20.8 C
Prizren
E shtunë, 6 Qershor, 2020

Pas tetë vjetësh, Bob Dylani rikthehet me këngë për vrasjen e Kennedyt

Kënga e parë e re e Bob Dylanit, pas plot tetë vjetësh, është një refleksion 17-minutësh për vitet ‘60 dhe për vrasjen e presidentit amerikan, John F. Kennedy. Balada e shoqëruar me tinguj të lehtë të pianos, kitarës dhe baterive, “Murder Most Foul”, e ritregon vrasjen e vitit 1963 me terma të zymtë, duke e përfytyruar Kennedyn “të shpjerë për therje si një dash kurbani”. “Ia shpërthyen kokën mbretit, e qëlluan si qenin në pikën e ditës”. Me këngën e re, Dylani i bën një portret epik një Amerike në rënien më të thellë ndonjëherë, por ofron shpëtimin e sojit të muzikës pop: “Beatles”, festivali i Woodstockut, Charlie Parkeri, “The Eagles” dhe Stevie Nick përmenden që të gjithë në vargje. Por, përshkrimi i thellë i vrasjes së presidentit Kennedy më 1963, i hap rrugën një refleksioni mbi Amerikën dhe muzikën.

Kënga është publikuar në mënyrë të paparalajmëruar gjatë mesnatës, teksa Dylani ka shpjeguar se e kishte “realizuar tash e sa kohë”. “Përshëndetje fansave dhe ndjekësve të mi, ju jam mirënjohës për gjithë mbështetjen dhe besnikërinë përgjatë vitesh”, ka thënë këngëtari i shpërblyer me çmimin Pulitzer dhe me çmimin Nobel për Letërsi.

“Kjo është kënga e papublikuar, të cilën e kemi xhiruar tash e sa kohë, e që mund t’ju duket interesante. Rrini të sigurt, vigjilentë dhe ju ndihmoftë Zoti”. Ai nuk ka dhënë hollësi të tjera lidhur me veprën e tij të fundit, por vokali delikat, pothuajse kundërthënës, është rikujtues i shfaqjeve më të fundit live të tij.

Muzikalisht, kënga ka shtrirje të gjerë dhe të pashqitur, me tinguj të mbytur të pianos, tinguj pikëllues të violinës dhe tinguj të ngadaltë e të ulët të perkusioneve – dhe derisa për interpretimin e vargjeve do të duheshin javë të tëra ushtrime, dy vargje specifike sugjerojnë se Dylani mund ta ketë përzgjedhur kohën e publikimit pikërisht tani, si një lloj komenti për politikën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Ditën që e vranë, dikush më tha: ‘Bir, koha e Antikrishtit veç sa ka nisur”, këndon ai, rreth minutës së nëntë. “Unë thashë: ‘Shpirti i një kombi është mbytur dhe po fillon të shkojë kah kalbja e ngadaltë’. Dhe janë 36 orë deri në ditën e gjykimit”, transmeton KOHA.

Përpos vrasjes së Kennedyt, kënga i bën aludime kultit të popit, prej “Nightmare on Elm Street” dhe “The Merchant of Venice” deri te “I Want to hold your hand” të “The Beatles”, e madje “Only The Good Die Yong” të Billy Joelit. Pesë minutat e fundit janë pothuajse një katalog i muzikës së tij të parapëlqyer, me referenca për Stevie Nicks, Nat King Cole, “The Eagles”, “Anything Goes” të Cole Porterit, Beethovenit e të mëdhenjve të xhazit, si Stan Getz dhe Charlie Parker. “Murder Most Foul” është kënga më e gjatë e publikuar ndonjëherë nga Dylani, me kohëzgjatje prej plot 16 minutash e 57 sekondash, duke e eklipsuar edhe “Highlands” të 1997-s, që zgjat 16 minuta e 31 sekonda. Nuk dihet nëse kënga ndërlidhet me një punë më të gjerë të tijën, por 78-vjeçari nuk ka publikuar ndonjë album me këngë origjinale që prej atij “Tempest” të vitit 2012.

Ky album përmbante po ashtu një këngë të gjatë rreth një ngjarjeje historike – fundosjes së Titanic-ut. Që atëherë, Dylani ka publikuar tri albume me coverë, shumica interpretuar fillimisht nga Frank Sinatra – “Shadows in the Night” (2015), “Fallen Angels” (2016) dhe “Triplicate” (2017).

- Advertisement -

Më Shumë

Tayna tërheq vëmendjen e “Daily Mail”, ç’lidhje ka me reperin e njohur Tyga

Reperja Tayna ka tërhequr vëmendjen e së përditshmes britanike “Daily Mail” si vajza misterioze që shoqëronte reperin Tyga në protestën e zhvilluar në SHBA për...

Prizren, konfrontim mes bashkëshortësh

Në fshatin Donje të Prizrenit ka ndodhur një konfrontim mes burrit dhe gruas, transmeton PrizrenPress. Raportohet që ngjarja të ketë ndodhur dje rreth orës 17:40,...

Mbyllet përkohësisht kufiri në Vërmicë (VIDEO)

Pas vendimit të Qeverisë në detyrë për hapjen e kufijve tokësorë, është vërejtur një fluks i madh veturash nëpër pikat kufitare të Kosovës. Klan Kosova...

Letra e rrallë e Nolit: “Miku im, këtë do ta sillja kur të vija në Shqipëri, por…”

Publikohet historia e panjohur e Loni Kristos nga Hoçishti i Korçës, i cili pasi u shkollua në Selanik, emigroi në SHBA dhe u vendos...

Prizren: Aktakuzë kundër tetë personave për falsifikim të dokumenteve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve M.H., D.G., A.R., M.B., D.M., E.Xh., F.Xh., dhe B.A., për shkak...

Albulena Balaj-Halimaj zëvendëskryeministre e re e Kosovës

Deputetja e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, do të jetë befasia ekskluzive e këtij subjekti për Qeverinë e re. Klan Kosova merr vesh se ajo do...

Immobile te Napoli? Igli Tare sqaron situatën dhe shuan çdo dilemë

Në mediet italiane është folur shumë për një interesim të Napolit për Ciro Immobilen, bomberin e Lazios. 30-vjeçari kryeson renditjen e golashënuesve më të...

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, thotë se prishja e një anshme e koalicionit nga ana e Lëvizjes Vetëvendosje dëshmon për paqëndrueshmërinë...

Arrestohet grupi që merrej me falsifikimin e diplomave shkollore (VIDEO)

Tetë persona që merreshin me falsifikimin e diplomave të shkollës së mesme dhe aftësimit profesional, kanë rënë në duart e autoriteteve të rendit. Prokurori nga...

Kupa e Italisë shkaktoi polemika, “Sky Sport” zbulon planin e ri

Kupa e Italisë u kthye në një mollë sherri në Itali. Interi, që sapo u zyrtarizuan datat, doli kundër dhe madje paralajmëroi se do...

Qeveria ia jep Lotarisë së Kosovës mbi 150 mijë euro

Qeveria në detyrë e Kosovës, pas shqyrtimit të kërkesës së Lotarisë së Kosovës për ndarjen e mjeteve financiare për pagesën e obligimeve ndaj pagave...

Prokuroria në Prizren ngrit katër aktakuza kundër pesë personave

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur katër aktakuza kundër pesë personave për vepra të ndryshme penale, për 24 orë, transmeton PrizrenPress. Dy persona të dyshuar...

‘Jam gocë për shtëpi’, me leckë në dorë dhe duke kërcyer, Rike Roçi pastron shtëpinë

Edhe pse Rike Roçi ka preferuar që kohët e fundit të qëndrojë sa më larg ekranit, ajo vazhdon të jetë aktive në rrjetet sociale,...

Shaqir Totaj i rikthehet konferencave në Prizren

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, nesër i rikthehet mbajtjes së konferencave të rregullta për shtyp. Konferenca mbahet në ora 11:00. Totaj, i cili është...

Rriten çmimet e derivateve në Kosovë

Edhe pse çmimet e derivateve të naftës në Kosovë ishin të larta, ato sërish kanë shënuar ngritje. Aktualisht në Kosovë çmimi i naftës sillet...

Gjashtë raste të reja me COVID-19, asnjë nga Prizreni

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe gjashtë raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të...

Lajmet e Fundit

Fillon një shërbim i ri në kujdesin parësor shëndetësor në Prizren

Komuna e Prizrenit nga sot ka filluar të ofrojë edhe një shërbim të ri në Kujdesin Parësor Shëndetësor. Analizat e vitaminës D, B dhe B12,...

Filloi ndërtimi i objektit të shkollës “Habib Berisha” në Gurbardh të Malishevës

Në vigjilje të shënimit të 16 Qershorit, Ditës së Dëshmorëve dhe Ditës së Çlirimit të Malishevës, sot në fshatin Gurbardh, ka filluar ndërtimi i...

Letërsia udhëtuese dhe simbolika e Odiseut

Zëri i shkrimtarit shpesh ngrihet në netët e vona dhe kërkon kohë pa kohë të lexohet nga dikush, qoftë ai edhe një i marrë...

Arrestohet grupi që merrej me falsifikimin e diplomave shkollore (VIDEO)

Tetë persona që merreshin me falsifikimin e diplomave të shkollës së mesme dhe aftësimit profesional, kanë rënë në duart e autoriteteve të rendit. Prokurori nga...

Vdekje e dyshimtë në Zliptok të Dragashit

Një person në fshatin Zliptok të Dragashit është dërguar pa shenja jete në spital. Ndërkaq vdekjen e tij Policia e ka konsideruar të dyshimtë. Sipas...