25 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020

Ndërron jetë veprimtari i kulturës dhe arsimit, Nikollë Kërhanaj

Ditën e sotme (27 qershor) ka ndërruar jetë në moshën 77 vjeçare, shkrimtari, Nikollë Kërhanaj, shkruan GazetaBlic.

Kërhanaj u lind në Zym të Hasit më 05 dhjetor 1943. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, Normalen në Prizren, ndërsa Fakultetin Filozofik, Dega Gjuhë dhe Letërsi Shqipe në Prishtinë, e duke ia kushtuar më pas tërë jetën arsimit.

Një nga miqtë e tij më të mirë, Frrok Kristaj e ka kujtuar atë përmes një shkrimi në Facebook, ndërsa e ka cilësuar si njeri të ndershëm e arsimtar të devotshëm.

Tutje ai shkruan se Kërhanaj ngado që lëvizi la gjurmë në fushën e arsimit e kulturës.

Postimi i plotë:

Në përkujtim

Nikollë Kërhanaj
(5 dhjetor 1943 – 27 qershor 2020)

Nikollë Kërhanajn e pata shokun më të ngushtë në jetë.
Nikollë Kërhanaj, ky emër i përveçëm për shumëçka, ishte dhe mbeti njeri i qetë, njeri i ndershëm, bashkëpunëtor i shkëlqyshëm, studiues i vyeshëm e arsimtar i devotshëm…
Nikollë Kërhanaj, që u nda sot nga kjo jetë në moshën 77 vjeçare, kudo që arriti vjeli literaturë, të cilën përherë e përdori për studime shkencore e krijimtari letrare. Dhe jo vetëm kaq. Nikolla literaturën që e posedoi përherë e vuri në shërbim edhe të kolegëve dhe të nxënësve. Kurdo që e kërkoi nevoja u ndihmoi atyre.
Me Nikollën, por edhe me shumë të tjerë, e themeluam SHKA “Katarina Josipi”, Klubin letrar “Shtjefën Gjeçovi”, manifestimin “Takimet e Gjeçovit”, revistën e programeve kulturo-artistike “Hasi”, revistën letrare e informative “Zëri i Hasit”, e themeluam Muzen e fshatit, e meremetuam Shtëpinë e kulturës “Katarina Josipi”, e ngritem Qendrën kulturore “Atë Shtjefën Gjeçovi”…
Angazhimi i çmuar i Nikollës pat vlerë të madhe, në veçanti për Garat e diturisë të shkollave fillore të Hasit. Nikolla një kohë ishte edhe kryetar i Lidhjes së Arsimtarëve Shqiptar në Has, kryetar i Shoqatës “Kolping” të Kosovës, por edhe i Këshillit për vetëfinansimin e shkollës shqipe gjatë kohës së okupimit klasik nga Serbia okupatore. Nikolla për angazhimin e tij patriotik edhe u torturua fizikisht nga pushteti okupator serb.
Nikollë Kërhanaj kado që lëvizi ka lënë gjurmë si në fushën e arsimit, të kulturës, publicistikës e të veprimtarisë së përgjithshme kulturore e shoqërore.
Natyrisht se ai edhe nuk kishte rrugë tjetër, ndaj edhe tërë jetën udhëtoi rrugës së njerëzve të mëdhenjë që ka dhënë Zymi, Hasi e trojet etnike shqiptare.

Këtë e dëshmojnë edhe veprat e botuara të Nikollës, si:
“Abetarja e Zymit” (monografi),
“Zoja e Hasit” (monografi),
“Zanat e Pashtrikut” (poezi),
“Zymi i shtatë kodrave” (monografi),
“Tempulli i librit” (monografi),
”Kronistoria e Shkollës në Zym” (II), monografi
“Takimet e Gjeçovit” 1971-2006” (monografi), “ShKA “Katarina Josipi” 1970-2005” (monografi),
“Fjala e mekur” (poezi),
“Kujtime kohësh” (monografi),
“Takimet e Gjeçovit” 2007-2015,
“Zymi i Hasit” (guidë turistike) e
“Zymi i Hasit” (fletëpalesedhe shumë vepra në dorëshkrim, që po pritin të botohen…
Nikollë Kërhanaj ishte edhe anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës nga viti 2001.
Nikollë, shoku im i jetës, në emrin tim, por edhe të dashamirëve dhe bashkëpunëtorëve tu të ngushtë, por edhe në emër të të gjithë zymjanëve e hasjanëve e më gjerë, të falanderojmë për shumëçka, e në veçanti për veprat tuaja që na i le amanet për të ta vazhduar rrugën tënde.
Nikollë Kërhanaj pushoft në paqe!
Familjes i shprehim ngushëllimet më të sinqerta!

- Advertisement -

Më Shumë

Në Prizren arrestohen dy të dyshuar për marrje me prostitucion

Policia e Kosovës bën të ditur se ka arrestuar në Prizren dy persona të dyshuar për marrje me prostitucion, transmeton portali "PrizrenPress". Rasti ka ndodhur...

Haxhi Shala lë Nisman, i bashkohet AAK-së

Deputeti Haxhi Shala nga sot është pjesë e AAK-së. “Sot pata nderin që me z. Haxhi Shalën, deputet në Kuvendin e Kosovës, të vendosim të...

Katër persona të vdekur nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se edhe katër persona të infektuar me koronavirus kanë vdekur në Klinikën Infektive, duke...

Guardiola: Ndaj Realit dua të luajmë në Manchester

“E kam thënë shumë herë që dua të luajmë në Manchester, por presim çdo vendim nga UEFA”. Trajneri i Cityt, Pep Guardiola po mendon...

Më së shumti vdekje nga COVID-19, janë regjistruar në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik mbrëmë ka njoftuar se janë regjistruar edhe tri vdekje. Deri tash, numri i viktimave nga koronavirusi në vend ka...

IKSHPK: Virusi është kudo, ju lutemi përmbajuni rekomandimeve

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës përmes një postimi në Facebook u ka bërë thirrje qytetarëve që t’u përmbahen rekomandimeve, sepse virusi është...

Në Prizren 29 gjoba të shqiptuara ndaj bizneseve të gastronomisë

Zyrtari nga Komuna e Prizrenit, Islam Thaçi për RTV Dukagjinin ka thënë se si pasojë e mosrespektimit të masave nga objektet afariste të gastronomisë...

Zoti krijoi gjenitë; Morricone ka krijuar parajsën

Ashtu siç Zoti krijoi gjenitë, ca gjeni krijuan vepra hyjnore. Ashtu dhe gjeniu Ennio Morricone, krijoi vepra hyjnore. Emri i tij lidhet me filmat kult,...

Rekord në Kosovë: Sot 195 raste të reja, 7 në Prizren

44 TË SHËRUAR DHE 195 RASTE ME COVID-19! Sot më 06 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Tetë kolegje nuk akreditohen, tri prej tyre do të mbyllen

etë nga 14 institucionet e arsimit të lartë që kanë qenë në proces për akreditim institucional nuk janë akredituar nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë...

Basri Sejdiu: Më shkarkuan pa paralajmërim, u prek xhepi i dikujt

Bordi i SHSKUK-së e ka shkarkuar të hënën drejtorin e përgjithshëm, Basri Sejdiu. Arsyet që i ka dhënë bordi për shkarkimin e tij lidhen...

Hoti paralajmëron shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme shkaku i COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur pas një takimi virtual me krerët...

Lutja e Haskukës

  Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka i është lutur qytetarëve që të kenë kujdes ndaj COVID-19. Sipas tij, fundjava e kaluar ishte më e rënda. Postimi i...

Spitali i Prizrenit po trajton 18 pacientë me COVID-19

Në Spitalin Rajonal në Prizren janë hospitalizuar 44 pacientë, 18 prej të cilëve janë me COVID-19, kurse 26 të tjerë me simptoma, duke i...

Dosjet si puzzle shpifjesh e denigrimesh

Shkruan: Enver Sulaj Shërbimi sekret amerikan CIA këto vitet e fundit ka vënë në dispozicion të publikut miliona faqe dokumentesh të deklasifikuara, që nga Lufta...

Haskuka thotë se Prizreni pësoi humbje milionëshe nga rishikimi i buxhetit të Kosovës

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, të premten ka paralajmëruar se buxheti i kësaj komune rrezikon që të humbë miliona euro nga miratimi...

Lajmet e Fundit

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...

Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë

Për një javë në Kosovë janë shënuar 39 raste të vdekjes, si pasojë e virusit COVID-19.Nga 58 vdekje sa ishte numri me datën 3...

Aktakuza, dëshmia në Hagë dhe tre qëndrime ndaj çështjes Thaçi

Bedri Islami Pas tronditjes së parë dhe qëndrimeve më shumë emocionale, çka ishte e natyrshme dhe e pritshme, tani vjen koha e qëndrimit serioz, të...

Ditëve në vazhdim pritet të ketë rritje më të theksuar të çmimit të derivateve

Çmimet e derivateve dita-ditës po shënojnë rritje. Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani thotë se qytetarët tanë janë duke u shërbyer me...