-2 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020

Nëntori i Ndarjes

Krasniqi-Limaj-ThaciJakup Krasniqi do të dalë publikisht në mbështetje të Iniciativës Qytetare të Drenasit. Dalja e tij do të shënojë, edhe në një tjetër mënyrë, angazhimin kundër PDK’së. Së bashku me Limajn, pritet që pas 3 nëntorit ta shpallin zyrtarisht ndarjen.

Jakup Krasniqi po bëhet gati që të dalë publikisht në përkrahje të Iniciativës Qytetare të Drenasit, për ta mbështetur atë në zgjedhjet lokale të 3 nëntorit.

Kjo Iniciativë Qytetare rivalin kryesor në këtë garë e ka Partinë Demokratike të Kosovës, në të cilën dikur Krasniqi ishte Sekretar i Përgjithshëm dhe me ndikim të madh në vendimmarrje.

PDK, pas Skenderajt, në Drenas ka marrë gjithmonë më së shumti vota në zgjedhje, ku fitorja e saj përherë ka qenë e fortë dhe me përqindje të lartë.

Bëhet fjalë pikërisht për vendlindjen e Kryetarit të Kuvendit, Jakup Krasniqi, i cili do ta testojë fuqinë e tij politike pikërisht në zgjedhjet e 3 nëntorit.

Një burim i afërt me Kryeparlamentarin Krasniqi ka bërë të ditur për lajmi.net se Krasniqi, pasi të nisë zyrtarisht fushata zgjedhore, do të dalë hapur në mbështetje të Iniciativës Qytetare në Drenas, por edhe në Malishevë.

“Sigurisht, në fushatën e Iniciativës Qytetare do të marrë pjesë edhe Jakup Krasniqi, por pasi që fushata të nisë zyrtarisht”.

Jozyrtarisht, ai ka nisur qysh tash mbështetjen për këtë Iniciativë, duke u shprehur i bindur në fitoren e saj.

Krasniqi ka kohë që nuk ka kurrfarë raporti me drejtuesit e PDK’së, për udhëheqjen e së cilës ka qenë mjaft kritik kohëve të fundit.

Burimi i lajmi.net thotë se Krasniqi do të zyrtarizojë ndarjen pas zgjedhjeve lokale të 3 nëntorit.

“Rrugët tashmë janë ndarë. Ai sigurisht se do të ecë rrugës së vet, me parti apo pa parti”.

“Pas zgjedhjeve lokale, Krasniqi dhe Limaj do ta bëjnë publike rrugën e tyre të re politike”.

Për dallim nga Krasniqi, Limaj nuk ka pritur nisjen zyrtare të fushatës, por në rastin e parë që i është dhënë mundësia pas lirimit nga akuzat për “Rastin Kleçka”, ka dalë në mbështetje të Iniciativës Qytetare të Malishevës. Ai po bën fushatë odë më odë për të fituar sa më shumë përkrahës, me qëllim mundjen e PDK’së në këtë komunë.

Një garë e fortë pritet në këto dy komuna, ku partitë tjera pritet të jenë vetëm spektatorë në zgjedhjet e 3 nëntorit.

Kurreshtja për të ndjekur ballafaqimin e Krasniqit dhe Limajt me PDK’në, sipas të gjitha gjasave, do të rritet pas 3 nëntorit, kur ata kanë paraparë zyrtarizimin e nismës së tyre të re politike.

Në media është raporuar se partia e tyre do të quhet “Rilindja Demokratike e Kosovës”.

Por, burime të lajmi.net hedhin poshtë mundësinë e këtij emri.

“Jo, RILIDNJE është emër i madh…”

Por, në PDK nuk shohin arsye për shqetësim për largimin e Limajt dhe Krasniqit.

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK’së, Adem Grabovci, pati deklaruar pas daljes së Limajt në mbështetje të Iniciativës Qytetare në Malishevë, se PDK nuk dobësohet nga largimi i tyre.

“Largimi i tyre nuk e zbeh e as dobëson aspak PDK’në”.

- Advertisement -

Më Shumë

Deputeti i Vetëvendosjes, Abrashi: Vetëm zgjedhjet janë zgjidhje

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje nga Prizreni, Artan Abrashi, thotë se vetëm zgjedhjet janë zgjidhje për vendin. Sipas tij, çdo marrje e pushtetit pa zgjedhje demokratike...

Shqipëri/ Shënohet viktima e 10 nga koronavirusi, ndërron jetë 67 vjeçari

Ndërron jetë në spitalin infektiv një 67-vjeçar, duke e çuar në 10 numrin e viktimave me COVID-19 në Shqipëri. Lajmi është bërë i ditur...

Edhe 12 persona nga Malisheva janë testuar për Covid 19, sot u dalin rezultatet

Mbi 10 persona në Komunën e Malishevës janë testuar sot nën dyshimet se janë të infektuar me koronavirus. Deri tani nga kjo komunë janë...

Heqja e taksës 100 për qind për lëndën e parë, në Kosovë hynë rreth 150 kamionë nga Serbia

Pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për të hequr tarifën prej 100 për qind për lëndën e parë për produktet nga Serbia dhe Bosnja...

Qendrat e mjekësisë familjare në Prizren, do të fillojnë konsultimet me pacientë nëpërmjet telefonit

Nga data 6 prill në Prizren, do të fillojë shërbimin online në kujdesin parësor shëndetësor. Vendimi është marrë nga Drejtoria e Shëndetësisë, me qëllim të...

Kurti: Kosovës nuk do t’i mungojë asgjë të cilën e ka pasur më parë, mos blini më shumë sesa ju duhet

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, përmes një video-mesazhi iu është drejtuar qytetarëve duke iu kërkuar respektimin e masave për parandalimin e shpërndarjes së koronavirusit. Ai...

Ministrja Dumoshi: Projektet të trajtohen me prioritet

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, bashkë me zëvendësministrin Yll Rugova, kanë mbajtur takim pune me drejtorët e Departamenteve të MKRS-së, me...

Mbërrin në 86 numri i rasteve të infektuar me COVID-19

Ka shkuar në 86 numri i rasteve të prekura me koronavirus (COVID-19) në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur të enjten në mbrëmje Instituti...

Takimi Thaçi – Kurti në fotografi

Pak minuta më parë ka përfunduar takimi në mes të presidentit të shtetit, Hashim Thaçit dhe kreut të Qeverisë në detyrë, Albin Kurtit, raporton...

Vdes nga koronavirusi një foshnjë në SHBA

Një foshnjë ka ndërruar jetë nga koronavirusi në SHBA. Rasti është regjistruar në Chicago. Departamenti i Shëndetit Publik në Illinois tha që është vdekja...

Përgatitet spitali i katërt karantinë për të prekurit me koronavirus në Shqipëri

Kryeministri shqiptar Edi Rama, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe Ministri për Rindërtim Arben Ahmetaj kanë vizituar ambientet e një ish-kampusi universitar i cili...

Kërkohet ulje e pagave në sektorin publik për t’i ndihmuar punëtorët e sektorit privat

Komuniteti i bizneset dhe odat ekonomike po kërkojnë nga qeveria në detyrë alokimin e së paku 300 milionë eurove për fazën emergjente të mbështetjes...

Përballja euro-amerikane rreth Kosovës

Avokati Faik MIFTARI Para 12 vitesh Kosova shpalli pavarësinë e saj të njëanshme, porse akoma nuk ka përfunduar njohja e shtetësisë së saj sipas drejtës...

Arrestohet Mytaher Haskuka, nuk e respektoi orën policore

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është arrestuar nga policia, për mosrespektim të orës policore. Arrestimi i tij, është bërë rreth orës 23:00, gjatë kohës sa...

Më shumë se 800,000 të infektuar globalisht nga coronavirusi

Numri i rasteve të konfirmuara nga coronavirusi në të gjithë botën ka shkuar mbi 800,000, me më shumë se 38,000 vdekje, në bazë të...

Uhh Emily…! Modelja pozon guximshëm pas perdes

Një dush i ngrohtë, e mbuluar  vetëm nga një perde është ajo çfarë ka relaksuar Emily Ratajkowski në këto ditë karantine. Emily di si të...

Lajmet e Fundit

SHBA, vatra e re e Coronavirusit: Spitalet e New Yorkut në kaos, pacientët shtrihen në korridore

SHBA është kthyer në vatrën kryesore të koronavirusit në botë dhe deri më tani ka regjistruar numrin më të madh të të infektuarve. Pamje...

Duda Balje kritikon Kurtin për shkarkimin e zv/ministrit Shabani, thotë se e bëri për t’u hakmarrë ndaj tyre

Nga zyra e kryeministrit thonë se ministria në fjalë ka pasur nevojë për riformatim. Pozitën që e mori dy javë më parë, iu desh që...

Abrashi: Partitë po përpiqen të uzurpojnë nga frika e rritjes së Vetëvendosjes, por zgjedhjet janë të domosdoshme

Deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, tha se zgjedhjet janë të domosdoshme pas kalimit të krizës së pandemisë dhe se ky opsion do të jetë...

Nga e hëna asnjë i arrestuar në Suharekë për moszbatim të vendimit të Qeverisë për mbrojtje nga pandemia

Në Suharekë asnjë person nuk është arrestuar që nga e hëna e deri më sot, për shkelje të masave të Qeverisë së Kosovës për...

Pako Emergjente: Qeveria do t’i transferojë paratë në llogari të punëtorëve, jo të shefave

Këtë javë, Qeveria e Kosovës miratoi pakon emergjente përmes të cilës përfshihet mbështetja financiare për bizneset në Kosovë. Zëvendësministri i Ministrisë së Financave dhe Transfereve,...