8 C
Prizren
E premte, 30 Tetor, 2020

Mungon i pandehuri dhe i dëmtuari, shtyhet seanca për vjedhje në Suharekë

Në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Suharekë, të hënën ka dështuar të vazhdojë gjykimi ndaj të akuzuarve Arian Përzhaku dhe Erlind Gegaj për veprat penale” vjedhje” dhe “vjedhje të rëndë”.

Shkak i dështimit të seancës ishte mungesa e të akuzuarit të dytë Erlind Gegaj, raporton “Betimi për Drejtësi”

Në seancë nuk ka qenë prezent as pala e dëmtuar, Xhavit Bekteshi, ku nga fletëkthesa gjykata është njoftuar se i njëjti gjendet në perëndim.

Të pranishëm në seancë kanë qenë mbrojtësi i të pandehurit të parë Arian Përzhaku, avokati Natal Bullakaj dhe prokurori Musli Gashi.

Gjyqtari i çështjes, Robert Tunaj, ka theksuar gjykata është njoftuar nga Policia e Kosovës se udhërarrestin nuk kanë mundur ta ekzekutojnë, pasiqë të akuzuarin nuk e kanë gjetur në shtëpi.

Në mungesë të kushteve ligjore gjyqtari e ka shtyrë seancën për 15 tetor 2020 në orën 10:30, ndërsa kërkoi që i akuzuari Erlind Gega ka kërkuar që të sillet me urdhërarrest.

Ndryshe, me aktakuzën e Prokurorisë Themelore në Prizren, të përpiluar më 15 shtator 2017, Arian Përzhaku, Eldin dhe Erlind Gegaj akuzohen se me 11 prill 2015, në orë të pavërtetuar, në fshatin Studenqan, Komuna e Suharekës, në bashkëveprim, duke thyer, kaluar apo depërtuar me forcë në hapësirat e mbyllura ose duke hequr pengesat tjera me qëllim të përvetësimit të pasurisë së luajtshme, në atë mënyrë që shfrytëzojnë momentin e volitshëm, mos prezencën e të dëmtuarit Xhavit Bektëshi, hyjnë në shtëpinë e këtij të fundit dhe me mjet të përshtatshëm, kaçavidë e hapin një dritare të dhomës, hyjnë brenda, demolojnë gjërat e shtëpisë dhe nga aty marrin një televizor të markës “Panasonic” së bashku me telekomandën e tij dhe largohen nga vendi i ngjarjes, me ç’rast të dëmtuarit i shkaktojnë dëm material.

Me këto veprime ata akuzohen se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “vjedhje të rëndë” nga neni 327, paragrafi 1 nën paragrafi 1.1 lidhur me nenin 31 të KP-së.

Tutje, sipas dispozitivit të dytë të aktakuzës, Arian Përzhaku akuzohet se në korrik te vitit 2015, në orë të pavërtetuar, në fshatin Dobërdolan, Komuna e Suharekës, personit tjetër ia merr pasurinë me qëllim të përvetësimit të kundërligjshëm për vete apo për personin tjetër, në atë mënyrë që shfrytëzon momentin e volitshëm, mos prezencën e të dëmtuarit Gazmend Cakiqi, hyn në oborrin e shtëpisë së këtij të fundit dhe nga aty merr një biçikletë dhe largohet nga vendi i ngjarjes, me ç’rast të dëmtuarit i shkakton dëm material.

Me këto veprime ai akuzohet se ka kryer veprën penale të “vjedhjes” nga neni 325, paragrafi 1 i KP-së.

Kurse në dispozivitin e tretë të aktakuzës, Eldin Gegaj akuzohet se në prill të 2015-tës, në orë të pavërtetuar, në fshatin Studenqan, Komuna e Suharekës, blenë, pranon sendin për të cilin ka mundur ta dijë se është përfituar me kryerjen e veprës penale, në atë mënyrë që nga i pandehuri Arian Përzhaku blen një televizor plazma në shumën prej 50 euro, pronë e të dëmtuarit Xhavit Bekteshi.

Me këto veprime ai akuzohet se ka kryer veprën penale “blerja, pranimi ose fshehja e sendeve të përfituara me kryerjen e veprës penale” nga neni 345, paragrafi 2 lidhur me paragrafin 1 të KP-së. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

“A Refugee’s Tale” si ecje në dy kohë me regjisorin nga Kosova

Saga shqiptare e fundshekullit të kaluar që u përshkua me shkulme refugjatësh, nuk është vetëm një fakt i “arkivuar” në histori. Nga qindra mijëra...

Ta ndihmojmë Murrlanin nga Prizreni të ecë përsëri

Murrlan Asllani, 17 vjeçar nga Prizreni kishte pësuar një aksident në qershor të vitit të kaluar duke lënduar kurrizin, i cili aksident e la...

Dështon sërish heqja e homologimit të veturave

Ka dështuar sërish ndryshimi i ligjit për Automjete, me të cilën do të hiqej homologimi i veturave. Me 32 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë...

Ministria e Financave ka një kërkesë për bizneset që ende s’i kanë pranuar mjetet për paga

Ministria e Financave ka kërkuar nga bizneset që të bëjnë përditësimin e të dhënave në sistemin EDI të Administratës Tatimore të Kosovës, në mënyrë...

Apelon IKSHPK: Virusi është kudo, respektoni në mënyrë strikte rekomandimet kundër COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, po apelon tek të gjithë qytetarët që t’ju përmbahen në mënyrë rigoroze, rekomandimeve për mbrojtje nga pandemia e koronavirusit. Sipas...

Ministria e Kulturës publikon përfituesit e dy konkurseve për librin

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka aprovuar financimin e botimit të librave si dhe blerjes së tyre për vitin 2020, shkruan KultPlus. Konkursi i...

Mësohet se kur mund të rikthehet në fushë Van Dijk

Mbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk ka pësuar një lëndim në ndeshjen e zhvilluar kundër Liverpoolit, lëndim ky që pritet ta mbajë jashtë fushës...

Limaj: Në gjykatë ma kanë përmendur edhe nënën, vdiq para se të shpallem i pafajshëm

Fatmir Limaj, i cili është edhe kryetar i Nismës Social-demokrate ka treguar për momentet emocionuese që ka pasur gjatë proceseve gjyqësore. Edhe pse njihet si...

Hajnat bëjnë kërdi në Prizren, vjedhin 50 mijë euro para të gatshme dhe stoli në vlerë 40 mijë euro

Një vjedhje e rëndë ka ndodhur dje rreth orës 18:00 në fshatin Krajkë të Komunës së Prizrenit. Në një shtëpi të këtij fshati, hajnat...

Haskuka: Mendoj se deri në fund të mandatit do t’i realizoj 90 % të premtimeve

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka pranuar se mandati i tij në krye ka qenë me shumë sfida, por ai thotë se deri në...

Tetë rregullat etike që duhet të respektohen në rast se gjendeni para Mbretëreshës së Anglisë

Nëse jeni një person fatlum mjaftueshëm sa vetëm të kaloni afër Mbretëreshës Elizabetë, këto janë rregullat të cilat duhet ti respektoni. Edhe pse këto rregulla...

Pamje të vitit 1913: Çamëria e mbushur me shqiptarë

Fotografi zvicerian, Frédéric (Fred) Boissonnas (1858-1946), lindi në një familje të njohur fotografësh. Mbahet mend kryesisht, për fotografitë e hershme artistike të Greqisë (...

Kanye West thotë se kandidatura e tij për president të Amerikës ishte thirrje nga zoti

Pak kohë më parë, Kanye West deklaroi kandidaturën e tij për President të SHBA-së, ndërkohë që publikoi dhe një video të fushatës duke premtuar...

Prizren, vijnë në jetë 49 fëmijë

Në Spitalin Rajonal të Prizrenit, gjatë gjashtë ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 49 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, ka bërë të ditur...

Arrestohen dy shtetas të Shqipërisë pasi futen ilegalisht në Vërmicë

Dy shtetas të Shqipërisë janë arrestuar në Vërmicë pasi kanë hyrë ilegalisht në territorin e Kosovës, të dielën. “Me vendim të prokurorit të dyshuarit pas...

Pse disa njerëz vishen vetëm me të zeza?

Në mos në shoqëri, në punë a në shkollë duhet të keni dikë që vesh gjithnjë të zeza. Në ditë të mira mund ta...

Lajmet e Fundit

Hajnat vjedhin para dhe stoli ari në vlerë 100 mijë euro në Krajk të Hasit, familja dyshon në të afërmit e tyre

Vjedhje e rëndë në Krajk të Prizrenit, hajnat vjedhin 50 mijë euro dhe stoli ari në vlerë prej 40 mijë euro. Nga kjo çantë u...

Rexhep Smajlaj-mjeshtër i vargut dhe fjalës së bukur shqipe

Besim Muhadri Po bëhen dhjetë vite që kur nga panteoni i letërsisë sonë u shua poeti Rexhep Smajlaj. Dhjetë vjet nga ikja e poetit, mikut...

Rreth 3 mijë punëtorë të Telekomit do të mbesin pa paga

Orarin e punës po e përfundon si zakonisht. Por për punën që po e kryen Arben Hamidi nuk do të paguhet. Pagën mujore nuk do ta...

Berisha: Transferi prej 2 milionë eurove nuk ka mundur të bëhet vetëm nga një person

Koordinatori nacional për siguri kibernetike, Zafir Berisha ka qenë pjesë e dokumentarit “Expose”. Tema kryesore ka qenë skandali i vjedhjes së dy milionë eurove, që...

Policia siguroi faljen e Xhumasë në Bllacë të Suharekës

Banorët e fshatit Bllacë të Suharekës sot e falën namazin e Xhumasë nën përcjelljen e policisë. Gjithçka u bë për të parandaluar ndonjë incident...