17.2 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020

Palokaj për taksën 100%: Me përjashtim të Haradinajt, të tjerët janë dyfytyrësh dhe hipokrit

Augustin Palokaj, korrespodent nga Brukseli i gazetës ‘Koha Ditore’, në një ndërlidhje të drejtpërdrejt sot për ‘Radio 1’, duke komentuar zhvillimet në Bruksel rreth Kosovës, në cilësinë e njohësit të çështjeve politike, ka folur edhe për qëndrimin e lidershipit kosovar ndaj taksës 100% që Qeveria Haradinaj i ka vënë Serbisë dhe Bosnjës.

Në bashkëbisedë me kryeredaktorin e ‘Radio 1’ Fitim Behlulin, Palokaj ka komentuar takimet dhe qëndrimet e lidershipit të Kosovës në këto ditë, pas dorëheqjes së Haradinajt e të cilët shprehen tashmë në favor të taksës ndaj Serbisë.

“Pa dorëza, ne kemi një strukturë politike hipokrite, njerëz shumë dyfytyrësh dhe me përjashtim të z.Haradinaj, të gjithë të tjerët në Kosovë që tash thonë se nuk duhet hequr taksa, nuk e thonë këtë kur takohen në Bruksel, Berlin dhe vende të tjera të BE-së.

Pa marrë parasysh faktin se thuhet që Haradinaj dëshiron të kapitalizojë nga kjo taksë, duke besuar se është një veprim i popullarizuar tek qytetarët, e unë nuk besoi se kjo do kthehet në vota, meqë njerëzit kanë një votë e jo dy.

Prapë mund të themi se me përjashtim të Haradinajt i cili e mbanë qartë qëndrimin se duhet mbajtur taksa, të tjerët kur takohen me zyrtarë ndërkombëtarë nuk thonë se duhet të mbetet taksa, por ja hudhin fajin Haradinajt.

Siç ka ndodhur në takimin e Berlinit ashtu ndodhë edhe tash e tutje pra, kemi politikan që një qëndrim e kanë për qytetarët e Kosovës dhe një tjetër për bashkëbiseduesit ndërkombëtarë.”-deklaroi Augustin Palokaj për ‘Radio 1’.

Palokaj poashtu ka shtuar se deri në vjeshtë vëmendja e Brukselit nuk duket se do jetë nga Kosova, meqë institucionet e KE-së kanë punë të merren me veten.

Palokaj krejt në fund ka thënë se nuk pret ndryshime të mëdha edhe pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme, të paralajmëruar në Kosovë, meqë sipas tij, akterët mbeten të njëjtë dhe Kosova është e prirë të ndërroj kryeministra, qeveri, por jo edhe formë qeverisëse.

- Advertisement -

Më Shumë

Inzaghi nuk nxitohet për titullin: Të sigurojmë fillimisht Championsin

Dy fitore radhazi me përmbysje kanë rritur gjithmonë e më shumë besimin e Lazios për titullin kampion, por trajneri Simone Inzaghi preferon të qëndrojë...

As Argjentina dhe as Juve, City merr Messin!

Zërave për largimin e Lionel Messit nga Barcelona në vitin 2021 i është shtuar një kapitull i tretë. Megjithë deklaratës së fundit të presidentit...

“Vonesat e pagesave nga Pakoja Emergjente, shumë biznese janë në mëshirën e fatit”

Ndonëse Kosova ka shkallën më të ulët të borxhit publik, krahasuar me vendet e rajonit, rritja mund të bëhet pa asnjë problem. Kryetari i Odës...

Veteranët protestojnë në mbrojtje të vlerave të UÇK-së

Organizata e Veteranëve të Luftës, ka filluar protestën në shenjë kundërshtimi ndaj propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim...

Juventus i propozon Tottenham-it shkëmbimin e lojtarëve

Juventusi po kërkon të shpejtojë që të formojë sa më shpejt skuadrën për sezonin e ardhshëm dhe përforcimi i repartit të mesfushës është i...

Juventus: Rekordi i ri i Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo zhvilloi një ndeshje mjaft të mirë me Juventusin në derbin ndaj Torinos, e cila u fitua nga bardhezinjtë me rezultatin e thellë...

Kryetari i Suharekës kërkon nga qeveria Hoti subvencione për bujqit

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj me fillimin të korrje-shirjeve, falenderoi Ministrin Mustafa dhe Kryeministrin Hoti për pjesmarrjen dhe apeloi që sa më shpejt tu...

Mjeku kosovar në Gjermani: Testet për Covid-19 që bëhen në Kosovë dallojnë nga ato të shteteve tjera

Testet që bëhen për të vërtetuar Covid-19 dallojnë shumë nga vendi në vend, shkruan Gazeta Metro. Për vërtetësinë e testeve me strisho që bëhen në...

COVID-19 nuk tremb kosovarët, dynden drejt bregdetit shqiptar! Në 2 orë hyjnë 8 mijë qytetarë në Morinë

Fundjava dhe nisja e pushimeve ka bërë që në pikën doganore të Morinës të ketë një fluks të madh automjetesh nga Kosova që hyjnë...

Çekiçi shënon golin e 10-të në Slloveni

Endri Çekiçi, sulmuesi i Kombëtares, ka gjetur golin në sfidën e sotme që skuadra e tij, Olimpija Ljubjana, ka luajtur në transfertën delikate me...

OVL UÇK sot organizon protesta në të gjitha qytetet e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës organizon sot protesta në të gjitha qytetet e vendit tonë në shenjë kundërshtimi ndaj propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale ndaj...

Deputeti i VV për vdekjet e dyshimta në QKUK: Mund t’i quajmë edhe vrasje

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, i ka quajtur “edhe si vrasje” vdekjet e së dielës...

Inspektorati i Malishevës njofton pronarët e lokaleve se nuk lejohet organizimi i dasmave dhe ahengjeve

Drejtoria e Inspektoratit në Komunën e Malishevës, sot edhe njëherë përmes mjeteve të informimit, ashtu sikur janë njoftuar edhe drejtpërdrejtë, i njofton publikisht të...

Mustafa: Pas aktakuzës ndaj Thaçit e Veselit, vendi është futur në situatë e cila nuk garanton stabilitet të institucioneve

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se, pas propozim aktakuzës nga Specialja ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, Kosova...

Nis sezoni i Formula 1 nesër në Austri

Ka filluar sezoni i ri i Formula 1. Gara e parë premierë për këtë vit nis në Austri, të cilën mund ta ndiqni ekskluzivisht në...

Datat kur do të luhen ndeshjet e Championsit, kalendari deri në finalen e Lisbonës

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti për fazën më të rëndësishme të sezonit 2019-2020 të Champions League. Aktualisht janë 4 skuadra që e kanë...

Lajmet e Fundit

Në Prizren 29 gjoba të shqiptuara ndaj bizneseve të gastronomisë

Zyrtari nga Komuna e Prizrenit, Islam Thaçi për RTV Dukagjinin ka thënë se si pasojë e mosrespektimit të masave nga objektet afariste të gastronomisë...

Prizreni me 16 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të premten në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar 16 raste të reja...

Haxhi Avdyli ofshanë: Ah ku je katandis LDK’ja ime

Deputeti i LDK’së Haxhi Avdyli ka reaguar pas përplasjes së në Kuvend të dy anëtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Debati sonte në Kuvend...

Flet Xhavit Ukaj, deputeti që iu vërsul Osmanit, tregon arsyen e veprimit të tij

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhavit Ukaj, ka folur për Express lidhur me incidentin që ndodhi në...

Deputeti i LDK-së Xhavit Ukaj, i vërsulet Vjosa Osmanit

Deputeti i LDK-së, Xhavit Ukaj i është vërsulur kryetares së kuvendit, Vjosa Osmanit. Menjëherë pas veprimit të tij është ndërprerë senaca e Kuvendit të Kosovës. “Ndërpritet...