18.6 C
Prizren
E diel, 5 Korrik, 2020

Mjeku nga Prizreni tregon se si trembet ariu (Video)

Profesori dhe Specialisti i Protetikës Stomatologjike, dr. Kujtim Shala, tregon se si duhet të trembet ariu, në rastet kur njerëzit përballën me të.

Sipas tij, ariu e sulmon njeriun vetëm atëherë kur ndihet i kërcënuar.

“Shtazët e egra, por sidomos ariu, nuk e sulmojnë njeriun në kuptimin e gjahut, por vetëm kur ato ndihen të kërcënuara”, tregon ai, shkruan “PrizrenPress”.

Shala është anëtar i Shoqatës së Bjeshkatarëve “Sharri”.

Ai, i viziton rregullisht vendet malore.

Sipas tij, kohën e fundit shtazët e egra janë shpeshtuar në malet e Sharrit.

“Prezenca e shtazëve të egra dhe kontakti me to janë shpeshtuar në malet e Sharrit. Çdo javë e kemi parë ndonjë ari, ndonjëherë edhe dy gjatë ditës”, tregon ai.

“Ditëve të fundit janë shpeshtuar kontaktet me ariun në pjesën e shtegut rreth Kalasë së Prizrenit”.

“Gjatë kontaktit viziv nuk bën të vazhdohet ( të prehet rruga) as te kthehet shpina dhe të vrapohet. Në rastin e parë shtaza, do ta kuptojë si kërcënim, ndërsa në të dytin do t’i ngjallet instikti i ndjekjes “.

“Duhet ndaluar dhe me qetësi pa e kthyer shpinën duhet të ktheheni ngadalë”.

“Nëse ajo ngrihet në këmbë nuk do të ju sulmojë, por vetëm dëshiron t’ ju shef dhe t’ju përcjell se ku gjendeni dhe a po largoheni”.

“Nëse i keni parë këlyshët e saj, atëherë duhet të largoheni në drejtim në të cilin keni ardhur. Por, më së miri duhet të parandalohet “takimi”.

“Në mal duhet bërë pak zhurmë që shtazët t’ ju dëgjojnë dhe ato largohen vet pa u parë. Në realitet ariu do ta ndien erën tuaj në disa kilometra distancë, nëse erërat fryjnë në drejtimin e tij, por kur era ka drejtim të kundërt ai nuk ju ndien”.

“Të gjitha shtazët e egra frikësohen nga njeriu dhe e sulmojnë vetëm në raste kur ato ndihen të kërcënuara”.

“Janë edhe disa mjete parandaluese dhe mbrojtëse të cilat mund të përdoren”, tregon Shala./PrizrenPress.com/

Kontakti me Ariun në natyrëPrezenca e shtazëve të egra dhe kontakti me to janë shpeshtuar në malet e Sharrit. Çdo javë e kemi parë ndonjë ari, ndonjëherë edhe dy gjatë dites. Në terenin e hapur ( siç janë lartësit mbi 1800 mld ku nuk ka vegjetacion të gjatë-pyje, por shkurre dhe bari, ato lehtë e vrejnë njeriun dhe largohen. Ditëve të fundit janë shpeshtuar kontaktet e rastit me ariun në pjesën e shtegut rreth kalas ( Karapotoku) dhe Pasha qeshmes në Prizren. Ky teren është me bimësi të dendur dhe me konfiguracion të ndryshëm. Duhet ditur:-Shtazet e egra ( sidomos ariu) nuk e sulmojnë njeriun në kuptimin e gjahut por vetem kur ato ndihen të kërcënuara.Gjatë kontaktit viziv nuk bën të vazhdohet ( të prehet rruga) as te kthehet shpina dhe të vrapohet. Në rastin e parë shtaza do ta kuptojë si kërcënim ndërsa në të dytin do ti ngjallet instikti i ndjekjes së pres? ( gjatë hikjes)-Duhet ndaluar dhe me qetësi pa e kthyer shpinen duhet të ktheheni ngadale.-Nëse ajo ngrihet në këmbë nuk do të ju sulmojë por vetem dëshiron të ju shof dhe të ju përcjell se ku gjindeni dhe a po largoheni.Nësë i keni parë këlyshët e saj atëherë duhet të largoheni në drejtim në të cilin keni ardhur.Por më së miri duhet të parandalohet "takimi". Në mal duhet bërë pak zhurmë që shtazët të ju ndëgjojnë dhe ato largohen vet pa u parë. Në realitet ariu do ta ndien erën tuaj në disa kilometra distancë, nëse erërat fryejnë në drejtimin e tij por kur era ka drejtim të kundërt ai nuk ju ndien. Të gjtha shtazët e egra frikësohen nga njeriu dhe e sulmojnë vetëm në raste kur ato ndihen të kërcënuara.Janë edhe disa mjete parandaluese dhe mbrojtëse të cilat mund të përdoren: zilja, alarmi ose ndonje bori me ajer, spray special ndaj sulmit të ariut( Bëje Share dhe ndihmo/shpëto dikë)

Gepostet von Kujtim Shala am Sonntag, 24. Mai 2020

- Advertisement -

Më Shumë

Ish-inspektori i ndërtimit në Prizren shpallet fajtor për keqpërdorim të pozitës zyrtare

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Komunën e Prizrenit,  Nexhmedin Musliu, i akuzuar për keqpërdorim...

Vetura e policisë përfshihet në aksident trafiku në Landovicë(Foto)

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Landovicë të Prizrenit, në të cilën është përfshirë një veturë e Policisë. Indeksonline sjellë pamje...

178 raste të reja me koronavirus, 10 në Prizren

50 TË SHËRUAR DHE 178 RASTE ME COVID-19! Sot më 04 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Bikinet e Abbyt që ngjajnë sikur maska

Abby së fundmi na ka habitur me një video që e hodhi në Instagram. Nëse keni pritur të zhivshet derisa xhiroi video, jeni gabim, ajo...

ADN-ja zbulon vrasësin e një 8-vjeçareje pas 38 viteve

Pas afro 38 vjetësh agoni, familja e Kelly Ann Prosser më në fund ka marrë disa rezultate në lidhje me vdekjen e vajzës së...

Vëllai i të ndjerës nga Rahoveci akuzon dhëndrin se ushtronte dhunë për vite të tëra

Tash e një vit është duke vazhduar gjykimi për vdekjen e H.D. nga Rahoveci, derisa i dyshuari kryesor, bashkëshorti i së ndjerës Ilir Haxhiaj,...

Haxhi Avdyli rezulton pozitiv me COVID-19

Katër deputetë të Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, kanë dalë pozitiv në testin për Covid-19. Burime të Gazetës Express bëjnë...

Nesër mbyllet rruga Prizren-Prevallë

Ministria e Infrastrukturës ka njoftuar se një pjesë e rrugës rajonale Prizren – Prevallë, nga fshati Gornje Sello deri në Prevallë (tek hotel Sharri),...

‘E kishe të dashur?’, Fifi flet për lidhjen me Flori Mumajesin

Në korrik të vitit që lamë pas, këngëtarja e njohur Fifi u përfol për një lidhje me kantautorin Flori Mumajesi. Dyshja janë fotografuar shpesh bashkë...

“Një mrekulli shkodrane”, Angela Martini i la të gjithë pa fjalë me foton e fundit

Është konsideruar si një nga modelet më të bukura shqiptare. Angela Martini herë pas here ka marrë vëmendje për foton shum provokative, që ndan...

Gazeta spanjolle: Messi do të largohet nga Barça verën e ardhshme

Gazeta spanjolle Cadena Ser raporton se kapiteni i Barcelonës, Lionel Messi, është i lodhur nga akuzat dhe fajësimi për të gjitha problemet në klubin...

Rama sot takohet me këta politikanë kosovarë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në ditën e dytë të vizitës në vendin tonë, do të vazhdojë takimet me liderët e partive politike. Rama do...

Nisin përgatitjet për Festivalin e 59-të të Këngës në RTSH

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se më 1 korrik kanë nisur përgatitjet për Festivalin e...

Prizren: I mituri godet me motoçikletë fëmijën 10-vjeçar

Një i mitur mbrëmë ka goditur me motoçikletë një fëmijë 10 vjeç në rrugën “Ekrem Rexha” në Prizren. Si pasojë, lëndime kanë pësuar të dy...

Adresimi i Thaçit shtyhet për të hënën

Adresimi i presidentit Hashim Thaçi para opinionit i paraparë për të dielën është shtyrë për ditën e hënë në orën 20:00. Lajmin e ka konfirmuar...

4 Korriku, 244 vjet nga Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara

Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara është deklarata e miratuar nga mbledhja e Kongresit të Dytë Kontinental në Filadelfia, Pensilvani më 4 korrik...

Lajmet e Fundit

178 raste të reja me koronavirus, 10 në Prizren

50 TË SHËRUAR DHE 178 RASTE ME COVID-19! Sot më 04 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Edhe Komuna e Prizrenit e injoron Bekim Fehmiun !!!

Fahri Musliu Për fat të keq më duhet ta ndaj edhe një zhgënjim e dëshpërim të radhës me Ju, dashamirë të kulturës e filmit, e...

Mustafa: Pas aktakuzës ndaj Thaçit e Veselit, vendi është futur në situatë e cila nuk garanton stabilitet të institucioneve

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se, pas propozim aktakuzës nga Specialja ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, Kosova...

Ballkani vazhdon ëndrrën për titull

Ballkani mori fitore me rezultat 5:1, falë het-trikut të shënuar nga Blend Baftiu, në ndeshjen kundër Dukagjinit, që radhitet në fund të tabelës, për...

Madhështia e fjalëve të fundit të Skënderbeut

Dielli, që është shëmbëllimi i Perëndisë, shkëlqen pa dallim për turkun ashtu si për të krishterin. Kushdo që këshillon për të luftuar për hir...