10.7 C
Prizren
E martë, 2 Qershor, 2020

Në rast të mos ripërtëritjes së kontratës, Telekomi mund t’i marrë numrat e Z Mobile

Në Komisionin Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala sot gjatë intervistimit të kryetarit aktual të Bordit të ARKEP, Kreshnik Gashi si dëshmitar, është kërkuar sqarim lidhur me licencimin e operatorëve virtual, veçanërisht për Z Mobile, si dhe për numeracionin e kësaj kompanie nëse nuk ripërtërihet kontrata mes tyre dhe Telekomit.

Anëtari i Komisionit Bekim Haxhiu ka pyetur Gashin se deri kur ka licencë së funksionari operatori virtual Z Mobile dhe a është e ndërlidhur me licencën e Telekomit.

Po ashtu, Haxhiu ka pyetur edhe për konsumatorët e Z Mobile që nëse mbeten pa shërbime nga 1 gushti, çfarë ndodhë me ata numra individual.

Kreu i ARKEP është përgjigjur duke thënë se me liberalizmin e tregut të telekomunikimeve elektronike dhe operatorët virtualë që janë mbi 130 nuk janë të obliguar të pajisen me licenca përveç autorizimeve individuale për frekuencë dhe numeracion ose detyra të caktuara.

“Pra, nuk është më me rëndësi se a janë të licencuar apo jo, por është me rëndësi se operatorët virtualë a kanë kontratë me një operator tjetër. Z Mobile e ka autorizimin e përgjithshëm. Numeracioni është çështje e pronarit, nëse nuk ka operator ata numra nuk mund të funksionojnë dhe është çështje e Telekomit se si e menaxhon këtë çështje. Telekomi i Kosovës dhe Z Mobile nëse nuk vazhdojnë kontratën numeracioni mbetet në Telekom, por ende nuk kemi vendim zyrtar se çfarë do të ndodhë”, theksoi Gashi, transmeton kosovapress.

Deputetja Albulena Haxhiu tha se ART në atë kohë ka qenë jashtëzakonisht e afërt me favore ndaj Z Mobile për rezervimin e 100 mijë numrave dhe pastaj 100 mijë numrave të tjerë.

Po ashtu, deputetja Haxhiu ka pyetur se çfarë funksioni ka Z Mobile shitës apo diçka tjetër.

Gashi nga ARKEP tha se sa i përket paraardhësve nuk i ka takon të flas por për kontratat komerciale nuk janë objekt hetimi ose kompetencë e ARKEP.

Kryesuesi i Komisionit Visar Ymeri tha se kontrata mes Telekomit dhe Z Mobile nuk është vetëm komerciale, ka efekt edhe në tregun e telekomunikime, ngase kjo ka të bëjë për siguri kombëtare dhe për mbrojtje të konsumatorëve.

Sipas tij, ARKEP ka përgjegjësi ta shqyrtojë ose ta ketë pasur në arkiva kontratën në fjalë.

Deputeti Haxhi Avdyli duke thënë se nëse kontrata në mes Telekomit dhe Z Mobile ripërtërihet, cili do të ishte mendimi i ARKEP, por kryetari i bordit të këtij institucioni tha se si rregullator do të ishte ndërhyrje nëse jepet mendim për këtë çështje edhe pse janë kundër punëtorët dhe menaxhmenti i Telekomit.

Deputeti Armend Zemaj tha se është shqetësuese ajo çfarë ka ndodhur në Telekom, andaj sipas tij ARKEP-it i ka takuar të merret pak më shumë për ndërhyrje edhe pse shumë institucione përkatëse mbyllën sytë dhe veshët për këto shkelje.

Po ashtu, Zemaj ka kërkuar sqarime edhe për mospërputhjen e të dhënave financiare në mes Z Mobile dhe auditorit.

Komisioni në fjalë pas përfundimit të intervistës me Kreshik Gashi, pas një pauze 10 minuta vazhdon intervistimin e zyrtarëve të tjerë lidhur me Telekomin.

- Advertisement -

Më Shumë

Prokuroria në Prizren ngrit katër aktakuza kundër pesë personave

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur katër aktakuza kundër pesë personave për vepra të ndryshme penale, për 24 orë, transmeton PrizrenPress. Dy persona të dyshuar...

Të bukura, komode dhe plot stil. Disa këshilla nga Adrola Dushi si të dukeni joshëse në plazh

Modelja e njohur Adrola Dushi ka postuar së fundmi në Instagram disa foto ku si gjithmonë duket mjaft tërheqëse. E veshur me bikini, Adrola ka...

Sylë Hoxha: Nëse dikush ka hyrë në dhomën e përgjimeve të PTK-së, duhet të përgjigjet

Ish- prokurori i shtetit, Sylë Hoxha, ka deklaruar se qasje në dhomën e përgjimeve të Postës së Kosovës ka vetëm kryeprokurori i shtetit dhe...

Në Prizren dy burra sulmojnë fizikisht bashkëshorten e vëllait

Një rast i ri i dhunës familjare është raportuar të hënën në Prizren, transmeton PrizrenPress. Policia ka njoftuar se dy meshkuj kosovarë pas një mosmarrëveshje...

KB Bashkimi mbledh arkivin, thërret për përkrahje

Klubi i Bashkimit që është më i vjetri në Kosovë, themeluar që në 1945,ka lluar të bëj grumbullimin e dokumenteve, fotograve, artikujve dhe gjërave...

Vetëm edhe një rast aktiv me COVID-19 në Malishevë

Sot është shëruar edhe një person nga Komuna e Malishevës, i cili ishte i prekur me COVID-19, duke e quar numrin e të shëruarve...

Kërkohet komision për t’i hulumtuar dëmet e bizneseve gjatë pandemisë

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), Avni Ajdini, ka kërkuar që të formohet një komision i pavarur nga ekspertët për...

Icardi te PSG për 57 milion €, ofertë e majme edhe për yllin e Lazio

PSG dhe Inter kanë rënë dakord për Mauro Icardi, sikurse raportojnë ekspertët e merkatos, Gianluca Di Marzio dhe Fabrizio Romano. Francezët e bënë të...

VV-ja me peticion kërkon zgjedhje

Lëvizja Vetëvendosje me peticion do të kërkojë zgjedhje, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që i dha të drejtë dekretit të presidentit Hashim Thaçi për...

Trumpi datën e Samitit G7-s do ta shtyjë deri në shtator

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do ta shtyjë Samitin G7, të planifikuar për këtë vit, me qëllim që t’i ftojë...

Tinka Kurti: Si më zgjodhi Dritëroi, të luaja Nënë Pashakon

Për të, ai ishte njeriu bujar, poeti i dashur, shkrimtari i mprehtë, vizatuesi i portreteve, por edhe “zyrtari” që zgjidhte problemet dhe i gjendej...

Klopp pas futbollistit të Wolves

Trajneri i Liverpoolit, Juergen Klopp e ka kontaktuar personalisht sulmuesin e krahut, Adama Traore, të cilin dëshiron ta transferoj në “Anfield Road” gjatë kësaj...

Hapet konkursi për ndarjen e bursave, nëse i plotësoni këto kushte, fitoni

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar se ka hapur konkurs për ndarjen e bursave për studentët elitarë të universiteteve publike, në...

Shteti me më së shumti myslimanë në botë anulon haxhillëkun për sivjet

Indonezia, shteti me numrin më të madh të myslimanëve në botë, – rreth 225 milionë – ka vendosur që ta anulojë haxhillëkun për këtë...

Prizren, konfrontim mes bashkëshortësh

Në fshatin Donje të Prizrenit ka ndodhur një konfrontim mes burrit dhe gruas, transmeton PrizrenPress. Raportohet që ngjarja të ketë ndodhur dje rreth orës 17:40,...

Futbolli në zi/ Koronavirusi vret lojtarin 25-vjeçar, viktima e tretë në familjen e tij

Futbollisti bolivian Deibert Frans Roman Guzman është ndarë nga jeta pasi luftoi prej disa javësh me koronavirusin. 25-vjeçari vuante prej disa kohësh nga virusi...

Lajmet e Fundit

UEFA me ide të re për Ligën e Kampioneve, finalja zhvendoset nga Stambolli në Lisbonë

Pas kalendarit të Serisë A, tani po pritet me interes edhe ai i Kupave të Europës, i cili do të përcaktohet në mbledhjen e...

FOTOREPORTAZH: Amerika jashtë kontrollit!

Katër policë u qëlluan në St. Louis, SHBA, natën e shkuar, teksa u mbush java me protesta të dhunshme, pas vdekjes së George Floyd.         Ndërkohë,...

Reperja shqiptare, imazh i ri i markës amerikane të veshjeve

Loredana është kthyer në një reperet më të suksesshme në tregun muzikor shqiptar, dhe jo vetëm. Së fundmi, reperja ka bërë me dije se...

Albulena Balaj-Halimaj zëvendëskryeministre e re e Kosovës

Deputetja e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, do të jetë befasia ekskluzive e këtij subjekti për Qeverinë e re. Klan Kosova merr vesh se ajo do...

Ekskluzive: Tërhiqet Fatmir Limaj, nuk do të jetë zëvendëskryeministër

Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj, nuk do të jetë zëvendëskryeministër në Qeverinë e re që pritet të votohet nesër. Klankosova.tv mëson se kjo ndodhi...