2.5 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020

PDK-ja në Prizren kërkon përgjegjësi nga kryetari Haskuka: Sundimi i ligjit parakusht për zhvillim

Kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, kë kërkuar përgjegjësi nga kryetari i Prizrenit përgjegjësi për arrestimet e zyrtarëve të lartë të kësaj komune.

Totaj në një konferencë për medie tha se sundimi i ligjit është parakusht që mundëson zhvillim të mëtutjeshëm të shoqërisë.

Njoftimi i poltë:

Javën e kaluar, është raportuar në media, se udhëheqësi i zyrës ligjore dhe një zyrtar i asaj zyre, janë arrestuar dhe u është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji.

Ndalimi i udhëheqësit të sektorit ligjor të Komunës së Prizrenit dhe i zyrtarit ligjor, është tregues relevant se ngritja e zërit nga ana e opozitës, shoqërisë civile dhe medieve, lidhur me zhvillimet rreth pushtetit lokal, prej se ka ardhur në pozitë koalicioni i udhëhequr nga LVV, nuk kanë qenë pa bazë. Sektori, i cili do duhej të ishte udhërrëfyes i respektimit të ligjit, në këtë rast, doli të jetë e kundërta.

Dëshiroj të përkujtoj se “Sundimi i Ligjit” është imperativ dhe parakusht, që mundëson zhvillim të mëtutjeshëm të shoqërisë, në të gjitha segmentet e saj, përfshirë këtu: ekonominë, arsimin, shëndetësinë, sportin, kulturën etj.

Paaftësia e koalicionit të udhëhequr nga LVV, me njerëz tashmë të kompromituar dhe me deficite serioze në kapacitete menaxhuese për të qeverisur me qytetin e Prizrenit, është mëse evidente.

Nuk kishte me qenë korrekte të fajësohet vetëm një njeri si z. Haskuka në këtë rast.

Kemi të bëjmë, me një mendësi jokonstruktive dhe një tërësi individësh pa vizion, por me apetite serioze, për përfitime në mënyrë të ndryshme, por jo në harmoni me ligjin !

Dyshohet se çështja për të cilën janë arrestuar, është e ndërlidhur me biznesin Euro-Center dhe është këmbim parcelash, pra çështje e natyrës së njejtë, për të cilën ish kryetari i Prizrenit z. Ramadan Muja është i ndëshkuar kohë më parë.

Vlen të përkujtohet se bazuar në legjislacionin e zbatueshëm në Kosovë, procesi i këmbimit të parcelave të pronës publike me atë private, do të duhej të kalonte përmes procedurave, për të marrë miratimin e Kuvendit Komunal, gjë që nuk ka ndodhur.

Ky këmbim parcelash, ka ndodhur jashtë procedurave ligjore, sepse nuk është marrë fare miratimi i Kuvendit Komunal të Prizrenit.

Ky këmbim i parcelave, do të duhej që komunës t’i sillte dobi (që nuk i ka sjellur), por si duket biznesit, i ka sjellur dobi dhe nuk përjashtohet mundësia se mund të ketë pasur edhe të tillë që kanë përfituar individualisht.

Është interesante se Kryetari i Prizrenit z.Mytaher Haskuka, në postimin e tij të datës 19 janar 2020, në vend se të distancohet nga veprimet jo ligjore, për çka edhe janë arrestuar zyrtarët e tij, ai vazhdon tentimin e tij, që duke luajtur rolin e viktimës për dështimet e tij, akoma të fajësoj partitë opozitare dhe fazën e kaluar, pra para se VV të merrte pushtetin në Prizren.

Dëshiroj të përkujtoj se bilanci i dështimeve të Kryetarit Haskuka, krahas të gjithë atyre që i kemi numëruar kohë më parë, tani kompletohet me arrestimin e dy zyrtarëve të zyrës ligjore.

Të gjitha këto, janë dëshmi se kemi të bëjmë me një qeverisje lokale të dështuar dhe se ka qenë iluzion, nëse dikush ka pritë ndryshime pozitive nga një grup individësh pa vizion.

Në fakt mund të duket paradoksale, por ndryshimi që ka ndodhur, është për të keq dhe fatkeqësisht jo për të mirë.

Këtë tashmë, po e konfirmojnë edhe zhvillimet në nivel nacional ku LVV dhe LDK, qe 4 muaj, nuk po mund të formojnë qeverinë, për të cilën kishin premtuar se do ta krijojnë, posa të çertifikohen rezultatet e zgjedhjeve pas 72 orësh!

- Advertisement -

Më Shumë

Mundet të jesh një gjeni i pazbuluar: përfito nga izolimi

Nëse ne kemi fatin t’i lexojmë sa herë duam, autorët e mëdhenj i kanë nxjerrë në dritë kryeveprat, pikërisht në kohë të vështira deri...

Pas tetë vjetësh, Bob Dylani rikthehet me këngë për vrasjen e Kennedyt

Kënga e parë e re e Bob Dylanit, pas plot tetë vjetësh, është një refleksion 17-minutësh për vitet ‘60 dhe për vrasjen e presidentit...

Të dielën ndërrohet ora

Nga e diela fillon llogaritja verore e kohës. Natën mes të shtunës dhe të dielës akrepat e orës do të zhvendosen për një orë...

Komuna e Prizrenit mban konferencë për situatën me COVID-19

Komuna e Prizrenit sot do të mbajë një konferencë lidhur me masat e marra deri ëm tani kundër pandemisë COVID-19 Kjo është bërë e ditur...

Teqeja e Madhe e Halvetive në Rahovec dhuroi 100 pako ushqimore dhe 100 thasë miell

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka bërë me dije se Teqeja e Madhe e Halvetive, përkatësisht prijësi i saj, Shejh Besim Shehu,...

Arabia Saudite kërkon nga myslimanët që t’i shtyjnë rezervimet për haxh

Arabia Saudite ka kërkuar nga myslimanët që planifikojnë të marrin pjesë në peligrinazhin e Haxhit që t’i shtyjnë rezervimet për shkak të pasigurisë lidhur...

Krasniqi tregon formën e ndarjes së mjeteve për ata që kanë mbetur pa punë nga koronavirusi

Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka shpjeguar se si do të ndahen mjetet nga Pakoja Emergjente për punëtorët që kanë mbetur pa punë si...

Episodi me Zidane, Materazzi: I thashë këto fjalë, për fat nuk reagova

Finalja e Botërorit Gjermani 2006 nuk harrohet kurrë. Italia dhe Franca zhvilluan një betejë mes tyre dhe në fund festuan të kaltrit pas goditjeve...

Prizren/ Dy persona shoqërohen në Polici, nuk respektuan orën policore

Dy persona janë shoqëruar në stacionin policor në Prizren, pasi nuk kanë respektuar vendimin e qeverisë për lëvizje të kufizuar. Sipas policisë, me vendim të...

Mjekë shqiptarë në Itali/ Meta: Ky solidaritet do forcojë marrëdhëniet mes dy popujve

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka vlerësuar kontributin e 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë të cilët shkuan në Itali  për të luftuar me koronavirusin. “Mirënjohje...

Tre fëmijë në Malishevë të prekur me koronavirus

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka konfirmuar për Televizionin T7 se në mesin e të prekurve nga koronavirusi në këtë komunë ka...

Ministrja Dumoshi caktoi vlerën financiare për poentimin e pikëve për federatat, sportistët e trajnerët

Sipas legjislacionit për sportin dhe financimin e federatave sportive, sportistëve dhe trajnerëve, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka nënshkruar sot dy...

Gjendet i vdekur një person në afërsi të stacionit të autobusave në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jetë në afërsi të stacionit të autobusave në Komunën e Pzirenit. Lajmin për Reporteri.net e ka konfirmuar Zëdhënësi i...

Eqrem Kryeziu përcaktohet se cilin krah në LDK e mbështet

Ish-zyrtari i lartë i LDK’së, Eqrem Kryeziu, mbështet qëndrimin e Vjosa Osmanit në Kuvend, ditë kur u rrëzua Qeveria Kurti, mocionin ndaj të cilës...

“Humbim prej këtyre qelbësirave”, Van Persie rrëfen sekretet e Ferguson

Robbie Van Persie, ish-sulmuesi i Manchester United, ka dhënë një intervistë të gjatë për “Soffot” dhe zbulon shumë gjëra. Mes tyre edhe një ngjarje...

Haskuka raporton për masat e marra kundër virusit COVID-19

Kryetari i Kmunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, në një konferencë për media, ka folur për masat që janë marrë kundër virusit COVID-19. “Në Komunën tonë...

Lajmet e Fundit

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Qeveria Kurti emëron deputetin Artan Abrashi në komisionin qeveritar

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen elektronike sot ka emëruar Artan Abrashin anëtar të komisionit qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...

Besnik Bislimi tregon se si dhe kush mund të përfitojë nga pakoja e emergjencës

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi, ka treguar se kush dhe si mund të jetë përfitues i kësaj pakoje. Qeveria e Kosovës...

Kurti emëron Nenad Rashiq dhe Aleksandar Stankoviq këshilltarë politikë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, i ka emëruar Nenad Rashiqin dhe Aleksandër Stankoviq këshilltarë politik. Sipas njoftimit për media, Kurti, ka emëruar sot Rashiqin, këshilltar...