7.7 C
Prizren
E hënë, 6 Prill, 2020

Pagat në Kosovë, të punësuarit në sektorin publik “më të privilegjuar” se ata në sektorin privat

Paga mesatare bruto në Kosovë për vitin 2018 është 558 euro, ndërsa ajo neto 498 euro. Nga viti 2012, niveli i këtyre pagave është rritur me rreth 30 për qind.

Sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, paga bruto në vitin 2012 ishte 431 euro, kurse ajo neto 384 euro.

“Në vitin 2012, pagat mesatare bruto në Kosovë ishin 431 euro, derisa në vitin 2018 ishin 558 euro, një rritje prej 127 euro ose 29.6 për qind. Ndërsa, paga neto nga 384 euro sa ishte në vitin 2012, është rritur në 498 euro në vitin 2018 – me 114 euro më shumë ose 29.8 për qind”, thuhet në raportin “Niveli i pagave në Kosovë, viti 2012-2018”, prezantuar nga ASK, shkruan Telegrafi.

Sektori publik vazhdon ta ketë nivelin më të lartë të pagës krahasuar me atë privat.

Në vitin 2018, paga bruto në sektorin privat është 364 euro, ku sipas ASK-së kjo pagë është rritur për rreth 10 për qind që nga viti 2012, ndërsa kjo rritje në sektorin publik ishte mbi 40 për qind.

“Paga mesatare bruto në sektorin publik në vitin 2012 ishte 407 euro, derisa në vitin 2018 ishte 573 euro, që është një rritje për 166 euro ose 40.8 për qind. Kurse, paga mesatare neto nga 353 euro, sa ishte në vitin 2012 u rrit në 509 euro apo një rritje prej 156 eurosh ose 44.1 për qind. Sektori privat kishte një pagë bruto mesatare prej 367 eurosh, në vitin 2012, ndërsa në vitin 2018 ishte rritur në 401 euro, një rritje prej 34 eurosh ose 9.3 për qind. Derisa, paga neto nga 333 euro, sa ishte në vitin 2012, u rrit në 364 euro, një rritje prej 31 eurosh ose 9.3 për qind”, thuhet në raport.

Për sa i përket nivelit të pagës bruto dhe asaj neto për aktivitet ekonomik, ASK tregon se ata që punojnë me energji elektrike kanë pagë më të lartë, ndërsa ata që merren me bujqësi paguhen më pak.

“Paga mesatare bruto në vitin 2018, sipas aktiviteteve ekonomike më e lartë ishte te furnizimi me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar me 843 euro, informimi dhe komunikimi me 717 euro, xehetaria dhe gurëthyesit me 639 euro, derisa paga më e ulët ishte te bujqësia, pylltaria dhe peshkataria me 256 euro. Paga mesatare neto në vitin 2018, sipas aktiviteteve ekonomike ka të njëjtën renditje, furnizimi me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar me 743 euro, informimi dhe komunikimi me 635 euro, xehetaria dhe gurëthyesit me 569 euro, derisa paga më e ulët ishte te bujqësia, pylltaria dhe peshkataria me 237 euro”, përfundon raporti.

Lidhur më nivelin e pagës minimale, një punëtor në Kosovë që është i moshës nën 35 vjeç paguhet me 130 euro, kurse ata që janë mbi këtë moshë paguhen me 170 euro.

Kjo pagë nuk ka ndryshuar qysh nga viti 2011, atëherë kur ishte vendosur për këtë nivel. Mirëpo, në muajin prill të 2019-së, PSD kishte propozuar që paga minimale të rritet me 250 euro.

Krahasuar me vendet e rajonit, Kosova vazhdon ta ketë pagën më të ulët minimale.

Sipas Zyrës së Statistikave të Bashkimit Evropian, për të cilën mungojnë të dhënat për Kosovën, jo larg këtij niveli të pagës qëndron edhe Mali i Zi, ku një punëtor nuk duhet të paguhet më pak se 193 euro, ndjekur nga Maqedonia e Veriut me 203 euro, si dhe Bosnja e Hercegovina me 208 euro. Në Shqipëri ky nivel i pagës është 211 euro, ndërsa në Serbi është 231 euro, shkruan Telegrafi.

Pagën më të lartë minimale për vendet e Ballkanit e ka Sllovenia prej 625 euro, pasuar nga Greqia me 546 euro, Kroacia me 406 euro, si dhe Bullgaria me 222 euro.

Ndryshe, deputetët e Kuvendit të Kosovës më 2 shkurt të këtij viti, kanë miratuar Ligjin për Pagat në sektorin publik, i cili pritet të rregullojë pagesën e të punësuarve që marrin rroga nga buxheti i shtetit, ku koeficienti më i lartë është 10 dhe më i ulëti është 1.

Sipas Ligjit, vlera monetare e koeficientit për vitin e parë do të jetë 239 euro. /Telegrafi/

- Advertisement -

Më Shumë

120 mijë punëtorë mund të mos paguhen këtë muaj ose të marrin gjysmë page

Përhapja e koronavirusit në Kosovë ka nisur që t’i tregojë efektet e para edhe në ekonominë e vendit. Mbi 10 milionë euro në ditë...

Masa e kufizimit të lëvizjes së lirë të qytetarëve të mbetet në fuqi deri me 12 prill

Qeveria e Kosovës, ka mbajtur mbledhje në të cilën ka vendosur që masa e kufizimit të lëvizjes së lirë të qytetarëve të mbetet në...

Ramadani: Në Korishë po hulumtojmë burimin e koronavirusit

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Naser Ramadani ka thënë sot se situata epidemiologjike në të gjitha komunat e Kosovës është në menaxhim,...

Gashi: Kurti vazhdon ta shkelë Kushtetutën dhe ta cenojë veriun e vendit

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Kujtim Gashi ka akuzuar kryeministrin në dorëheqje Albin Kurtin për situatën e krijuar në veri,...

Trumpi refuzon ta bartë maskën, thotë se udhëzimet janë “vullnetare”

Në SHBA ka vazhduar debati sa u përket rekomandimeve për bartjen e maskave në kohën e pandemisë së koronavirusit. Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë...

Ministrja Dumoshi: Projektet të trajtohen me prioritet

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, bashkë me zëvendësministrin Yll Rugova, kanë mbajtur takim pune me drejtorët e Departamenteve të MKRS-së, me...

Quni uron homologen maqedonase për pranimin e Maqedonisë në NATO

Ministri i mbrojtjes së Kosovës, Anton Quni i ka shkruar letër urimi, ministres së Mbrojtjes të Republikës së Maqedonisë Veriore Radmila Shekerinska, me rastin e...

Qorrolli: Pa VV-në s’mund të bëhet Qeveria, kjo mund të ndodhë vetëm nëse ajo heq dorë

Analisti Vigan Qorrolli, ka thënë se debati aktual në Kosovë se kush ka të drejtë, presidenti apo kryeministri, është i drejtuar keq. Sipas tij, në...

Fjala thuhet një herë

Shkruan: Enver Sulaj Dashuria âsht si fletë pentagrami, Ku gërmojmë arkeologjinë e harrimit. Nuk fshihet nga truni ajo fytyrë, As pritjet, As andrrat, As trishtimi i bukur. Në mot, Dielli ka me...

Aventura me Interin drejt fundit, dy alternativa për të ardhmen e Godin

Diego Godin ishte një nga afrimet më të bujshme të Interit në verën e kaluar. Zikaltriti siguruan me parametra zero shërbimet e ish-kapitenit të...

Prizren, barnatoret që do të punojnë sot pas orës 17:00

Qeveria e vendit ka marrë vendim që barnatoret e licencuara në Kosovë do të ushtrojnë veprimtaritë e tyre prej orës 06:00-17:00. Sipas këtij vendimi pas...

I infektuari ishte në vetizolim në lagjen “Ortakoll” të Prizrenit , pas khtimit nga Bullgaria (Video)

Në komunën e dytë më të madhe në vend për kah numri i banorëve, atë të Prizrenit, është shënuar rasti i parë me Covid-19. Drejtori...

Pink mposht koronavirusin, dhuron 1 milion dollarë për të luftuar pandeminë

Këngëtarja e njohur Pink tha të premten në mediat sociale se ajo dhe djali i saj kaluan javë të tëra të izoluar pasi rezultuan...

Nisma në Prizren: Qeveria e Haskukës po e keqpërdor situatën e koronavirusit

Nisma në Prizren, akuzon pushtetin lokal se, po e keqpërdor situatën e rëndë që është krijuar nga pandemia COVID-19. Sipas këtij subjekti politik, Qeveria e...

Haradinaj kryen konsultimet: Më mirë të kemi qeveri të re, AAK-ja mund ta mbështesë pa u bërë pjesë

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka folur para mediave pas takimit që pati me të parin e shtetit, Hashim Thaçi. Haradinaj fillimisht ka falënderuar të...

Anulohet Wimbledon, shkak koronavirusi

Wimbledon është anuluar për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore për shkak të pandemisë koronavirus. “Ky është një vendim që nuk e...

Lajmet e Fundit

Lansohet faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka njoftuar se sot është lansuar faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19. Ai ka bërë të...

Komuna e Malishevës më e prekura nga koronavirusi, 44 të infektuar

Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ka bërë të ditur se pesë raste të reja janë konfirmuar pozitiv me virusin kinez Covid-19. Rastet pozitive janë...

Koronavirusi dhe seksi

Edmond Tupja Kohë shumë të vështira kanë ardhur për njerëzimin, sidomos për shqiptarët që, si tërë popujt e vendeve me diell e det, por sidomos...

Kryeministri irlandez i rikthehet punës si mjek për të ndihmuar gjatë krizës së koronavirusit

Kryeministri i Irlandës, Leo Varadkar, është rikthyer në praktiken mjekësore dhe do të punojë në një turn gjatë javës, gjatë kohës së koronavirusit, ka...

Prizren, 25 mostrat e anëtarëve të familjes së gruas së infektuar nga Korisha, dalin negativë

Mostrat e anëtarëve të familjes së gruas së infektuar nga Korisha, kanë dalë negativë. Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se ky është një...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!