19.8 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Pagat mes grave dhe burrave në kompanitë më të mëdha

Një vështrim në të dhënat e pagave nga kompanitë më të larta të teknologjisë në botë tregon se, megjithë përpjekjet për të arritur pagë të barabartë, hendeku i pagave midis gjinive vazhdon.

Mesatarisht, një grua që punon me kohë të plotë fiton 80.7 cent për çdo dollar që një burrë që punon me kohë të plotë fiton. Të ardhurat mesatare vjetore të grave janë 9,909 dollarë më pak se ato të burrave, sipas të dhënave nga Byroja e Regjistrimit të SHBA. Dhe në teknologji, grave u ofrohet 3% më pak se burrat për të njëjtën punë në të njëjtën kompani, sipas të dhënave të vitit 2019 nga Hired.

Dallimi mund t’i atribuohet faktit se inxhinierët e programeve kompjuterike në ndërmarrjet e teknologjisë, ka më shumë të ngjarë të jenë meshkuj sesa femra, pasi të dhënat përfshijnë të dhënat e pagave për të gjitha rolet në një kompani.

Ja se si pagat e vet-raportuara të burrave dhe grave krahasohen në disa prej kompanive më të larta të teknologjisë në botë, të renditura nga diferenca midis pagave të raportuara për burra dhe gra.

Gratë në Facebook bëjnë 17,000 dollarë më pak se homologët e tyre meshkuj.

Paga mesatare: 120,000 dollarë

Paga mesatare e burrave: 129,000 dollarë

Paga mesatare e grave: 112,000 dollarë

Gratë në PayPal bëjnë 12,000 dollarë më pak se sa homologët e tyre meshkuj.

Paga mesatare: 111,000 dollarë

Paga mesatare e burrave: 118.500 dollarë

Paga mesatare e grave: 106.500 dollarë

Gratë në Apple bëjnë 12,000 dollarë më pak se homologët e tyre meshkuj.

Paga mesatare: 123,000 dollarë

Paga mesatare e burrave: 121,000 dollarë

Paga mesatare e grave: 109,000 dollarë

Gratë në Google bëjnë 11.500 dollarë më pak se homologët e tyre meshkuj.

Paga mesatare: 115,000 dollarë

Paga mesatare e burrave: 120,000 dollarë

Paga mesatare e grave: 109,000 dollarë

Gratë në Cisco bëjnë 9,500 dollarë më pak se sa homologët e tyre meshkuj.

Paga mesatare: 106,000 dollarë

Paga mesatare e burrave: 112.500 dollarë

Paga mesatare e grave: 103,00 dollarë

Gratë në Microsoft bëjnë 5,500 dollarë më pak se homologët e tyre meshkuj.

Paga mesatare: 119,000 dollarë

Paga mesatare e burrave: 119,000 dollarë

Paga mesatare e grave: 113.500 dollarë

Gratë në eBay bëjnë 5,000 dollarë më pak se homologët e tyre meshkuj.

Paga mesatare: 124,000 dollarë

Paga mesatare e burrave: 119.500 dollarë

Paga mesatare e grave: 114.500 dollarë

- Advertisement -

Më Shumë

Prizreni i pakënaqur me numrin e testimeve

Për numrin e testimeve dhe vonesat në rezultate ka pakënaqësi edhe në Prizren. Nënkryetari i komunës, Visar Shehu i ka thënë Gazetës Express se po...

Guardiola: Ndaj Realit dua të luajmë në Manchester

“E kam thënë shumë herë që dua të luajmë në Manchester, por presim çdo vendim nga UEFA”. Trajneri i Cityt, Pep Guardiola po mendon...

Haskuka: Në Prizren ka shumë më shumë raste se që janë raportuar

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është ankuar për numrin e vogël të testimeve në këtë komunë që aktualisht janë 100 raste aktive – shifër...

Protesta të reja në Beograd me gjithë sprapsjen e Vuçiqit

Mijëra persona janë mbledhur në Beograd të mërkuren, për të dytën ditë rresht, për të protestuar kundër masave të reja, që në këtë shtet...

Dje vdiqën 4 persona në Kosovë nga COVID-19

Katër persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë ,dje, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 79. Kjo bëhet e ditur nga raporti...

Pandemia riformëson punën në redaksitë e mediave lokale në Prizren

Mediat lokale në Prizren prej kohësh përballen me sfidën e mbijetesës, shkaku i të hyrave të kufizuara financiare nga marketingu. Situata e krijuar si...

I dashuri biznesmen mbulon me dhurata Genta Ismajlin (Foto)

Këngëtarja e njohur Genta Ismajli prej disa muajsh po shijon lidhje e dashurisë me biznesmenin turk Hysen Usta. Çifti duken shumë të lumtur me njëri-tjetrin,...

Donaldi jo vetëm që i nxorri sekretin Borës por tregon dhe ‘zënkën’ midis tyre

Ka mbi një vit që në media flitet për një lidhje mes Bora Zemanit dhe Donald Veshajt. Dyshja kishte preferuar mos ta bënte publike lidhjen,...

Pandemia nuk i ndal kosovarët të shkojnë në Shqipëri, këto janë statistikat për 11 ditë

Pavarësisht pandemisë kosovarët edhe këtë vit kanë vazhduar drejt Shqipërisë për t’i kaluar pushimet verore. Bazuar në të dhënat e Policisë së Kosovës drejtuar arbresh.info...

Thahet ujëvara e Mirushës (VIDEO)

Ujëvara e Mirushës ka mbetur pa ujë sivjet. Në disa video të dërguara nga lexues të Klan Kosovës shihet se ujëvara që tërheq shumë turisë...

Zyrtarët komunalë të Prizrenit dyshojnë se numri i të infektuarve është më i madh sesa tregojnë shifrat zyrtare

Autoritetet komunale të Prizrenit vlerësojnë se situata sa i përket pandemisë COVID-19 është serioze, marrë parasysh shtimin e rasteve në javët e fundit. Përfaqësues të...

Deri me 5 korrik, 13 persona vdiqën në Prizren nga COVID-19

Bazuar në të dhënat e Agjencisë së Menaxhimit Emergjent, prej 75 vdekjeve sa kanë qen të regjistruara deri me datën 5 korrik më së...

Pandemia COVID-19, Hoti: Duhet të bëhemi gati sepse muaji korrik do të jetë i vështirë

Komuna e Prishtinës, Ferizajt, Prizrenit dhe Vushtrrisë nga sot do të kenë kufizim të lëvizjes për shkak të numrit të madh të personave të...

Komuna e Rahovecit mban mbledhje komemorative në nderim të Sabahajdin Qeskës

Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në përkujtim të jetës dhe veprës tani më të ndierit, Sabahajdin Qeska, (Inspektor për Çështje Komunale), komuna...

Shkëmbimi i projektuar, Tottenham dhe Napoli bëjnë gati propozimin

Napoli dhe Tottenham po mendojnë të bëjnë një shëkmbim të bujshëm. Napolitanët e Gattusos janë gati të lënë të lirë sulmuesin polal Milik, në...

Arrestohet hajni i lopës në Restelicë të Dragashit

Në Restelicë të Dragashit, dje është arrestuar një person pasi që i njëjti në mëngjesin e të shtunës kishte vjedhur një lopë, transmeton PrizrenPress. Sipas...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...