25.4 C
Prizren
E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Nesër, afati i dytë i provimit të maturës

Provimi matures6-01Rreth 11 mijë maturantë që nuk e kanë kaluar provimin shtetëror të maturës në afatin e parë, do të hyjnë në test nesër në pjesën e parë dhe më 7 shtator në pjesën e dytë të testit.

Zyrtarë të Ministrisë së Arsimit thonë se janë bërë të gjitha përgatitjet, ku edhe u bë e ditur se do të ketë disa ndryshime në ligjin e maturës shtetërore.

Afati i dytë i provimit shtetëror të maturës do të mbahet nesër nën administrimin e anëtarëve të përcaktuar nga Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës dhe anëtarë nga tri universitetet publike, të cilët do të monitorojnë këtë proces. Udhëheqësi i Divizionit për Vlerësim, Standarde dhe Monitorim në Ministrinë e Arsimit, Mustafë Kadriu, tha për Radio Kosovën, se janë bërë të gjitha përgatitjet që ky test të mbahet në përputhje me planifikimin e bërë.

“Ne këmi pasur një takim me drejtoritë komunale të arsimit, të cilët janë të gatshëm të kontribuojnë që ky proces të shkojë si duhet. E njëjta procedurë do të jetë edhe më 7 shtator.”

Kadriu theksoi se edhe në afatin e dytë të provimit të maturës do të ketë një kalueshmëri të kënaqshme, pasi maturantët kanë pasur kohë për një përgatitje më të mirë.

“Besoj se do të kemi rezultate të mira edhe sivjet, sepse kanë pasur seriozitetin e punës. Drejtoritë komunale kanë punuar shumë këtë vit. Kanë mbajtur orë shtesë e mësim zgjedhor për lëndët që nxënësit kanë bërë kërkesë të cilat janë në provimin e maturës shtetërore.”

Megjithatë Kadriu, thotë se përveç kalueshmërisë të cilën e arrijnë nxënësit, duhet të rritet edhe niveli i njohurive të tyre. Kadriu gjithashtu bëri të ditur se do të ketë disa ndryshime në Ligjin për Maturën Shtetërore, ku testi i maturës do të vlerësohet vetëm më arritshmërinë e pikëve e jo me kalueshmëri.

Sipas Kadriut, maturantët nuk do të përsëriten, por do të rangohen nga numri i pikëve që arrijnë, të cilat do t’i shërbejnë për tu regjistruar në arsimin e lartë. Ndërkohë, për afatin e dytë të provimit të maturës, rezultatet do të publikohen më 16 shtator, ku më pas maturantët mund të ankohen deri më 20 shtator, kur do të përmbyllet ky proces për këtë vit.

- Advertisement -

Më Shumë

Lirohet veterani i UÇK’së që u ndalua në aeroport nga autoritetet turke

Ish Gjenerali i FSK-së, Imri Ilazi, është liruar pas ndalimit nga autoritetet e Turqisë në Aeroportin e Antaliasë, raporton Express. Lajmin e ka bërë të...

Qeveria synon fond të veçantë për sigurimin e kulturave bujqësore

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, ka thënë se po punojnë që në programin qeverisës 2020-2023, ta kenë fondin që do të...

Arrestohet organizatori i dasmës në Korishë të Prizrenit

Në fshatin Korishë të Prizrenit është intervistuar organizatori i një dasme. Sipas policisë, ai nuk ka respektuar dispozitat shëndetësore të pandemisë, raporton PrizrenPress. “Është raportuar se...

“Pusho shqip”/ Kanionet e Osumit, perla e natyrës për të apasionuarit e turizmit të aventurës

Kanionet e Osumit janë një perlë e natyrës, ku të apasionuarit e turizmit të aventurës kanë mundësi të zhvillojnë edhe shëtitjet profesionale me rafting,...

Vdes një person nga Prizreni në QKUK

Një person ka vdekur në Prizren si pasojë e lëndimeve trupore që kishte pësuar gjatë kontrollimit të një objekti. Viktima ka ndërruar jetë në QKUK,...

Vetëvendosje pret votat e PDK’së për ta rrëzuar Qeverinë Hoti

Lëvizja Vetëvendosje ka arsyetuar nismën e saj për ngritjen e mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë Hoti, në kohën kur vendi po përballet me një...

VV-ja në pritje të PDK-së për mocion mosbesimi ndaj Qeverisë Hoti

Pas nisjes së mbledhjes së nënshkrimeve për mocion mosbesimi ndaj Qeverisë Hoti, nga Lëvizja Vetëvendosje kanë thënë se janë duke e pritur Grupin parlamentar...

Lazio rrit ofertën për Muriqin, sulmuesi mund të luajë në Ligën e Kampionëve

Pasi të enjten u raportua se Lazios iu refuzua oferta prej 15 milionë euro për Vedat Muriqi, tani gazetari i famshëm italian Gianluca di...

Komuna e Malishevës vazhdon të punojë me staf të reduktuar

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, sikur çdo të hëne, edhe sot e ka mbajtur mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, ku...

Çeku: Shoh disponim te deputetët e qytetarët se kjo qeveri duhet të shkojë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku thotë se asnjë deputetet nuk përjashtohet nga ftesa e LVV-së për të mbështetur mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë. Çeku...

14 të vdekur nga COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

“Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv”, ka njoftuar IKSHPK Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar...

30 ditë paraburgim për prizrenasin që e rrahu bashkëshorten

Gjykata Themelore në Prizren ka shqiptuar masën e paraburgimit prej 30 ditëve për prizrenasin A.I., pasi ai dyshohet se e ka përplasur bashkëshorten për...

Mbappe nuk dorëzohet, Tuchel i plotëson kërkesën për duelin me Atalantën

Dueli ndaj Atalantës po afron, PSG do të sfidojë ekipin italian të mërkurën në mbrëmje për një biletë në gjysmëfinalet e Champions League. Kylian Mbappe...

Morena Taraku më e bukur se kurrë në setin e ri fotografik

Këngëtarja dhe njëherësh modelja, Morena Taraku, është ndër më e pëlqyera dhe më me trend në estradën shqiptare. Ajo është mjaft aktive në rrjete sociale,...

Bizneset në Komunën e Dragashit në gjendje të rëndë

Pandemia përveç në shëndetin publik ka goditur edhe ekonominë në vend, ku bëjnë pjesë edhe bizneset nëpër komuna. Subjektet ekonomike më të goditura janë ato...

Revolucion dhe 200 milion € për merkaton, Juventusi ka një plan

Shkarkimi i Maurizio Sarri ishte hapi i parë, drejt një revolucioni te Juventusi. Në Itali janë të bindur se ën kampin bardhezi ndryshimet do...

Lajmet e Fundit

16 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 521 mostra të marra nga ShSKUK...

11 persona humbin jetën nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe raste të vdekjes si pasojë e...

Prizren: Një muaj paraburgim për bujanovcasin që u kap me 5.5 kg drogë në Vërmicë

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Krimeve të Rënda, duke vendosur sipas kërkesës me shkrim të Prokurorisë Themelore të Prizrenit, ka caktuar masën e...

Arrestohet një femër në Suharekë, i shkoi në shtëpi një mashkulli dhe e ngacmoi

Policia e Kosovës, dje në Suharekë, ka arrestuar një femër si të dyshuar për ngacmim, raporton PrizrenPress. Sipas raportit 24-orësh të PK-së, e dyshuara i...

Filloi rregullimi i katër rrugëve në fshatin Mleqan

Në kuadër të rregullimit dhe ndërtimit të infrastrukturës së përgjithshme në Komunën e Malishevës, në veçanti të infrastrukturës rrugore në fshatra, ka filluar rregullimi...