22 C
Prizren
E hënë, 6 Korrik, 2020

Ngadhënjimi i njeriut ndaj së keqes

Prend Ndoja, SHBA

Që nga mosha fëmijërore kemi vërejtur se e keqja dhe e mira sillen rreth jetës tonë; që të dyja trokasin e përpiqen të futen në fushën e mendimeve dhe veprimeve tona; që të dyja pretendojnë të dominojnë jetën tonë, e në veçanti para ngjarjeve të rëndësishme ato garojnë të fitojnë sa më shumë përparësi.

Të gjithë njerëzit lindin të dëlirë e të pastër nga fuqitë dhe elementet negative, e kështu do të vazhdonin të jenë të mirë po të mos ekzistonte e keqja, apo një fuqi negative e padukshme, ku mjerisht, pas kësaj fuqie qëndron një forcë që qenien njerzore vazhdimisht e sulmon ditë dhe natë; një armik me të cilin njeriu do të ballafaqohet tërë jeten. Armiku i njeriut nuk është njeriu! Armiku i njeriut është një e i vetëm, që është armiku i gjithë njerzimit, se tjetër armik njeriu nuk ka. Pra, ai është armiku i përbashkët, si qenie është i padukshëm, djalli (e keqja).

Është kjo forca e errët e shpirtit tonë që vepron kundër çdo të mire që ekzistion në botë. Është e kundërta e së mirës dhe është e keqja absolute e gjithë njerëzimit.

Veprat e tij janë të dukshme dhe kanë futur rrënjë pothuajse në të gjitha shtresat apo lëmitë e njerëzve, dinakëria e tij sjell në jetën tonë lloj-lloj gjërash, që në mënyra të ndryshme i bën të duken joshëse për jetën tonë. Ai me dinakërinë e tij përdorë të gjitha llojet e mënyrave që mund të depërtojë në jetën e njeriut. P.sh. disave ua zbukuron gjërat e huaja, që ai të bëhet hajn, disa i josh drejt alkoolit e drogave, disa i tundon drejt tradhëtisë bashkëshortotre që të shkelin nderin, veten familjen e dhuratën e Zotit. E keqja nuk mbaron këtu. Ajo manifestohet gjithandej, përmesa formave më të rënda të perversitetit e devijimeve të botës njerëzore, duke u identifikuar me botën antinjerëzore dhe me anti-Zot.

Ose më mirë të themi bëhet pjesë e aktit më mohues të zhvillimit të njerëzimt…Këto dhe shumë të tjera të kësaj natyre nuk janë produkte që njeriu i krijoi kundër vetes së tij, apo i solli kur erdhi në këtë botë. Pasi dukuritë negative rrënjosen në jetën tonë, atëherë njeriu bëhet autor i tyre dhe lufton me tërë qenien e tij kundër njeriut, që t‘i mbrojë këto dukuri që e kanë shtrirë pushtetin mbi to, me fuqi të brendshme të padukshme negative, që njeriu të nxitet kundër së mirës e vlerave humane që e rrethojnë. Baza e kësaj fushe të zymtë janë mendimet negative, të cilat në mënyrë të padukshme dirigjohen nga dhuruesi i tyre, duke pretenduar të shtrijnë rrjetin e tyre deri në poret më të imëta të jetës së të tjerëve. Ndikimi i mendimeve negative në jetën e të tjerëve krijon shqetësime, sepse bazuar në mendimet e tij njeriu e ndërton edhe strategjinë e reagimit. Nga aty fillojnë ndryshimet.

Dashuria e njeriut për njeriun e humb vlerën, ajo pas pak kohe kalon në urrejtje. Urrejtja dhe shqetësimet shkojnë aq larg, sa që shkatërrojnë edhe më të dashurit mes vete. Në këto rrethana, dashuria e pastër për njeriun zbehet. Në brendinë e kristaltë të dashurisë së njeriut për njeriun hyjnë dyshimet, brenda fushës së zezë të dyshimit janë të fshehura bakteret prodhuese të tradhëtisë, xhelozisë, egoizmit e çdo të keqeje tejtër…Këto baktere e nxisin njeriun edhe kundër të afërmve të tij.

Në jetën e përditshme veprimet e njeriut marrin dy kahje: Në atë që është e vërteta dhe jeta e njeriut, dhe në atë që është shtruar para njeriut nga fuqia negative, pra s’ka fushë neutrale, forca apo graviteti i fuqisë negative është gracka e degjenerimit dhe dezorientimit të njeriut nga jeta e vërtetë. Ndërsa ana tjetër pozitive është rruga e vërtetë për jetën që është mbushur përplot dashuri për njeriun dhe gjërat qe na rrethojnë, që Zoti ia dhuroi njeriut.

Në të shumtën e rasteve, thjesht mendojmë se djalli gjendet te njerëzit e rangut të ulët: narkomanët, hajnat, gënjeshtarët, matrapazët… Po, është e vërtetë dhe është mjerim. Por mjerimi më i madh është kur djalli futet dhe gjen fushë lodrimi në institucionet shtetërore, ku dëmet dhe pasojat janë me përmasa të mëdha. Rreziku tjetër qëndron edhe aty ku ne nuk na shkon mendja fare, bile edhe në institucionet fetare. Edhe aty i përvetëson disa nga prijësit fetarë, dhe aty ndikimi i djallit është me peshë të rëndë, sepse ndikimet janë me përmasa të mëdha. Pesha është e dyfishtë sepse flitet në emër të Zotit, por në prapaskenë është e vërteta kundër Zotit dhe njerëzimit. Djalli (e keqja) nuk përfundon me fitore të vogla, si ato individuale, por rreziku është të shaktojë dëmtime me përmasa të mëdha. Nga zhvillimi i këtyre elmenteve negative, çrregullimet janë bërë aq dramatike, saqë e kanë vënë qenien njerëzore para një rreziku te madh.

Është harruar që djersa nga puna e duarve të njeriut do të duhej të ishte vetëm për të mirën e njeriut. Sikur ajo të shkonte në shërbim të njeriut, nuk do të ekzistonte varfëria dhe uria në botë. Puna nga dora dhe djersa e punëtorit i dedikohet ndriçimit e mirëqenies së njeriut, e jo së keqes kundër njeriut..

Por, mjerisht, sot afër 70% e prodhimit që del nga djersa e punëtorit shkon në luftë kundër vetvetes sonë-kundër njeriut, Në vend që kjo djersë t‘i shërbejë njeriut, ajo i shërben armatimit dhe armëve të zhdukjes në masë. Sot fuqitë e mëdha botërore, me tërë avancimin e tyre teknologjik duket sikur synojnë të gjejnë mënyra më të fuqishme për ta zhdukur njerëzimin, pra në këtë mënyrë del që njeriu qenka ai që e lufton veten e tij, e lufton gjenezën dhe qenien e tij! A dëshiron njeriu ta luftojë veten e tij, familjen e tij, gjenezën e tij? Pa dyshim se jo, sepse njeriu nuk dëshiron të bëhet antinjeri, por është një fuqi negative që njeriun nga prapaskena e vënë në aktrim, e vënë në luftë edhe kundër vetes së tij.

Këtu duhet të japim më shumë dritë, të dallojmë se njeriu si qenie njerëzore është i mirë. Por elementet negative të dhuruara njeriut nga djalli janë të këqija. Pra, në një situatë të tillë duhet ta sulmojmë djallin (të keqen) që ta shpëtojmë njeriun. Detyrë e çdo njeriu është ta luftojmë të keqen, ta luftojmë fuqinë e së keqes dhe ta zbardhim të vërtetën e jetës, sepse jeta është e mirë vetëm atëherë kur është në dritën e vërtetë, ashtu siç Zoti ia dhuroi njeriut.

- Advertisement -

Më Shumë

Peng i prokurimit, 15 fshatra të Dragashit që pesë vjet pa ujë të pijshëm

Banorët e 15 fshatrave të Komunës së Dragashit po vazhdojnë të kenë sfidë furnizimin me ujë të pijshëm. Përkundër që ka pesë vjet që...

IKSHPK: Virusi është kudo, ju lutemi përmbajuni rekomandimeve

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës përmes një postimi në Facebook u ka bërë thirrje qytetarëve që t’u përmbahen rekomandimeve, sepse virusi është...

Mediat turke zbulojnë skuadrën që ofroi 19 milionë euro për Muriqin

Vedat Muriqi ka mundur të largohet nga Fenerbahce në afatin kalimtar të janarit, pasi kishte ardhur një ofertë shumë e rëndësishme për të. Sulmuesi i...

Zyrtare: Ylli i Kosovës bëhet me skuadër të re

Shkëlqim Demhasaj nga sezoni i ri do të jetë pjesë e Grasshopper.Sulmuesi i Kosovës, pas tri sezonesh largohet nga Luzern, për t’iu bashkuar Grasshopper. Lajmi...

Një grup i muzikës popullore gjatë viteve ’30 në Rahovec (FOTO)

Muzika në hapësirat ku flitet shqip i ka rrënjët e thella. Shqiptarët që moti janë dhënë pas tingujve të bukur dhe ndijesive të këndshme...

Policisë së Kosovës do t’i shtohen pesë qen për zbulimin e armëve

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë do t`i dorëzojë sot pesë qen Njësisë K9 të Policisë së Kosovës. Ngjarja do...

Ish-drejtori i Arsimit në Prizren dhe dy të tjerët lirohen nga akuzat për keqpërdorim të mjeteve për javën e dëshmorit

Gjykata Themelore në Prizren, të enjten, ka shpallur aktgjykim lirues ndaj ish-drejtorit të Arsimit në Komunën e Prizrenit, Nexhat Çoçaj, i akuzuar për keqpërdorim...

“Aktakuza ndaj Thaçit e Veselit është e qëllimshme dhe me motive”

Ministra, avokat, analistë dhe njohës të çështjeve të drejtësisë vendore e ndërkombëtare po thonë se aktakuza e ngritur nga Gjykata Speciale ndaj Presidentit Hashim...

Për herë të tretë kërkon votë për parlamentin kroat, Ermina Lekaj-Përlaskaj nga Prizreni synon një ditë Qeverinë e Kosovës

Më 1990 kishte marrë rrugë nga Prizreni. Stacioni ndalues asokohe për Ermina Lekajn kishte qenë qyteti i Rijekës së Kroacisë. Në këto tri dekada ajo nuk...

Horror! Vajza vret veten për t’u ringjallur, nëna e motra e mbanin kufomën në shtëpi prej 5 muajsh

Një ngjarje horrori është zbuluar sot në Tiranë në zonën e Kombinatit ku nëna me dy vajzat, besimtare të sektit të Jehovait, kanë vetëflijuar...

Prizreni e ka numrin më të madh të të vdekurve nga COVID-19

Dje në Kosovë janë konfirmuar edhe 73 raste të reja me koronavirus, duke e çuar kështu në 3 mijë e 64 numrin e përgjithshëm...

Lajm i mirë : Sot asnjë me COVID-19 në Prizren

71 TË SHËRUAR DHE 79 RASTE ME COVID-19! Sot më 30 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

COVID-19 në Kosovë, 1.250 raste aktive dhe 1.577 të shëruar

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se numri total i rasteve pozitive është 2.878, nga 23.780 persona të dyshimtë në virusin...

Tentim vrasje në Suharekë

Një tentim vrasje ka ndodhur dje në Suharekë. Ngjarja ka ndodhur për shkak një borxhi. Njoftimi i policisë Viktima mashkull kosovar se bashku me një dëshmitar ka...

Shkon në tre numri i rasteve aktive me COVID-19 në Malishevë

Numri i rasteve aktive me covid-19 në Komunën e Malishevës, ka shkuar në 3 raste, pasi sonte është konfirmuar edhe një rast i ri....

Shehu: Prizreni ka dy aparatura për testim, nëse na lejohet mund të kryejmë numër të madh testimesh

Nënkryetari i Prizren Visar Shehu ankohet për numrin e vogël të testimeve në këtë komunë. Ndërkohë thotë se gjendja e të infektuarve në këtë...

Lajmet e Fundit

Camaj dhe Koliqi agjentë të shumëfishtë?! Apo Tare një konspiracionist manipulator?

Ermal Mulosmani Në blogun letrar “Peizazhe të fjalës” sot u publikua një material mjaft voluminoz me dokumenta arkivore dhe plot arsyetime nëntekstuale që përpiqeshin të implikonin...

Çfarë po ndodh me shqiptarët?

Shkruan: Avdi Ibrahimi Çuditërisht vështir të gjejmë qetësinë, sa nga armiku i jashtëm Serbia, e sa nga armiku brendshmëm i llojit tonë neotitist, e të...

Rifillon gjykimi për korrupsion, deklarohen të pafajshëm kryeshefi i INFRAKOS-it dhe ish-zyrtarët e Komunës së Prizrenit

Kryeshefi ekzekutiv i INFRAKOS-it, Agron Thaqi, tre ish-drejtorë të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Komunën e Prizrenit, Sadik Paqarizi, Nijazi Kryeziu e Visar Islamaj,...

Vdes një 83 vjeçare prej koronavirusit, viktima e tretë sot në Kosovë

Një 83 vjeçare nga komuna e Fushë Kosovës ka ndërruar jetë sot pasi është prekur nga virusi Covid-19. Kjo është vdekja e tretë e...

Paralajmërimi i ‘zjarrtë’ i Taynës për këngën e re

Ndonëse i mungoi ndjekësve të saj, Tayna po kthehet me një projekt të ri muzikor. Ajo në Instagram ka hedhur një foto të shkëputur nga...