ose të marrin gjysmë page

Përhapja e koronavirusit në Kosovë ka nisur që t’i tregojë efektet e para edhe në ekonominë e vendit. Mbi 10 milionë euro në ditë...

U zgjua nga koma, Ajax i dërgon Nouri marrëveshjen e “divorcit”

Ajax ka nisur të lëvizë për kontratat, pasi një pjesë të futbollistëve u shtohet edhe një tjetër sezon nga dita e nesërme. Kështu, De...

Zafir Berisha: Haskuka ia humbi Prizrenit 500 mijë euro

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha, ka lëshuar akuza në drejtim të kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka. Sipas tij, Haskuka ia ka humbur Prizrenit...

Objektivi ambicioz i UEFA-s, Champions League të përfundojë deri në 15 gusht

Nuk do të jetë e lehtë, ndoshta një utopi. Pavarësisht pandemisë globale të koronavirusit, objektivi, apo ëndrra e UEFA-s mbetet përfundimi i këtij sezoni...

Korishë, 70-vjeçarja e infektuar me koronavirus në gjendje të rëndë shëndetësore

Një 70-vjeçare nga fshati Korishë e Prizrenit, e cila një ditë më parë rezultoi me Covid-19 është në gjendje të rëndë shëndetësore. Për shkak të...

Aktorja turke dhe futbollisti i njohur bëhen prindër për herë të parë

Aktorja dhe modelja e njohur turke, Amine Gulse dhe futbollistit i Arsenalit Mesut Ozil janë bërë prindër për herë të parë. Lajmin e ka bërë të...

Arrestohet dy persona në Korishë, nuk e respektuan orën policore

Dy persona janë arrestuar në fshatin Korishë të Prizrenit, pasi nuk kanë respektuar orën policore. “Janë shoqëruar në stacionin policor dy të dyshuar pasi që...

Rasti i parë në Prizren, i infektuari me COVID 19 erdhi para 14 ditësh nga Bullgaria

Në Prizren sot është konfirmuar rasti i parë me koronavirus. I infektuari është i moshës 58-vjeçar dhe se ka ardhur nga Bullgaria. Detaje rreth...

Arrestohet Mytaher Haskuka, nuk e respektoi orën policore

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është arrestuar nga policia, për mosrespektim të orës policore. Arrestimi i tij, është bërë rreth orës 23:00, gjatë kohës sa...

Nga e hëna asnjë i arrestuar në Suharekë për moszbatim të vendimit të Qeverisë për mbrojtje nga pandemia

Në Suharekë asnjë person nuk është arrestuar që nga e hëna e deri më sot, për shkelje të masave të Qeverisë së Kosovës për...

Mëngjes me poza provokuese, partnerja seksi e Pelle nuk frenohet aspak

Viky Varga, partnerja seksi e sulmuesit italian Grazziano Pelle, vazhdon të çmendë fansat e saj në rrjetet sociale. Në Instagram, bukuroshja hungareze është shumë...

I infektuari ishte në vetizolim në lagjen “Ortakoll” të Prizrenit , pas khtimit nga Bullgaria (Video)

Në komunën e dytë më të madhe në vend për kah numri i banorëve, atë të Prizrenit, është shënuar rasti i parë me Covid-19. Drejtori...

Të gjitha rrugët e Rahovecit janë të kalueshme

Bora e cila ka rënë në gjithë territorin e komunës së Rahovecit, nuk ka paraqitur problem për qarkullimin e qytetarëve, pasi që kompanitë e...

Mullisët e Kosovës paralajmërojnë pezullimin e prodhimit

Pezullimi i përkohësisht i disa masave tarifore ndaj importit të miellit nga ministria e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike ka ngjallur...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...

Lajmet e Fundit

Lansohet faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka njoftuar se sot është lansuar faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19. Ai ka bërë të...

Komuna e Malishevës më e prekura nga koronavirusi, 44 të infektuar

Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ka bërë të ditur se pesë raste të reja janë konfirmuar pozitiv me virusin kinez Covid-19. Rastet pozitive janë...

Koronavirusi dhe seksi

Edmond Tupja Kohë shumë të vështira kanë ardhur për njerëzimin, sidomos për shqiptarët që, si tërë popujt e vendeve me diell e det, por sidomos...

Kryeministri irlandez i rikthehet punës si mjek për të ndihmuar gjatë krizës së koronavirusit

Kryeministri i Irlandës, Leo Varadkar, është rikthyer në praktiken mjekësore dhe do të punojë në një turn gjatë javës, gjatë kohës së koronavirusit, ka...

Prizren, 25 mostrat e anëtarëve të familjes së gruas së infektuar nga Korisha, dalin negativë

Mostrat e anëtarëve të familjes së gruas së infektuar nga Korisha, kanë dalë negativë. Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se ky është një...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!